Kiedy dzieci wrócą do szkół? Padły WAŻNE słowa! Koronawirus w Polsce [ZAPIS RELACJI]

2020-04-14 23:01
Szkoły zamknięto z powodu koronawirusa
Autor: pixabay/porqi

Koronawirus w Polsce. Ilu jest zakażonych koronawirusem w naszym kraju? Codziennie rośnie liczba przypadków potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Ogłoszono już w sumie 7202 zakażenia SARS-CoV-2. Z powodu COVID-19 zmarły w Polsce 263 osoby. Wyzdrowiało natomiast 618 pacjentów. Czy czeka nas zahamowanie epidemii i przełom w walce ze śmiercionośnym wirusem? Śledź relację na żywo!

Koronawirus w Polsce - z dnia na dzień przybywa chorych na terenie całego kraju. Święta Wielkanocne bynajmniej nie sprawiły, by epidemia wyraźnie wyhamowała. Cały czas z niepokojem śledzimy najnowsze doniesienia, mapę zakażeń koronawirusem w Polsce i na świecie oraz aktualizowane statystyki dotyczące konkretnych regionów.

Do 14 kwietnia w naszym kraju potwierdzono 7202 przypadki zakażenia koronawirusem. Niestety, aż 263 osoby przegrały nierówną walkę z COVID-19. Specjalnie dla naszych czytelników prowadzimy relację na żywo. Śledź najnowsze doniesienia i bądź na bieżąco!

23:00 Koniec relacji na dziś. Zapraszamy już jutro

Najnowsze informacje o koronawirusie możecie śledzić w tym artykule z relacją na żywo: Dramat w USA: 2200 ZGONÓW w 24 GODZINY. Koronawirus w Polsce [RELACJA NA ŻYWO]!

22:59 Włochy - minister zdrowia: mamy nadal pełnię kryzysu epidemii

- Niektóre wskaźniki są pozytywne, ale mamy pełnię kryzysu - tak sytuację epidemiologiczną we Włoszech opisał we wtorek minister zdrowia Roberto Speranza. Podkreślił, że sytuacja jest nadal poważna.

22:39 Kiedy dzieci wrócą do szkół? Padły WAŻNE słowa! 

- Ta decyzja może być jedną z ostatnich do podjęcia, bo szkoły to duże zbiorowiska osób, co powoduje pewne ryzyka - tak rzecznik rządu Piotr Müller odniósł się we wtorek w Polsat News do ewentualnych planów powrotu uczniów do szkół.

Przypomniał, że zapadła decyzja o przesunięciu terminu egzaminów maturalnych i egzaminów 8-klasisty, które odbędą się najwcześniej w czerwcu, a o ich ostatecznej dacie rząd poinformuje na 3-4 tygodnie przed samym egzaminem. (PAP)

22:27 "Ten wirus mnie wykończy!"

Pan Dariusz Radzikowski (51 l.) rolnik ze wsi Modrzew (mazowieckie) odchodzi od zmysłów. Nie wie, co będzie z jego gospodarstwem jutro, bo przez wirusa nie może sprzedawać bydła. Główny włoski odbiorca nie przyjmuje wołowiny i dla tego skupy nie interesują się bydłem ubojowym. O dramacie jednego z wielu rolników przeczytacie TUTAJ!

22:21 Sasin: ten tydzień będzie decydujący

- Nie można w nieskończoność przedłużać tych restrykcji. Musimy pogodzić dzisiaj wymogi bezpieczeństwa właśnie z koniecznością przywrócenia - na ile to możliwe - normalnego funkcjonowania nas wszystkich - powiedział w Polsat News we wtorek Sasin. Jak dodał, rząd przygląda się i analizuje sytuację. - Decyzje, które będziemy podejmować, będą zgodne z rekomendacjami ministra zdrowia - podkreślił.

22:07 NIL: Brakuje wytycznych dot. testów

Nadal brakuje jednoznacznych wytycznych określających, który lekarz, komu i w jakich warunkach może wystawić zlecenie na wykonanie testu w kierunku wykrycia SARS-CoV-2 – podkreśla prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja. Dlatego prezes NRL zwrócił się z pismem do Głównego Inspektora Sanitarnego Jarosława Pinkasa o przygotowanie wytycznych. Równocześnie zwrócił uwagę na to, że zwiększenie liczby zleceń na wykonanie testów musi opierać się na jasnych zaleceniach ze strony władz publicznych, co do warunków ich zlecania.

W ocenie samorządu lekarskiego, uprawnienie do zlecenia wykonania testu na obecność koronawirusa, finansowanego ze środków publicznych, powinno przysługiwać każdemu lekarzowi, bez względu na miejsce czy formę jego zatrudnienia. Lekarz powinien mieć możliwość zlecenia testu swoim pacjentom, sobie oraz personelowi medycznemu zatrudnionemu w tym samym podmiocie wykonującym działalność leczniczą w przypadku wystąpienia wskazań medycznych.

21:53 Koronawirus. Które przedmioty warto dezynfekować? 

Koronawirus sprawia, że większą uwagę skupiamy na higienie nie tylko osobistej, ale także higienie otoczenia. Wiele przedmiotów jest przez nas na co dzień używanych, dlatego są skupiskiem wszelkiego rodzaju zarazków. Warto je od czasu do czasu odkazić. Które dokładnie? [CZYTAJ TUTAJ]

21:41 Koronawirus w Polsce. Podsumowanie dnia

Liczba chorych na COVID-19 w Polsce od 4 marca, czyli dnia potwierdzenia pierwszego przypadku, wzrosła do 7 202. Zmarły w tym czasie 263 osoby. Natomiast wtorek przyniósł łącznie 270 nowych zakażeń, 18 osób zmarło – wynika z dziennej statystyki Ministerstwa Zdrowia. (PAP)

21:22 Szpitale zbroją się na nowy atak wirusa

Po 50 miejsc dla pacjentów z koronawirusem ma wygospodarować niemal każdy szpital w Warszawie i okolicy. A to oznacza, że trzeba spodziewać się w najbliższym czasie ponad tysiąca nowych zakażonych wymagających hospitalizacji! [SZCZEGÓŁY]

21:17 USA: Dramatyczne dane dotyczące zgonów

W Stanach Zjednoczonych zmarło już ponad 25 tys. osób zakażonych koronawirusem; liczba zgonów podwoiła się w tydzień - podał we wtorek Reuters, powołując się na własne obliczenia. W USA wykryto blisko 600 tys. przypadków koronawirusa.

21:06 Francja: kolejne 762 osoby zmarły z powodu koronawirusa

We Francji w ciągu ostatniej doby zmarły 762 osoby zakażone koronawirusem. Łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii to 15729, spośród których 5470 zmarło w domach opieki - podało we wtorek francuskie ministerstwo zdrowia. (PAP)

20:54 Koronawirus. Pensje górników pójdą w dół?

Polska Grupa Górnicza zaprezentowała pakiet osłonowy, który ma zapewnić stabilizację sytuacji w kopalniach w okresie epidemii koronawirusa. Wśród najważniejszych propozycji należy wymienić m.in. zmniejszenie ilości godzin pracy, a co za tym idzie zmniejszenie pensji. [CZYTAJ WIĘCEJ]

20:41 Stan klęski żywiołowej w maju?

Czy wybory prezydenckie, zgodnie z zapowiedziami PiS odbędą się w maju, pomimo epidemii koronawirusa? Ważny polityk obozu rządzącego właśnie ujawnił możliwe scenariusze w kwestii głosowań. Jego zdaniem, jedną z opcji może być wprowadzenie za kilka tygodni stanu klęski żywiołowej. [CZYTAJ WIĘCEJ]

20:31 Dobre informacje z Pomorza!

Epidemia koronawirusa wyhamowuje? Wtorek (14 kwietnia) przyniósł bardzo dobre informacje dla mieszkańców województwa pomorskiego. W całym regionie przez ostatnie 24 godziny nie potwierdzono żadnego nowego przypadku zakażenia SARS-CoV-2. [SZCZEGÓŁY]

20:15 Maseczki wielokrotnego użytku. Jak o nie dbać?

W przypadku masek jednorazowych zasada jest prosta: można ich użyć, jak sama nazwa wskazuje, tylko raz. Proces dbania o maseczkę komplikuje się jednak przy asortymencie wielokrotnego użytku. Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie bardzo ważne zasady w tym temacie. [CZYTAJ WIĘCEJ]

20:00 Koronawirus na świecie

Jak wygląda sytuacja na świecie? Zobacz, gdzie na ten moment odnotowano najwięcej zachorowań (stan na 14 kwietnia na godz. 20.00):

 1. Stany Zjednoczone - 602 tys.
 2. Hiszpania - 172 tys.
 3. Włochy - 162 tys.
 4. Francja - 143 tys.
 5. Niemcy - 131 tys.
 6. Wielka Brytania - 93 tys.
 7. Chiny - 82 tys.
 8. Iran - 74 tys.
 9. Turcja - 65 tys.
 10. Belgia - 31 tys.

19:52 Koronawirus na Śląsku. Ogromny wzrost zakażeń. Kim są pacjenci?

We wtorek po południu woj. śląskim odnotowano najwięcej przypadków zakażenia koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 153 kolejnych pacjentach z koronawirusem, z czego ponad 40 w Śląskiem. Kim są nowi pacjenci? [CZYTAJ WIĘCEJ]

19:40 Koronawirus we Francji. Tragiczne statystyki

COVID-19 zbiera śmiertelne żniwo. Dokładnie 762 ofiary w ciągu minionej doby i aż 15729 zgonów od początku epidemii koronawirusa we Francji. Niestety, wszystko wskazuje na to, że najbliższe dni przyniosą kolejną porcję smutnych informacji.

19:30 Samorząd lekarski apeluje o zlecanie testów w każdym medycznie uzasadnionym przypadku

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje do lekarzy o zlecanie testów na obecność koronawirusa w każdym medycznie uzasadnionym przypadku – wynika z wtorkowej informacji prasowej NRL. Samorząd lekarski zauważył, że możliwości diagnostyczne w zakresie walki z koronawirusem poprawiają się. Liczba dostępnych testów zwiększa się, dlatego też powinny być w pełni wykorzystywane, nawet pomimo tego, że regulacje w tej kwestii nie do końca są jasne. (PAP)

19:15 Koronawirus w Polsce. Wiceminister zdrowia o stopniowym powrocie do normalności

- Wprowadzone obostrzenia trzeba znosić w sposób wyważony. Łagodzenie restrykcji powinno odbywać się z rozwagą, by nie doprowadzić do zwiększenia liczby osób zakażonych koronawirusem - ocenił we wtorek w Polskim Radiu 24 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zaznaczył, że gospodarki w tej chwili są zamrożone i kraje starają się zmniejszyć wprowadzone restrykcje. - My też będziemy chcieli, ale to wszystko będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej i od tego, czy poluzowanie nie spowoduje większej ilości osób zakażonych, bo nie możemy na to pozwolić - powiedział. (PAP)

19:00 Koronawirus. Objawy neurologiczne dość częste u pacjentów z COVID-19

Ponad jedna trzecia chorych na COVID-19 ma objawy neurologiczne, w tym m.in. ze strony centralnego układu nerwowego, nawet tak ciężkie jak udar mózgu czy zaburzenia świadomości. Tak wynika z badania, które publikuje pismo "JAMA Neurology". Częściej dotyczy to pacjentów z ciężej przebiegającą infekcją. W tej grupie objawy neurologiczne wystąpiły aż u 45 procent chorych. (PAP)

18:50 Dobre wiadomości z Dolnego Śląska

Kolejnych czternastu pacjentów w regionie zostało wyleczonych! U osób tych potwierdzono wcześniej COVID-19. Obecnie są już zdrowe, a wyniki nowych badań laboratoryjnych okazały się negatywne. Wśród nich są dwie kobiety w średnim wieku, jedna młoda oraz jedna starsza, a także czterech mężczyzn w średnim wieku, trzech młodych, dwóch starszych i jeden z grupy ryzyka.

18:45 Koronawirus w Polsce i innych krajach [WYKRES]

Wykres
Autor: SE

18:35 Już 24600 zgonów z powodu COVID-19 w Stanach Zjednoczonych

Ponad 10 tysięcy przypadków śmiertelnych odnotowano w stanie Nowy Jork.

18:30 Aż 602 nowe ofiary koronawirusa we Włoszech w ciągu doby!

W sumie w całym kraju od początku epidemii odnotowano już 21067 zgonów z powodu COVID-19.

18:20 MZ: Nie żyje pacjent z Grudziądza. Miał koronawirusa. Kim był?

- Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu, który pełni obecnie rolę placówki jednoimiennej zakaźnej, przekazał informację o kolejnym zgonie osoby chorej na COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim - napisał na Facebooku wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Łącznie w Polsce odnotowano 263 przypadki śmiertelne z powodu zakażenia SARS-CoV-2 [CZYTAJ WIĘCEJ].

18:15 Koronawirus w Polsce. Aktualna mapa zarażeń

Statystyki zakażeń, zgonów i wyzdrowień z podziałem na województwa...

18:08 Koronawirus w Wielkopolsce. Przez COVID-19 zmarły dwie kobiety

- Z przykrością informujemy, na podstawie komunikatu Ministerstwa Zdrowia, że w poznańskim szpitalu zakaźnym na ulicy Szwajcarskiej z powodu Covid-19 zmarły 2 osoby: 73-letnia kobieta z powiatu krotoszyńskiego oraz 82-letnia kobieta z powiatu krotoszyńskiego - informuje Wielkopolski Urząd Wojewódzki [CZYTAJ WIĘCEJ].

18:00 Nowi zakażeni koronawirusem na Mazowszu. Skąd pochodzą?

Nowe przypadki SARS-CoV-2 wykryto w powiatach: białobrzeskim (1), ciechanowskim (1), grójeckim (1), kozienickim (1), mińskim (1), płockim (1), pruszkowskim (3), przasnyskim (1), przysuskim (1), radomskim (3), m.st. Warszawa (8), wołomińskim (2), zwoleńskim (1) i warszawskim zachodnim (2). W całym województwie zakażenie potwierdzono już u 1715 pacjentów. Niestety, 76 z nich zmarło z powodu COVID-19.

17:48 MZ: Trzy zgony z powodu COVID-19 w Radomiu

Przed kilkunastoma minutami Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci 42-letniego mężczyzny, 82-letniej kobiety i 81-letniego mężczyzny z Radomia. Wszyscy troje przegrali nierówną walkę z koronawirusem [CZYTAJ WIĘCEJ].

17:38 Koronawirus. Ogromny przyrost zakażeń na Śląsku. Kolejne ofiary w regionie

Aż 41 ze 153 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce dotyczy pacjentów z woj. śląskiego. Co więcej, w Raciborzu i Tychach zmarło w sumie trzech kolejnych chorych na COVID-19 [CZYTAJ WIĘCEJ].

17:35 MZ: Kolejne ofiary śmiertelne koronawirusa! Coraz więcej zakażonych!

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 153 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce. Łączna liczba zakażeń w naszym kraju wzrosła tym samym do 7202. Niestety, z powodu COVID-19 zmarło 12 kolejnych pacjentów. Od początku epidemii w Polsce śmiercionośny wirus pozbawił życia już 263 osoby.

Nowi zakażeni pochodzą z województw:

 • śląskiego (41),
 • mazowieckiego (27),
 • opolskiego (19),
 • łódzkiego (16),
 • świętokrzyskiego (12),
 • dolnośląskiego (10),
 • podlaskiego (10),
 • kujawsko-pomorskiego (7),
 • wielkopolskiego (6),
 • małopolskiego (3)
 • zachodniopomorskiego (2).

- Z przykrością informujemy o śmierci 12 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 98-K i 66-M Racibórz, K-86 Tychy, 70-M Grudziądz, 73-K i 82-K Poznań, 42-M, 81-M, 82-K Radom, 94-K, 86-M Warszawa, 83-M Rusiec. Większość osób miała choroby współistniejące - podało Ministerstwo Zdrowia.

17:30 Koronawirus w Szczecinie. Zamknięty SOR w szpitalu przy Unii Lubelskiej

Koronawirus w Szpitalu Klinicznym w Szczecinie. Szpitalny oddział ratunkowy w placówce przy Unii Lubelskiej został zamknięty. Powodem jest wykrycie koronawirusa u jednej z pielęgniarek [CZYTAJ WIĘCEJ].

17:25 Polski sport ruszy niebawem? Znamy szczegóły

Polscy kibice tęsknią coraz bardziej za sportowymi emocjami. Epidemia koronawirusa i związane z tym odwoływanie i zawieszanie rozgrywek to również bardzo ciężki temat sportowców. Minister Danuta Dmowska-Andrzejuk zdradziła w rozmowie TVP Sport, że wkrótce rozpocznie realizację ważnego planu. W kolejnych etapach ma zostać wznowiona rywalizacja w polskim sporcie [CZYTAJ WIĘCEJ].

17:20 Warszawa: Szpital MSWiA rozpoczął nabór dawców osocza w leczeniu COVID-19

Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie rozpoczął nabór pacjentów, którzy przebyli chorobę i chcieliby zostać dawcami osocza. Przedstawiciele szpitala poinformowali PAP, że osocze tzw. "ozdrowieńców" będzie można wykorzystać w leczeniu chorych z ciężką postacią tego schorzenia.

Specjaliści szpitala MSWiA pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Grażyny Rydzewskiej od ponad dwóch tygodni rozwijają projekt podawania osocza tzw. ozdrowieńców pacjentom chorym na chorobę Covid-19. Jest on realizowany we współpracy z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MSWiA. - To obiecująca metoda, która może przyczynić się do szybszego zwalczenia epidemii - przekonują. (PAP)

17:10 Koronawirus w Polsce. Kiedy powrót do normalności?

Jest duże prawdopodobieństwo, że szczególnie w kolejnych etapach "odmrażania" gospodarki, restrykcje będą różnie znoszone w różnych obszarach kraju - ocenił wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Tam, gdzie można stwierdzić, że ryzyko jest mniejsze, możemy sobie pewnie pozwolić na więcej - dodał. Wiceminister zdrowia odniósł się we wtorek w Polskim Radiu 24 do tego, że w większych aglomeracjach są wyższe wskaźniki zachorowań na koronawirusa. Stwierdził, że to nie dziwi, ponieważ w większych miastach jest też więcej miejsc, w których można mieć kontakt z większą liczbą osób np w funkcjonującej na większą skalę komunikacji miejskiej. (PAP)

16:55 Brytyjski urząd statystyczny: Koronawirus przyczyną co piątego zgonu

Ponad jedna piąta wszystkich zgonów w Anglii i Walii jest obecnie spowodowana przez koronawirus, a w Londynie jest to prawie połowa - wynika z danych przedstawionych we wtorek przez brytyjski urząd statystyczny ONS. Dane wskazują też, że przedstawiane codziennie przez ministerstwo zdrowia bilanse zgonów są niedoszacowane o około 10 procent. (PAP)

16:50 Maseczki wielokrotnego użytku. Jak o nie dbać?

W przypadku masek jednorazowych zasada jest prosta: można ich użyć, jak sama nazwa wskazuje, tylko raz. Proces dbania o maseczkę komplikuje się jednak przy asortymencie wielokrotnego użytku. Dziennikarze "Poradnika Zdrowie" zebrali w jednym miejscu wszystkie bardzo ważne zasady [CZYTAJ WIĘCEJ].

16:45 Koronawirus na onkologii w Gliwicach! Zakażona to pielęgniarka

Koronawirus w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach. Jak podała dyrekcja placówki, u jednej z pielęgniarek pracującej w III Klinice Radioterapii i Chemioterapii test na obecność koronawirusa wykazał wynik pozytywny. "Klinika została natychmiast odseparowana od pozostałej części szpitala" [CZYTAJ WIĘCEJ].

16:35 Koronawirus na świecie. Tragiczne statystyki

Z powodu COVID-19 zmarło już ponad 120 tysięcy osób. Wyzdrowiały natomiast przeszło 474 tysiące chorych spośród 1 miliona 930 tysięcy pacjentów, u których zdiagnozowano zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Najwięcej potwierdzonych przypadków oraz zgonów odnotowano w Stanach Zjednoczonych (ponad 587 tysięcy zakażonych i 23,6 tysiąca ofiar).

16:20 Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego obraduje pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego

16:15 Koronawirus w Polsce. Ile wykonano testów?

W kierunku koronawirusa przebadano dotychczas w naszym kraju 148 321 próbek, z czego 141 272 dały wynik negatywny, a 7 049 pozytywny.

16:12 Chiny: Wykryto kolejne przypadki koronawirusa przy granicy z Rosją

W prowincji Heilongjiang wykryto poprzedniej doby 79 nowych zakażeń koronawirusem wśród Chińczyków, którzy wrócili niedawno z graniczącej z tym regionem Rosji - podały we wtorek chińskie media. Miejscowe władze starają się powstrzymać drugą falę epidemii. Chiński rząd zniósł 8 kwietnia obowiązujący od ponad dwóch miesięcy zakaz wyjazdu z miasta Wuhan w środkowej części kraju, gdzie wybuchła epidemia nowego patogenu. We wtorek władze Pekinu poinformowały, że od tamtej pory przebadano ponad tysiąc osób przybyłych z Wuhanu do stolicy, a wszystkie wyniki były ujemne. Surowe środki kwarantanny wprowadziło natomiast 70-tysięczne miasto Suifenhe w Heilongjiangu, gdzie w ostatnich dniach wykrywano dziesiątki infekcji przywleczonych z Rosji. Mieszkańcom zakazano wychodzenia z osiedli, a każda rodzina może wysłać jedną osobę na zakupy raz na trzy dni – informowały chińskie media. (PAP)

16:10 Koronawirus w Krotoszynie. Rośnie liczba zakażonych policjantów!

Od 5 kwietnia komenda w Krotoszynie jest zamknięta. Wówczas poinformowano o pierwszych siedmiu zakażeniach wśród policjantów, którzy na co dzień pilnują porządku w mieście. Do Krotoszyna skierowano m.in. funkcjonariuszy z Poznania i Ostrowa Wielkopolskiego. Niestety, sytuacja jest coraz trudniejsza [CZYTAJ WIĘCEJ].

16:05 Wielka Brytania: Kolejne 778 osób zmarło z powodu koronawirusa, łącznie 12107 ofiar

Bilans obejmuje nowo zarejestrowane zgony w ciągu 24 godzin między godz. 17 w niedzielę a godz. 17 w poniedziałek. Jest on nieco wyższy niż ten podany w poniedziałek, gdy poinformowano o 717 zmarłych. (PAP)

16:00 Resort zdrowia opublikował projekt ws. zakrywania ust i nosa

Ministerstwo Zdrowia opublikowało dziś projekt rozporządzenia, mającego uszczegółowić przepisy o obowiązku zakrywania w miejscach ogólnodostępnych ust i nosa w związku z epidemią koronawirusa. MZ zachęca do zgłaszania uwag do projektu do środy, do godziny 10:00.

15:55 Mariusz Błaszczak: U 74 żołnierzy i 36 pracowników wojska stwierdzono koronawirusa

Do tej pory wyzdrowiało sześciu żołnierzy i dwóch pracowników resortu obrony. - Dziewięć tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego pełniło służbę każdego dnia w okresie świat wielkanocnych. To był bezpieczny czas, wojsko zapewniło wsparcie należne zarówno Straży Granicznej jak i polskiej policji - powiedział szef MON. (PAP)

15:50 Zmiany w rządowym rozporządzeniu w sprawie zasłaniania twarzy? To wciąż możliwe!

Od czwartku (16 kwietnia) obowiązkowe będzie zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych. Maseczki nie muszą być profesjonalne. Przepis może jednak ulec jeszcze zmianie [CZYTAJ WIĘCEJ].

15:40 Trójmiasto: Testy na koronawirusa dla lekarzy i pielęgniarek. "Wynik w 10 minut"

Od kilku dni przed szpitalem na gdańskiej Zaspie funkcjonuje pierwszy moduł diagnostyczny, z którego korzysta walczący z epidemią personel medyczny. Lekarze i pielęgniarki są w trybie pilnym są tu badani na obecność koronawirusa [ZOBACZ SZCZEGÓŁY I ZDJĘCIA].

15:30 Hania pokonała koronawirusa... mimo białaczki!

Ma 9 lat, zmaga się z białaczką, a w ciągu ostatnich dni wygrała bardzo ważną bitwę. Mowa o Hani, dziewczynce, która mimo poważnej choroby pokonała koronawirusa! Zachorowała 3 kwietnia. Dokładnie 1,5 tygodnia później odniosła zwycięstwo nad zarazą. - Nasza słodka mała pacjentka odnowiona po przeszczepie i na dodatek już po dwóch ujemnych badaniach w kierunku SARS-CoV2 - ucieszył się pan Krzysztof Kałwak, lekarz 9-latki [CZYTAJ WIĘCEJ].

15:15 Wielka dostawa sprzętu medycznego do Poznania. Zaangażowała się Dominika Kulczyk

Dziś w nocy na poznańskiej Ławicy ma wylądować samolot z Chin z pomocą dla polskich lekarzy - poinformowała Wielkopolska Izba Lekarska. Przyleci ponad 70 000 maseczek chirurgicznych, ponad 100 000 masek typu FFP2 N95, ponad 7500 kombinezonów, a także ponad 7000 gogli. A wszystko dzięki Dominice Kulczyk, która wsparła fundację "Lekarze Lekarzom" [CZYTAJ WIĘCEJ].

15:05 Stalowa Wola: Kwarantanna w DPS. Pielęgniarki i opiekunki poszukiwane

W związku z kryzysową sytuacją w DPS w Stalowej Woli, gdzie większość pracowników pozostaje objętych kwarantanną, powiat stalowowolski pilnie poszukuje pielęgniarek i opiekunek do pracy [CZYTAJ WIĘCEJ].

14:55 Chciał kupić dwie bułki w tzw. "godzinach dla seniorów". Zrobił awanturę!

Młody mieszkaniec Jastrzębia-Zdroju postanowił zrobić zakupy w godzinach, które są wyznaczone dla seniorów. Tłumaczył, że chce kupić tylko dwie bułki! Krzyczał, że jego przepisy nie dotyczą i będzie robił, co chce. Teraz jastrzębianin stanie przed sądem.

Czytaj więcej: Wielka AWANTURA o dwie bułki w sklepie. Musieli interweniować policjanci!

14:54 Proboszcz znowu łamie zakazy. Nie pomogła nagana

Niektórzy myślą, że są ponad prawem! Kolejny raz udowodnił to proboszcz z parafii w podwarszawskiej Zielonce. Mimo zakazu, kolejny raz zorganizował uroczystości w kościele. W Wielką Niedzielę została odprawiona tam msza dla kilkudziesięciu osób. Wygląda też na to, że odbył się chrzest.

Czytaj więcej: Skandal! Proboszcz z Zielonki znów ŁAMIE ZAKAZY! Nie pomogła nagana BISKUPA!

14:45 Koronawirus rozdzielił świeżo upieczoną mamę od dziecka

Do szpitala w Nowym Dworze Mazowieckim zgłosiła się ciężarna 28-latka, której poród odbył się w minionym tygodniu. Okazało się, że kobieta jest zarażona koronawirusem, dlatego po tym, jak urodziła dziecko, została przeniesiona do szpitala MSWiA przy ul. Wołoskiej w Warszawie. Maluszek został natomiast w Nowodworskim Centrum Medycznym, gdzie oczekuje na jej powrót.

Czytaj więcej: Nowy Dwór Maz. Urodziła dziecko, ale z powodu koronawirusa nie może się nim zająć!

14:40 Szpital w Gliwicach. Oto prototyp bramy do dezynfekcji

W poniedziałek (14 kwietnia) Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr w Bytomiu dostał od Politechniki Śląskiej prototypową bramę do dezynfekcji ubrań ochronnych personelu medycznego oddziału zakaźnego i ratowników medycznych. Naukowcy chcą, by takie urządzenia trafiły jak najszybciej jeszcze do 94 szpitali zakaźnych.

Czytaj więcej: Naukowcy z Gliwic chcą, by takie bramy stanęły w 95 szpitalach zakaźnych

14:35 Produkcja polskiego testu na koronawirusa w Radomiu

Polski test na koronawirusa, którego prototyp stworzyli naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu będzie produkowany w Radomiu. - Nasz test wyprodukuje Medicofarma - poinformowała dr Luiza Handschuh z Pracowni Genomiki PAN. Jak pochwaliła się z kolei firma - główną przewagą tego testu nad większością dostępnych na świecie jest potwierdzenie, czy próbka (wymaz) od pacjenta została prawidłowo pobrana.

Czytaj więcej: Polski test na koronawirusa. Stworzyli go naukowcy z Poznania, ale produkować go będą w Radomiu!

14:32 Utrudnienia komunikacyjne w Krakowie

Pasażerowie, którzy wciąż korzystają z krakowskiej komunikacji miejskiej muszą liczyć się z ogromnymi utrudnieniami. Do odwołania zamknięty został tunel Krakowskiego Szybkiego Tramwaju, drastycznie ograniczono liczbę kursów, wiele linii zostało zawieszonych, a komunikacja przestała funkcjonować między szczytami oraz w godzinach nocnych.

Czytaj więcej: Kraków: Tunel szybkiego tramwaju został zamknięty do ODWOŁANIA

14:02 Przebadano ponad 148 tys. próbek, w ciągu ostatniej doby 4,6 tys.

Jak podaje PAP, zgodnie z najnowszymi informacjami Ministerstwa Zdrowia, w kierunku koronawirusa przebadano dotąd 148 tys. 321 próbek, 141 tys. 272 z nich dały wynik negatywny, a 7 tys. 49 pozytywny. Resort przekazał, że w ciągu doby wykonano ponad 4,6 tys. testów. Zakażenie koronawirusem potwierdzono dotąd u 7 tys. 49 osób, z których 251 zmarło.

13:55 W Poznaniu znoszą zakaz wstępu do lasu, ale mandat i tak można dostać

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak poinformował, że znosi zakaz wstępu do lasów miejskich. Wcześniej były one zamknięte, bowiem taką decyzję podjęła zastępczyni prezydenta Poznania. Od środy do lasów w Poznaniu wejdziemy, ale nie oznacza to, że nie dostaniemy tam mandatu! Jak to? Tłumaczymy w poniższym materiale.

Czytaj więcej: Koronawirus w Poznaniu. Miejskie lasy zostaną OTWARTE! Co z mandatami?

13:50 Opluł lekarza i groził koronawirusem. To furiat!

W taki skandaliczny sposób zachował się 35-letni mieszkaniec gminy Szydłowo niedaleko Mławy. W niedzielę 12 kwietnia na izbę przyjęć mławskiego szpitala przywiozła go jego partnerka, bo skarżył się na uraz palca i głowy. 35-latek otrzymał informację, by z powodu epidemii koronawirusa uzbroić się w cierpliwość, ale on nie miał zamiaru czekać i zaczął kopać w drzwi. Później było jeszcze gorzej...

Czytaj więcej: Mława. Sterroryzował cały szpital! Wybił szybę, opluł lekarza i groził koronawirusem!

13:43 Medycy działają przez 24 godziny na dobę. Tak wygląda ich praca

Badania trwają nieprzerwanie przez całą dobę. Obecnie w Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie wykonywanych jest do 100 badań na dobę, ale to ma się wkrótce zmienić. Docelowo w szpitalu przy ul. Arkońskiej ma być badanych nawet dziesięciokrotnie więcej próbek na obecność koronawirusa.

Czytaj więcej: Koronawirus. Pracują przez 24 godziny na dobę! Tak wygląda praca w laboratorium szpitala wojewódzkiego w Szczecinie [ZDJĘCIA, WIDEO]

13:40 WHO: Nie ma jeszcze szczytu zakażeń

PAP: Rzeczniczka Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dr Margaret Harris powiedziała we wtorek, że "z całą pewnością nie doszło jeszcze szczytu zakażeń" koronawirusem. WHO i Światowy Program Żywnościowy (WFP) dostarczyły sprzęt medyczny i środki ochronne do Afryki.  - Na razie 90 proc. infekcji (na świecie) ma miejsce w Europie i USA - podkreśliła Harris, cytowana przez PAP.

13:38 WHO: Wkrótce będzie ponad 2 mln osób zakażonych koronawirusem

Jak pisze PAP, cytując Światową Organizację Zdrowia (WHO), liczba wszystkich zakażonych od wybuchu epidemii Covid-19 wkrótce przekroczy ponad 2 mln osób, a zgonów – ponad 120 tys., co przy obecnym tempie wzrostu infekcji może to nastąpić w ciągu najbliższej doby. To ostrzeżenie WHO. Pandemia dotarła już do ponad 210 krajów.

13:32 Bydgoszcz i okolice: Najnowsze informacje o zakażeniach

Biuro prasowe wojewody kujawsko-pomorskiego przekazało informacje o osobach chorych na COVID-19 w szpitalach i izolatorium w regionie. Dzięki nim wiemy ile osób leży w placówkach medycznych na terenie Bydgoszczy i w jakim są stanie. Zobaczcie szczegółowe, oficjalne dane dotyczące grodu Kopernika oraz sąsiednich miejscowości.

Czytaj więcej: Koronawirus Bydgoszcz. Ilu chorych leży w naszym mieście? W jakim są stanie? [14.04.2020]

13:31 Kolejne zakażenia i kwarantanna w szpitalu

Niepokojące doniesienia ze szpitala w Szczecinie Zdunowie. Wśród personelu szpitala potwierdzono kolejne dwa przypadki zakażenia COVID-19.

Czytaj więcej: Koronawirus w Szczecinie. Kolejne przypadki zarażenia i kwarantanna w szpitalu w Zdunowie

13:29 Nowe przepisy w Czechach, olbrzymie korki w Polsce

Od 14 kwietnia policja w Czechach będzie rejestrować w systemie każdą osobę, która przekracza granicę, zarówno na wjazd, jak i na wyjazd z Republiki Czeskiej. Nowe przepisy, jak nietrudno się domyślić, powiększyły korki na granicach. Na autostradzie A1 w Gorzyczkach (woj. śląskie) sznur pojazdów jest ogromny!

Czytaj więcej: OLBRZYMIE korki do granicy w Gorzyczkach! To efekt NOWYCH PRZEPISÓW w Czechach

13:15 Spirytus pomoże w walce z koronawirusem

Ponad 1400 litrów alkoholu etylowego do walki z pandemią koronawirusa przekazała Podkarpacka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS). To alkohol, który został zatrzymany podczas działań kontrolnych KAS. Zostanie on wykorzystany do przygotowania preparatów do dezynfekcji.

Czytaj więcej: Skonfiskowany SPIRYTUS pomoże w walce z koronawirusem. Ponad 1400 l od Podkarpackiej KAS

13:12 "Czarny protest" w centrum Szczecina

We wtorek w samo południe przed Lidlem w "Posejdonie" przy Bramie Portowej w centrum Szczecina ustawiła się długa kolejka. Nie był to jednak efekt promocji, lecz wyraz protestu przeciwko kontrowersyjnej ustawie, która ma trafić pod obrady Sejmu pod osłoną walki z epidemią koronawirusa.

Czytaj więcej: Ogólnopolski Strajk Kobiet pomimo epidemii. Kolejkowy "czarny protest" w centrum Szczecina [ZDJECIA]

13:10 Urodzinowa impreza w czasie epidemii. Interweniowała policja

Koronawirus na Warmii i Mazurach. Na długo swoje 18-letnie urodziny zapamięta nastolatek z Barczewa. Chłopak zorganizował je w czasie epidemii COVID-19 i obowiązującego zakazu gromadzenia się. Lista przewinień chłopaka była jednak dużo większa.

Czytaj więcej: Koronawirus warmińsko-mazurskie: Urodziny przerwała interwencja policji!

13:09 Koronawirus w Toruniu i okolicach. Najnowsze informacje

Koronawirus Toruń i okolice - biuro prasowe wojewody kujawsko-pomorskiego przekazało informacje o osobach chorych na COVID-19 w szpitalach i izolatorium w regionie. Dzięki nim wiemy ile osób leży w placówkach medycznych na terenie Torunia i w jakim są stanie. Zobaczcie szczegółowe, oficjalne dane dotyczące grodu Kopernika oraz sąsiednich miejscowości.

Czytaj wiecej: Koronawirus Toruń. Ilu chorych leży w naszym mieście? W jakim są stanie? [14.04.2020]

13:07 Radom: Produkcja testów na koronawirusa ruszy lada dzień

Polskie testy na obecność koronawirusa powstały poznańskim Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN, a będą produkowane w Radomiu przez firmę Medicofarma, która mieści się w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Radomiu.

Czytaj więcej: Testy na koronawirusa powstaną w Radomiu! Produkcja ruszy lada dzień

13:02 Ksiądz z ministrantami tańczą przed ołtarzem

Trwa walka z epidemią koronawirusa. Na szczęście humor nie opuszcza wielu osób, w tym księży. W internecie pojawiło się wyjątkowe nagranie z parafii Świętej Trójcy w Stęszewie. Ksiądz wspólnie z ministrantami tańczy przed ołtarzem. Musicie to zobaczyć!

Czytaj więcej: Koronawirus. Epidemia szaleje, a ksiądz z ministrantami TAŃCZY przed ołtarzem! [WIDEO]

12:47 Niesamowite! Zakażona 9-latka po przeszczepie wyzdrowiała

Jak podaje PAP, 9-letnia Hania, która choruje na białaczkę i przeszła przeszczep szpiku kostnego oraz wykryto u niej zakażenie koronawirusem, wyzdrowiała z COVID-19. Dziewczynka jest pacjentką kliniki hematologii dziecięcej Przylądek Nadziei we Wrocławiu. "Mała Hania już dwukrotnie miała ujemny wynik testu na koronawirusa. Bardzo dobrze też reaguje na leczenie onkologiczne, przyjął się przeszczep szpiku, który był u niej wykonany" – powiedziała rzecznik, cytowana przez PAP.

12:44 Nie miał objawów zakażenia, a test pokazał wynik pozytywny

Niepokojące doniesienia z Szamotuł. Zakażony koronawirusem jest jeden z ratowników medycznych. Mężczyzna nie wykazywał żadnych objawów, a okazało się, że jest chory na COVID-19.

Czytaj więcej: Koronawirus. Nie miał żadnych OBJAWÓW, a jest zakażony! Zachorował ratownik z Szamotuł

12:43 Zaskakujące! Okulary zmniejszają możliwość zakażenia koronawirusem

Okuliści nie mają wątpliwości: okulary zmniejszają ryzyko zakażenia koronawirusem. - Są mechaniczną barierą przed drobnoustrojami - mówi prof. Andrzej Grzybowski, okulista z Poznania, kierownik Katedry Okulistyki na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim i prezes Fundacji Okulistyka 21. Trzeba jednak o okulary dbać i je dezynfekować! - Należy je czyścić kilka razy dziennie - apeluje okulista.

Czytaj więcej: Nosisz okulary? To może ochronić przed zakażeniem koronawirusem!

12:39 Piękny gest! W bocheńskim DPS pomaga ksiądz z Kazachstanu

Chorym z bocheńskiego DPS pomagają nie tylko siostry dominikanki, których ofiarność poruszyła całą Polskę. Do akcji przyłączyli się również księża, między innymi pochodzący z diecezji tarnowskiej ks. Piotr Dydo-Rożniecki. Kapłan na co dzień pracuje jako misjonarz w Kazachstanie, a do kraju wrócił by przedłużyć kazachską wizę. Nad Wisłą zatrzymały go zamknięte z powodu epidemii koronawirusa granice.

Czytaj więcej: Koronawirus. Nie tylko siostry dominikanki! W bocheńskim DPS pomaga też ksiądz z Kazachstanu. Kim jest? [ZDJĘCIA]

12:37 Ponad miesiąc żyje z piętnem koronawirusa. Szok!

Zrozpaczony pacjent z Wrocławia nie wie, czy wciąż choruje na koronawirusa! Mężczyzna to pierwszy stwierdzony przypadek koronawirusa we Wrocławiu. 26-latek wrócił z Wielkiej Brytanii i już na początku marca trafił do szpitala.

Czytaj więcej: Wrocław: Ponad miesiąc żyje z piętnem koronawirusa. Nie wie, czy jest nosicielem!

12:35 Mieszkanka przygotowuje jedzenie dla policjantów i lekarzy

Takich wiadomości i takich ludzi w smutnym czasie epidemii koronawirusa nam bez wątpienia potrzeba! Przyrządza pyszne kanapki, zupy, przekąski i piecze ciasta. Potem to wszystko pakuje do auta i jedzie na komendę, do szpitala i pogotowia… Bełchatowianka, Ewelina Pawłowska, wspiera w ten sposób służby, bo jak mówi - chce im osłodzić ten trudny czas. Pani Ewelina w swoją niezwykłą akcję do pomocy zaangażowała też znajomych i rodzinę. Do tej pory przygotowano już sześć transportów własnoręcznie przyrządzonych pyszności!

Czytaj więcej: Bełchatowianka przygotowuje posiłki dla policjantów i medyków: "pomagam im walczyć z niewidzialnym wrogiem!"

12:31 Nagrałeś policjanta w czasie interwencji? Sprawa może trafić do sądu!

Policjanci straszą karami za nagrywanie i publikowanie interwencji funkcjonariuszy w sieci. Jak to możliwe, skoro nagrywanie mundurowego w czasie pełnienia czynności służbowych jest dozwolone? Otóż nagrywać można, ale publikować nagrań w internecie już nie, ponieważ wideo często naruszają ochronę wizerunku policjanta. Co jeszcze trzeba wiedzieć? Komenda tłumaczy.

Czytaj więcej: Policjanci STRASZĄ karami za publikowanie filmów z interwencji funkcjonariuszy

12:19 Juwenaliów UMK nie będzie! To przez koronawirusa

21 i pół tysiąca młodych ludzi studiujących na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika uczy się w swoich domach. Nie wiadomo kiedy znów zapełnią sale wykładowe. Nie wiadomo też, kiedy studenci zaczną zdawać egzaminy. Jedno jest pewne - w tym roku w Toruniu nie odbędą się studenckie Juwenalia. To pierwsza zła wiadomość. Druga jest taka, że studenci prawdopodobnie nie będą mieli wakacji.

Czytaj więcej: Toruń: Juwenaliów UMK w tym roku nie będzie! Tylko to jest pewne

12:02 Duchowny kpił z koronawirusa. Teraz sam jest zakażony

Wierni jednego z najważniejszych klasztorów prawosławnych na Ukrainie - kijowskiej Ławrze Peczerskiej mają obecnie dylemat, czy śmiać się, czy też płakać. W tymże klasztorze zdiagnozowano właśnie 90 przypadków zarażenia koronawirusem. Jedną z tych osób jest przełożony ławry, metropolita Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego, Paweł. Sytuacja ta jest mocno groteskowa, ponieważ jeszcze niedawno duchowny ten z niczym niezmąconą pewnością siebie twierdził, że epidemia jest... "zapłatą za grzechy".

Czytaj więcej: WAŻNY duchowny KPIŁ z koronawirusa i mówił, że to "zapłata za grzechy". Jest ZARAŻONY

11:48 Szokujące wieści. Dyrektor SANEPIDu ma koronawirusa!

Doktor Paweł Wróblewski, dyrektor wrocławskiego SANEPIDu jest zarażony koronawirusem. - Niestety, badania potwierdziły, że jestem nosicielem - mówi nam Paweł Wróblewski, który przebywa teraz w domu. To kolejny przypadek, gdy covid-19 zaatakował osobę z pierwszej linii frontu. Wróblewski najpewniej zaraził się w laboratorium SANEPIDu we Wrocławiu. - Jestem chory, ale pracuję. Tego wymaga sytuacja. Nie mogę postąpić inaczej - mówi nam Wróblewski. Więcej przeczytacie w poniższym materiale.

Czytaj więcej: Szef SANEPIDu ma koronawirusa! Ale i tak walczy z zarazą!

11:42 Przejażdżka autem mimo kwarantanny. Będzie surowa kara!

Za naruszenie obowiązku kwarantanny mieszkaniec gminy Rzgów musi zapłacić 5 tysięcy złotych. Kara administracyjna została nałożona przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Policjanci ze Rzgowa także prowadzą w sprawie postępowanie wyjaśniające w sprawie o wykroczenie.

Czytaj więcej: Rzgów: Złamał kwarantannę, żeby... przejechać się autem. Słono za to zapłaci

11:38 Muzyczne podziękowania dla lekarzy. Wzruszający gest!

Koronawirus w Polsce. Zespół Enej wraz ze znanymi olsztynianami wykonali znaną w stolicy Warmii i Mazur piosenkę "Olsztyn Kocham". W specjalnym teledysku możemy usłyszeć, jak śpiewają m.in. Joanna Jędrzejczyk, Iwona Pavlović czy Jerzy Owsiak! Znani olsztynianie nie tylko śpiewają, ale i zachęcają do zbiórki pieniędzy na rzecz Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie.

Czytaj więcej: Dziękują lekarzom za walkę z koronawirusem! ZOBACZ JAK śpiewają Owsiak, Jędrzejczyk i Enej! [WIDEO]

11:36 Małopolski Urząd Wojewódzki o nowych zakażeniach koronawirusem

Małopolski Urząd Wojewódzki poinformował o kolejnych siedemnastu przypadkach koronawirusa. W tym gronie znalazła się jedna osoba z powiatu bocheńskiego i aż cztery z powiatu brzeskiego. Infekcja spowodowana SARS-CoV-2 dotyczy między innymi mieszkańców Dębna i Gnojnika.

Czytaj więcej: Przybywa zakażonych koronawirusem w powiecie brzeskim. Nowi chorzy w Dębnie i Gnojniku

11:35 Skandaliczny komunikat piekarni: "Lekarzy nie obsługujemy!"

Szokujące i skandaliczne zachowanie właścicieli jednej z piekarni, która funkcjonuje na terenie Poznania. Na oknie pojawiła się kartka, na której można wyczytać, że lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni nie będą obsługiwani! To wszystko ma związek z epidemią koronawirusa. Sprawą zajął się Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych!

Czytaj więcej: Koronawirus. Piekarnia z Poznania DYSKRYMINUJE medyków?! "Szczyt podłości"

11:28 Dramatyczny apel ratownika medycznego ze Śląska

W rozmowie z „SE" ratownik medyczny z województwa śląskiego mówi o swojej pracy w czasie epidemii koronawirusa. Ma ważną wiadomość do mieszkańców regionu. - Proszę, nie okłamujcie nas. Wielu medyków zostało poddanych kwarantannie, ponieważ pacjent zataił przed nimi, że ma gorączkę lub członek rodziny niedawno wrócił z zagranicy - apeluje. Zwraca jeszcze uwagę na wiele innych, istotnych kwestii.

Czytaj więcej: Koronawirus na Śląsku. Dramatyczny apel ratownika medycznego. Ma WAŻNĄ WIADOMOŚĆ!

11:01 Wycieczka w Bieszczady mimo epidemii. Z narkotykami!

Policjanci wydziału kryminalnego leskiej komendy, w nocy z soboty na niedzielę, zwrócili uwagę na samochód, zaparkowany na poboczu drogi w miejscowości Bukowiec. Czwórka białoruskich studentów, mimo zakazu wybrała się na wycieczkę w Bieszczady. Dodatkowo w ich samochodzie policjanci znaleźli narkotyki.

Czytaj więcej: Na WYCIECZKĘ w Bieszczady z narkotykami. Białoruskich studentów zatrzymała policja

10:57 W tym województwie są powiaty wolne od koronawirusa!

Dramatycznie wyglądają liczby związane z koronawirusem. W województwie wielkopolskim potwierdzono 677 przypadków zakażenia wirusem z Chin. W regionie śmierć w wyniku COVID-19 poniosło 41 osób. Są jednak w Wielkopolsce powiaty, w których nie ma zarazy!

Czytaj więcej: W TYCH powiatach w Wielkopolsce NIE MA koronawirusa! [ZESTAWIENIE NA 14.04.2020]

10:47 Jedna z ofiar śmiertelnych koronawirusa przebywała w Grudziądzu

Koronawirus znów zabił w województwie kujawsko-pomorskim. Śmiertelna ofiara leżała w szpitalu na terenie Grudziądza. Ministerstwo Zdrowia poinformowało też o kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem z Chin w Polsce.

Czytaj więcej: Koronawirus zabił w Grudziądzu. Kim była ofiara? Ponad 7 tysięcy chorych w kraju [14.04.2020]

10:41 Nielegalny alkohol pomoże w walce z koronawirusem

Do szpitala przy ul. Borowskiej we Wrocławiu trafiło 2 tys. litrów nielegalnego alkoholu etylowego, który został wcześniej zarekwirowany przez policję. Alkohol z nielegalnej produkcji przeznaczony był do zniszczenia - teraz będzie wykorzystywany do dezynfekcji pomieszczeń i środków transportu.

Czytaj więcej: Nielegalny alkohol trafił do szpitala przy Borowskiej we Wrocławiu. Pomoże w walce z koronawirusem

10:39 Nowe przypadki zakażenia we Wrocławiu i Jeleniej Górze

Do 713 wzrosła liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem na Dolnym Śląsku. We wtorek rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 4 nowo zdiagnozowanych osobach w województwie dolnośląskim. W całej Polsce na COVID-19 zachorowało już ponad 7 tysięcy osób, 251 osób zmarło.

Czytaj więcej: Koronawirus na Dolnym Śląsku. Nowe przypadki zakażenia we Wrocławiu i Jeleniej Górze

10:36 Kolejna ofiara koronawirusa w Wielkopolsce

Jedna z sześciu kolejnych ofiar śmiertelnych koronawirusa przebywała w Poznaniu. Co wiemy o tej osobie? Przeczytajcie.

Czytaj więcej: Koronawirus w Wielkopolsce. 41. ofiara ZARAZY w regionie. Kim była?

10:34 Setki litrów alkoholu przeciwko koronawirusowi

Sanepid w Białymstoku i Łomży otrzymuje kolejne litry alkoholu zarekwirowanego podczas działań kontrolnych KAS na terenie woj. podlaskiego. Na potrzeby zabiegów dezynfekcyjnych przekazano w ostatnim czasie 320 litrów alkoholu, a w sumie.. 852!

Czytaj więcej: Podlaskie. Aż 852 litry alkoholu na walkę z koronawirusem

10:26 Nie przestrzegają zakazów, bo im się nudzi. Kuriozalne tłumaczenia!

Z takimi reakcjami spotykają się funkcjonariusze Straży Miejskiej w Płocku kontrolujący, czy mieszkańcy przestrzegają rządowych obostrzeń. Niektórym płocczanom trudno wytłumaczyć, że zostały one wprowadzone dla ich dobra, co niestety nie spotyka się z wielkim zrozumieniem z ich strony. Nie stosując się do zaleceń, narażają nie tylko siebie, ale i innych.

Czytaj więcej: Koronawirus w Płocku. Kuriozalne tłumaczenia ludzi! "Nudzi nam się, a zakazy są bezprawne"

10:24 Łącznie prawie 250 zakażeń na Podkarpaciu 

Na Podkarpaciu mamy 9 nowych zakażeń potwierdzonych badaniami laboratoryjnymi, o czym informuje Ministerstwo Zdrowia. Łącznie w tym regionie to już prawie 250 zakażeń.

Czytaj więcej: Nowe przypadki koronawirusa na Podkarpaciu. 234 zakażenia w regionie

10:16 Najwięcej nowych zakażeń znowu w Wielkopolsce!

Z informacji przedstawionych dziś rano przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że najwięcej nowych zakażeń odnotowano w Wielkopolsce. To kolejna tego typu sytuacja.

Czytaj więcej: Koronawirus. Ponownie NAJWIĘCEJ nowych przypadków w Wielkopolsce!

10:14 Dwa kolejne zgony spowodowane koronawirusem na Śląsku

Spośród najnowszych zakażeń w Polsce, aż 23 dotyczą województwa śląskiego. To w tym regionie zmarły również kolejne 2 osoby. Gdzie i kto? Sprawdziliśmy.

Czytaj więcej: Kolejne ZAKAŻENIA i ZGONY na Śląsku. Kto i gdzie? Oto najnowsze informacje

10:13 Kolejna ofiara koronawirusa w Małopolsce

Nie żyje kolejny mieszkaniec Małopolski zakażony koronawirusem - poinformowała we wtorek o poranku Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie. Odnotowano też kolejny wzrost liczby zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Łącznie w regionie jest już 534 zakażonych.

Czytaj więcej: Kolejna ofiara śmiertelna koronawirusa w Małopolsce. Znów wzrost liczby zakażonych

10:06 Ponad 7000 zakażeń w kraju. Są kolejne ofiary śmiertelne

Po godz. 10:00 Ministerstwo Zdrowia podało, że mamy 117 nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Dotyczą one województw:

 • wielkopolskiego (28),
 • śląskiego (23),
 • małopolskiego (16),
 • opolskiego (16),
 • podkarpackiego (9),
 • podlaskiego (8),
 • zachodniopomorskiego (6),
 • lubelskiego (5),
 • dolnośląskiego (4),
 • lubuskiego (1),
 • świętokrzyskiego (1).

- Z przykrością informujemy o śmierci 6 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 69-K i 68-M Tychy, 64-K Kraków, 75-M Grudziądz, 82-M Poznań, 60-M Bolesławiec - podało MZ.

Większość osób miała choroby współistniejące.

