Warszawa, Wola. Kolejne zgłoszenia o martwych kaczkach w stolicy! Co jest zabiło?!

i

Autor: Wojciech Olkuśnik/East News, Shutterstock

WYNIKI SEKCJI PADŁEJ KACZKI

Warszawa, Wola. Kolejne zgłoszenia o martwych kaczkach w parku! Co je zabiło?!

2022-09-22 18:49

Do stołecznego ratusza zaczęło wpływać coraz więcej zgłoszeń, próśb o interwencje w sprawie martwych kaczek. Mieszkańcy znajdowali je w parku Szymańskiego na warszawskiej Woli. Stołeczny ratusz zlecił badania wody w wolskich parkach. Warto przypomnieć, że w sierpniu podobna sytuacja miała miejsce w sąsiednim parku - Moczydło.

Naukowcy wykryli w rzece bakterie! Co zabiło kaczki?

Na terenie parku Szymańskiego na warszawskiej Woli znajduje się sztuczna rzeka. To właśnie w niej mieszkańcy odnaleźli martwe kaczki. Naukowcy pobrali próbki wody i przebadali je.

Okazało się, że odnaleziono w nich bakterię Clostridium botulinum Typu „C”, inaczej laseczkę jadu kiełbasianego. Ta bakteria stanowi gigantyczne zagrożenie dla kaczek krzyżówek. Może być również niebezpieczna dla innych zwierząt. W sierpniu bieżącego roku tę samą bakterię znaleziono w sąsiednim parku Moczydło.

CZYTAJ TEŻ: Pościg na Woli w Warszawie. Uzbek zwiewał policji czerwonym volkswagenem

To drugie miejsce obok Parku Moczydło, gdzie w trosce o zdrowie naszych czworonożnych przyjaciół wprowadzamy czasowy zakaz ich kąpieli i pojenia. Na szczęście bakteria ta bardzo źle znosi chłody, więc niedługo powinna wyginąć, a jak uzyskamy tego potwierdzenie, natychmiast poinformujemy – przekazał burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski w rozmowie z onetem.

Ratusz otrzymał sekcję padłej kaczki. Wyniki są szokujące!

W stawie parkowym na szczęście nie stwierdzono obecności bakterii. Ratusz jednak zaleca, by nie korzystać z niego przez najbliższy czas.

Do stołecznego ratusza dotarły również wyniki sekcji padłej kaczki. – W jej krwi i wątrobie stwierdzono obecność toksyny botulinowej, która była prawdopodobną przyczyną jej śmierci – przekazał ratusz.

Bakterii nie można usunąć w sposób bezpieczny dla innych organizmów w zbiornikach. Jedynym wyjściem jest ograniczenie kontaktu z wodą i oczekiwanie, aż niskie temperatury w naturalny sposób wyeliminują zagrożenie.

ZOBACZ TEŻ: Warszawa. Samotny piesek błąkał się po tramwaju. Jego pani rozpoczęła dramatyczne poszukiwania

Kilka słów o laseczkach jadu kiełbasianego

Laseczki jadu kiełbasianego to gram-dodatnia bakteria w kształcie laseczki. Pierwszy raz została wyizolowana w 1895 roku z domowej roboty solonej szynki. W Księdze Rekordów Guinnessa jest zaklasyfikowana jako najbardziej śmiercionośny organizm, bowiem wytwarza najsilniejszą egzotoksynę, której 450 g teoretycznie mogłoby zlikwidować całą ludzkość!

Sonda
Czy miałeś kiedyś nieprzyjemne zdarzenie związane ze zwierzętami?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE