Wybory 2020. Debata prezydencka przed II turą. Kiedy? [RELACJA]

2020-06-29 23:55 Paulina Jaworska, Piotr Lekszycki, Przemysław Lewicki, Bartłomiej Łęczek, Piotr Margielewski, Mikołaj Szewczyk, Agnieszka Przystaś, Amadeusz Calik
flaga
Autor: fot. Niepodległa.pl

Wybory prezydenckie 2020. Lokale wyborcze zostały zamknięte w niedzielę o godz. 21.00. Wybory odbyły się też poprzez głosowanie korespondencyjne. Wyborcy, którzy głosowali w ten sposób w dniu wyborów mogli w kopercie dostarczyć swój głos do lokalu wyborczego samodzielnie lub za pośrednictwem osoby trzeciej. Najważniejsze informacje z wyborów, najnowsze wyniki, konferencje PKW, dane o frekwencji, zdjęcia z wyborów - to wszystko w tym tekście. Śledźcie z nami najważniejsze informacje dotyczące wyborów prezydenckich 2020.

Wybory prezydenckie 2020 - frekwencja, wyniki exit poll, gigantyczny stres. Wybory prezydenckie rozpoczęły się w Polsce o godz. 7.00. Polacy wybierali osobę, która będzie sprawowała urząd prezydenta przez kolejne pięć lat kadencji i zamieszka w Pałacu Prezydenckim. Wiadomo, że będzie II tura wyborów prezydenckich z: Andrzejem Dudą i Rafałem Trzaskowskim. Z okazji wyborów na Se.pl znajdziecie wszystkie najważniejsze wiadomości dotyczące przebiegu niedzielnych wyborów prezydenckich 2020: informacje z całej Polski zdobyte dzięki naszym korespondentom. Wiemy już, jakie są oficjalne dane Państwowej Komisji Wyborczej o frekwencji, które były ogłaszane w czasie konferencji PKW. Po zamknięciu lokali wyborczych, które będą otwarte w godzinach 7.00 -21.00, dowiedzieliśmy się jakie są pierwsze wyniki wybór exit poll, czyli pierwsze sondażowe wyniki podawane tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Znajdziecie u nas - w tym tekście - także relacje ze sztabów wyborczych kandydatów, ich pierwsze reakcje, wypowiedzi, słowa po ogłoszeniu pierwszych sondażowych wyników wyborów. Zapraszamy do śledzenia RELACJI NA ŻYWO NA SE.PL. 

Wybory 2020. Najnowsze informacje znajdziecie na górze strony, po odświeżeniu jej poprzez kliknięcie (F5). 

22.45 Wyniki wyborów prezydenckich 2020 poznamy dziś w nocy - poinformował rzecznik PKW Tomasz Grzelewski.

22.20 Wciąż nie ma ostatecznych wyników wyborów 2020. PKW czeka na głosy Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii.

21.40 Marek Jakubiak nie ma wątpliwości, na kogo powinni zagłosować jego wyborcy. - Nie wyobrażam sobie ludzi prawych, którzy zagłosują na PO - ocenił.

21.15 Czy do debaty prezydenckiej w ogóle dojdzie? Tutaj szczegóły: Trzaskowski chce spotkać się z Dudą w TVN, a Duda zaprasza go do TVP. Wojna na debaty!

20.50 Kiedy może odbyć się debata przed II turą? Zaplanowaną ją na 2 lipca, ale Andrzej Duda raczej nie weźmie w niej udziału: Debata prezydencka prywatnych mediów. Kiedy się odbędzie? Czy Duda przyjdzie do studia?

20.15 Andrzej Duda gościł dziś w Kwidzynie. - Pięć lat temu rozpocząłem proces naprawiania polskiego państwa po ośmiu latach rządów, z którymi się nie zgadzałem, które uważałem, że oznaczają demontaż Polski i oznaczały zwijanie polskiego państwa. Zwłaszcza tej Polski, poza wielkimi miastami - mówił prezydent. 

19.35 - Nie ma czegoś takiego jak przelew elektoratu, to nie bank. Wiele elementów wspólnych łączy Rafała Trzaskowskiego z kandydatami opozycji. Będą rozmowy w jaki sposób wykorzystać ich propozycje do przyszłej prezydentury - powiedział Borys Budka w Polsat News.

19.00 Do podania pełnych wyników wyborów pozostały do podliczenia głosy z Anglii, a konkretnie z Manchesteru.

18.25 Ile głosów zdobył w Słupsku Robert Biedroń? Ciekawostki z wyborów 2020 zebraliśmy dla Was w tym miejscu: Biedroń poległ w Słupsku a Trzaskowski wygrał w więzieniu. Smaczki wyborów 2020

18.00 Tymczasem Rafał Trzaskowski zwrócił się do Szymona Hołowni. - Będę z panem rozmawiał jak realizować te postulaty. Zapewniam pana, że drzwi mojej kancelarii zawsze będą otwarte dla ludzi ideowych - zadeklarował prezydent Warszawy.

17.20 Do podliczenia zostały ostatnie kilka tysięcy głosów. Całkiem możliwe, że ostateczne wyniki I tury poznamy jeszcze dziś.

16:58 Debata prezydencka, debata Duda kontra Trzaskowski. Kiedy zostanie zorganizowana taka debata? Jest już pierwsza propozycja, na którą z chęcią odpowiedział Rafał Trzaskowski. Co na to Andrzej Duda? Tego na razie nie wiadomo. SPRAWDŹ: Wybory 2020. Wyniki. PKW wyniki. Kiedy debata prezydencka przed drugą turą wyborów?

16:24 Powyborcze emocje nieco padły, a Krzysztof Bosak postanowił stanowczo zareagować na to, co w Internecie napisał Janusz Korwin-Mikke. 

15:59 Kto planuje głosować w II turze wyborów powinien sprawdzić, jak załatwić wniosek o dopisanie do spisu wyborców przez ePUAP. PODPOWIADAMY 

15:39 Ciekawe, tak wygląda frekwencja w tabelce: 

15:18 Czas wakacji rozkręca się na dobre, co więc z głosowaniem w drugiej turze wyborów? Co zrobić, kiedy chcemy iść na wybory w innym miejscu, niż jesteśmy zameldowani? Do kiedy można odebrać zaświadczenie? Sprawdź, co zrobić w takim przypadku.

15:03 Przed nami druga tura wyborów prezydenckich 2020, która odbędzie się już za dwa tygodnie - w niedzielę, 12 lipca. Głosowanie odbędzie się w sposób hybrydowy - zarówno tradycyjnie w lokalach wyborczych, jak i korespondencyjnie. Jak zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego? Kiedy upływają ustawowe terminy? MAMY ODPOWIEDŹ NA TE PYTANIA

14:49 Niezwykłą sytuacja na spotkaniu Dudy w Kwidzynie. Starsza kobieta, która jak przyznała, jest matką dziecka z niepełnosprawnością, przejechała ponad 20 km, by podziękować Dudzie. - TIR zastawił drogę do Kwidzyna, dlatego mieliśmy spóźnienie - wytłumaczył się prezydent. 

14:33 Magdalena Pietrzak z PKW: - Liczymy na to, że jeszcze dziś ogłosimy wyniki. Najnowsza konferencja prasowa PKW miała odbyć się o 13.30, ale jak powiedziała Pietrzak istnieją duże szanse, że dziś wszystkie wyniki spłyną i zostaną przedstawione.

14:11 Wojciech Cejrowski zabrał głos po wyborach, jego zdaniem Konfederacja, powinna potargować się z Dudą. Dlaczego i o co? WIĘCEJ TUTAJ Niestety, może się srogo rozczarować. Krzysztof Bosak jasno powiedział, co planuje SPRAWDŹ: Bosak ujawnia, kogo poprze w drugiej turze. Ale się WKURZĄ!

13:46 Pięć lat temu to Beata Szydło pomogła Dudzie wygrać wybory prezydenckie. Teraz również za nim stała. - Uzyskał więcej głosów w I turze niż pięć lat temu. A to oznacza, że Polacy pozytywnie ocenili jego pięcioletnią kadencję - skomentowała w poniedziałek wyniki wyborów w Polskim Radiu. Już pierwszego dnia po niedzielnych wyborach pojawiły się kłopotliwe pytania skierowane do Trzaskowskiego przez byłą premier.

O co zapytała? Zobacz: Szydło stawia kłopotliwe pytania Trzaskowskiemu. Ale ODPALIŁA rakietę! Mocne. Wybory 2020

13:33 W rozmowie z portalem Interia.pl żona szefa PSL podzieliła się swoimi emocjami po pierwszej turze wyborów prezydenckich. - Jest nam bardzo smutno, bo się bardzo wszyscy zaangażowaliśmy. Cała kampania trwała praktycznie pół roku, to czas mojej obecnej ciąży, życie Zosi. To wiele wzruszeń, cudownych spotkanych osób. Dla mnie to pierwsze, nowe doświadczenie. Mamy piękne wspomnienia z mężem i nikt nam tego nie zabierze - mówiła Paulina Kosiniak-Kamysz.

Na kogo będą głosować państwo Kosiniak-Kamysz? Podczas wyboru wyborczego szef PSL mówił, że na pewno zagłosuje, jednak nie zdradził na kogo - Emocje u nas tak naprawdę nie opadły. Do tej pory nie widziałam się jeszcze z mężem, jeszcze go nie przytuliłam. Najpierw chciałabym złapać oddech w gronie rodzinnym, a potem podejmować decyzje o głosowaniu w drugiej turze - zdradziła.

13:22 To ci dopiero niespodzianka! Te wyniki raczej mocno zasmucą prezydenta... No chyba, że sąsiedzi aż tak za nim tęsknią, że chcą jego powrotu na rejon...

Zobacz: Tak głosowali sąsiedzi Andrzeja Dudy. Wyniki mocno ZASKAKUJĄ

13:11 Oczywiście w rypińskim wystąpieniu Andrzeja Dudy nie mogło zabraknąć jakiegoś odniesienia do jego rywala. – Powiem państwu otwarcie: Jak ja słyszę, że pan Trzaskowski mówi w tej chwili o złodziejstwie, a sam był w rządzie, przy którym kradziono 50 mld VAT-u, to się pytam: rany Julek, na jakim my świecie żyjemy? To naprawdę ludzie w Polsce pamięci nie mają, tak się temu panu wydaje? - grzmiał urzędujący prezydent.

12:59 Tak wygląda zwycięstwo w poszczególnych województwach obydwu kandydatów:

12:43 Wiele osób zachodziło w głowę, czemu w sztabie Andrzeja Dudy w chwili ogłoszenia wyników pierwszej tury nie było Jarosława Kaczyńskiego oraz jego córki Kingi. „Super Express” poznał nieoficjalne informacje w sprawie braku obecności prezesa PiS na wieczorze wyborczym jego ulubionego kandydata!

Gdzie był prezes PiS? UJAWNIAMY!

Tymczasem córkę prezydenta przed pojawieniem się w sztabie wyborczym powstrzymać miały obowiązki zawodowe.

Zobacz: Wybory 2020. Duda świętował zwycięstwo z żoną. Gdzie była córka Kinga?

12:27 Tymczasem w Rypinie prezydent Andrzej Duda mówił: - Osobiście dziękuję tym, którzy mi zaufali, tym którzy bardzo często po raz kolejny oddali na mnie swój głos. Dziękuję państwu. To naprawdę świetny wynik. Bardzo wielu ludzi nie spodziewało się, że taki wynik osiągnę. Bardzo się niektórzy tym zmartwili.

Następnie kontynuował: – Te kilkanaście procent różnicy pomiędzy mną, a drugim kontrkandydatem to rzeczywiście przewaga bardzo zdecydowana. Dużo większa, niż była 5 lat temu. Pamiętacie państwo, wtedy ta moja przewaga po I turze nad ówczesnym prezydentem Komorowskim była niewielka. Dzisiaj ta przewaga jest bardzo duża. Ale to nie znaczy, że można spocząć na jakichkolwiek laurach. Wręcz przeciwnie. Polska cały czas potrzebuje ogromnego wkładu pracy i niech symbolem tego, jaki ten wkład pracy musi być, będzie także ta kampania. Proszę państwa o dalsze poparcie, o uczestnictwo w wyborach. Proszę o dalsze staranie, byśmy mogli kontynuować to, co 5 lat temu zostało rozpoczęte. Proszę, żebyście rozmawiali nadal ze swoimi rodzinami, znajomymi, przyjaciółmi. Mówili im o Polsce, o tym co się w tej Polsce w ciągu ostatnich 5 lat zdarzyło, żeby sobie porównali, przypomnieli, usiedli spokojnie. Na moment wrócili pamięcią do lat 2008-2015, na jakim poziomie wtedy żyli, ile wtedy zarabiali, jak wyglądała ich osobista sytuacja, przede wszystkim ta materialna. Co wtedy mówiono w przestrzeni publicznej, że co jest ważne, jakie sprawy akcentowano. Czy mogli mówić, że Polska jest traktowana w dumny sposób, że polskie sprawy są stawiane rzeczywiście na pierwszym miejscu, że to, co polskie, żeby było polskie, po prostu się opłaca. Że to jest ważne. To się w ciągu ostatnich 5 lat, od 2015 roku, w naszym kraju, w moim przekonaniu rzeczywiście bardzo zmieniło.

12:13  Głos oddany tuż przed zamknięciem lokali wyborczych liczy się tak samo!

Zobacz: Wybory 2020. Jacek Kurski z żoną zdążyli oddać głos dosłownie w ostatniej chwili [ZDJĘCIA]

11:59 Fatalny wynik Roberta Biedronia w wyborach prezydenckich spowoduje najwyraźniej zmiany na polskiej scenie politycznej. Kandydat Lewicy i założyciel partii Wiosna poinformował media na konferencji prasowej w Warszawie, że jego ugrupowanie połączy się na stałe z SLD. - Chciałbym podziękować wszystkim, którzy oddali głos na mnie i na Lewicę. Wszystkim, którzy uwierzyli w to, że prawdziwa zmiana jest możliwa. Przed nami ciężka praca, ale pozostajemy wierni naszym wartościom - mówił Biedroń.

11:44 Na inne z pytań Trzaskowski odpowiedział jak rasowy polityk (innymi słowy- nie odpowiedział):

11:29 W trakcie swojego wystąpienia w Płocku Rafał Trzaskowski został zapytany o awarię w warszawskiej elektrowni Czajka, przez którą do miasta w którym wizytował popłynęły w ubiegłym roku duże ilości ścieków. To mocno rozsierdziło kandydata Koalicji Obywatelskiej, który bardzo mocno zaatakował TVP. Jak mówił Trzaskowski: - Przed nami jeden z największych kryzysów gospodarczych w historii. Będziemy mieli naprawdę bardzo poważne problemy. Jeżeli będzie monopol władzy, który będzie się przekładał na monopol TVP, która dociera do tak wielu ludzi, przez cały czas prezentując tematy zastępcze, przez cały czas manipulując rzeczywistością, to po prostu jeżeli nie będzie niezależnego prezydenta, to nigdy się państwo nie dowiecie o rzeczach ważnych z TVP. Nigdy się nie dowiecie o prawdziwych aferach, o tym co rząd chce zrobić i co prezydent z PiS chce zrobić, żeby radzić sobie z kryzysem gospodarczym. Nigdy się o tym nie dowiecie. Bo przez cały czas będą tematy zastępcze, jedyne co będzie w telewizji zwanej publiczną, to będzie atak na samorządowców, którzy radzą sobie od rana do wieczora, mimo że zabierane są im pieniądze, są cały czas atakowani. I na to prezydent nie może pozwolić. I tutaj kieruję swoje słowa do prezydenta Dudy: naprawdę się pan godzi, żeby o tym była rozmowa w kampanii wyborczej? Naprawdę się pan godzi z tym, żeby wszyscy samorządowcy, którzy dzisiaj i są na pierwszej linii walki z epidemią, na pierwszej linii walki z kryzysem gospodarczym, żeby oni byli przez cały czas atakowani tematami zastępczymi? To ta debata, którą pan nam proponuje? Tego też mamy dość!

11:15 Poniedziałkowym gościem programu „Sedno Sprawy” w Radiu Plus był Marek Suski, wiceszef klubu Prawa i Sprawiedliwości. Pytany o wynik I tury wyborów prezydenckich mówił, że wynik Andrzeja Dudy to „bardzo dobra zaliczka”. Jak przekonywał, Duda dba o interesy wszystkich Polaków, a Trzaskowski głównie o interesy... swojego zaplecza.

Zobacz co jeszcze powiedział charyzmatyczny polityk PiS.

10:58 Czy przed drugą turą wyborów prezydenckich dojdzie do debaty pomiędzy Andrzejem Dudą i Rafałem Trzaskowskim. Obaj kandydaci odnieśli się już do tej kwestii. - Jeżeli będzie debata, jeżeli będą ustalenia sztabów i będą zachowane odpowiednie warunki, nie widzę żadnych problemów, by dyskutować z Rafałem Trzaskowskim na antenie; obawiam się, że on ma problem - zapowiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. - Jestem otwarty na każdą formułę, która będzie miała formę prawdziwej debaty - oświadczył z kolei Trzaskowski.

Zobacz: Wybory 2020. Wyniki. PKW wyniki. Kiedy debata prezydencka przed drugą turą wyborów?

10:41 Tymczasem internauci wciąż nie próżnują w tworzeniu powyborczych memów:

10:26 Według danych opublikowanych przez PKW, w gminie Jeżowe na Podkarpaciu Andrzej Duda osiągnął najlepszy wynik w Polsce. Na obecnego prezydenta głosowało tam 81,18 proc. wyborców. Rafał Trzaskowski znalazł się dopiero na czwartym miejscu z wynikiem 3,54 proc.

10:02 Rozpoczęła się konferencja prasowa Państwowej Komisji Wyborczej. Policja odnotowała ok. 350 zdarzeń. To już też pewne, że frekwencja była najwyższa w dziejach III RP (64,4 proc.). Podano nieoficjalne wyniki cząstkowe aż z 99,78 proc. obwodów. Jakie?

- Andrzej Duda 43,67 proc. (8 412 183 głosów)

- Rafał Trzaskowski 30,34 proc. (5 845 164)

- Szymon Hołownia 13,85 proc. (2 677 575)

- Krzysztof Bosak 6,95 proc. (1 300 928)

- Władysław Kosiniak-Kamysz 2,97 proc. (457 092)

- Robert Biedroń 2,21 proc. (425 734)

09:39 Większość Polaków oddała swój głos na Andrzeja Dudę lub Rafała Trzaskowskiego. To właśnie oni zmierzą się ze sobą w dogrywce. Są jednak miejsca, gdzie wyniki wyborów odbiegają od ogólnego trendu dla całego kraju. Oto jedno z nich!

Zobacz: Zaskakujące wyniki. Andrzej Duda poza drugą turą!

09:21 Adam Bielan ze sztabu Andrzeja Dudy bardzo pozytywnie ocenił w Radiu ZET wynik Andrzeja Dudy. Jak tłumaczył: - Pan prezydent Andrzej Duda będzie miał zapewne ponad trzy miliony głosów więcej, niż pięć lat temu, więc wynik jest naprawdę bardzo, bardzo dobry. Ja sam miałem pewne obawy, że to się może skończyć poniżej 40%, więc jestem bardzo zadowolony, pozytywnie zaskoczony. Polityk nie omieszkał również uderzyć w Rafała Trzaskowskiego oraz jedną z komercyjnych stacji telewizyjnych. - Jak włączymy TVN, zwany Trzaskowski Vision Network i to co ci państwo robią w ostatnich dniach kampanii, oglądam w tej chwili Fakty i to co się tam wyprawa przechodzi ludzkie pojęcie. Mamy niestety tzw. zjawisko mediów tożsamościowych, gdzie media są zbliżone do takich czy innych sił politycznych - bezpardonowo ocenił.

09:02 Wyniki mogą się jeszcze zmienić!

08:46 Andrzej Duda w Radiowej Jedynce skomentował wyniki pierwszej tury wyborów. Wspominał m.in.: - Już przeżyłem czasy, kiedy była kohabitacja z PO. To było za czasów prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Wiem, jak prezydentowi przeszkadzano i jak go niszczono (...) to będzie jedno wielkie blokowanie, którego celem będzie obalenie rządu! - Jestem przekonany, że Polacy są mądrzy i że będą przede wszystkim spokojnie porównywali: zestawią sobie lata, kiedy Rafała Trzaskowski był w rządzie Tuska i Kopacz z tym, co działo się w końcu ostatnich pięciu lat, jak zmieniło się życie polskiej rodziny - przekonywał. - Ludzie nie mają aż tak krótkiej pamięci. Wszyscy wiemy, jakie dokumenty podpisywał - kartę LGBT - mamy więc jasność, w jaki sposób działał - mówił o swoim rywalu w drugiej turze wyborów prezydenckich.

08:29 Poznaliśmy już dwa pierwsze sondaże po ogłoszeniu wyników exit poll pierwszej tury, które wskazują ewentualnego zwycięzcę. W sondażu pracowni Kantar przeprowadzonym dla "Faktów" TVN i TVN24, zrealizowanym już po ogłoszeniu sondażowych wyników pierwszej tury, 45,4 procent respondentów stwierdziło, że w II turze oddałoby głos na Andrzeja Dudę, z kolei poparcie dla Rafała Trzaskowskiego zadeklarowało 44,7 procent ankietowanych. 

Na przewagę urzędującego prezydenta wskazuje również sondaż Indicator dla TVP Info (choć ten nie uwzględniał jednak wyborców jeszcze niezdecydowanych). W badaniu tym w drugiej turze głosowania Andrzej Duda może liczyć na poparcie 50,9 procent Polaków, a Rafał Trzaskowski - na głosy 49,1 procent wyborców.

08:14 Ciekawa teoria szefa PO. Borys Budka gościł w poniedziałek rano w TVN24, gdzie stwierdził: - II tura nie jest rozstrzygnięta. Jak widać, zdecydowana większość wyborców opowiada się za zmianą. Jeżeli prezydent nie wygrywa w I turze, to znaczy że wyborcy nie chcą go ponownie jako głowy państwa, ale oczywiście ciężka praca przed nami.

- Będziemy rozmawiać o wszystkich wariantach. Mnie marzyłoby się, żeby Szymon Hołownia dołączył do nowej Platformy w jakiejś formule bądź byśmy współpracowali, jeżeli będzie tworzył swój ruch - zdradził.

08:08 Jak głosowali Polacy w USA? W Ameryce wybory miały miejsce w sobotę. Rozgrywka w pięciu okręgach wyborczych odbywała się głównie między urzędującym prezydentem Polski a prezydentem Warszawy. Duda wygrał w największych skupiskach elektoratu polonijnego, w okręgach podlegających konsulatom generalnym w Nowym Jorku i Chicago. Zwycięzcą w zlokalizowanych w Los Angeles, Waszyngtonie i Houston okazał się Trzaskowski.

Przy wysokiej na ogół frekwencji za Andrzejem Dudą opowiedziało się łącznie 13 237 osób, podczas gdy za jego najgroźniejszym rywalem Rafałem Trzaskowskim 9046.

07:55 Więźniowie ze znanego warszawskiego aresztu też spełnili swój obywatelski obowiązek i oddali swój głos w wyborach prezydenckich.

07:41 Andrzej Duda może odpuścić drugą turę i pójść na emeryturę? Mógłby tak zrobić, gdyby liczył tylko na pieniądze. Powód? Zapewnił sobie już dożywotnią, pokaźną emeryturę, znacznie przekraczającą emeryckie wypłaty, oraz liczne przywileje, o których emeryci mogą pomarzyć. Z drugiej strony wygrana w II turze i kolejne pięć lat kadencji może zapewnić Andrzejowi Dudzie jeszcze więcej pieniędzy na „jesień życia”.

O jakich kwotach mowa? Zobacz: Andrzej Duda już dostał emeryturę! Więcej od Wałęsy i Kwaśniewskiego!

07:22 Prawdziwa klęska Roberta Biedronia w Słupsku, gdzie nie tak dawno temu był prezydentem miasta...

07:05 W poniedziałkowy poranek na stronie Państwowej Komisji Wyborczej pokazały się wyniki po zliczeniu głosów z ponad 87 proc. obwodów, w których głosowano. Andrzej Duda z pewnością uśmiechnie się po przebudzeniu, gdyż jego wynik znacząco urósł, w przeciwieństwie do jego konkurenta Rafała Trzaskowskiego. Według tych danych kandydat Prawa i Sprawiedliwości zyskał 7 246 743 głosów, co daje mu wynik 45,24 proc.! Tymczasem 4 632 734 oddanych głosów na Rafała Trzaskowskiego daje mu wynik niższy, niż gdy zasypiał (28,92 proc.).

Jak inni kandydaci? Zobacz: Wybory 2020: Andrzej Duda wygra jednak w PIERWSZEJ turze?! Jego wynik ciągle ROŚNIE!

06:51 Jaką decyzję planujecie podjąć?

06:30 Dzień dobry! Jak wyglądała frekwencja w województwie kujawsko-pomorskim. Znamy wstępne wyniki!

Zobacz: Wybory 2020. Bydgoszczanie skorzystali z prawa głosu. Najwyższa frekwencja w Toruniu!

PONIEDZIAŁEK 29 CZERWCA

----------------------------------------------------------------------------------------------

2:50 Dziękujemy za śledzenie naszej relacji z wyborów prezydenckich 2020. Po najnowsze informacje zapraszamy od samego rana na www.se.pl! 

2:36 Aktualizacja LATE POLL - rośnie poparcie dla Andrzeja Dudy

Pracownia IPSOS opublikowała już wyniki sondażu late poll z 90% badanych obwodowych komisji wyborczych. Jak prezentują się aktualne sondażowe wyniki wyborów prezydenckich 2020?

- Andrzej Duda - 42,9% głosów
- Rafał Trzaskowski - 30,3% głosów
- Szymon Hołownia - 14% głosów
- Krzysztof Bosak - 6,9% głosów
- Władysław Kosiniak-Kamysz - 2,5% głosów
- Robert Biedroń - 2,3% głosów

Pozostali kandydaci zdobyli 1,1% głosów (Waldemar Witkowski 0,3%, Stanisław Żółtek 0,3%, Marek Jakubiak 0,2%, Paweł Tanajno 0,2%, Mirosław Piotrowski 0,1%). Frekwencja wyniosła 64,3%.

2:30 Są już OFICJALNE WYNIKI WYBORÓW prezydenckich 2020 w Portugalii. Opublikowała je na Twitterze polska ambasada:

2:08 Wkrótce podamy zaktualizowane wyniki sondażu late poll

1:33 Zwiększa się przewaga Andrzeja Dudy nad Rafałem Trzaskowskim - tak wynika z najnowszego badania late poll. Poparcie dla urzędującego prezydenta większe jest na wsiach i w mniejszych miastach. Zdecydowana przewaga Rafała Trzaskowskiego nad Andrzejem Dudą jest w dużych miastach - w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu.

1:25 Znamy wyniki sondażu late poll

W nocy z niedzieli na poniedziałek opublikowany został sondaż late poll. Oto jego wyniki:

- Andrzej Duda - 42,5% głosów
- Rafał Trzaskowski - 30,3% głosów
- Szymon Hołownia - 13,5% głosów
- Krzysztof Bosak - 7,1% głosów
- Robert Biedroń - 2,5% głosów
- Władysław Kosiniak-Kamysz - 2,5% głosów

Pozostali kandydaci zdobyli 1,6% głosów (Marek Jakubiak 0,5%, Paweł Tanajno 0,3%, Waldemar Witkowski 0,3%, Stanisław Żółtek 0,3%, Mirosław Piotrowski 0,2%). Frekwencja wyniosła 63,8%.

Wyniki late poll - kto wygrywa? Najnowsze dane. Wybory prezydenckie 2020

1:05 Wkrótce podamy wyniki sondażu late poll

Ten powinien pokazać dokładniejszą prognozę wyników wyborów prezydenckich 2020. 

00:40 Kandydaci znów ruszyli w Polskę. Zaraz po zakończeniu wieców wyborczych, zarówno Andrzej Duda, jak i Rafał Trzaskowski ruszyli w kampanijną trasę. Urzędujący prezydent odwiedził Strzelce, natomiast Rafał Trzaskowski udał się do Wołomina i nad Zalew Zegrzyński.

0:15 Wyniki wyborów late poll: kiedy je poznamy? Już wkrótce poznamy tak zwane wyniki wyborów late poll. To badanie, które realizowane jest już po zakończeniu głosowania. Uwzględnia się w nim informacje zebrane od wyborców w ciągu dnia, które ankieterzy uzupełniają o informacje o cząstkowych wynikach wyborów, pozyskanych z losowo wybranych komisji wyborczych. W ten sposób powstaje prognoza wyników wyborów, uważana za nieco bardziej precyzyjną niż exit poll.

23:50 Stanisław Żółtek dla Onetu:  - Z panem Dudą chętnie bym wódkę wypił, ale głosować na niego na pewno nie będę - zapowiedział. Zaznaczył, że głos na Andrzeja Dudę jest głosem na prezesa Kaczyńskiego.

23:30 To jest wynik moich marzeń - mówił Szymon Hołownia po opublikowaniu exit poll pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dało mu to trzecie miejsce. W okolicach środy kandydat ma ujawnić, na kogo zagłosuje w drugiej turze wyborów prezydenckich. Jaki ma pomysł na swoją dalszą polityczną działalność?

Szymon Hołownia zapowiedział utworzenie ruchu społecznego i kontynuowanie swojej przygody politycznej. Posłuchaj, co działo się w jego sztabie:

23:09 Marszałek Senatu Tomasz Grodzki o wyniku Rafała Trzaskowskiego: 

"Cel jest osiągnięty. Rafał jest w drugiej turze" - komentuje wyniki wyborów marszałek Senatu Tomasz Grodzki:
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki jest optymistą, jeśli chodzi o szanse Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich:

23:23 Za nami pierwsza tura wyborów prezydenckich 2020. O godzinie 21 zamknięte zostały lokale wyborcze w całym kraju, a my poznaliśmy pierwsze sondażowe wyniki exit poll, z których jasno wynika, że czeka nas druga tura wyborów prezydenckich. Najnowszy sondaż przed drugą turą wyborów prezydenckich pokazuje, że czeka nas zacięta walka o najwyższy urząd w państwie.

SENSACYJNY sondaż przed drugą turą. Wszystko jest już jasne? Wybory prezydenckie 2020

23:06 TVN 24 zaprezentował przygotowany dla siebie sondaż firmy Kantar. Pytanie dotyczyło II tury wyborów i zostało zadane tuż po ogłoszeniu wyników exit poll. Andrzej Duda uzyskał 45,5 proc. a Rafał Trzaskowski uzyskał 44,7 proc. To pierwsze badanie po pierwszej turze wyborów. 

23:05 Tak Robert Biedroń przemawiał po ogłoszeniu wyników. 

Przemówienie Roberta Biedronia po ogłoszeniu wyników wyborów - posłuchaj:

22:58 Beata Szydło, która jest ważną osobą w sztabie Andrzeja Dudy na chłodno patrzy w kierunku II tury wyborów prezydenckich 2020. Swoimi spostrzeżeniami podzieliła się w Internecie. SPRAWDŹCIE, CO NAPISAŁA

22:51 Rafał Trzaskowski jest teraz w Wołominie. Tam spotkał się z wyborcami: - Jestem tutaj, będę nad Zegrzem, będę w Płocku - zapowiedział dodając, że będzie rozmawiał o tym, jaka ma być Polska. 

"Porozmawiajmy o prawdziwych problemach". Rafał Trzaskowski proponuje prezydentowi Andrzejowi Dudzie debatę przed drugą turą wyborów prezydenckich:

22:49  W drugiej turze prezydent spotka się z Rafałem Trzaskowskim, który może liczyć na 30,4 proc. Wstępne wyniki niemal idealnie odzwierciedlają ostatni przedwyborczy sondaż, przeprowadzony przez Instytut Badań Pollster na zlecenie „Super Expressu”! ZOBACZCIE SAMI 

22:45 Andrzej Duda kuje żelazo póki gorące, pojechał do miejscowości Strzelce. Ruszył tam tuż po zakończeniu wieczoru wyborczego. Został przywitany okrzykami "Andrzej Duda! Andrzej Duda!"To jego pierwszy wiec wyborczy po pierwszej turze. 

22:42 Oficjalne wyniki PKW poda we wtorek albo w środę. Teraz znane są sondażowe wyniki exit poll. Jednak Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski myślą już o II turze wyborów prezydenckich. Który z nich ma większe szanse na wygraną w II turze? Oto najważniejsze fakty - CZYTAJ.

22:34 Po ogłoszeniu wyników na temat II tury wyborów prezydenckich 2020, która już 12 lipca, głos zabrali: Małgorzata Kidawa-Błońska, która w maju miała startować na prezydenta jako kandydatka Koalicji Obywatelskiej, a także szef PO Borys Budka. 

"Jest wiara, że to się może udać" - mówi Małgorzata Kidawa-Błońska o szansach Rafała Trzaskowskiego na wygraną w drugiej turze wyborów prezydenckich:
"Wygramy drugą turę" - zapowiada szef Platformy Obywatelskiej Borys Budka:
Wybory prezydenckie 2020. Wyniki
Autor: Jerzy Frątczak

22:25 Szef PKW Sylwester Marciniak ogłosił: - Ogłoszenie wyników wyborów możliwe we wtorek. Sądzę, że najpóźniej w środę rano - podała PAP. 

"Z takimi wynikami można się iść bić o Polskę". Posłuchaj atmosfery w sztabie Rafała Trzaskowskiego po ogłoszeniu wyników wyborów:

22:05 W czasie przemówienia Andrzej Duda wspomniał: - O to są właśnie te wybory, a mianowicie o to właśnie będzie ta II tura wyborów - to będzie rzeczywiście tak lub tak. Dzisiaj pan Rafał Trzaskowski, wiceprzewodniczący PO zapiera się tego, co robiła jego partia przez lata. Dzisiaj mówi, że chce bronić obniżonego przeze mnie wieku emerytalnego, a przeciwko temu obniżeniu głosował jako poseł - mówił prezydent.

Przemówienie Andrzeja Dudy po ogłoszeniu wyników wyborów - posłuchaj:

21:58 Wieczór wyborczy Władysława Kosiniaka-Kamysza, który uzyskał 2,6 proc. głosów w wyborach prezydenckich 2020. 

"Nie mam poczucia satysfakcji" - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz po ogłoszeniu rezultatów exit poll z godz. 21:00:

21:55 Jak wyglądał podział Polski między Dudą a Trzaskowskim? W których województwach to Andrzej Duda miał lepsze notowania, a w których Rafał Trzaskowski? To bardzo istotne w kontekście II tury, która szykuje się już 12 lipca. SZCZEGÓŁY - SPRAWDŹ, JAK WYGLĄDAŁY WYNIKI W WOJEWÓDZTWACH

21:53 Frekwencja w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Jaka była frekwencja? REKORDOWA! To z pewnością, a konkretnie? Sprawdźcie, jaka była tegoroczna frekwencja.

21:48 Czy na wieczorze wyborczym Andrzeja Dudy był Jarosław Kaczyński? Został o to zapytany Ryszard Terlecki przez reportera TVN24. Jak wyjaśnił, nie jest  upoważniony do tego, by to ujawniać. Przyznał jednak, że wszyscy dowiedzą się jutro, gdzie jest prezes PiS. 

Przemówienie Rafała Trzaskowskiego po ogłoszeniu wyników wyborów - posłuchaj:

21:35 Komentarz po wyborach premiera Mateusza Morawieckiego: Wybory 2020. Mateusz Morawiecki przerywa milczenie. Komentuje wyniki. Ostre słowa premiera

21:31 Krzysztof Bosak zadowolony:- Szanowni państwo te sondażowe wyniki wyborów prezydenckich zapowiadają prawdziwą polityczną zmianę, jaka zaczęła się na polskiej scenie politycznej; Konfederacja stała się trzecią siłą w Polsce.

21:22 Czas na przemówienie Szymona Hołowni: - Polityka, która nas organizuje to polityka obywatelska, która słucha ludzi. Wybory 2020. Szymon Hołownia DEKLARUJE: Stanę na czele RUCHU!

21:19 Na wyniki można spojrzeć tak: Andrzej Duda i Krzysztof Bosak - za nimi stanęło łącznie 48 proc. głosujących, za Rafałem Trzaskowskim, Szymonem Hołownią, Robertem Biedroniem i Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem stanęło łącznie: 48 proc. To może oznaczać wiele! Warto przeczytać też komentarz prof. Rafała Chwedoruka - TUTAJ. 

21:16  - Zadecydujecie, czy będziecie mieli silnego prezydenta, który patrzy władzy na ręce, czy takiego, który nawet nie szanuje swojego podpisu - mówi mocno Trzaskowski. - Będę prezydentem wszystkich Polek i Polaków, także tych, którzy się ze mną nie zgadzają. 

21:10 Wieczór wyborczy Rafała Trzaskowskiego, kandydat Koalicji Obywatelskiej: - Dziękuję Gośce i moje rodzinie za wytrwałość. Chciałem podziękować Małgorzacie Kidawie-Błońskiej, Senatowi i wszystkim samorządowcom, którzy pokazali charakter. Dzięki nim mamy szansę wygrać te wybory! - Wybieramy między prawą a tymi, którzy chcą się opierać na manipulacji, o tym są te wybory - mówi.  -

21:03 Andrzej Duda dziękuje Polakom za to, że wzięli udział w wyborach. - Dziękuję tym, którzy mi zaufali. (...) Wygrywam I turę w sposób zdecydowany, ta przewaga jest potężna. Gratuluję moim konkurentom, szczególnie panu Trzaskowskiemu, który prowadzi go do II tury - cieszy się prezydent Duda. - Mamy różne wizje, różne wizje z jego partią - mówi, ale jest przekrzykiwany przez zebranych. - Dziękuję konkurentom - przemawia. - Dziękuję tym, którzy mnie poparli, ale dziękuję innym, którzy byli i oddali swój głos. Gratuluję konkurentom: Trzaskowskiemu, Bosakowi, Hołowni, Tanajno... - wymienia Duda wszystkich innych startujących. Do zaskakującego wydarzenia doszło w czasie przemówienia Dudy, gdy dziękował konkurentom został... wybuczany! Wybory 2020. Duda gratuluje Trzaskowskiemu. Został wybuczany przez własny sztab PIERWSZE PRZEMÓWIENIE

21:00 OTO WYNIKI WYBORÓW PREZYDENCKICH 2020:
Andrzej Duda 41,8 proc.
Rafał Trzaskowski 30,4 proc.
Szymon Hołownia 13,3 proc.
Krzysztof Bosak 7,4 proc.
Robert Biedroń 2,9 proc.
Władysław Kosiniak-Kamysz 2,6 proc. 

Wyniki wyborów 2020 - exit poll
Autor: JF

20:50 Tylko 10 minut dzieli wszystkich od poznania pierwszych wyników wyborów, pierwszych sondażowych wyników wyborów prezydenckich 2020.

20:38 Tak wielu Polaków poszło dziś do lokali wyborczych, że były lokale, w których zabrakło kart do głosowania! A co w takiej sytuacji się dzieje? Wybory 2020. W lokalach ZABRAKŁO KART wyborczych! Co się dzieje?!

20:25 A już za dosłownie 5 minut STARTUJE "SUPER RAPORT WIECZÓR WYBORCZY". Relacje prowadzić będą znani komentatorzy polityczni – Kamila Biedrzycka z „Super Expressu”, gospodyni „Super Raportu”oraz Jacek Prusinowski, prowadzący „Sedno Sprawy” w Radiu Plus i dziennikarze Radia Eska. Bądźcie z nami!

20:20 Cisza wyborcza potrwa do chwili zamknięcia lokali wyborczych. Planowo powinno to nastąpić o godzinie 21.00. Cisza wyborcza może zostać przedłużona, jeśli doszłoby do poważnego wydarzenia, co już bywało w przeszłości. Jak będzie w tym roku? W czasie konferencji prasowej przedstawiciele PKW powiadomili, że wszystko idzie zgodnie z planem i nie zanosi się na wydłużenie ciszy. WIĘCEJ O CISZY WYBORCZEJ - TUTAJ. 

20:07 Chwile grozy przeżyli członkowie jednej z obwodowych komisji w Grudziądzu. W budynku doszło do pożaru instalacji! Co się tam wydarzyło? Posłuchajcie: 

W jednej z obwodowych komisji wyborczych w Grudziądzu doszło do pożaru instalacji elektrycznej. O tym i nie tylko - w materiale Radia ESKA:

21:24 A tak wyglądał wieczór wyborczy Andrzeja Dudy: 

19:38 Takie kolejki można było spotkać w wielu miejscach w Polsce. 

Wybory prezydenckie 2020
Autor: AP Photo/Czarek Sokolowski

19:15 Głosować można jeszcze do 21.00. Potem lokale zostaną zamknięte. To ważne, by o tym pamiętać. 

19:03 Dane o frekwencji, stan na godzinę 17.00, oto województwa z najniższą frekwencją. Wybory prezydenckie 2020 - w tych województwach głosowało najmniej obywateli [DANE Z PKW Z GODZ. 17]

18:46 I ciekawostka: najwyższa frekwencja, jeśli chodzi o całą Polskę, to najwyższa frekwencja była w Krynicy Morskiej - 73,54 proc. SPRAWDŹCIE SZCZEGÓŁY Z KRYNICY MORSKIEJ. Gdzie jeszcze była wysoka frekwencja? Sprawdźcie koniecznie, w których województwach Polacy najchętniej poszli do urn - TUTAJ

18:42 Czy zanosi się na przedłużenie ciszy wyborczej? PKW podała, że na to się nie zanosi, przynajmniej teraz. Kolejna konferencja o godzinie 22.00. 

18:41 Co z miejscami, takimi jak w miejscowościach turystycznych/ Jak przekazano, gdy komisja obwodowa widzi, że wydano 60 proc. kart, powinna to zgłosić, by dostać karty z depozytu. Tak samo jeśli chodzi o urny, które mogą się zapełnić. 

18:32 Najnowsze dane o przebiegu głosowania w Polsce i wynikach frekwencji podane przez PKW. Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak podał wyniki frekwencji. To dane ze wszystkich komisji wyborczych, frekwencja na godz. 17:00 wyniosła: 47,89 proc. TO REKORD! Więcej o danych o frekwencji do godz. 17:00 SPRAWDŹ TUTAJ -SZCZEGÓŁY Jeśli porównać najnowsze dane o frekwencji z danymi sprzed 5 lat, to wtedy do godz. 17:00 głosowało  41,57 proc. Polaków. Różnica więc jest duża.

18:26 Do zaskakującej sytuacji doszło w Kaliszu. Tam tak przejęto się obostrzeniami i zachowaniem wszelkiej ostrożności, że spryskani zostali głosujący! Jak do tego doszło? Sprawdźcie tutaj: Wybory 2020 w Kaliszu: Płynem dezynfekującym prosto W TWARZ. "To dla waszego dobra"
 

18:23 Do lokalu wyborczego zagłosować przyszedł też Krzysztof Bosak z żoną Kariną. 

18:14 Spodziewana jest bardzo wysoka frekwencja. Czy faktycznie Państwowa Komisja Wyborcza przekaże dane o rekordzie? Okaże się już za kwadrans. 

18.00 PKW o godzinie 18.30 poda kolejne dane dotyczące frekwencji wyborczej.

17.40 Na oficjalne wyniki wyborów będziemy musieli poczekać prawdopodobnie do wtorku. Jednak pierwsze sondażowe wyniki poznamy tuż po godzinie 21 w niedzielę, kiedy opublikowane zostaną exit poll.

17.15 Bardzo wysoka frekwencja jest Warszawie. Do godziny 12 głos oddało niemal 30% uprawnionych. Bemowo, Wilanów oraz Ursynów - te dzielnice mają najwyższą frekwencję.

17.00 Głos wyborach oddał już Donald Tusk, który pochwalił się zdjęciem z rodziną. - Kolejka była spora, ale zgadzam się z ⁦@AndrzejRysuje, że lepiej poczekać 15 minut niż 5 lat - napisał na Twitterze były premier.

16.45 Tak wygląda dzisiejsza frekwencja w województwach w porównaniu do 2015 roku

16.20 Tutaj relacja z głosowania Jarosława Kaczyńskiego: Wybory 2020. Jarosław Kaczyński oddał głos w wyborach prezydenckich

16.05 Około godziny 18.30 PKW powinna podać kolejne dane dotyczące frekwencji.

15.45 Przypominamy, że na Se.pl znajdziecie pierwsze wyniki exit poll oraz komentarze ekspertów.

15.20 Najnowsze informacje od naszego korespondenta z Lublina. - Nie zawodzą mieszkańcy gminy Godziszów w powiecie Janów Lubelski. Od kilkunastu lat w czasie każdych wyborów jest o nich głośno: podczas referendum dotyczącego wejścia Polski do UE ponad 90 proc. wyborców było na "nie", a każde następne głosowanie cieszyło się tam olbrzymim zainteresowaniem. Tak jest i tym razem, Godziszów jest liderem frekwencji na Lubelszczyźnie. Do 12 zagłosowało ponad 37 proc. uprawnionych, czyli dokładnie 1520 osób. 

15.05 Swój głos w wyborach prezydenckich oddał już Jarosław Kaczyński:

14.50 Lech Wałęsa spełnił już swój obywatelski obowiązek.  Na tę okazję były prezydent wybrał ciekawą stylizację. 

Zobacz więcej: Wybory 2020. Wałęsa niczym kowboj wparował do lokalu wyborczego! Wszyscy w szoku

14.40 W sieci ciągle pojawiają się nowe zdjęcia znanych osób, które promują udział w wyborach prezydenckich.  Również Joanna Koroniewska zamieściła na swoim Instagramie zdjęcie z Maciejem Dowborem oraz dziećmi "Uczymy nasze dzieci demokracji."

14.30 Jak przebiegają wybory prezydenckie w Gdańsku? Sprawdźcie:

Jak głosowanie wygląda w Gdańsku? Sprawdzała reporterka Radia Eska, Ola Szocik:

14.21 Od rana kolejki tworzą się przed lokalami wyborczymi w Warszawie. „Istne szaleństwo!”, „Jest dobrze bo jest tłum” . Większość karnie i bezpiecznie, w maseczkach, ale zdarzają się beztroscy wyborcy z niezakrytą twarzą. Zobacz więcej: Wybory 2020 Warszawa. Kolejki w stolicy od samego rana. Komentarze: "Istne szaleństwo", "Jest tłum, jest dobrze!"

14.00 Tak w wyborach prezydenckich głosowano w Krakowie. Zobaczcie:

13:50 Jak wygląda sytuacja z przeprowadzeniem wyborów na Podkarpaciu, gdzie trwa wciąż walka z powodzią? Posłuchajcie:

Szczególnie trudne jest przeprowadzanie wyborów na Podkarpaciu. Mówi Magdalena Pietrzak, szefowa Krajowego Biura Wyborczego:

13:41 Podano też informacje dotyczące przewodniczącego jednej z komisji w Toruniu, który stawił się pijany w lokalu wyborczym. To 27-letni mężczyzna, miał 2,62 promila alkoholu.

13.40 "Incydenty są nieliczne" - informuje PKW.

13.34 Miasta z najwyższą frekwencją: Warszawa 29,5%, Zielona Góra 28, 58%, Toruń 28,42%

Miasta z najniższą frekwencją: Gdańsk 22,11% Katowice 25,92%, Lublin 26,05%

13.33 Jak wyglądają statystyki?

  • najwyższa frekwencja: mazowieckie 26,36%, małopolskie 25,32%, podlaskie 25,16%
  • najniższa frekwencja: opolskie: 20,6%, świętokrzyskie 22,13%, lubuskie 22,65%

13.32 Frekwencja z godz. 12: liczba osób uprawnionych do wyborów - 29 mln 526 tys. 533 osoby, wydano kart: 7 mln 109 tys. 803 -co stanowi 24,08 %.

13.28 Za moment rozpocznie się konferencja prasowa PKW.

13.15 Obwodowe komisje wyborcze znajdują się również na terenie placówek medycznych. Zobacz zdjęcia:

13:03 Według relacji jednej z kobiet, która oddała głos w Komisji Obwodowej nr 7 na Chramkówkach, na jej karcie nie było czerwonej pieczęci. Podobnie na innych kartach znajdujących się w urnie.  Więcej: NIEWAŻNE karty do głosowania w Zakopanem? "Nie było pieczątki!"

12.48 Ktoś zerwał plakat wyborczy na ulicy w Hrubieszowie. Sprawca jest nieustalony, sprawa została zgłoszona na policję. Zrywanych plakatów więcej było w sobotę - plakaty różnych kandydatów zostały zrywane w Zwierzyńcu, Zamościu, Świdniku, Dęblinie.

12.30 Również w Kielcach przed lokalami wyborczymi pojawiły się tłumy. Zobacz zdjęcia:

12.13 Donald Tusk oddał głos w wyborach prezydenckich 2020. Zagłosował z żoną i córką, zobacz zdjęcia:

11.52 Edyta Herbuś zamieściła poruszający wpis w mediach społecznościowych. O co chodzi? Więcej: Dramatyczne słowa Edyty Herbuś w dniu wyborów. "Myślę sobie dziś o tych czasach...

11.32 Wybory prezydenckie rozpoczęły się o godz. 7.00. Do której można głosować? Zobacz szczegóły: Wybory 2020. Godziny otwarcia LOKALI WYBORCZYCH. Do której można głosować?

11.15 Trwają wybory 2020 na prezydenta Polski.  Kolejki do lokali wyborczych w Warszawie. Zobacz wideo:

Kolejki do lokali wyborczych w Warszawie

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

11.07 Borys Budka już zagłosował. Zobacz zdjęcia:

11.02 Tłumy pod lokalami wyborczymi. Od rana ustawiają się kolejki. Jak tłumaczy PKW, kolejki mogą wynikać z reżimu sanitarnego oraz faktu, że część osób w związku z upałami wybrała poranne godziny na głosowanie.

Wybory 2020. Tłumy pod lokalami, zobacz zdjęcia:

10.44 Skandal w komisji wyborczej w Toruniu! Przewodniczący komisji wyborczej stawił się na miejscu... pijany.

Więcej: Wybory 2020. PIJANY PRZEWODNICZĄCY komisji wyborczej. SKANDAL w Toruniu

10.20 Zanosi się na wysoką frekwencję. - słyszymy podczas konferencji.

10.17  W miejscowości Jedwabno w pow. szczycieńskim 26 czerwca doszło do napadnięcia podczas wieszania plakatów wyborczych jednego z kandydatów. Mężczyzna, który wieszał plakaty został pobity. 

10.15 W kraju doszło jeszcze do dwóch przypadków zmian siedzib obwodowych komisji wyborczych - w Jeleniej Górze i Słupsku. 

10.12  Sytuacja na Podkarpaciu - wczoraj siedziby 2 obwodowych komisji wyborczych zostały przeniesione, w kilku były problemy, ale w ciągu nocy uporano się jednak z problemami.

Zobacz też: Powódź na Podkarpaciu. Woda PORWAŁA MĘŻCZYZNĘ. Wstrząsające relacje ze Skołyszyna [WIDEO]

10.10 O godz. 7.00 otwarto komisje wyborcze bez zakłóceń. W Toruniu w komisji obwodowej nr 100 przewodniczący przyszedł w stanie nietrzeźwości, wykluczono go i wybrano nowego przewodniczącego. 

10.06 Łącznie odnotowano 8 przestępstw, 159 wykroczeń.

10.02 - Szybkość oddania głosu została zmniejszona przez epidemię COVID-19. - informuje Sylwester Marciniak. - Mamy nadzieję, że w ciągu dnia kolejki będą mniejsze. 

10.00 Rozpoczyna się konferencja Państwowej Komisji Wyborczej

9.48 Niebawem pierwsza konferencja prasowa PKW. O godz. 10.00 Państwowa Komisja Wyborcza poinformuje o frekwencji i przebiegu głosowania.

9.25 Państwowa Komisja Wyborcza przypomina o zasadach ciszy wyborczej. Za złamanie zakazu grozi grzywna od pięciuset tysięcy do nawet miliona złotych.

9.10 Gdańsk też głosuje w wyborach 2020

8:44 Głosować można od 7.00 rano. Na warszawskich Bielanach ustawiła się spora kolejka.

8.22 W lokalu wyborczym trzeba mieć założoną maseczkę na twarz, ale komisja może  nas poprosić - w celu weryfikacji - o to, by na chwilę ją zdjąć

8.02 Do złamań ciszy wyborczej dochodziło już wczoraj. CZYTAJ TUTAJ

7.40 Głosować można nawet w Katarze

7.16 Koniecznie pamiętaj o tym, że warto zabrać na wybory 2020 swój długopis. - Długopisy oczywiście będą w lokalu wyborczym, będą dezynfekowane, ale dla naszego bezpieczeństwa można zabrać swój własny długopis, zabrać rękawiczki, można skorzystać z płynu dezynfekującego, można również z rękawiczek - podkreśliła szefowa  Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak

7.05 Pamiętaj, że twój głos będzie nieważny, jeżeli postawisz znak "X" przy nazwisku więcej niż jednego kandydata albo nie postawisz go wcale

7.00 Rozpoczęło się głosowanie w pierwszej turze wyborów prezydenckich 2020

Najnowsze