Męcina. Ks. Antoni Piś spocznie w swojej parafii. Znamy datę pogrzebu proboszcza [WIDEO, ZDJĘCIA]

Ksiądz Antoni Piś, który zmarł wczoraj (16 października) w krakowskim szpitalu zostanie pochowany w Męcinie. To właśnie tam duchowny sprawował funkcję proboszcza od 2007 roku do swojej śmierci. Uroczystości pogrzebowe zaplanowano na środę, 21 października.

Ksiądz Antoni Piś, proboszcz parafii św. Antoniego Opata w Męcinie zmarł wczoraj (16 października) w krakowskim szpitalu. Był zakażony koronawirusem, a jego stan zdrowia pogorszył się na tyle, że musiał korzystać z respiratora. Mszę św. pogrzebową oraz pochówek zaplanowano w miejscowości, z którą od 2007 roku do swojej śmierci był związany ks. Antoni Piś. W środę, 21 października o godz. 13.00 w kościele parafialnym w Męcinie rozpocznie Eucharystia. Bezpośrednio po niej na miejscowym cmentarzu ciało zmarłego zostanie złożone do grobu.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Tego nie wiedziałeś o pogrzebach księży! Różnią się od pochówków osób świeckich

Kim był ksiądz Antoni Piś?

- Ks. mgr Antoni Piś urodził się 26 marca 1957 roku w Lipnicy Murowanej, jako syn Józefa i Stanisławy z domu Wąsik. Egzamin dojrzałości złożył w 1976 roku w Bochni. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych, otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza w dniu 23 maja 1982 roku, w Tarnowie. Jako wikariusz pracował w następujących parafiach: Tymbark (od 18 czerwca 1982 roku), Rzezawa (od 21 czerwca 1986 roku), Dębica – Matki Bożej Anielskiej (od 21 sierpnia 1990 roku) i Nowy Sącz – św. Małgorzaty (od 1 września 1999 roku). W dniu 18 sierpnia 2000 roku został mianowany administratorem, a w dniu 20 sierpnia 2001 roku proboszczem parafii pod wezwaniem NMP Królowej Świata w Pawęzowie. Z dniem 19 sierpnia 2007 roku objął urząd proboszcza parafii pod wezwaniem św. Antoniego Opata w Męcinie. Ponadto sprawował obowiązki dekanalnego referenta misyjnego w dekanacie Tarnów - Północ, a także wicedziekana dekanatu Limanowa oraz notariusza i dekanalnego duszpasterza małżeństw i rodzin w dekanacie Limanowa. W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską został w dniu 4 października 2018 roku obdarzony godnością Kanonika Honorowego Kapituły Kolegiackiej w Limanowej - napisał o zmarłym kapłanie ks. Robert Kantor, kanclerz kurii diecezjalnej w Tarnowie.

MĘCINA - ZMARŁ KSIĄDZ ZARAŻONY KORONAWIRUSEM