Egzamin ósmoklasistów 2022. "Jak zobaczyłam "Zemstę", to się zes***am". Co było w "Zemście" Fredry?

2022-05-24 13:09
Egzamin ósmoklasisty 2022
Autor: Piotr Lampkowski/Super Express Egzamin ósmoklasisty 2022

Egzamin ósmoklasisty 2022. Za nami egzamin z języka polskiego. Ósmoklasiści zakończyli jeden z trzech egzaminów. W internecie aż roi się od wpisów zdających na temat egzaminu z polskiego. Jak to zwykle bywa - reakcje są mieszane. Jednym temat pasował, inni są niezadowoleni z tego, jak im poszło. Na egzaminie ósmoklasisty 2022 lekturą w arkuszach CKE była "Zemsta" Aleksandra Fredry. O czym jest książka? Z czym musieli zmierzyć się ósmoklasiści i jakie były ich reakcje na obecność "Zemsty" na egzaminie? Szczegóły w dalszej części artykułu.

Egzamin ósmoklasisty 2022: Język polski. "Zemsta" Fredry dzieli ósmoklasistów

We wtorek (24 maja) ósmoklasiści z całej Polski przystąpili do pisania egzaminu ósmoklasisty 2022. Test dobiegł już końca, ale emocje wciąż nie opadły. Tuż przed egzaminem z polskiego panowało ogromne napięcia. Wszyscy byli ciekawi, jaka lektura znajdzie się w arkuszu CKE. W tym roku padło na "Zemstę" Aleksandra Fredry. Jak można było przewidzieć, nie wszystkim ten wybór przypadł go gustu.

Najzabawniejsze memy o egzaminie ósmoklasisty. Zobacz zdjęcia

Egzamin ósmoklasisty 2022. "Zemsta" na języku polskim. Komentarze uczniów

Nie wszyscy byli niezadowoleni z "Zemsty" na egzaminie z języka polskiego. Jak widać utwór Aleksandra Fredry podzielił ósmoklasistów. - Serio, dziękuję za tą "Zemstę" i temat rozprawki - czytamy w jednym z komentarzy. Niektórzy początkowo byli zmartwieni tym, że to właśnie "Zemsta" znalazła się w arkuszach CKE, jednak sam temat dla niektórych okazał się być prosty.

Przypomnijmy, że na egzaminie ósmoklasisty 2022 z języka polskiego jednym z wypracowań na egzaminie miało być z kolei opowiadanie. Wśród tematów wypracowań miał pojawić się także motyw przyjaźni.

Egzamin ósmoklasisty 2022. O czym opowiada "Zemsta" Fredry?

"Zemsta" Aleksandra Fredry podzieliła ósmoklasistów zdających egzamin z języka polskiego. O czym właściwie jest ten utwór? To  komedia autorstwa Aleksandra Fredry w czterech aktach. "Zemsta" powstała w początku lat 30. XIX wieku. Najważniejszymi bohaterami "Zemsty" są Rejent Milczek i Cześnik Maciej Raptusiewicz oraz Klara Raptusiewiczówna. Postaci drugoplanowe to Wacław Milczek, Papkin i Podstolina.

Głównym wątkiem dramatu Zemsta jest spór o mur graniczny między dwoma sąsiadami – Cześnikiem i Rejentem. Rejent chce naprawić ten mur, a Cześnik na to nie pozwala. Drugim wątkiem utworu jest wątek miłosny. Pojawiają się między bohaterami relacje, których celem jest zawarcie związku małżeńskiego.

Egzamin ósmoklasisty 2022. Czytaj naszą relację Egzamin ósmoklasisty 2022: Polski. "Ja pier**** Zemsta" Znamy tematy. Czekamy na arkusze CKE i odpowiedzi. Relacja na żywo

Sonda
Egzamin ósmoklasisty 2022 język polski - czy był trudny?
Gang sutenerów rozbity przez policję. Podejrzani wylądowali na glebie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE