Jarosław Kaczyński nie wierzy w zwycięstwo w Warszawie. Kraj o Warszawie. Felieton

2021-10-30 19:00

Jarosław Kaczyński w minionym tygodniu zaintrygował wszystkich powiadamiając o porozumieniu PiS i stowarzyszenia OdNowa. To porozumienie bowiem żywotnie dotyczyć będzie Warszawy i ich mieszkańców. Oznacza bowiem, że OdNowa wskaże kandydata na prezydenta Warszawy w najbliższych wyborach samorządowych, które planowo mają się odbyć w 2023 r., ale wolą PiS mogą zostać przesunięte na 2024. Choć Kaczyński mówił tajemniczo, już chwilę później dziennikarze znali nazwisko potencjalnego kandydata na prezydenta stolicy. Ma nim być obecny prezydent Chełma Jakub Banaszek. Czy ta kandydatura dotrwa do wyborów? - zastanawia się w najnowszym felietonie z cyklu "Kraj o Warszawie" dziennikarka Izabela Kraj.

Jakub Banaszek (30 l.) obecny prezydent Chełma, nieoficjalnym kandydatem PiS na prezydenta Warszawy? Ciekawa wolta Jarosława Kaczyńskiego. I dla mnie znamienna. Jeśli prezes PiS godzi się, by to nie z rdzennego obozu nominowany był kandydat, jeśli stawia na człowieka spoza Warszawy i w dodatku mało znanego w stolicy, to znaczy, że w sukces PiS w wyborach prezydenckich nie wierzy. Robi polityczny ukłon w stronę stowarzyszenia OdNowa Marcina Ociepy dwa lata przed wyborami, by wysondować reakcję i - jeśli zajdzie potrzeba - zdążyć wyciągnąć królika z kapelusza tuż przed 2023 rokiem, albo i 2024 r. (PiS bowiem planuje przesunięcie wyborów samorządowych o pół roku, by nie zbiegały się z parlamentarnymi).

Mocne strony Jakuba Banaszka? Chęci. To już coś. Chciał być prezydentem Chełma i został. Czy na Warszawę same chęci wystarczą? Bycie radnym dzielnicy Ochota przez rok tylko ilustruje raczej chęć robienia kariery politycznej a nie jakiekolwiek związanie ze stolicą. Ale może kandydat przez trzy lata te związki wypracuje? Ma czas. Na razie na pewno wypracował sobie polityczne wsparcie - był współpracownikiem Jadwigi Emilewicz, Jarosława Gowina i asystentem samego premiera Mateusza Morawieckiego. Jego atutem jest na pewno młodość. Najmłodszy prezydent miasta w Polsce – dobrze wygląda na plakatach. Minusem? Fakt że to nazwisko my, dziennikarze ustaliliśmy tak szybko po tajemniczej deklaracji Jarosława Kaczyńskiego.

- Była rozmowa i to jest zawarte także już w porozumieniu o przyszłym kandydacie na prezydenta Warszawy. To bardzo ważna sprawa, ważna dla nas, ważna dla całego obozu, ważna także dla "OdNowy". I sądzę, że to będzie z czasem coś, co wywrze wpływ na wydarzenia polityczne w naszym kraju. Jest w tej chwili zbyt wcześnie, by mówić o konkretach, o personaliach - dosłownie chwilę po tej wypowiedzi prezesa PiS dziennikarze wiedzieli już, że Kaczyński mówi o Jakubie Banaszku. To samemu kandydatowi nie pomaga. Grozi wypaleniem. Jak wysondowałam, w samym PiS też entuzjazmu za tym kandydatem brak. A jeśli tak, to warszawscy działacze Prawa i Sprawiedliwości wcale chętnie temu kandydatowi w kampanii prezydenckiej pomagać nie będą.

Cieszyć się może prezydent Rafał Trzaskowski – zawsze to lepiej poznać rywala wcześniej, niż później…

Izabela Kraj, Super Express
Autor: Sebastian Wielechowski / Super Express Izabela Kraj, Super Express
Sonda
Czy Jakub Banaszek to dobry kandydat na prezydenta Warszawy?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE