Paproć to jeden z najstarszych gatunków roślin ma świecie. Najstarsze łodygi paprocie pochodzą sprzed 400 mln lat. Historycy wskazują, że prehistorii było nawet milion odmian tej rośliny. Obecnie uprawianych jest ponad 10 tys. odmian. Paproć w naturze występuje w lasach tropikalnych. W Polsce najpopularniejszym gatunkiem jest paprotka zwyczajna. Rośnie ona praktycznie na terenie całego kraju.
W uprawie doniczkowej często wybiera się odmiany orliczka, ciemnotka oraz nefrolepis wyniosły. Pielęgnacja paprotki nie jest skomplikowana i przy odpowiednich zabiegach roślina ta może zdobić mieszkanie długimi latami.
Podstawą pielęgnacji paprocie jest podlewania. Najlepiej robić to odstana wodą lub deszczówką. Paprotki nie tolerują wody zawierające duże ilości wapnia. Ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna. Unikaj jednak przelewania, które może doprowadzić do gnicia korzeni. Paprotki, na rośliny tropikalne przystało, potrzebuje wilgoci. W okresie zimowym warto regularnie zraszać ich liście i unikać stawiania doniczki blisko nagrzanych grzejników. Paprotki tolerują stanowiska z rozproszonym światem, ale też dobrze rosną w zacienionych miejscach, takie jak kuchnie czy łazienki. Raz na jakiś czas warto nawozić paprotki. Dzięki temu roślina otrzyma zastrzyk potrzebnych substancji odżywczych.
Domowa odżywka do paprotki
Do domowego nawożenia paproci świetnie sprawdzi się odżywka z płatków owsianych. Dostarcza ona roślinie magnez, potas oraz fosfor, które niezbędne są w procesach wzrostu. Płatki owsiane poprawiana także strukturę ziemi doniczkowej i wspierają rozwój mikroorganizmów. Przygotowanie odżywki z płatków owsianych jest banalnie proste. Wystarczy zalać 3 łyżki płatków owsianych ciepłą wodą I dostawić na kilka godzin. Po tym czasie należy przefiltrować roztwór, aby osiągnąć czysty płyn. Tak przygotowana odżywką trzeba podlewać paprotki raz w miesiącu.
