Warszawa. Szokujące odkrycie celników. W paczce z Holandii były dwa żywe ptaszniki

i

Autor: Mazowiecka KAS Warszawa. Szokujące odkrycie celników. W paczce z Holandii były dwa żywe ptaszniki

Jadowita niespodzianka

Warszawa. Szokujące odkrycie celników. W paczce z Holandii były dwa żywe ptaszniki

2022-08-17 8:06

Zagraniczna przesyłka skrywała bardzo niebezpieczną niespodziankę. Funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie skontrolowali paczkę, której zawartość zadeklarowana była jako prezent. Okazało się, że w środku były dwa żywe, jadowite ptaszniki! Pająki zostały bezpiecznie przetransportowane do ZOO.

Jadowite pająki w paczce

W paczce nadanej w Holandii miał być prezent. Nie dołączono do niej żadnych dokumentów. Celnicy postanowili więc skontrolować przesyłkę. Okazało się, że deklarowany "prezent" jest jadowity. W przesyłce były bowiem dwa żywe pająki!

Zobacz też: Wiszące ciało na ogrodzeniu. Przerażająca śmierć w Grodzisku Mazowieckim

Żeby stwierdzić, co to za gatunek, egzotyczni przybysze zostali przewiezieni do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie. Tam wszystko stało się jasne. "Specjaliści z insektarium wraz z koordynatorem ds. CITES mazowieckiej izby ustalili, że pająki należą do rodziny ptasznikowatych i pochodzą z Ameryki Południowej" - przekazali celnicy.

Okazało się również, że jeden z pająków to samiczka ptasznika czerwonokolanowego i znajduje się pod ochroną CITES. Z kolei drugi to kolorowy samiec - Pamphobeteus platyomma.

"Nowi mieszkańcy obecnie mieszkają na zapleczu pod troskliwym okiem Opiekunów Wiwarium Warszawskiego ZOO, a nadawcę przesyłki czekają konsekwencje złamania prawa" – poinformowali pracownicy ZOO.

Co grozi za nielegalne przewożenie okazów CITES?

"Brak dokumentów poświadczających legalne pochodzenie okazów CITES zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat" - przypomnieli celnicy.

Wiele znalezionych przez KAS okazów objętych jest konwencją waszyngtońską CITES o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. Celem tej konwencji jest m.in. ochrona dziko występujących populacji zwierząt i roślin gatunków zagrożonych wyginięciem poprzez kontrolę, monitoring i ograniczanie międzynarodowego handlu nimi.

Wcześniej pisaliśmy już np. o znalezionej w przesyłce czaszce krokodyla, czy krokodylich skórach. Tak też było w przypadku dwóch ptaszników.

Białe misie, znicze i balonik. Poruszający widok po zabiciu czterolatka przez tramwaj na ul. Jagiellońskiej
Sonda
Boisz sie pająków?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE