Msza ku czci zmarłej Elżbiety II. Wyjątkowe wykonanie hymnu. God save the King

i

Autor: AP Msza ku czci zmarłej Elżbiety II. Wyjątkowe wykonanie hymnu. "God save the King"

Wyjątkowe wykonanie hymnu

Msza ku czci zmarłej Elżbiety II. "God save the King" w katedrze św. Pawła [Zdjęcia]

2022-09-09 22:01

W piątek wieczorem (9 września) w londyńskiej katedrze św. Pawła odbyło się nabożeństwo ku czci zmarłej królowej Elżbiety II. Podczas uroczystości padło wiele wzruszających słów na temat zmarłej królowej. Zakończenie nabożeństwa było wyjątkowe, ponieważ po raz pierwszy od ponad 70 lat odśpiewany został hymn ze zmodyfikowanymi słowami "Boże, chroń króla", zamiast "Boże, chroń królową".

Msza ku czci zmarłej Elżbiety II. Nie było rodziny królewskiej

W katedrze nie było nikogo z rodziny królewskiej, obecni byli natomiast m.in. premier Liz Truss, jej zastępczyni Therese Coffey, lider opozycji Keir Starmer i burmistrz Londynu Sadiq Khan, a także 2 tysiące osób, które zdołały zdobyć rano wejściówki na nabożeństwo.

Truss odczytała fragment listu św. Pawła Apostoła do Rzymian, zaczynający się od słów: - Nikt z nas nie żyje dla siebie i nikt nie umiera dla siebie: jeżeli bowiem żyjemy, żyjemy dla Pana; jeżeli zaś umieramy, umieramy dla Pana. I w życiu więc i w śmierci należymy do Pana. Po to bowiem Chrystus umarł i powrócił do życia, by zapanować tak nad umarłymi, jak nad żywymi.

CZYTAJ TEŻ: Pogrzeb Elżbiety II. Andrzej Duda pojedzie pożegnać królową

Galeria zdjęć z mszy ku czci Elżbiety II znajdziecie poniżej

Królowa Elżbieta II nie żyje. Król Karol III to potomek polskiego generała

Wyjątkowe wykonanie angielskiego hymnu "God save the King"

Biskup Londynu Sarah Mullally podkreśliła natomiast "niezwykłą wiarę chrześcijańską" Elżbiety II i wskazała, że Jezus Chrystus był "źródłem i studnią, z której głęboko czerpała". - Jeśli Chrystus był jej kotwicą, jej mąż, zmarły książę Filip był, według jej własnych słów, +siłą i ostoją+ Jej Wysokości. Jednak nawet w głębi jej własnej żałoby widzieliśmy po raz kolejny jej odwagę i instynkt do stawiania potrzeb innych na pierwszym miejscu - mówiła Mullally i zwróciła też uwagę na wyjątkowo długie panowanie Elżbiety II, którą określiła jako "niezwykłą stałą w życiu milionów".

Na koniec błogosławieństwa udzielił najwyższy rangą duchowny Kościoła Anglii, arcybiskup Canterbury Justin Welby, zaś potem zgromadzeni odśpiewali hymn państwowy w obowiązującej od czwartku (8 września) wersji. Było to jego pierwsze oficjalne wykonanie, choć ludzie, którzy zgromadzili się przed Pałacem Buckingham kilkakrotnie go spontanicznie intonowali w piątek, w tym w momencie, gdy po raz pierwszy przyjechał do niego nowy król Karol III.

ZOBACZ TEŻ: Wszystkie skandale i romanse rodziny królewskiej. Te historie kładły się cieniem na rządach Elżbiety II

Nasi Partnerzy polecają