NBP odkrywa tajemnice polskich banknotów. Niektóre z nich stracą ważność w 2024 roku! Możecie je jeszcze wymienić!

i

Autor: PIXABAY NBP odkrywa tajemnice polskich banknotów. Niektóre z nich stracą ważność w 2024 roku! Możecie je jeszcze wymienić!

TŁUMACZYMY CO Z NIMI ZROBIĆ!

Tymi banknotami już nie zapłacisz. NBP stawia sprawę jasno. Jest tylko jedno wyjście, by nie stracić pieniędzy

2024-01-10 9:28

Wiedzieliście o tym, że od czasu denominacji, która miała miejsce w 1995 roku, forma banknotów używanych w obiegu przez Bank Polski nie zmieniła się? Nawet 30-letnie banknoty wciąż są używane jako aktualna waluta i można z nich korzystać bez żadnych problemów. Są jednak wyjątki. Niektóre z nich mogą stracić swoją ważność w 2024 roku. Ale spokojnie, możecie je jeszcze wymienić! Szczegóły, jak to zrobić – w artykule.

Które banknoty uznaje Narodowy Bank Polski?

Banknoty, którymi posługujemy się na co dzień, zostały wprowadzone w obieg 1 stycznia 1995 roku. Tego dnia nastąpiła denominacja polskiej waluty. Przyjęto, że ówczesne 10 tysięcy złotych będzie równe nowemu 1 złotemu.

W dniu 1 stycznia 1995 roku na podstawie zarządzenia Prezesa NBP zostały wprowadzone do obiegu pierwsze banknoty z serii „Władcy polscy” o nominałach 10, 20 i 50 złotych. W dniu 1 czerwca 1995 roku na podstawie zarządzenia Prezesa NBP wprowadzono kolejne dwa banknoty, o nominałach 100 i 200 złotych − przypomina NBP. W kolejnych latach wprowadzono również kolejny banknot o nominale 500 złotych.

Warto pamiętać o tym, że wszystkie banknoty, które wypuścił Narodowy Bank Polski po 1995 roku zachowują swoją ważność. Jednak… jak słyszymy, od tej reguły są wyjątki.

Które pieniądze przestają być prawnym środkiem płatniczym? Jak czytamy, wyjątkiem są banknoty uszkodzone: postrzępione, podklejone, przerwane, nadmiernie zabrudzone lub zaplamione albo całkowicie odbarwione.

Jak wymienić uszkodzony banknot?

Jeżeli posiadacie stare banknoty, które zaliczają się do wyjątków, możecie je nadal wymienić! Nieważne banknoty można wymienić w kasie dowolnego banku lub możecie je też wysłać wraz z wnioskiem o wymianę drogą pocztową bezpośrednio do Centrali NBP: „Narodowy Bank Polski, Departament Emisyjno-Skarbcowyul. Świętokrzyska 11/2100-919 Warszawa z dopiskiem: » DES – wymiana«”.

W liście należy dołączyć wniosek o wymianę uszkodzonego banknotu. Zostanie on wymieniony zgodnie z następującymi zasadami:

Banknot, który zachował od 45 do 75 proc. pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie, zostanie wymieniony za połowę jego wartości nominalnej. Banknot, który zachował ponad 75 proc. pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie, a także banknot przerwany na nie więcej niż dziewięć części stanowiący w całości 100 proc. powierzchni banknotu, bank wymieni za jego pełną wartość nominalną − informuje NBP.

Sonda
Czy wymieniałaś/eś kiedyś uszkodzony banknot?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki