Nie żyje Marek Górski. To on wykonał zegar na Zamku Królewskim w Warszawie

i

Autor: Paweł Dąbrowski / Super Express; Facebook / Zegarmistrz Górski Nie żyje Marek Górski. To on wykonał zegar na Zamku Królewskim w Warszawie

Nie żyje Marek Górski. To on wykonał zegar na Zamku Królewskim w Warszawie

2022-06-30 10:15

Bardzo smutne informacje dotarły z Pruszkowa. Nie żyje Marek Górski - ceniony zegarmistrz, konstruktor i jeden z wykonawców zegara na Zamku Królewskim. Szanowany rzemieślnik zmarł we wtorek, 28 czerwca. Miał 77 lat. Pogrzeb Marka Górskiego obędzie się w poniedziałek, 4 lipca, w jego rodzinnym Pruszkowie.

Nie żyje zegarmistrz Marek Górskiego

Na profilu zakładu zegarmistrzowskiego w Pruszkowie - Zegarmistrz Górski - pojawiła się niezwykle smutna informacja. W wieku 77 lat zmarł Marek Górski, ceniony zegarmistrz, konstruktor m.in. zegara na Zamku Królewskim w Warszawie.

"Z żalem zawiadamiamy, że w dniu 28.06.2022 odszedł na wieczny odpoczynek Marek Górski dusza i serce naszej pracowni" - czytamy na Facebooku.

Nie przegap: Ciechanów. 28-latek runął z 5. piętra! To już piąty pacjent szpitala. Placówka zwołuje konferencję

Ostatnie pożegnanie Marka Górskiego odbędzie się 4 lipca w Pruszkowie-Żbikowie. Rozpocznie je msza św. pogrzebowa, która oprawiona zostanie o godz. 11 w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Tuż po niej kondukt żałobny uda się na miejscowy cmentarz, gdzie ciało zegarmistrza zostanie złożone do grobu.

M

Kim był Marek Górski?

Marek Górski był synem Henryka Marka Górskiego, który w 1947 r założył w Pruszkowie firmę "Zegarmistrzostwo Górski". To właśnie on w 1977 roku przejął ten rodzinny biznes. Marek Górski był dyplomowanym zegarmistrzem i absolwentem Wydziału Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej.

Zobacz też: 19-latek rozbił passata, bo szpanował przed dziewczynami. Dramat na drodze pod Łosicami [ZDJĘCIA]

To właśnie Marek Górski w 1972 r. podjął się wykonania konstrukcji zegara wieżowego w Zamku Królewskim w Warszawie, który zaczął odmierzać czas dwa lata później. Był to początek przygody Górskiego zegarami montowanymi w przestrzeni publicznej. Od tamtej pory firma Górskiego może pochwalić się budową już kilkudziesięciu zegarów wieżowych.

Pruszkowski zegarmistrz zajmował się również serwisem i naprawą istniejących, często zabytkowych zegarów wieżowych. Służył też pomocą przy naprawach zwykłych zegarków codziennego użytku.

Ponad 40 lat pracy w śmieciach! Imponujący staż pracy w warszawskim MPO
Sonda
Czy nosisz zegarki?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE