Znów kłopoty z tunelem POW. Kiedy w końcu otworzą Południową Obwodnicę Warszawy?

2021-10-20 20:02
gotowy tunel pod Ursynowem
Autor: GDDKiA/K. Nalewajko Tunel pod Ursynowem czeka na otwarcie

Od poniedziałku trwa kontrola straży pożarnej w tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy. W piątek zostanie wydana decyzja dotycząca bezpieczeństwa przeciwpożarowego - powiedział rzecznik mazowieckiej Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski.

Według informacji przekazanych przez rzecznika mazowieckiej Państwowej Straży Pożarnej, od poniedziałku strażacy prowadzą kontrolę w tunelu na ursynowskim odcinku Południowej Obwodnicy Warszawy. "Trwają testy m.in. systemów wentylacji i wykrywania pożaru" - podkreślił Kierzkowski.

Zaznaczył, że w piątek zostanie wydana decyzja dotycząca bezpieczeństwa przeciwpożarowego w tunelu.

Z kolei rzecznik warszawskiego GDDKiA Małgorzata Tarnowska przekazała, że pozytywną opinię dotyczącą tunelu wydał już sanepid. "Kontrolujący nie wnieśli uwag do dokumentacji ani do zrealizowanych robót" - powiedziała Tarnowska.

"W toku jest kontrola straży pożarnej. Kolejnym krokiem będzie złożenie wniosku o przeprowadzenie kontroli przez Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Warszawie" - dodała.

Jak wcześniej informowała Tarnowska, ostatnim etapem procesu odbiorowego jest kontrola wojewody mazowieckiego. "Po sprawdzeniu dokumentacji w zakresie bezpieczeństwa oraz otrzymaniu opinii urzędnika bezpieczeństwa wyda zgodę na otwarcie tunelu. Ta decyzja da nam zielone światło na dopuszczenie do ruchu S2 pomiędzy węzłami Puławska i Warszawa Wilanów wraz z tunelem" - podała rzeczniczka warszawskiego GDDKiA dodając, że według założeń stanie się to jesienią tego roku.

Od 22 grudnia 2020 r. kierowcy mają do dyspozycji ponad 15-kilometrowy odcinek Południowej Obwodnicy Warszawy między węzłami Warszawa-Wilanów a Lubelska wraz z nowym mostem na Wiśle. Na trasę można dostać się przez cztery węzły: Warszawa-Wilanów, Wał Miedzeszyński, Patriotów i Lubelska.

Łączny koszt budowy trzech odcinków S2, stanowiących fragment Południowej Obwodnicy Warszawy, to ok. 4,6 mld zł, z czego blisko 1,7 mld zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach programu operacyjnego infrastruktura i środowisko.

Sonda
Czekasz na otwarcie tunelu POW?
Tunel pod Ursynowem gotowy ale wciąż nie oddany. Gigantyczne opóźnienie!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE