Polacy cierpią na bezsenność - co robić, żeby dobrze spać

2011-11-08 3:00

Już ponad połowa Polaków (w tym ponad 60 proc. kobiet) ma problemy ze snem. To stawia nas w czołówce bezsennych narodów Europy. Jak ocenia krajowy specjalista od leczenia zaburzeń snu, psychiatra dr Michał Skalski z Poradni Leczenia Zaburzeń Snu w Klinice Psychiatrycznej WUM, nasza polska bezsenność ma w dodatku dużo cięższy przebieg.

- To już prawie epidemia - mówi dr Skalski. - Niepokoi zwłaszcza wciąż rosnąca liczba młodych osób z takimi problemami. To głównie skutek niezdrowego trybu życia, stresów, złej diety, braku ruchu - wyjaśnia lekarz.

Kłopoty ze snem po "40"

Oczywiście każdemu może się przytrafić kilka nieprzespanych nocy, trudności z zaśnięciem, niespokojny sen czy budzenie się w nocy co jakiś czas. Nie jest to jeszcze powód do niepokoju. Jeśli jednak zdarza się to coraz częściej i trwa tygodniami, to znaczy, że mamy problem. Utrzymująca się ponad trzy tygodnie bezsenność wymaga konsultacji z lekarzem. Tym bardziej że takie objawy mogą być zwiastunem jakiejś poważniejszej choroby.

Zaburzenia snu mogą być też jednym ze wskazań do zastosowania melatoniny - substancji naturalnie występującej w naszym organizmie, wytwarzanej przez szyszynkę, gruczoł umiejscowiony w centralnej części mózgu. Jednak z wiekiem jej poziom spada, dlatego po 40. roku życia często pojawiają się problemy ze snem. Wraz ze starzeniem się organizmu dochodzi do zwapnienia szyszynki, co zmniejsza wydzielanie melatoniny. A wydzielanie to jest związane z rytmem dobowym, który ściśle wiąże się ze zmianami oświetlenia. Produkcja melatoniny wzrasta w ciemności, natomiast maleje w ciągu dnia.

Sięgnij po melatoninę

W odróżnieniu od wszystkich innych leków nasennych melatonina działa w sposób naturalny, gdyż uzupełnia niedobory naturalnej substancji występującej w organizmie. Sen, jaki potem przychodzi, jest jak najbardziej zdrowy, podczas gdy większość klasycznych leków nasennych zaburza poszczególne fazy snu. Unikalnym działaniem melatoniny, odróżniającym ją od pozostałych leków nasennych, jest jej zdolność do poprawiania jakości snu.

Pomoże witamina B6

Ponadto melatonina doskonale sprawdza się w sytuacjach, gdy przekraczamy strefy czasowe (wówczas do problemów ze snem dołączają jeszcze inne dokuczliwe objawy, jak bóle głowy i mięśni, zaburzenia żołądkowe, drażliwość, niepokój). Dodatkowym plusem melatoniny jest to, że w zasadzie nie ma przeciwwskazań do jej stosowania. Są to bardzo określone przypadki: ciąża, niektóre nowotwory, niektóre choroby autoimmunologiczne.

Aby sen był jeszcze lepszy i zdrowszy, melatoninę warto stosować w parze z wit. B6. Okazuje się, że to połączenie wzmacnia jej działanie, a przy tym skuteczniejsze jest działanie samej wit. B6, która nie bez powodu nazywana jest witaminą radości, gdyż poprawia nastrój.

Najpierw sam spróbuj sobie pomóc

Zanim jednak trafisz do lekarza, spróbuj zastosować domowe sposoby, na przykład:
- ostatni posiłek jedz nie później niż na 2-3 godz. przed położeniem się do łóżka,
- przed snem wybierz się na wieczorny spacer,
- dobrze wywietrz sypialnię, temperatura w niej nie powinna być wyższa niż 18 st. C,
- wypij przed snem pół szklanki herbaty rumiankowej lub melisy,
- zrób sobie relaksującą kąpiel w pianie lub masaż pod prysznicem,
- pamiętaj, że łóżko ma służyć głównie spaniu i uprawianiu seksu (tego sobie nie odmawiaj),
- przeczytaj kilka stron miłej lektury, posłuchaj ulubionej spokojnej muzyki,
- jeśli mimo to nie możesz zasnąć, nie zmuszaj się do zaśnięcia na siłę; wstań, pochodź trochę po pokoju, zjedz plasterek żółtego sera lub małą kanapkę z pieczonym drobiem (produkty te zawierają substancje ułatwiające zasypianie), wykonaj kilka głębszych wdechów przy otwartym oknie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki