Adwent 2020. Co to jest? Kiedy zaczyna się adwent? Jak długo trwa?

2020-11-24 12:42 KM
Choinka zazwyczaj pojawia się w czasie adwentu
Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons Adwent 2020. Co to jest adwent? Kiedy się zaczyna adwent? Ile trwa? Zdjęcie poglądowe

Adwent to w Kościele katolickim okres radosnego oczekiwania na przyjście zbawiciela. Przed Bożym Narodzeniem, praktykujący katolicy przygotowują się do świąt. Kiedy zaczyna się adwent w 2020 roku? Jak długo potrwa adwent? Wszystko co powinniście wiedzieć o tegorocznym adwencie znajdziecie w poniższym artykule.

Spis treści

  1. Adwent - co to jest?
  2. Adwent 2020. Kiedy się zaczyna?
  3. Adwent 2020. Czy wiernych obowiązuje dyspensa?

Adwent - co to jest?

Adwent pochodzi od łacińskiego słowa "adventus", oznaczającego przyjście. W tym przypadku chodzi o Boże Narodzenie, czyli przyjście na świat zbawiciela. W Kościele katolickim jest to okres trwający od czwartej z kolei poprzedzającej Święto Bożego Narodzenia niedzieli do zmierzchu 24 grudnia. Dla chrześcijan jest to okres przypominający oczekiwanie na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. Pierwsza niedziela adwentu jest w kościele jednocześnie początkiem nowego roku liturgicznego. W każdą niedzielę adwentu w świątyniach symbolicznie zapalana jest kolejna świeca.

Adwent 2020. Kiedy się zaczyna?

W tym roku adwent rozpoczyna się 29 listopada - tradycyjnie tydzień po niedzieli Chrystusa Króla. Najbliższe cztery niedziele mają pomóc chrześcijanom w odpowiednim przygotowaniu się do przeżywania świąt Bożego Narodzenia. Adwent można podzielić na dwa okresy:

  • od początku adwentu do 16 grudnia (czas szczególnego oczekiwania na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa na końcu czasów);
  • od 17 grudnia do 24 grudnia (czas bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego

Czytaj także: Bydgoszcz szykuje się na święta. Trwa dekorowanie miasta [ZDJĘCIA]

- Biskup Wiesław Śmigiel zachęca, byśmy w czasie, w którym z powodu epidemii tak wiele sił poświęcamy trosce o nasze zdrowie, nie zapomnieli zatroszczyć się także o naszego ducha - czytamy na stronie diecezji toruńskiej.

Adwent 2020. Czy wiernych obowiązuje dyspensa?

Pandemia koronawirusa w Polsce sprawiła, że w wielu dziedzinach życia zaszły poważne zmiany. Dotyczy to także życia religijnego wielu katolików. Czy podczas adwentu i w czasie świąt Bożego Narodzenia obowiązuje dyspensa od uczestnictwa we mszy świętej? O szczegółach opowiedział dziennikarce "Super Expressu" ks. dr Marcin Jiers, rzecznik diecezji bydgoskiej. Wszystko co powinniście wiedzieć o najbliższych tygodniach w kontekście dyspensy znajdziecie TUTAJ.

Wieńce na Boże Narodzenie - super pomysły na świąteczne dekoracje [WIDEO]