Egzamin ósmoklasisty 2022

i

Autor: Piotr Lampkowski/Super Express Egzamin ósmoklasisty 2022

Egzamin ósmoklasisty 2022. Motyw przyjaźni na egzaminie z polskiego. Do czego można było się odwołać w rozprawce?

2022-05-24 12:10

Egzamin ósmoklasisty 2022. Za zdającymi pierwszy z trzech egzaminów. Ósmoklasiści we wtorek (24 maja) pisali test z języka polskiego. Jak co roku dużym zainteresowaniem w sieci cieszą się tematy wypracowań. Co tym razem znalazło się w arkuszach CKE? Do czego można było odwołać się w rozprawce z polskiego? Szczegóły w dalszej części artykułu.

Powoli opadają emocje po egzaminie ósmoklasisty 2022 z języka polskiego. Za ósmoklasistami pierwszy z trzech testów. Zdających podzieliła obecność "Zemsty" Aleksandra Fredry w arkuszach CKE. Dużo dyskusji wzbudziła też rozprawka z języka polskiego. Ósmoklasiści z wypiekami na twarzy czekali na pierwsze informacje dotyczące tematów. Jednym z nich był motyw przyjaźni. "Z przyjacielem łatwiej pokonywać trudności" - tak brzmiał jeden z tematów, który trzeba było rozwinąć na podstawie jednej z wybranych przez siebie lektur obowiązkowych i innych utworów.

Ósmoklasistów mocno zaskoczył drugi z tematów, a mianowicie opowiadanie. "Opowiadanie o spotkaniu z jednym z bohaterów wybranej lektury obowiązkowej. Wspólna przygoda skłoniła cię do refleksji, że warto było przenieść się do świata przedstawionego tej lektury."

Zdający w internecie dopytywali do czego odnosili się w powyższych tematach ich rówieśnicy z całej Polski. Okazało się, że ilu zdających, tyle pomysłów na odniesienie się do poszczególnych lektur obowiązkowych. Motyw przyjaźni jest wyraźnie widoczny m.in. w "Małym księciu", a także w "Kamieniach na szaniec". Wśród dowolnych lektur dominowały książki o przygodach Harry' ego Pottera.

Warto pamiętać, że jeśli w arkuszu CKE była mowa o "odniesieniu się do lektury obowiązkowej", to znaczy, że należało skorzystać ze znajomości pozycji, które prezentujemy poniżej

  • Charles Dickens, „Opowieść wigilijna”,
  • Aleksander Fredro, „Zemsta”,
  • Jan Kochanowski, wybór fraszek i trenów, w tym tren VII i VIII,
  • Aleksander Kamiński, „Kamienie na szaniec”,
  • Adam Mickiewicz, „Reduta Ordona”, „Śmierć Pułkownika”, „Świtezianka”, „Dziady” cz. II, „Pan Tadeusz” (całość),
  • Antoine de Saint-Exupéry, „Mały Książę”,
  • Henryk Sienkiewicz, „Quo vadis”, „Latarnik”,
  • Juliusz Słowacki, „Balladyna”,
  • wiersze wybranych poetów.

O tym, czy warto było odwoływać się do danej lektury przy okazji egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, uczniowie dowiedzą się podczas ogłoszenia wyników. Wyniki egzaminów będą dostępne 1 lipca 2022 roku. Natomiast zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty, młodzież otrzyma 8 lipca 2022 roku.

Egzamin ósmoklasisty 2022. Najśmieszniejsze memy. Zobacz galerię

Egzamin ósmoklasisty 2022. Relacja "na żywo"

Jeśli chcesz mieć bieżące informacje z egzaminu ósmoklasisty 2022, zajrzyj do naszej relacji Egzamin ósmoklasisty 2022: Polski. "Ja pier**** Zemsta" Znamy tematy. Czekamy na arkusze CKE i odpowiedzi. Relacja na żywo

Sonda
Egzamin ósmoklasisty 2022 język polski - czy był trudny?
Prezes PZPS Sebastian Świderski: Kamil Semeniuk będzie miał teraz pod górkę
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE