STRAJK KOBIET. Protest pod Pałacem Prezydenckim [ZDJĘCIA, ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

2020-10-29 22:42 Bogdan Stech PAP

Strajk kobiet przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego trwa już od kilku dni. Protesty odbywają się na ulicach wszystkich większych miejscowości w Polsce. Tydzień temu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Wywołało to falę oburzenia w całym kraju. W demonstracjach uczestniczą setki tysięcy ludzi. Czwartek, 29 października to kolejny dzień protestów.

W ubiegłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Orzeczenie TK wywołało falę protestów.

- Protesty będą trwały do czasu, aż obecny rząd nie poda się do dymisji – zapowiedziały działaczki Warszawskiego Strajku Kobiet, inicjatora ulicznych demonstracji. Wśród postulatów jest m.in. legalna aborcja na życzenie, antykoncepcja dostępna dla młodych ludzi i rozdzielenie Kościoła od państwa.

Muzyka techno i przemarsz studencki przez centrum Krakowa

Godz. 22:40 Zakończyły się czwartkowe protesty przeciwko wyrokowi TK ws. aborcji

W czwartek w całym kraju odbyły się kolejne protesty przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Protesty zorganizowano m.in. w Warszawie, Łodzi czy Trójmieście.

W Warszawie protestujący zebrali się po południu na Nowym Świecie w okolicy siedziby partii Razem. Wydarzenie odbyło się pod hasłem "Kobiety i LGBT-y. RAZEM za równością". Protest odbył sią także pod siedzibą TVP. Zgromadzeni argumentowali, że telewizja tworzy propagandę skierowaną przeciw kobietom. Zgromadzeni przed TVP mieli ze sobą transparenty takie jak: "TVP łże", "Piss off", "Wybór, nie zakaz", "Moje ciało, mój wybór". Słychać było okrzyki: "J*** PiS", "J*** TVP". Pod budynkiem telewizji była policja. Odgrodzono go też barierkami. Później protest przeszedł pod Pałac Prezydencki, gdzie się zakończył.

W Łodzi duża grupa protestujących zebrała się na ul. Piotrkowskiej przed siedzibą PiS. Uczestnicy demonstracji pod oknami rządzącego ugrupowania zapalili znicze oraz położyli i okleili budynek transparentami z hasłami m.in.: "Wybór, nie zakaz", "Dość", "Pogrzeb praw kobiet", "Piekło". Pikieta była spokojniejsza niż wcześniejsze protesty. Zakończyła się na Placu Wolności, gdzie protestujących powitali klaksonami taksówkarze, którzy w czwartek na ulicach Łodzi wyrazili wsparcie dla Strajku Kobiet.

We Wrocławiu główny protest rozpoczął się o godzinie 18. Manifestanci na początku zablokowali ruch na placu Dominikańskim, a następnie przeszli ulicami ścisłego centrum Wrocławia w kierunku placu Jana Pawła II, gdzie zablokowali kolejne skrzyżowanie. Równolegle, sześcioma trasami przejechał protest samochodowy.

W Białymstoku ok. dwustu osób przyszło w czwartkowy wieczór na Rynek Kościuszki w centrum miasta, by zamanifestować swój sprzeciw wobec wyroku TK. Organizatorzy zdecydowali, że tego dnia nie będzie marszu, a spotkanie w jednym miejscu. Były hasła wykrzykiwane i zapisane na transparentach, muzyka i taniec. Policja nie odnotowała incydentów. W środę czarny spacer w Białymstoku liczył ok. 18 tys. uczestników, na jego zakończenie zostali oni zaatakowani petardami i racami, policja szuka sprawców i ustala okoliczności tych zdarzeń.

Krakowskie działaczki nie protestowały w czwartek, ponieważ - jak powiedziała PAP jedna z organizatorek Ewelina Pytel – szykują się na piątek. Część krakowianek pojedzie na strajk do Warszawy, część zostanie w Krakowie i na miejscu zorganizuje protest. W czwartkowy wieczór przeciwnicy wyroku TK zgromadzili się w innych miastach Małopolski - w Nowym Sączu i Krzeszowicach, gdzie przeszły w symbolicznych marszach.

Czwartek był także kolejnym dniem protestów w Trójmieście. W czwartkowych protestach ulicznych brało udział zdecydowanie mniej osób, niż we wtorek i środę. Zarówno w Gdyni, jak i w Gdańsku uczestnicy demonstracji po przejściu głównymi ulicami miast, ok. godz. 20.30 rozeszli się do domów. Ok. godz. 21 policja nie odnotowała blokad dróg w Trójmieście, które miały miejsce dzień wcześniej po protestach w samochodach. W tym samym czasie kilkaset osób zebrało się przed Archikatedrą Oliwską. Część zebranych modliła się. W tłumie był m.in. poseł PiS Kacper Płażyński oraz lokalni radni PiS. Grupy mężczyzn stały też przed kościołami w centrum Gdyni i w Sopocie. Policja nie odnotowała żadnych incydentów przed kościołami.

Na Podkarpaciu w czwartek protesty odbyły się m.in. w Leżajsku, gdzie – jak podał Bartosz Wilk z zespołu prasowego podkarpackiej policji - po południu zebrało się kilkadziesiąt osób. Protesty odbyły się też np. w Przemyślu, gdzie – według policji – demonstrowało około 170 osób, w Tarnobrzegu, Stalowej Woli, Strzyżowie czy Krośnie około 200 osób. Wszędzie przebiegły spokojnie. Natomiast w Rzeszowie, jak dowiedziała się PAP od współorganizatorów dotychczasowych akcji, w czwartek protest nie był planowany.

W Katowicach, gdzie dzień wcześniej odbyła się 20-tysięczna manifestacja, w czwartkowy wieczór na rynku, gdzie stało kilka policyjnych radiowozów i samochodów Straży Miejskiej, ok. 19 pojawiały się tylko niewielkie grupki przeciwników orzeczenia TK i rządu. "Na dziś niczego nie planowaliśmy, zbieramy siły na jutro" - mówili. Na niektórych drogach woj. śląskiego wieczorem można było spotkać "samochodowe protesty" - kolumny aut z emblematami Strajku Kobiet i banerami przy szybach, wystawionymi przez okna parasolkami czy szalikami w barwach narodowych. Jedną z nich można było zauważyć, a dzięki dźwiękom klaksonów także usłyszeć, na drodze łączącej Tarnowskie Góry z Bytomiem.

Godz. 22:20 Protest przeciwko wyrokowi TK ws. aborcji zakończył się pod Pałacem Prezydenckim

Protest przeciwko wyrokowi TK ws. aborcji, którego uczestnicy przeszli w czwartek sprzed siedziby TVP pod Pałac Prezydencki, zakończył się.

Protestujący przeciw orzeczeniu TK ws. aborcji w stolicy zebrali się po południu na Nowym Świecie; hasło przewodnie brzmiało: "Kobiety i LGBT-y. RAZEM za równością". Następnie manifestanci zdecydowali się iść pod siedzibę TVP przy Placu Powstańców Warszawy. Tam odbył się główny czwartkowy protest w tej sprawie, który zebrał grupę kilkuset osób. Później demonstrujący udali się pod Pałac Prezydencki, skąd grupkami zaczęli się rozchodzić.

Zgromadzeni mieli ze sobą plakaty z napisami takimi jak: "TVP łże", "Piss off", "Wybór, nie zakaz", "Moje ciało, mój wybór". Przynieśli też flagi społeczności LGBT oraz Unii Europejskiej.

Protesty przeciwników zaostrzania prawa aborcyjnego w wielu miastach całego kraju - dużych i mniejszych - trwają od zeszłego czwartku, kiedy to Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

Godz. 22:00 Tędy jutro pójdą przemarsze! 

Kolejny raz kobiety wyjdą na ulice by protestować przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego zakazującej aborcji. Tym razem do akcji „Na Warszawę” zaproszone zostały kobiety z całej Polski. W piątkowy wieczór Warszawę czeka paraliż!

PRZECZYTAJ WIĘCEJ >>> Warszawa: Tędy jutro pójdą przemarsze! ZNAMY SZCZEGÓŁY

Godz. 21:40 Kot Kaczyńskiego zmieni właściciela? [ZDJĘCIE]

Jeśli ktoś myślał, że Donald Tusk nie zabierze głosu w sprawie trwających w całej Polsce protestów kobiet przeciw zaostrzeniu ustawy aborcyjnej, to najpewniej może również wybrać się poszukiwać garnuszka ze złotem na końcu tęczy. Były premier umieścił na swoim Twitterze bardzo wymowny wpis, który nawiązywał do jednego z transparentów manifestantek. Jak łączy się kot Jarosława Kaczyńskiego ze Strajkiem Kobiet? Sami zobaczcie...

PRZECZYTAJ WIĘCEJ >>> Strajk Kobiet. Tusk pojechał NA GRUBO. Kot Kaczyńskiego zmieni właściciela? [ZDJĘCIE]

Godz. 21:20 Tomczyk: po protestach polska polityka nie będzie już taka sama

Musimy wsłuchać się w głos tych, którzy są dzisiaj na polskich ulicach; to jest wołanie, by w Polsce było normalnie; polska polityka po tych protestach nie będzie już taka sama - ocenił szef klubu KO Cezary Tomczyk.

Protesty przeciwników zaostrzania prawa aborcyjnego w wielu miastach - dużych i mniejszych - całego kraju trwają od zeszłego czwartku, kiedy Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

"Jeżeli chodzi o kwestię pseudowyroku Trybunału Konstytucyjnego – najważniejsza w tej sprawie jest wolność wyboru. To jest element, który łączy wszystkich ludzi, obojętnie czy są z lewa, czy z prawa, ludzi, którzy protestują, ludzi, którzy nie godzą się na to, co dzieje się w Polsce" – mówił w Polsat News szef klubu KO.

Godz. 21:00 Warszawa: Kolejne demonstracje w centrum miasta

To już ósmy dzień protestów po decyzji Trybunału Konstytucyjnego dotyczącej zerwania kompromisu aborcyjnego. Dziś do protestu w Warszawie dołączyli się aktywiści LGBT. W spacerze stołecznymi ulicami znów bierze udział kilka tysięcy osób.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ >>> Warszawa: Kolejne demonstracje w centrum miasta. DOKĄD IDZIE PROTEST?

Godz. 20:37 Przed siedzibą TVP trwa protest; plac Powstańców Warszawy zablokowany

Przed siedzibą TVP trwa protest przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Zgromadzeni argumentują, że telewizja tworzy propagandę skierowaną przeciw kobietom. Plac Powstańców Warszawy jest zablokowany przez demonstrantów. Protestujący przeciw orzeczeniu TK ws. aborcji w stolicy zebrali się po godz. 18 na Nowym Świecie. Odbyło się tam wydarzenie "Kobiety i LGBT-y. RAZEM za równością." Później manifestanci zdecydowali się iść pod siedzibę TVP przy Placu Powstańców Warszawy. Tam odbywa się główny czwartkowy protest w tej sprawie, który zebrał grupę kilkuset osób.

Zgromadzenie przed TVP mają ze sobą transparenty jak "TVP łże", "Piss off", "Wybór nie zakaz", "Moje ciało, mój wybór". Słychać okrzyki: "J*** PiS", "J*** TVP". Widać flagi zielonych, związkowej alternatywy, flagi UE oraz tęczowe z napisem "Polskie babcie". Pod budynkiem telewizji jest policja. Odgrodzono go też barierkami.

"Trwa obrzydliwa propaganda Telewizji Polskiej przeciwko kobietom. Jesteśmy obrażane, stygmatyzowane, piętnowane, zaszczuwane. TVP zamiast informować społeczeństwo o wydarzeniach, powiela przekaz Nowogrodzkiej. Za nasze pieniądze władza rozpowszechnia kłamstwa, oszczerstwa, manipulacje" - przekazał "Strajk Kobiet" w informacji zapowiadającej wydarzenie. Do protestu zaproszono także dziennikarki i dziennikarzy, również z TVP i Polskiego Radia.

Godz. 20:30 Kaja Godek z rodziną UCIEKŁA z własnego mieszkania!

Działaczka tzw. ruchu pro-life nie kryła radości po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, jednak jej nastrój szybko został zmącony. Do sieci wyciekł adres, pod którym mieszka Godek, przez co zmuszona została ona do ukrywania się w innym miejscu!

PRZECZYTAJ WIĘCEJ >>> Kaja Godek z rodziną UCIEKŁA z własnego mieszkania! "Furia aborcjonistów"

Godz. 20:10 Policja ma braki kadrowe. A musi chronić polityków PiS

Domy i biura polityków Prawa i Sprawiedliwości. Kościoły. Pomniki, między innymi śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. To obiekty, których zabezpieczeniem zajmuje się w ostatnim czasie polska policja. Wszystko w czasie, gdy policja ma poważne braki kadrowe. Wśród policjantów narasta niezadowolenie.

PRZECZYTAJ TAKŻE >>> Policja ma braki kadrowe. A musi chronić polityków PiS. Zobacz co jeszcze!

Godz. 19:50 Lech Kaczyński i Maria Kaczyńska TO MÓWILI o aborcji. Co na to prezes PiS?!

Choć byli braćmi bliźniakami i wywodzili się z tego samego obozu politycznego, to na kwestię aborcji patrzyli zupełnie inaczej! Czy wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński (71 l.), zreflektuje się pod wpływem opinii śp. Lecha Kaczyńskiego (+ 61 l.), który uważał, że kompromisu aborcyjnego nie wolno naruszać?! - Raczej nikt i nic nie jest go w stanie w tej chwili przekonać – przekonuje nas ważny polityk PiS, zwolennik wypracowanego w 1993 roku kompromisu w sprawie aborcji.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ >>> STRAJK KOBIET. Lech Kaczyński i Maria Kaczyńska TO MÓWILI o aborcji. Co na to prezes PiS?!

Godz. 19:35 Ksiądz pobity na stacji paliw! Dostał pięścią w twarz

Prokuratura Rejonowa w Myśliborzu wszczęła śledztwo w związku z chuligańskim atakiem na księdza na terenie znajdującej się tam stacji benzynowej – powiedziała w czwartek prokurator Ewa Obarek z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie. Pokrzywdzony ksiądz został zaatakowany przez jednego z uczestników demonstracji przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego – kontynuowała Obarek.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ >>> Protesty w Myśliborzu. Ksiądz pobity na stacji paliw! Dostał pięścią w twarz

Godz. 19:15 Dyrektorzy szkół grożą wyrzucaniem uczniów ze szkół!

Gdy cała Polska płonie i ludzie młodzi wychodzą na ulice, dyrektor jednego z liceów napisał do rodziców list. Grozi w nim, że uczniowie, którzy wezmą udział w demon-stracjach (pisownia oryginalna) poniosą „daleko idące konsekwencje przewidziane w regulaminie szkoły”. Mogą zostać nawet skreśleni z listy uczniów – napisał dyrektor placówki. Nie jest jedyny.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ >>> Dyrektorzy szkół grożą wyrzucaniem uczniów ze szkół. Za „udział w demon-stracjach”

Godz. 19:00 Marszałek Senatu: buntu narodu nie wolno lekceważyć

Buntu narodu nie wolno lekceważyć; to rządzący muszą pierwsi wystąpić ze szczerą inicjatywą dialogu, jeśli tego nie zrobią, będą winni społecznemu buntowi o konsekwencjach trudnych do przewidzenia – podkreślił w czwartkowym wystąpieniu marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

„Polskie kobiety zasługują na najwyższy szacunek. Jestem głęboko przekonany, że w najtrudniejszych momentach naszej historii to właśnie one, kultywując język, tradycje i obyczaje ratowały tożsamość i egzystencję naszego narodu. To kobiety sprawiają, że nasze codzienne życie toczy się harmonijnie i gładko w sposób trochę jakby niezauważalny, a dopiero gdy nasza babcia, mama, żona, córka czy partnerka musi z jakichś powodów się wyłączyć, dostrzegamy, że bez kobiet nasza egzystencja staje się trudna, bezbarwna i irytująca. Z kolei młodzież to nasza przyszłość i nadzieja na lepsze jutro” – mówił marszałek Senatu w wystąpieniu opublikowanym w mediach społecznościowych.

Te dwie „fundamentalne prawdy” – jego zdaniem – każą nam zrozumieć, że obecny protest nie jest dziełem wyimaginowanych ekstremistów, jak chcieliby rządzący, tylko krzykiem buntu ludzi, którym odebrano prawo wyboru do decydowania o swoim życiu.

Grodzki ocenił, że obecna władza nie potrafi pojąć, że przekroczyła cienką linię oddzielającą ograniczenia spotykane w każdej dojrzałej demokracji od niemożliwej do zaakceptowania integracji w nasze prawo do prywatności i wolności wyboru. „Nie może pojąć, że zlekceważyła nasze uczucia” – dodał. marszałek.

Godz. 18:45 Kolejny dzień protestów po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji

W czwartek w całym kraju zaczęły się kolejne protesty przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Protesty zorganizowano m.in. w Warszawie, Poznaniu, Krakowie i Trójmieście.

W Warszawie protestujący zebrali się po godz. 18 na Nowym Świecie. Około stu osób jest w okolicy siedziby partii Razem ma Nowym Świecie. Trwa tam wydarzenie "Kobiety i LGBT-y. RAZEM za równością." Zebrani mają ze sobą m.in. tęczowe flagi. Protestujący na chwilę zablokowali ul. Nowy Świat.

W Krakowie organizacje zajmujące się prawami kobiet nie zaplanowały dużego protestu, ponieważ – jak powiedziała PAP jedna z organizatorek Ewelina Pytel – szykują się na piątek. Część krakowianek pojedzie na strajk do Warszawy, część zostanie w Krakowie i na miejscu zorganizuje protest. Oddolną, spontaniczną inicjatywą ma być zaplanowane na czwartek wieczorem zgromadzenie na Rynku Głównym. W czwartek oficjalne akcje protestacyjne zaplanowano też na Plantach w Nowym Sączu i na Rynku w Krzeszowicach - tzw. Krzeszowicki Czarny Spacer.

W Łodzi protestujący zebrali się o godz. 18 na ul. Piotrkowskiej przed siedzibą PiS, gdzie pod oknami biura zamierzają zapalić znicze. Organizatorzy demonstracji tym razem nie zapowiadają blokad dróg, ponieważ protest ma być stacjonarny.

W Poznaniu po raz kolejny miejscem protestu będzie pl. Wolności. Demonstracja rozpocznie się o godz. 19. Organizatorzy podkreślili, że czwartkowa manifestacja ma mieć w pełni stacjonarny charakter. Według oceny policji w środowej demonstracji na pl. Wolności wzięło udział 5 tys. osób, jednak pikietujący zgromadzili się też na innych ulicach w centrum miasta.

Podczas kolejnego dnia protestów w Trójmieście protestujący wyszli na ulice miast, aby wyrazić swój sprzeciw wobec zaostrzenia przepisów aborcyjnych oraz niechęć do partii rządzącej. W Gdańsku o godz. 16 na parkingu przy alei Zwycięstwa rozpoczął się "Mobilny Strajk Generalny" organizowany m.in. przez Komitet Obrony Demokracji, Kontra na Prawicę, Głos Polskiej Gastronomii. Uczestnicy protestu przemieszczają się ulicami miasta w kierunku Gdyni. Ponadto, przed siedzibą Prawa i Sprawiedliwości na Targu Drzewnym w Gdańsku odbywa się stała pikieta pod nazwą "Zajmijcie się pandemią". O godz. 16 na Skwerze Kościuszki w Gdyni rozpoczęła się manifestacja pod hasłem: "Czarny Czwartek". Równolegle wystartował również protest samochodowy. W Sopocie na godz. 18 planowana jest demonstracja Lewicy. Strajkujący mają spotkać się na Placu Przyjaciół Sopotu. Członkowie PiS obawiają się, że znajdujący się w sąsiedztwie kościoła św. Andrzeja Boboli może zostać zdewastowany, dlatego zamierzają bronić świątyni.

Na Podkarpaciu tego dnia odbywają się protesty w nielicznych miejscowościach, m.in. w Leżajsku, gdzie – jak podał Bartosz Wilk z zespołu prasowego podkarpackiej policji - po południu zebrało się kilkadziesiąt osób. Na późniejsze godziny 18-18.30 zaplanowane są protesty w Strzyżowie i Krośnie pod nazwą "To jest wojna! Strajk Kobiet", oraz w Przemyślu, gdzie zaplanowano "Pokojowy spacer przeciw dyktaturze". Natomiast w Rzeszowie, jak dowiedziała się PAP od współorganizatorów dotychczasowych akcji, w czwartek protest nie jest planowany.

Godz. 18:20 Strajk Kobiet. WRZE w PiS! 

Ciąg dalszy wielkiej wojny w parlamencie! - Narażacie na śmierć mnóstwo ludzi! Jesteście przestępcami! - grzmiał Jarosław Kaczyński (71 l.) z sejmowej mównicy w stronę opozycji. To efekt rozlewających się po Polsce wielkich buntów społecznych po decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Słowa Kaczyńskiego w rozmowie z "Super Expressem" skomentował Tadeusz Cymański, jeden z posłów Zjednoczonej Prawicy. To chyba nie spodoba się prezesowi PiS...

PRZECZYTAJ WIĘCEJ >>> PILNE. Strajk Kobiet. WRZE w PiS! Kaczyński się UGNIE?!

Godz. 18:05 Policja zatrzymała OPRYCHA, który pobił kobiety!

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który w środę pobił we Wrocławiu dwie kobiety - dziennikarki Gazety Wyborczej. Damski bokser, który w środę wieczorem jedną z kobiet uderzył w brzuch, a drugą rzucił na jezdnię, nie sprawiał żadnych kłopotów funkcjonariuszom.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ >>> Strajk kobiet we Wrocławiu. Policja zatrzymała OPRYCHA, który pobił kobiety! Już nie był taki agresywny

Godz. 17:50 Warszawski Strajk Kobiet: za zaognianie sytuacji i stan epidemiologiczny odpowiadają rządzący, a nie my

Za zaognianie sytuacji i spowodowanie stanu epidemiologicznego nie my powinnyśmy być oskarżane, tylko pan Kaczyński i wszyscy jego współpracownicy, bo to ich decyzje spowodowały, że ludzie na ulicach się pojawiają - podkreśliła Klementyna Suchanow z Warszawskiego Strajku Kobiet, odnosząc się do polecenia Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego, które skierował do prokuratorów regionalnych.

Godz. 17:35 Tak protestuje gwiazda FAME MMA!

Do demonstrujących na ulicach Warszawy tłumów dołączają celebryci oraz gwiazdy polskiego internetu. Wśród znanych twarzy pojawiła się m.in. Marta Linkiewicz, która zasłynęła w sieci wielokrotnym udziałem w gali Fame MMA. Linkimaster przyjechała na strajk kobiet luksusowym Mercedesem GLE 450 4MATIC wartym prawie 350 tys. złotych. Co to za fura?

PRZECZYTAJ WIĘCEJ >>> Strajk kobiet. Tak protestuje gwiazda FAME MMA! Marta Linkiewicz przyjechała na protest Mercedesem GLE 450

Godz. 17:20 Rzecznik rządu o protestach ws. aborcji: pewnego rodzaju rozwiązaniem może być inicjatywa prezydenta

Pewnego rodzaju rozwiązaniem może być inicjatywa prezydenta Andrzeja Dudy; rząd jest otwarty na inicjatywę prezydenta - podkreślił rzecznik w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller odnosząc się do możliwych działań po protestach dotyczących wyroku TK w sprawie aborcji.

Prezydent Andrzej Duda w środę w Polsat News stwierdził, że trzeba wspólnie z ekspertami przygotować rozwiązanie, które będzie chroniło dzieci - na przykład z zespołem Downa - ale też "nie będzie narażało kobiet na cierpienie, które przyniesie spokój społeczny". Zadeklarował, że jest gotów zaangażować się w przygotowanie takiego rozwiązania. Müller zastrzegł, że nie zna szczegółów propozycji prezydenta. Jak dodał Andrzej Duda wskazał jedynie kierunki "korekt i wyzwań", które wiążą się z wyrokiem TK. Zdaniem rzecznika rządu dyskusji wymaga m.in. kwestia wad rozwojowych "dzieci w łonie matki".

Godz. 17:00 Groził im bronią podczas strajku kobiet. Zadziwiające tłumaczenie duchownego

Wracamy do sprawy księdza z Czernikowa, zatrzymanego przez Policję w związku z wyciągnięciem broni podczas strajku kobiet. Do zdarzenia doszło w minioną środę (28.10.2020) w godzinach wieczornych. Przesłuchany przez funkcjonariuszy przyznał się do gróźb. Tłumaczy się... zdenerwowaniem i panującymi nastrojami.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ >>> Ksiądz z Czernikowa groził im bronią podczas strajku kobiet. Zadziwiające tłumaczenie duchownego

Godz. 16:50 Wrocławscy radni: apelujemy o poszanowanie praw i godności kobiet

- Nie zgadzamy się na łamanie praw człowieka, apelujemy do prezydenta, rządu, Sejmu i Senatu o poszanowanie praw i godności kobiet - głosi apel przyjęty na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej Wrocławia w związku z wyrokiem TK uznającym aborcję z przyczyn embriopatologicznych za niezgodną z konstytucją. Projekt apelu w sprawie poszanowania praw kobiet złożyła grupa radnych Rady Miejskiej Wrocławia. Za przyjęciem apelu zagłosowało w czwartek 26 radnych klubu Koalicji Obywatelskiej, Nowoczesnej, Sojuszu dla Wrocławia, a także jeden radny PiS. Przeciw było 9 radnych PiS, a 2 radnych tego klubu nie oddało głosu. W apelu radni stanowczo i jednoznacznie sprzeciwiają się "drastycznemu ograniczeniu praw kobiet, jakie nastąpiło 22 października na mocy wyroku Trybunału Konstytucyjnego".

16:33 Licealista piosenką zmiażdżył PiS! Na łamach "SE" tłumaczy powody

Karol Krupiak to licealista z Tychów, którego utwór odnoszący się do protestów kobiet w Polsce (i nie tylko) podbija Internet. W serwisie Youtube jego piosenka ma już kilkaset tysięcy odsłon, a w mediach społecznościowych zasięgi przekroczyły milion. Kim jest niepozorny 18-latek? W rozmowie z "Super Expressem" tłumaczy powody, dla których zdecydował o nagraniu utworu.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ >>> Strajk kobiet w Polsce. Kim jest Karol Krupiak? Licealista piosenką zmiażdżył PiS! Na łamach "SE" tłumaczy powody

16:20 Macierewicz MĄDRZYŁ się u Rydzyka

Po Jarosławie Kaczyńskim, głos postanowił zabrać Antoni Macierewicz. Były szef MON był gościem na antenie Radia Maryja, gdzie komentował strajk kobiet. 

PRZECZYTAJ WIĘCEJ >>> Strajk kobiet. Macierewicz MĄDRZYŁ się u Rydzyka. Tego mu nie zapomną!

16.05 Jej APEL WGNIATA w fotel

Gwiazda "M jak miłość" zabrała głos! Wszystko z powodu protestów spowodowanych decyzją Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Kasia Cichopek (38 l.) popiera kobiety, a swój apel opublikowała na Instagramie. Zobacz jak Kinga z "M jak miłość" po długim milczeniu wspiera Ogólnopolski Strajk Kobiet!

PRZECZYTAJ WIĘCEJ >>> Strajk Kobiet. Kasia Cichopek DŁUGO milczała. Teraz jej APEL WGNIATA w fotel

15:50 "ZAŁATWIMY WAS..."

Trwa Ogólnopolski Strajk Kobiet. Protesty w całym kraju nie ustają po decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Wsparcia udziela coraz więcej gwiazd. Również Marta Manowska zabrała głos. Prowadząca "Rolnik szuka żony" opublikowała wymowny post: "Załatwimy was...". 

PRZECZYTAJ WIĘCEJ >>> Strajk Kobiet: Marta Manowska zabrała głos. ZAŁATWIMY WAS...

Godz. 15.35 GIS: trwa epidemia, zwracam się do protestujących o inne metody niż zgromadzenia 

- Rozmaite wydarzenia w sferze publicznej nie powinny odwracać naszej uwagi od trwającej epidemii; zwracam się do uczestników protestów o rozważenie innych metod wyrażania swoich poglądów niż zgromadzenia – przekazał w czwartek Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas. - Pamiętajmy, że za każdą statystyką kryją się konkretne osoby. Pamiętajmy, że nikt nie może być pewny przebiegu zakażenia – zaznaczył. 

Godz. 15.20 Co grozi za STRAJKOWANIE w AUCIE? Można nawet STRACIĆ prawo jazdy!

Znaczna większość maszeruje z transparentami pieszo, jednak nieliczni walczą z władzą zza kierownicy samochodów. Co dokładnie grozi za strajkowanie w samochodzie? W skrajnych przypadkach policja może zabrać uprawnienia.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ >>> Strajk kobiet. Co grozi za STRAJKOWANIE w AUCIE? Można nawet STRACIĆ prawo jazdy! Za co dokładnie?

Godz. 15.10 Zablokują Toruń wózkami dziecięcymi

Przed nami siódmy dzień strajku kobiet w Toruniu. W czwartek (29.10.2020) Toruńska Brygada Feministyczna zaplanowała m.in. "Czarną wózkową masę krytyczną". Początek o godzinie 13:00. Później torunianie powinni spodziewać się protestu kierowców samochodów, rowerzystów i tradycyjnego wydarzenia na starówce. Gdzie będą największe utrudnienia?

PRZECZYTAJ WIĘCEJ >>> Strajk kobiet w Toruniu. W czwartek zablokują miasto wózkami dziecięcymi! [UTRUDNIENIA, TRASA]

Godz. 15.00 Zniszczyli bazylikę, ale przyszli i przeprosili

Grupa młodych mieszkańców Płocka, która zniszczyła XVI-wieczną bazylikę katedralną, zgłosiła się do proboszcza parafii katedralnej w Płocku ks. Stefana Cegłowskiego i przeprosiła za swoje zachowanie.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ >>> Strajk Kobiet w Płocku. Zniszczyli XVI-wieczną bazylikę, ale przyszli i przeprosili! Co z napisem?

Godz. 14.50 STRAJK KOBIET. Ksiądz wyszedł z bronią do protestujących?! Co działo się w środę

Środa (28 października) był kolejnym dniem masowych protestów, które odbywają się w całym kraju. To pokłosie kontrowersyjnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zaostrza obowiązujący od lat kompromis aborcyjny. 

PRZECZYTAJ WIĘCEJ >>> STRAJK KOBIET. Ksiądz wyszedł z bronią do protestujących?! W Polsce trwają manifestacje [ZAPIS RELACJI]

Najnowsze