Katastrofa autobusu na moście Grota. Czy urzędnicy zapłacą za śmierć pasażerki?

2022-05-26 16:39
Sprawa Tomasza U. odroczona. Biegły uratuje kierowcę z Mostu Grota-Roweckiego?
Autor: Marcin Wziontek / Super Express; Paweł Dąbrowski / Super Express Sprawa Tomasza U. odroczona. Biegły uratuje kierowcę z Mostu Grota-Roweckiego?

Sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie zdecydował bezterminowo odroczyć sprawę Tomasza U. (29 l.), kierowcy autobusu który dwa lata temu runął z Mostu Grota-Roweckiego. Wypadkowi ma się przyjrzeć biegły z zakresu budownictwa. - Nie jestem fachowcem, ale myślałem, że ta bariera powinna mnie zatrzymać tak, jak każdy inny samochód bez różnicy na wielość - mówił w sądzie oskarżony.

Czy zawiniła bariera?

To była szósta rozprawa w procesie kierowcy, który runął z mostu Grota-Roweckiego. We wtorek, 24 maja, Sędzia Sądu Okręgowego Wojciech Małek zdecydował się uznać wniosek Rolanda Szymczykiewicza i Ewy Waszkowiak - obrońców Tomasza U. i powoła w sprawie wypadku biegłego. - Sąd dopuścił dowód opinii biegłego z zakresu konstrukcji mostów i estakad - informuje „Super Express” biuro prasowe Sądu Okręgowego w Warszawie. Obrońcy Tomasza liczą, że ekspertyza biegłego wykaże nieprawidłowości w budowie bariery energochłonnej staranowanej przez U., co zdjęłoby z oskarżonego część odpowiedzialności.

"Bariera powinna mnie zatrzymać"

U. po raz pierwszy stanął przed sądem 2 lutego br. - Nie jestem fachowcem, ale myślałem, że ta bariera powinna mnie zatrzymać tak, jak każdy inny samochód bez różnicy na wielość - stwierdził w trakcie pierwszej rozprawy Tomasz U. Od tamtego czasu, SSO Wojciech Małek wysłuchał zeznań pokrzywdzonych, którzy przeżyli wypadek oraz bezpośrednich świadków zdarzenia. Podczas wcześniejszej rozprawy, 10 maja, w sądowych kuluarach mówiło się, że już niebawem proces może się zakończyć, jednak decyzja o powołaniu biegłego zaprzepaściła szansę na szybki wyrok.

Drogowcy odpowiedzą za wypadek?

Gdyby zapowiedziana ekspertyza biegłego od mostów rzeczywiście wskazała, że bariera nie spełniła swojej roli, rodzina zmarłej kobiety i poszkodowani mogliby zażądać od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad odszkodowania. Kiedy poznamy treść ekspertyzy? - Rozprawę odroczono bez terminu - informuje biuro prasowe Sądu Okręgowego w Warszawie.

Warszawa: Autobus spadł z wiaduktu! NIE ŻYJE jedna osoba, wielu rannych
Sonda
Czy byłeś świadkiem groźnego wypadku?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE