Remont Trasy Łazienkowskiej: objazdy. Jak ominąć korki po zamknięciu wiaduktu? [MAPA]

2022-01-29 9:23
 W niedzielę zamykają wiadukt. Ostatnie przygotowania do armagedonu na trasie Łazienkowskiej
Autor: MARCIN WZIONTEK/SUPER EXPRESS W niedzielę zamykają wiadukt. Ostatnie przygotowania do armagedonu na trasie Łazienkowskiej

Remont Trasy Łazienkowskiej, czyli wyburzanie wiaduktów przy parku Agrykola, oznacza gigantyczne korki w Warszawie i zdecydowanie większy ruch na innych mostach na Wiśle. Jak przygotować się do trwającego około trzy lata istnego komunikacyjnego armagedonu? Którędy ominąć "wąskie gardło", które powstanie na remontowanej trasie? Odpowiedź znajdziesz w artykule poniżej.

Zobacz zdjęcia po zamknięciu jednego z wiaduktów Trasy Łazienkowskiej:

W sobotę, 29 stycznia, rozpocznie się przebudowa wiaduktów Trasy Łazienkowskiej. Północny wiadukt na wysokości parku Agrykola zostanie zamknięty dla ruchu. Ruch zostanie przeniesiony na wiadukt południowy, czyli ten, którym obecnie podróżuje się w kierunku Pragi.

Na odcinku Trasy Łazienkowskiej od ronda Jazdy Polskiej do węzła z Wisłostradą wprowadzony zostanie zakaz wjazdu pojazdów ciężarowych i aut o szerokości powyżej 2,2 m. Zalecany dla nich objazd prowadzi ulicami: Waryńskiego, Goworka, Spacerową i Gagarina do ul. Czerniakowskiej.

Możliwość przejazdu Trasą Łazienkowską ma być zachowana przez cały czas prowadzenia robót. Początkowo kierowcy jadący od strony Pragi-Południe zjadą na przeciwległą nitkę za węzłem z Wisłostradą, a na właściwą jezdnię wrócą na wysokości pl. Na Rozdrożu. Na południowym wiadukcie wytyczone będą cztery pasy ruchu – po dwa w każdym kierunku. Dla osobówek przeznaczone będą dwa skrajne pasy o szerokości 2,2 m. Dwa pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego i innych dopuszczonych pojazdów zarezerwowane będą dwa wewnętrzne pasy, o szerokości 3 m.

Remont Trasy Łazienkowskiej - mijanka
Autor: Super Express Remont Trasy Łazienkowskiej - mijanka

Jak ominąć korki podczas remontu? Część kierowców przeniesie się na pewno na inne przeprawy przez Wisłę, ale utrudnienia i tak będą. Najlepszą z opcji objazdu jest wybór mostu Siekierkowskiego: ul. Puławską i Goworka, Alejami Ujazdowskimi lub Waryńskiego i Spacerową do Gagarina i Czerniakowskiej. Trasę będzie można także ominąć, jadąc: aleją Niepodległości, Wilanowską, Trasą Siekierkowską, Czerniakowską. Kolejną opcją jest przeniesienie ruchu na południe stolicy. Można wykorzystać otwartą w grudniu 2021 Południową Obwodnicę Warszawy.

Remont Trasy Łazienkowskiej - objazdy
Autor: Super Express Remont Trasy Łazienkowskiej - objazdy

W związku z objazdami zmiany w ruchu zostaną wprowadzone także na rondzie Jazdy Polskiej. Kierowcy jadący od strony ul. Wawelskiej będą mieli dwa pasy do skrętu w prawo w ul. Waryńskiego. Trzeci pas pozostanie do jazdy prosto lub skrętu w lewo. Natomiast na wlocie ul. L. Waryńskiego na rondo od strony pl. Konstytucji będzie tylko jeden pas do skrętu w lewo na Trasę Łazienkowską (skrajny). Z pasa środkowego w lewo skręcić będą mogły tylko autobusy i pojazdy dopuszczone.

Kierowcy jadący al. Niepodległości od ul. T. Chałubińskiego i chcący skręcić w lewo w al. Armii Ludowej będą mieli tylko jeden pas do przeznaczony do tego manewru.

Natomiast na ul. J. Gagarina dla chcących skręcić w lewo w ul. Czerniakowską w stronę centrum, wykonany został dodatkowy lewoskręt – w rezultacie skręcić w tej relacji będzie można z dwóch pasów.

Na czas remontu dopasowana do nowych warunków ruchu zostanie sygnalizacja świetlna w 35 lokalizacjach (w tym wybudowana zostanie jedna nowa: na skrzyżowaniu ul. L. Van Beethovena i al. Jana III Sobieskiego). Priorytety dla autobusów zostaną wprowadzone w 17 lokalizacjach, dla tramwajów w 9, wspólnie dla autobusów i tramwajów w 2 lokalizacjach. W 6 lokalizacjach zostanie wprowadzony priorytet w sygnalizacji świetlnej dla pieszych.

Przebudowany fragment Trasy Łazienkowskiej ma długość ok. 400 m. Po modernizacji wiaduktu, poza nowymi jezdniami, pojawią się obustronne ciągi pieszo-rowerowe, pochylnie poprawiające dostępność drogi dla osób z ograniczeniami ruchowymi, a także nowoczesne oświetlenie. Nowe wiadukty mają być wybudowane zgodnie z obowiązującymi, wyższymi standardami w zakresie dostępności i wytrzymałości obiektów.

Sonda
Trasa Łazienkowska przed wielkim remontem. Czy obawiasz się utrudnień w związku z burzeniem i odbudową wiaduktów na trasie?
Uwaga kierowcy! Rusza remont trasy Łazienkowskiej
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE