Górnicy

i

Autor: KASIA ZAREMBA / SUPER EXPRESS Duże nagrody w Jastrzębskiej Spółce Węglowej

Nastroje

Górnicy nie wiedzą, czym się będą zajmować po likwidacji kopalni. Rządowi nie ufają

2022-09-22 16:24

Teraz węgiel jest potrzebny. A co, gdy już będzie po wojnie i po kryzysie energetycznym? Odpowiedzi na to pytania i inne nurtujące górników można znaleźć w raportcie Instytutu Spraw Publicznych – „Co po węglu – górnicy o klimacie, transformacji i przyszłości”. Przypomnijmy: jeśli nic się nie zmieni, to ostatnia kopalnia na Śląsku zostanie zamknięta w 2049 r.

Po co komu takie badania? Ich autorzy (Paulina Sobiesiak-Penszko, Małgorzata Koziarek oraz Filip Pazderski) wyjaśniają: „Przystępując do realizacji badań, których wyniki prezentujemy w raporcie, założyliśmy, że naszym celem będzie poznanie punktu widzenia górników na temat dekarbonizacji oraz ich perspektywy widzenia przyszłości. Chcieliśmy też dowiedzieć się więcej na temat ich planów, obaw i oczekiwań wobec władz w związku z wygaszaniem kopalni. Istotne było dla nas również, jak patrzą na zagrożenie katastrofą klimatyczną i konieczność podjęcia działań służących ochronie klimatu”. Przypomnijmy: jeśli nic się nie zmieni, to ostatnia kopalnia na Śląsku zostanie zamknięta w 2049 r. Czyli rok przed deklarowaną przez Unię Europejską neutralnością klimatyczną (też nie wiadomo, czy da się jej to osiągnąć w tym terminie).

Węgiel z biedaszybów jest o wiele tańszy.

Jak odchodzić od węgla, skoro zaniedbano budowanie bezpieczeństwa energetycznego i nie mamy alternatywnych stabilnych źródeł, na których możemy je oprzeć? - pytają górnicy. Nic dziwnego, że 81 proc. ankietowanych stwierdziło, żę nie ma zaufania do rządu. Na tzw. zieloną transformację patrzą z obawą, bo uważają, że władza nie wypracowała odpowiedniej strategii. Z drugiej strony są przekonani, że to nie od nich, ale od polityków zależy, jak będzie ich, górników, przyszłość. Dwie trzecie nie wie, co będzie robić po zamknięciu kopalni, w której pracują. „Może to wynikać z braku zaufania do trwałości decyzji władz lub dotychczasowej niekonsekwentnej polityki państwa wobec sektora węglowego” – przypuszczają autorzy raportu.

Szczególnie pracowników górnictwa węglowego zachęcamy do zapoznania się z analizą (63 strony) Instytutu Spraw Publicznych. Autorzy przestrzegają polityków: w myśleniu górników o przyszłości powraca motyw zapaści Wałbrzycha po zamknięciu kopalń. Procesowi transformacji towarzyszy, w opinii górników, poczucie chaosu, przez co więcej hajerów ufa w kwestii górnictwa Unii Europejskiej niż rządowi Rzeczypospolitej.

Sonda
Czy górnicy powinni pobierać dodatek węglowy?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE