Czy można pojechać do domu na święta? Czy będzie zakaz przemieszczania? [BOŻE NARODZENIE 2020]

2020-11-23 13:24 KM
Boże Narodzenie w Toruniu - rok 2019
Autor: Super Express Toruń Czy można pojechać do domu na święta? Czy będzie zakaz poruszania? [BOŻE NARODZENIE 2020] / Zdjęcie ilustracyjne

Czy można pojechać do domu na święta? Jak będzie wyglądać Boże Narodzenie w Polsce w 2020 roku? Takie pytania zadaje sobie wielu naszych rodaków. Pandemia koronawirusa sprawiła, że najbliższe tygodnie stoją pod dużym znakiem zapytania. Premier Mateusz Morawiecki i ministrowie zdradzili już część planów, związanych z planowaniem okresu świątecznego. Czy będzie zakaz poruszania? Sprawdźcie, co już wiemy.

Spis treści

  1. Boże Narodzenie 2020 a koronawirus w Polsce
  2. Czy można pojechać do domu na święta? Rządzący komentują
  3. Boże Narodzenie 2020. Czy będzie zakaz poruszania?

Boże Narodzenie 2020 a koronawirus w Polsce

Pandemia koronawirusa daje nam solidnie w kość. W listopadzie codziennie Ministerstwo Zdrowia przekazuje liczby, które niepokoją wielu Polaków. Tylko do 23.11.2020 liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wynosiła: 876 333/13 774 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe). Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zastanawia się, jak spędzi tegoroczne święta Bożego Narodzenia. Księża udzielają wiernym dyspensy od uczestnictwa we mszy świętej, ale pozostaje jeszcze kwestia odwiedzania najbliższej rodziny. Czy będzie można wyjechać na święta do innego miasta? Rządzący namawiają do unikania kontaktów. Czy za prośbami pójdą konkretne zakazy? Poznaliśmy już część planów.

Czytaj także: Koronawirus dopadł biskupa Gębickiego! Apel o modlitwę

Czy można pojechać do domu na święta? Rządzący komentują

W minioną sobotę (21.11.2020) premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że pod koniec listopada pod rygorem sanitarnym zostaną otwarte galerie, gdzie będzie można zrobić świąteczne zakupy. Szef rządu apelował jednocześnie o "ograniczenie mobilności".

- Przed nami najważniejszy dla polskich rodzin okres w roku - Święta Bożego Narodzenia. Przed nami też miesiące, które zadecydują o naszych miejscach pracy, o utrzymaniu naszych firm i zakładów. Dlatego ogłaszamy 100 dni solidarności w walce z koronawirusem - mówił premier Morawiecki.

- Proszę, aby ograniczyć mobilność. Jeśli wtedy wszyscy, całe rodziny zostaniemy w domach to jest szansa, że już po tej przerwie będą pierwsze dostawy szczepionki - właśnie temu służy ta przerwa, by dobrze przygotować się do tego momentu - apelował premier Mateusz Morawiecki.

Boże Narodzenie 2020. Czy będzie zakaz poruszania?

Apele rządzących są jasne, ale pytanie czy będzie zakaz poruszania, czy też politycy zaufają Polakom i uwierzą, że w stanie odpowiedzialnie podejść do tematu. W poniedziałek (23.11.2020) gościem TVP 1 był wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, który zapowiedział, że zakazy mogą się pojawić.

- Pracujemy nad tym, aby strumień odwiedzających najbliższych w święta Bożego Narodzenia był jak najmniejszy. Może pojawią się pewne zakazy - podkreślił Kraska w rozmowie z dziennikarzem TVP 1.

Wiceminister Kraska wyraził nadzieję, że Polacy odpuszczą sobie wizyty u najbliższych. Podobna sytuacja była podczas świąt wielkanocnych. W kwietniu 2020 roku rządzący także apelowali o nieprzemieszczanie się. Tym razem premier Mateusz Morawiecki jest większym optymistą. 21 listopada przekazał konkretną datę potencjalnego pojawienia się szczepionki na koronawirusa w naszym kraju.

Premier o szczepionce na koronawirusa