Rocznica wybuchu wojny. Jacek Majchrowski zdecydował w sprawie hymnu Ukrainy z Wieży Mariackiej

i

Autor: SilkTork/CC BY-SA 3.0/wikipedia, Jadwiga/CC BY-SA 3.0/wikipedia Jacek Majchrowski nie zgodził się, by w pierwszą rocznicę wybuchu wojny hymn Ukrainy zastąpił hejnał mariacki.

Stowarzyszenie dostało odpowiedź

Rocznica wybuchu wojny. Jacek Majchrowski zdecydował w sprawie zastąpienia hejnału hymnem Ukrainy

2023-02-24 7:59

Prezydent Krakowa odmówił wyrażenia zgody na jednorazowe zastąpienie hejnału mariackiego hymnem Ukrainy. Z inicjatywą w tej sprawie wystąpiło stowarzyszenie Nowa Generacja, które chciało symbolicznie wyrazić solidarność z Ukraińcami i uczcić ofiary rosyjskiej agresji w pierwszą rocznicę wybuchu wojny. - Najwyraźniej tego rodzaju inicjatywa społeczna nie jest przez Prezydenta dobrze widziana - skomentowało decyzję Jacka Majchrowskiego stowarzyszenie Nowa Generacja.

Hymn Ukrainy nie zastąpi hejnału mariackiego w pierwszą rocznicę wybuchu wojny

Jacek Majchrowski odpowiedział na inicjatywę stowarzyszenia Nowa Generacja, które chciało, by w pierwszą rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie z Wieży Mariackiej zamiast hejnału wybrzmiał ukraiński hymn. Społecznicy chcieli w ten sposób wyrazić solidarność z Ukraińcami oraz uczcić ofiary rosyjskiej agresji. Tak się jednak nie stanie, ponieważ prezydent Krakowa nie wyraził zgody na zastąpienie hejnału hymnem Ukrainy. W mediach społecznościowych stowarzyszenie Nowa Generacja poinformowało, że Jacek Majchrowski nie uzasadnił swojej odmowy, a wyłącznie wskazał, że w piątek, 24 lutego w Krakowie odbędą się inne wydarzenia upamiętniające początek rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Przypomnijmy, że niektóre obiekty w mieście zostaną podświetlone na żółto-niebiesko, a ze Wzgórza Wawelskiego na Rynek Główny przejdzie marsz "Razem dla pokoju".

Hymn Ukrainy nie wybrzmi z Wieży Mariackiej zamiast hejnału w dzień rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Nie zgodził się na to Prezydent Miasta Jacek Majchrowski. Prezydent nie podał żadnego konkretnego powodu swojej odmowy. Napisał, że w Krakowie odbędą się tego dnia inne wydarzenia, jak np. marsz organizowany przez niego, abpa. Jędraszewskiego czy wojewodę Kmitę... Najwyraźniej tego rodzaju inicjatywa społeczna nie jest przez Prezydenta dobrze widziana. O naszej inicjatywie pisało wiele mediów lokalnych i ogólnopolskich, m.in. Superexpress; poparło ją także wielu internautów. Prezydent Majchrowski uznał jednak, że ten drobny i bezkosztowy gest jest nie tyle nie potrzebny, co wręcz niepożądany - skomentowało decyzję Jacka Majchrowskiego stowarzyszenie Nowa Generacja.

Libacja zamieniła się w krwawą jatkę. 38-latek zadał śmiertelny cios kompanowi od kieliszka
Sonda
Wierzysz, że wojna na Ukrainie skończy się w 2023 roku?
Nasi Partnerzy polecają