"Anioł w ludzkiej skórze"

Historia Ernesta łamie serca. 14-latek oddał życie, aby uratować innych

2023-06-24 5:00

Odwagą Ernest mógłby obdarować niejednego dorosłego. Mógłby, ponieważ za swoją bohaterską postawę 14-latek zapłacił życiem. Kiedy dostrzegł potrzebujących, bez wahania ruszył na pomoc. Znajomi nazywali go "aniołem w ludzkiej skórze".

Rozpoczęły się wakacje. Dzieci udadzą się na zasłużony odpoczynek. Wiele z nich wybierze się m.in. nad wodę. Spędzając czas nad morzem czy jeziorem, warto pamiętać o bezpieczeństwie. Niestety, rokrocznie dochodzi do wielu utonięć.

Tragedia na Mazurach. Ernest ruszył na pomoc żeglarzom. Ciało 14-latka znaleziono na dnie rzeki Pisa

Był 10 sierpnia 2021 r., wtorkowe popołudnie. Rzeką Pisą, w Piszu, na Mazurach, płynęła żaglówka. Na łodzi przebywało 6 osób. W pewnym momencie łódź zahaczyła masztem o linię wysokiego napięcia, a po wyładowaniu elektrycznym dwóch mężczyzn wpadło do wody. Na pomoc im ruszył 14-letni chłopiec. Bez wahania zdjął koszulkę i wskoczył do wody. Niestety, po chwili doszło do kolejnego wyładowania. 14-letni Ernest zniknął pod wodą. Do akcji wkroczyli ratownicy. Dopiero po godzinie wyciągnęli chłopca. Jego ciało było na dnie rzeki. Ernest utonął. We wrześniu miał zacząć naukę w szkole średniej. Nie zdążył.

Malutki kościół pękał w szwach. Tłumy żegnały "anioła w ludzkiej skórze"

Bohaterska postawa chłopca poruszyła całą Polskę. Na jego pogrzeb ruszyły tłumy. Malutki kościół w miejscowości Jeże tylko potęgował wrażenie, że na ostatnie pożegnanie nastolatka przybyły nie setki, a tysiące ludzi. Na pogrzeb wybrali się nawet przedstawiciele prezydenta RP. Ernest otrzymał pośmiertnie medal za ofiarność.

Ernesta żegnały tłumy. Wśród nich byli m.in. koledzy z klubu Mazur Pisz. Na pogrzeb przyjechali klubowym autokarem, ubrani w piłkarskie stroje. Ernest grał tam w piłkę, był kapitanem. Kapitan powinien być odpowiedzialny nie tylko za siebie, ale i za innych. Powinien wspierać kolegów, być liderem. Jak widać, Ernest postawę godną kapitana prezentował nie tylko na boisku.

- Wierzymy, że teraz w Niebie rozegrasz swój najwspanialszy mecz - mówił ksiądz podczas uroczystości pogrzebowych 14-latka. Ernest był nie tylko piłkarzem, ale i ministrantem. - 6-letni Ernest, jak został ministrantem, brał stołeczek, bo był mały, stawał na ambonie i pięknie śpiewał psalm, aż ludzie mówili, że to anioł w ludzkiej skórze. Ernest dał z siebie wszystko, a pozostawił nas w smutku - mówił ksiądz podczas pogrzebu.

Również czytelnicy "Super Expressu" byli pod ogromnym wrażeniem bohaterskiej postawy 14-latka. - Chłopcze, niech Dobry Bóg wynagrodzi Ci za poświęcenie życia, ratując życie innych. Spoczywaj w pokoju - napisała pani Anna. Co gorsza, 13 sierpnia, w dniu pogrzebu Ernesta, w szpitalu zmarł sternik jachtu, który został porażony prądem w czasie wypadku. To jego i drugiego z mężczyzn podróżujących żaglówką ratował Ernest. Bohaterską postawę Ernesta docenili też radni w Piszu. Przyznali oni 14-latkowi tytuł "Zasłużony dla Miasta Pisz".

Pogrzeb 14-letniego bohatera. Zobacz zdjęcia z ostatniej drogi Ernesta

Jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą?

Z okazji zbliżających się wakacji, niebawem na Mazurach oraz w innych regionach kraju, pojawią się tłumy turystów. Wielu z nich będzie odpoczywać nad wodą. Przy tej okazji warto przypomnieć, co robić lub czego nie robić, aby bezpiecznie wypoczywać nad wodą:

  • Kąpać się i pływać należy jedynie w miejscach, których strzegą ratownicy. W tych miejscach łatwiej jest o pomoc.
  • Warto też realnie ocenić swoje umiejętności pływackie.
  • Nie wolno wchodzić do wody po wypiciu alkoholu, ale także po wysiłku fizycznym, intensywnym opalaniu oraz bezpośrednio po jedzeniu.
  • Dostosuj czas kąpieli do temperatury wody. Im woda jest zimniejsza, tym krócej powinna trwać kąpiel. Nim całkowicie się zanurzysz, zwilż okolice serca, karku i krocza. Zmniejszy to prawdopodobieństwa wystąpienia szoku termicznego.
  • Nie skacz "na główkę" do nieznanej wody.
Sonda
Czy wiesz jak zareagować, gdy widzisz tonącą osobę?
Pogrzeb 14-letniego Ernesta, który zginął, ratując żeglarzy tonących w rzece Pisie
Listen on Spreaker.