Egzamin ósmoklasisty 2022 - co będzie na polskim?

i

Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons Egzamin ósmoklasisty 2022. Przecieki z polskiego. Jakie zadania będą w arkuszach CKE na egzaminie z języka polskiego?

Egzamin ósmoklasisty 2022: Język polski. Pewniaki na egzamin z polskiego. To musisz wiedzieć, żeby zdać

2021-12-09 14:38

Egzamin ósmoklasisty 2022, przecieki z polskiego. Zgodnie z hamronogramem CKE (Centralna Komisja Egzaminacyjna), egzamin ósmoklasisty 2022 zaplanowany jest na 24 maja 2022 roku. Uczniowie rozpoczęli powtórki i zadają sobie ważne pytanie - co będzie na egzaminie z języka polskiego? Jakie pytania pojawią się w arkuszach CKE? Wielu szuka w internecie arkuszy zadań CKE z polskiego i przecieków. Jakich zadań można się spodziewać na egzaminie ósmoklasisty 2022? W tym materiale omówimy pewniaki na egzamin ósmoklasisty 2022 z języka polskiego.

Egzamin ósmoklasisty 2022 to pierwszy tak poważny egzamin w życiu wielu uczniów. Stres, sporo materiału i spore oczekiwania - to zazwyczaj towarzyszy zdającym. Uczniowie często przyznają się do tego, że boją się egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego. Nie każdy chce się rozwijać w kierunku przedmiotów humanistycznych, ale jednocześnie trzeba go zdać, aby ukończyć szkołę podstawową, a wielu chce dobrze wypaść na jednym z najważniejszych przedmiotów. Chcemy wam przynajmniej w jakimś stopniu ułatwić przygotowania. Zastanówmy się wspólnie - co może być na egzaminie z polskiego? Jakie zadania przygotuje CKE (Centralna Komisja Egzaminacyjna) na maj 2022 roku? Poszukiwanie przecieków z egzaminu ósmoklasistów 2022 z polskiego to syzyfowa praca. Nikt w internecie nie może wam zagwarantować, że identyczne pytania pojawią się na teście. Z drugiej strony - są pewniaki, które z pewnością trzeba "ogarnąć" przed egzaminem z polskiego.

Czytaj też: Egzamin ósmoklasisty 2022: Matematyka. Pewniaki, które warto powtórzyć

W roku 2022 egzaminy rozpoczną się 24 maja 2022 r., kiedy uczniowie otworzą arkusze przygotowane przez CKE (Centralną Komisję Egzaminacyjną) z języka polskiego. Na następny dzień zaplanowano egzamin z matematyki (25 maja 2022 roku), a trzeciego dnia egzaminów (26 maja 2022) uczniowie zmierzą się z językiem obcym.

Co będzie na egzaminie ósmoklasisty 2022 z polskiego?

Egzamin z języka polskiego potrwa 120 minut. Czy można liczyć na pewniaki na egzamin z języka polskiego 2022? Odpowiedź na to pytanie - jak to zwykle bywa w takich przypadkach - nie jest jednoznaczna. Oczywiście nie będziemy mieli wglądu w arkusze przed rozpoczęciem egzaminu, ale na pewno warto przejrzeć oficjalne źródła i zobaczyć, co było np. na próbnym egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego. W arkuszu egzaminacyjnym znajdą się zarówno zadania ‎zamknięte (testowe), jak i zadania otwarte. Część z nich sprawdza znajomość lektur obowiązkowych. Dalszy ciąg materiału pod galerią ze zdjęciami. Warto się z nimi zapoznać, aby wiedzieć, czego mniej więcej się spodziewać!

Ważną częścią arkusza jest wypracowanie, gdyż można za nie uzyskać aż 20 punktów (na 45 pkt możliwych). Uczniowie dostaną 2 tematy do wyboru - rozprawkę i opowiadanie. W wypracowaniu trzeba wykazać się znajomością lektur podanych na liście wymagań egzaminacyjnych.

Egzamin ósmoklasisty 2022: język polski. Lista lektur obowiązkowych

Te lektury musicie znać i najlepiej przypomnieć sobie najważniejsze wątki przed rozpoczęciem egzaminu ósmoklasisty 2022. Warto zapoznać się z wizerunkami głównych bohaterów, checami charakteru z uwzględnieniem motywów ich działania. 

  • Charles Dickens, Opowieść wigilijna;
  • Aleksander Fredro, Zemsta;
  • Jan Kochanowski, wybór fraszek i trenów, w tym tren VII i VIII;
  • Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec;
  • Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, Dziady cz. II, Pan Tadeusz (całość);
  • Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę;
  • Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, Latarnik;
  • Juliusz Słowacki, Balladyna;
  • wiersze wybranych poetów.

- Egzamin ósmoklasisty odbędzie się na podstawie wymagań egzaminacyjnych a nie podstawy programowej. Oznacza to, że uczniowie będą mieli mniej materiału do opanowania a także skróconą listę lektur obowiązkowych - podaje portal samorzad.infor.pl

Egzamin ósmoklasisty 2022. Pewniaki na egzamin z polskiego. Uwaga na oszustów!

Podobnie jak w przypadku matury i innych tego typu egzaminów, oszuści będą próbowali wyłudzić pieniądze od tych, którzy szukają przecieków i pewniaków przed egzaminem. Ostrzegamy - nie warto ufać nieznanym źródłom! Nierzadko przesyłają oni zainfekowane pliki, a niekiedy chcą najzwyczajniej w świecie konkretnej kwoty za rzekome bezcenne materiały. Lepiej przejrzeć arkusze sprzed lat i zawierzyć nauczycielom czy korepetytorom. Na portalu se.pl codziennie będziemy wam przekazywać rzetelne informacje, komentarze, arkusze, pytania i odpowiedzi z egzaminu. Zostańcie z nami!

Sonda
Egzamin ósmoklasisty 2022. Denerwujesz się przed testem?
Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Jak poszło uczniom w Bydgoszczy?

Lektury obowiązkowe do egzaminów w pigułce - posłuchaj streszczeń i opracowań lektur - podcasty.

Listen to "Dziady cz. III - Adam Mickiewicz - streszczenie i opracowanie lektury, bohaterowie" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE