Na czym polega syndrom martwego pośladka?

i

Autor: Shutterstock

Aktywność fizyczna

Ten problem z pupą dotyczy wielu kobiet. Jest bagatelizowany, a jest niebezpieczny dla zdrowia. Na czym polega syndrom martwego pośladka?

2024-03-12 14:09

Okazuje się, że ten problem jest naprawdę powszechny. Syndrom martwego pośladka dotyka coraz więcej kobiet i choć jest niepozorny, to może przyczynić się do wielu dolegliwości zdrowotnych. Dlatego też należy od razu reagować. Jak wygląda zespół martwego pośladka, co jest jego przyczyną i jak temu zapobiec i leczyć?

Ten problem z pupą dotyczy wielu kobiet. Na czym polega syndrom martwego pośladka?

Ostatnio głośno zrobiło się o dość powszechnej dolegliwości, która dotyka osoby w różnym wieku. Najczęściej jest ona zauważana u kobiet. Chodzi o syndrom martwego pośladka, inaczej mówiąc amnezję pośladkową. Przyczyną tego stanu jest oczywiście brak aktywności fizycznej i prowadzenie siedzącego trybu życia. Z pewnością jednym z głównych winowajców jest home office w dobie pandemii covid-19, który sprawił, ze wiele osób spędzało niemal całe dnie leżąc lub siedząc. W efekcie mięśnie pośladków najzwyczajniej w świecie zaczęły zanikać. "Nieużywany mięsień zanika. Kiedy spędzasz średnio 8 h w pozycji siedzącej potem jeszcze jeździsz autem to Twój pośladek jest stale w rozciągniętej nie aktywnej pozycji" - wyjaśnia fizjoterapeutka, Magdalena Mikołajczyk. Jak sprawdzić, czy zespół martwego pośladka dotknął i nas?

Jak wygląda zespół martwego pośladka? 

Oczywiście w ustaleniu, czy zespół martwego pośladka dotknął i nas, nie wystarczy jedynie ocenić wygląd naszej pupy. Tu należy sprawdzić jeszcze jedną rzecz. "Potrafisz napiąć pośladki? Może zastanawiasz się, czemu podczas ćwiczeń ich nie czujesz? [...] Zespół martwego pośladka jest to problem, który polega na braku umiejętności napięcia tego mięśnia (w różnym stopniu jego zakresu ruchu). Kiedy ktoś robi ćwiczenia dedykowane tej partii mięśniowej, nie czuje pieczenia ani bólu. Za to może odczuwać ból w okolicy tylu uda. Potrafi napiąć mięsień tylko w 1 pozycji - kiedy stoi prosto albo noga jest wyprostowana w biodrze" - zaznacza fizjoterapeutka. To, czy możesz mieć syndrom martwego pośladka, można sprawdzić w domu. Połóż się na plecach, wsuń ręce pod pośladki. Następnie ściśnij po kolei najpierw prawy pośladek, potem lewy, a na koniec oba - jeśli mięśnie pracują prawidłowo, ich pracę wyczujesz bez trudu.

Objawy syndromu martwego pośladka

Istnieje kilka objawów, które są charakterystyczne dla syndromu martwego pośladka i na pewno pomogą w odpowiednim zdiagnozowaniu schorzenia. Należą do nich:

  • częste bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa,
  • bóle w stawie skokowym i kolanowym,
  • nawracające zapalenia ścięgna Achillesa, a także mięśni łydek,
  • wady postawy,
  • zmniejszona mobilność stawów, zwłaszcza biodrowego,
  • zmiana sposobu chodzenia i biegania.
Ćwiczenia na jędrne pośladki

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki