Toruń. Ogromne zmiany w ruchu drogowym, MZK i utrudnienia dla kierowców. Trwa budowa linii tramwajowej na JAR

2022-05-12 12:40
Konferencja prasowa MZK w Toruniu i utrudnienia
Autor: MZK w Toruniu / reprodukcja Super Express Toruń. Ogromne zmiany w ruchu drogowym, MZK i utrudnienia dla kierowców. Trwa budowa linii tramwajowej na JAR

Toruń: Uwaga, będą duże zmiany w organizacji ruchu! - zapowiadają przedstawiciele MZK. Trzeba będzie bardzo uważać i szukać alternatywnych tras. Budowa nowej linii tramwajowej na JAR wkracza na kolejny etap. - Już niebawem prace obejmą rejon placu NOT, ronda Czadcy i skrzyżowania ulic Polna/Ugory. Z tego powodu czekają nas zmiany w organizacji ruchu drogowego i komunikacji miejskiej. Najbliższe już 14 maja 2022 roku. Szczegóły i mapy analizujemy na se.pl.

Jedną z najważniejszych obecnie realizowanych inwestycji na terenie Torunia jest z pewnością budowa linii tramwajowej na tzw. osiedle JAR. Mieszkańcy tych rejonów grodu Kopernika nie mogą się doczekać finiszu, ale nie są z tym sami. Kierowcy, pasażerowie MZK i piesi mierzą się z konkretnymi utrudnieniami, a to bynajmniej nie koniec. Od 14 maja, czeka nas kolejny komunikacyjny galimatias. Warto wcześniej zapoznać się z informacjami, przekazanymi przez przedstawicieli Miejskiego Zakładu Komunikacji, aby w sobotę (14.05.2022) uniknąć przykrych niespodzianek. Zobaczcie przydatne mapki w poniższej galerii! Pod nią analizujemy szczegóły.

Czytaj też: Noc Muzeów 2022 Toruń: Program, lista miejsc, atrakcje [14-15.05.2022]

Budowa linii tramwajowej na JAR. Utrudnienia drogowe w Toruniu. Gdzie trwają prace? [LISTA]

Budowa nowej linii tramwajowej rozpoczęła się w październiku ub.r. i w chwili obecnej trwa równolegle w dwunastu punktach miasta:

 • ul. Polna: od przejazdu PKP do ul. Traktorowej (A1),
 • skrzyżowanie ul. Polna/Ugory (A2),
 • ul. Watzenrodego: od CH do ul. Hubego (A5),
 • ul. Watzenrodego: od ul. Hubego do ul. Grasera(A6),
 • ul. Watzenrodego: od ul. Grasera do ul. Strobanda (A7),
 • rondo ul. Grasera - ul. Strobanda (A8),
 • Szosa Chełmińska: od placu NOT do targowiska (B2),
 • Szosa Chełmińska: od targowiska do ul. Bema (B3),
 • al. 700-lecia Torunia: od ul. Dekerta do ul. Podgórnej/Bema (B4),
 • Szosa Chełmińska: od ul. Bema do trasy średnicowej (B5),
 • Szosa Chełmińska: od trasy średnicowej do ul Długiej (B6),
 • ul. Długa: od ul. Szosa Chełmińska do ul. Mohna (B7).

Czytaj też: Juwenalia 2022 Toruń: Kolejne gwiazdy na święcie studentów UMK! Disco polo i legendy polskiej muzyki

Kolejne utrudnienia dla kierowców z Torunia i pasażerów MZK. Kolejny etap budowy linii na JAR

Warto wiedzieć - obecnie rozpoczynają się kolejne etapy realizacji zadania, co wiąże się ze sporymi zmianami w organizacji ruchu drogowego i komunikacji miejskiej. Szczegóły ujawniono na specjalnej konferencji prasowej. 

- Przy tak rozległej inwestycji - by mogło powstać nowe torowisko, nowe przystanki, ciągi piesze i rowerowe i cała infrastruktura towarzysząca - nie da się uniknąć zmian i utrudnień w ruchu. Przepraszamy za wszelkie niedogodności. Wraz z wykonawcami prac postaramy się, by były jak najmniej uciążliwe. Za to po zakończeniu budowy na pewno jakość komunikacji tramwajowej i drogowej wzrośnie, co zrekompensuje czas utrudnień w ruchu. O kolejnych zmianach będziemy informowali na bieżąco, z odpowiednim wyprzedzeniem - zapewnia prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki.

Toruń: Ogromne zmiany w ruchu drogowym, MZK i utrudnienia dla kierowców [14.05.2022]

Ważne zmiany dla kierowców będą obowiązywać na skrzyżowaniu ulic Polnej i Ugory. Koniecznie się z nimi zapoznajcie, bo podczas weekendu może się tam zrobić spore zamieszanie. Na szczęście MZK przekazał szczegóły z odpowiednim wyprzedzeniem.

- 14 maja 2022 r. zmieni się organizacja ruchu w rejonie skrzyżowania Polna/Ugory. By umożliwić przejazd, a jednocześnie prowadzić prace, powstanie ta, tymczasowe rondo. Południowa jezdnia ul. Polnej zostanie wyłączona, a ruch zostanie skierowany dwukierunkowo na jezdnię północną. Nie będzie możliwości skrętu z tymczasowego ronda w ul. Traktorową. Sugerowany objazd do ul. Traktorowej - ulicą Polną oraz Forteczną. Zakończenie tego etapu prac planowane jest 15 lipca br. - mówi prezes Wyszogrodzki.

Zmiany w komunikacji miejskiej w Toruniu. Pasażerowie MZK - pamiętajcie o nich!

Autobusy linii nr 12 kursować będą objazdem ul. Polna i Forteczną. Na trasie objazdu w kierunku centrum wyznaczono tymczasowy przystanek na ul. Fortecznej, a w kier. Wrzosów na ul. Polnej przed Traktorową. Główne prace realizowane w okresie trwania zmian w organizacji ruchu będą polegały na wykonaniu układu torowego (nawierzchnia z płyt prefabrykowanych) na skrzyżowaniu wraz z drenażem torowiska oraz przebudową niezbędnych kolizji. - Kolejny etap prac na tym skrzyżowaniu zakłada przejście torowiskiem przez północną jezdnię ulicy Polnej. Na czas prowadzenia robót jezdnia ta zostanie zamknięta, a ruch będzie prowadzony dwukierunkowo jezdnią południową oraz zostanie otwarta ulica Traktorowa. Na skrzyżowaniu nadal będzie funkcjonować tymczasowe rondo - wyjaśnia Sylwia Derengowska z MZK w Toruniu Planowany termin rozpoczęcia prac kolejnego etapu prac to 18.07.2022r.

Ogromne zmiany w ruchu drogowym od 21 maja. To czeka mieszkańców Torunia

Następny etap robót obejmie jeden z najbardziej obciążonych ruchem drogowym punktów miasta - plac NOT. Od 21 maja br. rozpoczną się tu prace rozbiórkowe dotychczasowej infrastruktury i przebudowa uzbrojenia podziemnego. Tu powstaną przewiązki umożliwiające przełożenie ruchu. Nawierzchnia zostanie usunięta, torowisko zdemontowane. Następnie ruszy przebudowa sieci podziemnych, budowa układu torowego z nowymi rozjazdami od strony al. Solidarności  z budową układu drogowego. Zmiany w organizacji ruchu drogowego:

 • zamknięcie wjazdu i wyjazdu w al. Solidarności;
 • zakaz wjazdu w Szosę Chełmińską od strony centrum;
 • nakaz skrętu w prawo z Szosy Chełmińskiej (wyłączona jazda na wprost oraz skręt w lewo);
 • zawężenie na Szosie Chełmińskiej do  ul. Grudziądzkiej.
 • Objazd do Szosy Chełmińskiej kierowany będzie ul. Bemaoraz przez plac ToMiTo i ul. Grudziądzką.
 • Objazd do al. Solidarności kierowany będzie al. św. Jana Pawła II i Wały gen. Sikorskiego.  

 - W związku ze zmianami organizacji ruchu zweryfikowany zostanie program sygnalizacji świetlnej. Będziemy oczywiście obserwowali, jak rozkłada się ruch i w razie potrzeby wprowadzali korekty – mówi dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UMT Marcin Kowallek. 

Spodobał ci się materiał? Obserwuj nas na Facebooku!

Sonda
Czy przekonują cię propozycje Torunia ws. komunikacji miejskiej?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE