Warszawski Uniwersytet Medyczny dostał zgodę na przeszczepianie płuc i serca! Powstanie silny ośrodek transplantacyjny

i

Autor: PEXELS.COM Warszawski Uniwersytet Medyczny dostał zgodę na przeszczepianie płuc i serca! Powstanie silny ośrodek transplantacyjny

Medycyna

Warszawski Uniwersytet Medyczny dostał zgodę na przeszczepianie płuc i serca! Powstanie silny ośrodek transplantacyjny

2022-07-14 17:53

Klinika Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM otrzymała zgodę Ministerstwa Zdrowia na transplantacje płuc i serca. W planach są również przeszczepy wielonarządowe i równoczesna przeszczepienia serca i płuc, serca i wątroby, serca i nerki.

Warszawski Uniwersytet Medyczny ze zgodą na przeszczepy płuc i serca

Rzecznik Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Jarosław Kulczycki poinformował Polską Agencją Prasową, że UCK WUM uzyskało wcześniej pozytywną rekomendację Krajowej Rady Transplantacyjnej, a zgoda ministerstwa otwiera im drogę do powstania kolejnego silnego ośrodka transplantacyjnego na WUM. W planach są również przeszczepienia płuc od żywych dawców, co daje szczególnie dobre rezultaty u pacjentów pediatrycznych!

Mam nadzieję, że powstanie tu również program mechanicznego wspomagania krążenia serca, to znaczy wszczepiania pomp, które są przeznaczone dla pacjentów niekwalifikujących się do transplantacji serca, albo kwalifikujących się i oczekujących na transplantację. Są to pompy, które są przeznaczone również dla dzieci i mam nadzieję, że ten program będzie funkcjonował także w szpitalu pediatrycznym – podkreślił kierownik Kliniki Kardiochirurgii UCK WUM prof. Mariusz Kuśmierczyk.

Przeszczepy przeprowadzane na terenie UCK WUM to bardzo szybko rozwijająca się gałąź medycyny. Kliniki te są wiodącymi w kraju ośrodkami, które zajmują się przeszczepami wątroby, trzustki, nerki oraz szpiku kostnego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Warszawa. Wielka żałoba w stołecznej policji. Nie żyje asp. Robert Pieńkowski. „Na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci!”

Ile osób oczekiwało na przeszczepy w ostatnich latach?

Według stanu na koniec 2020 roku na krajowej liście osób oczekujących na przeszczep narządów było 1799 osób. Najwięcej osób oczekiwało na przeszczepy nerek, bo ponad 1000, serca – 415 osób i płuc – 168 osób. Średni czas oczekiwania na przeszczep wynosił: w przypadku nerki – 430 dni (w trybie pilnym 30 dni), serca – 603 dni (w trybie pilnym 91 dni), płuc – 225 dni (w trybie pilnym tylko jeden dzień) oraz wątroby – 121 dni (w trybie pilnym również jeden dzień).

Według listy, którą opublikowano na koniec pierwszego półrocza 2021 roku, na przeszczepy czekało 1630 osób. W 2016 roku rekordziści na transplantację czekali ponad 4 lata, a w 2020 roku nawet 12 lat.

CZYTAJ TEŻ: Znamy wyniki Budżetu Obywatelskiego Warszawa 2023! Mieszkańcy zadecydowali!

DaVinci wyciął grasicę z piersi
Sonda
Czy oddałbyś swoje organy do przeszczepu?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają