Tak oszczędzają wodę władze Warszawy

i

Autor: Shutterstock, Wojciech Olkuśnik/EAST NEWS Tak oszczędzają wodę władze Warszawy

Kryzys w stolicy

Tak oszczędzają wodę władze Warszawy! Wiceprezydent zrezygnowała nawet z wanny

2022-07-19 22:26

Każdy mieszkaniec stolicy zużywa średnio około 130 litrów wody dziennie. Władze Warszawy postanowiły w wakacje namawiać mieszkańców do oszczędzania wody. Ruszyła kampania „Szanuj wodę – zakręcaj, zbieraj, oszczędzaj!”. A jak oszczędzają sami prezydenci? Zapytaliśmy najwyższych warszawskich urzędników. Niektóre odpowiedzi zaskakują!

Warszawa. Urzędnicy oszczędzają wodę

Od soboty (16 lipca) w różnych miejscach stolicy można zobaczyć charakterystyczne niebieskie plakaty z kroplą. To element kampanii zachęcającej do oszczędzania wody. Miasto wdrożyło ostatnio kilka ciekawych rozwiązań, by oszczędzanie wody nie było pustym hasłem. Wykorzystuje na przykład wodę z basenów do czyszczenia ulic. A na parkingu „Parkuj i jedź” na Żeraniu deszczówka zbierana przez system odwodnienia nie trafia bezpośrednio do kanalizacji, ale jest odprowadzana do gruntu drenażem na całej zielonej działce. W 2021 roku dzięki wodnemu recyklingowi zaoszczędzono 2,4 mln litrów wody. A czy prywatnie urzędnicy mogą pochwalić się proekologicznymi działaniami?

Przeczytaj również: Wisła wysycha, tak źle nie było od lat. „Wszyscy to odczujemy”

Wiceprezydent Michał Olszewski śmieje się, że ma w domu ekologiczny terror, bo córki są na tym punkcie zakręcone. - A więc kąpiel tylko pod prysznicem a dookoła domu pojemniki na deszczówkę – wyjaśnia.

Ekstremalne temperatury i susza w całym kraju

Wanna poszła w odstawkę

Wiceprezydent Renata Kaznowska zrezygnowała z wanny w domu. - Zlikwidowałam wannę na rzecz prysznica, łapię deszczówkę, którą wykorzystuję do podlewania kwiatków w moim mini ogródku. Pralkę i zmywarkę kupowałam sprawdzając, by zużywały jak najmniej wody i prądu – mówi nam Renata Kaznowska.

Golenie przy zakręconych kurkach

Kolejny zastępca prezydenta Rafała Trzaskowskiego przyznaje, że w ostatnim czasie nic w swoich domowych zwyczajach nie zmienił ale... - Myję zęby i golę się przy zakręconym kranie, biorę prysznic zamiast kąpieli, zmywam w zmywarce nie pod bieżącą wodą. Nic szczególnie innowacyjnego, ale tak już od 10 lat – mówi nam wiceprezydent Tomasz Bratek.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przy okazji zmian opłat za śmieci zapewniał nas, że wodę oszczędza. Teraz się kuruje, bo znów ma covid.

Proste sposoby na oszczędzanie wody:

  • zakręcaj kran podczas mycia zębów
  • bierz prysznic zamiast wylegiwać się w wannie
  • zbieraj deszczówkę do podlewania przydomowych ogródków czy roślin doniczkowych
  • nie wylewaj resztek przegotowanej wody z czajnika, ani po gotowaniu jajek do zlewu, podlej nią trawnik
  • zainstaluj regulowaną spłuczkę w toalecie
Sonda
Czy skorzystasz z programu "Moja woda"?