Planował zamachy terrorystyczne na meczety w Warszawie. Kolejne lata spędzi w więzieniu

i

Autor: Mirek Noworyta / Super Express Planował zamachy terrorystyczne na meczety w Warszawie. Kolejne lata spędzi w więzieniu

Planował zamachy terrorystyczne na meczety w Warszawie. Kolejne lata spędzi w więzieniu

2022-07-04 8:48

Oskarżony o przygotowanie zamachów terrorystycznych z wykorzystaniem materiałów wybuchowych został skazany na trzy lata więzienia. Tomasz M. należał do ekstremistycznej grupy prezentującej skrajnie prawicowe poglądy. Zamachy miały być wymierzone w meczety znajdujące się na terenie stolicy.

Planował zamachy terrorystyczne na meczety w Warszawie

Tomasz M., mężczyzna, który należał do ekstremistycznej grupy prezentującej skrajnie prawicowe poglądy, został skazany na trzy lata więzienia. – Grupa, do której należał oskarżony, funkcjonowała na terytorium Polski do 10 listopada 2019 r. Tomasz M. wraz z inną osobą zamierzał przeprowadzić ataki z wykorzystaniem materiałów wybuchowych oraz substancji trujących – przekazał dział prasowy Prokuratury Krajowej.

Zamachy miały być wymierzone w meczety znajdujące się na terenie Warszawy, a także w osoby duchowne wyznania islamskiego i polityków. Ich celem miało być zastraszenie wielu osób, w tym osób wchodzących w skład mieszkającej w Polsce społeczności islamskiej.

Równolegle Tomasz M. nawoływał do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych oraz wyznaniowych, znieważał grupę ludności z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej oraz wyznaniowej – przekazała prokuratura.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Bomba pod Pałacem Kultury. Wielka akcja policji, na miejscu wojskowi saperzy

Mężczyzna został skazany na trzy lata więzienia

Z ustaleń śledztwa wynika, że z upływem czasu jego postawa ulegała radykalizacji. Ponadto w toku śledztwa stwierdzono, iż w celu rozpowszechniania posiadał oraz przesyłał on dokument zawierający treści mogące ułatwić popełnienie przestępstw o charakterze terrorystycznym, w zamiarze, aby przestępstwo zostało popełnione, a także treści nawołujące do popełnienia przestępstw przeciwko mieniu, zdrowiu i życiu, przeciwko muzułmanom, jak również treść nawołującą do nienawiści na tle różnic etnicznych oraz wyznaniowych – zaznaczyła prokuratura.

Tomasz M. został uznany za winnego. Sąd skazał mężczyznę na trzy lata więzienia oraz grzywnę w wysokości 150 stawek po 20 złotych każda.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Bomba w samolocie! Pasażerowie przeżyli chwilę grozy

Ewakuacja w centrum Szczecina. Saperzy usuwali bombę z czasów II wojny światowej
Sonda
Czy obawiasz się zamachu terrorystycznego w Polsce?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE