Prąd

i

Autor: Pixabay Ceny prądu idą w górę. Olsztyn zapłaci więcej za energię?

Ceny prądu idą w górę. Olsztyńscy urzędnicy wieszczą czarny scenariusz

2022-07-07 9:19

Wstępne wyceny firm energetycznych na 2023 rok wskazują, że Urząd Miasta w Olsztynie najprawdopodobniej będzie musiał zapłacić więcej za prąd, i to ponad trzykrotnie. Dokładne ceny poznamy pod koniec sierpnia. Wówczas zaplanowane jest rozstrzygnięcie postępowania. Czy to oznacza podwyżki cen prądu w Olsztynie?

Urząd Miasta w Olsztynie poinformował, że w przyszłym roku za ceny prądu zapłaci najprawdopodobniej ponad trzy razy więcej niż dotychczas. Takie są wstępne wyceny firm energetycznych na 2023 rok. - Trwają przygotowania do przetargu na dostawę energii elektrycznej w kolejnym roku. Rynek może okazać się bezwzględny - tak przynajmniej wynika przeprowadzonego rozeznania - podaje olsztyński ratusz.

Mówi Łukasz Pikuła z Wydziału Inwestycji Miejskich Urzędu Miasta Olsztyna:

W odpowiedzi na nasze zapytania ofertowe dostajemy stawki ok. 1,3 tys. zł za MWh. W porównaniu do bieżącego roku to naprawdę znaczący wzrost cen. Teraz płacimy 430 zł.

Według urzędników prognozowane wzrosty są "ogromne", lecz "mogłyby być jeszcze wyższe gdyby nie działania, które od lat podejmuje w tej sprawie Urząd Miasta" - To kupowanie energii w grupie zakupowej, która podczas zbliżającego się przetargu będzie liczyć ok. 350 podmiotów - informuje UM w Olsztynie. - To daje nam szansę na niższe stawki, w porównaniu do indywidualnych zakupów - dodaje Łukasz Pikuła. Dokładne ceny poznamy pod koniec sierpnia. Wówczas zaplanowane jest rozstrzygnięcie postępowania. Na razie więc nie wiadomo, czy mieszkańców czekają podwyżki.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Olsztyn: Poważne utrudnienia w ruchu. W weekend nie pojedziemy tramwajem

Sonda
Czy mocno odczuwasz podwyżki cen?
Grzegorz Schetyna: Donald Tusk ma we mnie pełne wsparcie