Gruzińskie grupy przestępcze

i

Autor: SHUTTERSTOCK Gruzińskie grupy przestępcze

PRZERAŻAJĄCE INFORMACJE

Szok! Gruzińskie gangi terroryzują Warszawę. „Szukają ofiar, napadają na konwojentów”

2022-09-03 13:08

- Od kilku lat w Warszawie jest problem z przestępstwami popełnianymi przez obywateli Gruzji. Są to bardzo hermetyczne grupy, które specjalizują się głównie w kradzieżach na tzw. kolec oraz napadach na konwojentów - powiedział PAP oficer operacyjny z warszawskiej policji, który m.in. rozpracowuje gruzińskie grupy przestępcze. Jak podkreślił policjant, takich gangów jest w stolicy kilkanaście i cały czas pojawiają się nowe.

Policjant o gruzińskich grupach przestępczych

Najczęstszymi przestępstwami, w których wyspecjalizowały się gruzińskie grupy przestępcze, są głównie kradzieże na tzw. kolec oraz napady na konwojentów. - W pierwszym przypadku Gruzini działają w około 3-4 osobowej w grupie. Zdarzało się, że członkowie grupy swoją potencją ofiarę potrafili obserwować nawet przez 8 godzin, aby wyczekać na odpowiedni moment - zaznaczył policjant. Grupy działające na "kolec" najczęściej ustawiają się przed kantorami lub bankami i obserwują osoby wchodzące i wychodzące. Do przestępstw używają samochodów, które nie rzucają się w oczy - są to kilkunastoletnie auta osobowe, koniecznie z przyciemnianymi tylnymi szybami. - Takimi samochodami jeżdżą po Warszawie i szukają potencjalnych miejsc, gdzie mogliby znaleźć swoją ofiarę. Gdy takie miejsce znajdą, wszyscy oprócz kierowcy wychodzą z samochodu. Kierowca odjeżdża i parkuje w odległości kilkuset metrów. Ci, którzy wysiedli z samochodu, mają przydzielone role - jeden obserwuje otoczenie, drugi wchodzi do banku, a trzeci na przykład czeka. Tymi rolami zamieniają się co kilkanaście minut. Zdarza się też, że po jakimś czasie wracają do samochodu, w którym się przebierają i od początku rozpoczynają obserwację. Wszystko po to, aby jak najmniej rzucać się w oczy. Podczas obserwacji każdy z członków grupy ma słuchawkę w uchu, aby cały czas być ze sobą w kontakcie - wyjaśnił policjant.

Sposoby działania gruzińskich grup przestępczych

Gdy już znajdą potencjalną ofiarę, zakradają się do jej samochodu, w którym przebijają oponę specjalnym kolcem, który wygląda jak zwykły długopis. - Następnie jeżdżą za takim samochodem do czasu, aż się zatrzyma. Gdy kierowca sprawdza, co się stało z jego samochodem, wtedy bandyci zabierają to, co jest w aucie i uciekają. W przypadku, gdy jeden z nich wpadnie w nasze ręce, wtedy reszta grupy od razu ucieka z Polski. Najczęściej do swojego kraju ojczystego, gdzie mogą się czuć bezpiecznie - powiedział oficer operacyjny. Również w przypadku napadu na konwój przestępcy czekają na odpowiedni moment. Najczęściej robią to, gdy konwojenci podjeżdżają pod konkrety adres, gdzie się zatrzymują i wychodzą z samochodu, na przykład odebrać pieniądze. - Wtedy przestępcy parkują za samochodem konwojentów i za pomocą na przykład kartonów osłaniają się przed monitoringiem. Dosłownie potrzebują kilku minut, aby włamać się do samochodu i zabrać z niego to, co jest w środku - tłumaczy policjant.

Gdy wpadną, uciekają do Gruzji i zmieniają dane

Jak przyznaje w rozmowie z PAP oficer operacyjny, nie jest łatwo zatrzymać takich przestępców, ponieważ po akcji "zaszywają się" i czekają, aż temat ucichnie. Jeżeli o ich przestępstwie zrobi się głośno lub jeden z członków grupy zostanie zatrzymany, to natychmiast reszta wyjeżdża z Polski. - Zazwyczaj uciekają na kilka lat do swojej ojczyzny, gdzie po jakimś czasie mogą legalnie zmienić swoje dane personalne. Po tym mogą wrócić do Polski i nawet jeżeli zostaną złapani i ich wygląd będzie się zgadzał, to ciężko będzie im udowodnić winę, bo dane są już inne - dodał policjant.

Sonda
Czy kiedykolwiek padłeś/padłaś ofiarą przestępstwa?
Gang Gruzinów napadł na pracowników krakowskiego kantoru! Pobili i skopali konwojenta
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE