1. Warszawa

i

Autor: Emptywords/Wikipedia Pierwsze miejsce pod względem wskaźnika walorów turystycznych (WaT) zajęła Warszawa z wynikiem 63,5.

PiS chce pytać warszawiaków

Referendum w Warszawie. PiS chce kolejnego głosowania. Chodzi o kluczowe zmiany dla kierowców

2023-09-11 12:48

Będzie referendum o polityce transportowej Warszawy? Czy mieszkańcy stolicy będą mogli wypowiedzieć się w głosowaniu na przykład o tym, czy chcą zakazu wjazdu starych samochodów do centrum Warszawy, czy chcą wprowadzania Strefy Tempo 30 lub czy należy zwężać ulice w stolicy? Pretekst do takiego głosowania dają samorządowcy z Prawa i Sprawiedliwości. Domagają się zwołania w tej sprawie nadzwyczajnej sesji Rady Warszawy na której radni głosowaliby wniosek o zorganizowanie w stolicy lokalnego referendum. Jest już jej termin i data, kiedy konkretnie takie referendum miałoby się odbyć.

Będzie referendum o polityce transportowej Warszawy? Czy mieszkańcy stolicy będą mogli wypowiedzieć się w głosowaniu, czy chcą zakazu wjazdu starych samochodów do centrum Warszawy, lub czy należy zwężać ulice w stolicy? Pretekst do takiego głosowania dają samorządowcy z Prawa i Sprawiedliwości.

Wniosek o referendum

Gdy przed wakacjami stołeczni urzędnicy ogłaszali wyniki konsultacji i badań opinii na temat wprowadzenia zakazu wjazdu starych aut do centrum miasta, z których wynikało, że 70 proc. mieszkańców chce Strefy Czystego Transportu, a 26 proc. opowiada się nawet za strefą w całym mieście, nie tylko w śródmieściu, radni PiS zapowiedzieli, że w tak ważnej sprawie powinni się wypowiedzieć wszyscy warszawiacy.

- W blisko 2-milionowym mieście o zakazie wjazdu aut do centrum Warszawy ma decydować kilkusetosobowa grupa, która wzięła udział w konsultacjach? To kpina i brak szacunku dla mieszkańców Warszawy. System konsultacji w Warszawie jest ułomny i się nie sprawdza – przekonywał radny PiS Maciej Binkowski.

- Zabiegamy o zorganizowanie referendum w tej sprawie. I nie tylko – zapowiedział szef klubu PiS w Radzie Warszawy Dariusz Figura. Wniosek z pytaniami referendalnymi m.in. o Strefę Tempo 30, zwężanie ulic i utworzenie Strefy Czystego Transportu trafił do Rady Warszawy w lipcu, ale ta do tej pory nie zajęła się sprawą. Dlatego teraz radni PiS stanęli przed ratuszem z wnioskiem o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Warszawy, na której głosowany byłby wniosek o referendum w Warszawie. Sesja musi być zwołana w ciągu 7 dni. Jak słyszymy w ratuszu - ma się ona odbyć we wtorek - 12 września o godz. 19.

Pięć pytań do referendum w Warszawie

Radni PiS chcą, by warszawiacy odpowiedzieli na pięć pytań:

* Czy jesteś za wprowadzeniem na terenie Warszawy tzw. Strefy Tempo30 – ograniczenia prędkości pojazdów do 30 km/h na obszarze 90 proc. powierzchni miasta?

* Czy jesteś za zwężeniem na terenie Warszawy kluczowych ulic (na których funkcjonuje komunikacja miejska) przed oddaniem do użytku obwodnicy Śródmieścia?

* Czy jesteś za rozszerzeniem na terenie Warszawy tzw. Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego bez pozytywnych opinii właściwych Rad Dzielnic?

* Czy jesteś za likwidacją na terenie Warszawy publicznie dostępnych miejsc parkingowych bez tworzenia co najmniej takiej samej liczby nowych miejsc parkingowych w najbliższej okolicy?

* Czy jesteś za utworzeniem w Warszawie tzw. Strefy Czystego Transportu (wykluczenie możliwości wjazdu na teren strefy pewnych kategorii pojazdów), przed rozbudową sieci transportu publicznego o III i IV linię metra?

Czy radni PO zaakceptują wniosek o referendum?

Radni Platformy Obywatelskiej uważają, że pytania są sformułowane z tendencyjną tezą. I wszystko wskazuje na to, że wniosek o referendum odrzucą. PiS wówczas mógłby zbierać podpisy wśród warszawiaków pod wnioskiem o referendum, ale decyzja, czy to zrobi – na razie nie zapadła.

- Chcemy, by referendum w sprawie polityki transportowej w Warszawie odbyło się w październiku, po wyborach parlamentarnych – zadeklarowali radni PiS.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie przewiduje, że do referendum w Warszawie miałoby dojść.

PiS chce referendum w Warszawie

i

Autor: materiały prasowe
Sonda
Czy weźmiesz udział w referendum, które będzie zawierać cztery pytania?
Listen on Spreaker.