W sumie liczba zakażonych koronawirusem: 7049/251 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

09:59 Wylądował! Sprzęt i maseczki na pokładzie

Największy na świecie samolot transportowy wylądował właśnie na lotnisku Chopina w Warszawie. Sprzęt, który znajduje się na pokładzie, to maseczki tysiące kombinezonów ochronnych. Nieoficjalnie mówi się, że wprowadzenie obowiązku noszenia maseczek to zapowiedź zmniejszania obowiązujących w kraju obostrzeń.

09:51 Samolot zbliża się już do lotniska Chopina w Warszawie

Olbrzymi samolot ze sprzętem medycznym jest coraz bliżej lotniska Chopina w Warszawie. Wkrótce rozpocznie podejście do lądowania. Na jego pokładzie znajdują się maseczki i niezbędny sprzęt medyczny do walki z koronawirusem.

09:40 Największy samolot na świecie w Polsce. Na pokładzie maseczki! 

Około 9:30 na Lotnisku Chopina ma wylądować największy samolot transportowy na świecie. Maszyna ma przywieść do Polski siedem milionów maseczek i kilkaset tysięcy kombinezonów ochronnych.

09:36 Ból zęba? W tych miejscach stomatolodzy przyjmują pacjentów

Gdzie udać się z bólem zęba w Bydgoszczy w czasie epidemii koronawirusa? Przez ograniczenia wprowadzone przez rząd znalezienie czynnego gabinetu dentystycznego może stanowić ogromny problemem. Lista gabinetów stomatologicznych w Bydgoszczy, do których można się udać z bólem zęba w czasie epidemii koronawirusa.

Czytaj więcej: Koronawirus. Gdzie są otwarte gabinety stomatologiczne w Bydgoszczy i okolicach? [LISTA]

09:25 Zakażona pacjentka kolejnego szpital. Oddział musiał zostać zamknięty

Niepokojące informacje napłynęły ze szpitala powiatowego w Busku-Zdroju! Koronawirusa potwierdzono u pacjentki oddziału geriatrycznego placówki. We wtorek odbędzie się dezynfekcja całego oddziału, ale personel medyczny, który kontaktował się z zakażoną pacjentką, był zabezpieczony odzieżą ochronną.

Czytaj więcej: Koronawirus w buskim szpitalu! Zakażona pacjentka geriatrii! Oddział zamknięty!

09:23 Bydgoszcz: Pierwsze 100 tys. złotych trafiło do medyków

Urząd Miasta w Bydgoszczy wraz z Towarzystwem Miłośników Miasta Bydgoszczy prowadzi zbiórkę pieniędzy dla szpitali na walkę z koronawirusem. Pierwsze zebrane 100 tys. złotych trafiło do Szpitala Zakaźnego, Centrum Pulmonologii i Pogotowia Ratunkowego.

Czytaj więcej: Zrzutka na szpitale w Bydgoszczy: Pierwsze 100 tysięcy złotych trafiło do medyków!

09:20 W Polsce rośnie liczba osób, które wyzdrowiały!

Ministerstwo Zdrowia podało dziś po godz. 9:00, że liczba osób, które wyzdrowiały z koronawirusa wzrosła w Polsce do 618! W tym samym dziennym raporcie czytamy również, że liczba osób hospitalizowanych w kraju wynosi aktualnie 2471, liczba osób objętych kwarantanną to 144 875, a liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym wynosi 28 665.

09:09 Polska zacznie znosić ograniczenia! Szumowski podał datę

- Będziemy powoli od 19 (kwietnia) odmrażać gospodarkę. Myślę, że to jest dobra wiadomość, jeśli patrzymy na wartości, jak wygląda koszt tej izolacji - powiedział minister w rozmowie z RMF FM. Polsat News pisze, że minister jednocześnie podkreślił, że obecna izolacja społeczna jest skuteczna i "gdyby nie ona, mielibyśmy dzisiaj kilkadziesiąt tysięcy chorych". Z nieoficjalnych ustaleń RMF24 wynika, że najpierw ma zmienić się limit osób, które mogą wejść do sklepu, ma być też rozszerzony dostęp do galerii handlowych (otwarte zostaną sklepy z odzieżą, ale z limitem osób i obowiązkowymi maseczkami), a zakłady fryzjerskie mają być otwierane. 

09:06 Mandat za spacer w parku? Kolejna interwencja budzi emocje na Śląsku

W sieci udostępniono nagranie ze Skałki w Świętochłowicach (woj. śląskie), na którym widać, jak policjanci interweniują wobec spacerującego w parku mężczyzny. Twierdzi on, że tylko wracał z pracy, ale czy rzeczywiście tak było? Filmik budzi duże emocje. Mieszkańcy coraz częściej informują, że otrzymali - ich zdaniem - niesłuszny mandat. Pracujący policjanci też nie mają łatwo.

Czytaj więcej: Mandat za spacer w parku? Kolejna interwencja policjantów budzi emocje [WIDEO]

08:44 Koronawirus omija tylko jeden powiat w woj. podlaskim

W Podlaskiem wykryto blisko 238 przypadków zakażenia koronawirusem, codziennie Podlaski Urząd Wojewódzki podaje informacje o kolejnych zachorowaniach. Pod względem liczby potwierdzonych przypadków woj. podlaskie wyprzedza pięć innych województw. Jest jednak jeden zielony punkt na mapie regionu, który opiera się chorobie. Mieszkańcy powiatu sejneńskiego nie mają koronawirusa.

Czytaj więcej: Koronawirus: Twierdza Sejny. Zaraza omija tylko JEDEN powiat w woj. podlaskim

08:42 To województwo przeznaczy 740 milionów zł na walkę z koronawirusem!

Władze województwa kujawsko-pomorskiego dobrze zdają sobie sprawę, że walka ze śmiercionośnym koronawirusem z Chin wymaga ogromnych środków finansowych. - 740 milionów złotych - taka jest wartość samorządowego wojewódzkiego programu przeciwdziałania epidemii oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce - przekazuje marszałek Piotr Całbecki.

Czytaj więcej: Kujawsko-pomorskie przeznaczy 740 milionów złotych na walkę z koronawirusem!

08:40 Bądź odpowiedzialny, zostań w domu. Akcja w Bydgoszczy

Zamknięte szkoły, przedszkola, parki i lasy - 9 kwietnia rząd przedłużył obowiązywanie wszystkich dotychczasowych zasad bezpieczeństwa. Od czwartku, 16 kwietnia wchodzi w życie obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Trwa akcja informacyjna w Bydgoszczy.

Czytaj więcej: Urząd Miasta w Bydgoszczy informuje: Ograniczenia związane z koronawirusem przedłużone

08:37 Pierwsza zakażona pacjentka na Limanowszyźnie nie żyje

Nie żyje kobieta z Limanowszczyzny, u której jako pierwszej w tym regionie wykryto koronawirusa. Pacjentka zmarła w poniedziałek (13 kwietnia) po południu. Prawdopodobnie zaraziła się w krakowskim szpitalu, gdzie była leczona w związku z innymi dolegliwościami. Początkowo jej stan był dobry, a kobieta nie miała objawów typowych dla choroby COVID-19.

Czytaj więcej: NIE ŻYJE kobieta zakażona koronawirusem. Była pierwszą pacjentką z COVID-19 na Limanowszyźnie

08:26 Policjant zabierał klientom paragony i pytał, co zamówili. Komenda reaguje

Komenda Główna Policji w Warszawie postanowiła ustosunkować się do nagrania ze skandalicznej interwencji policjanta w Mikołowie, który żądał od klientów restauracji wydania paragonów i pytał ich, co dokładnie zamówili. Groził mandatami i sądem. - Nagranie jest manipulacją - odpowiadają policjanci.

Czytaj więcej: Komenda odpowiada policjantowi z Mikołowa. Chodzi o SKANDALICZNĄ interwencję!

08:09 Irlandia: Ponad 10 tys. zakażonych koronawirusem

Jak podaje PAP, w Irlandii w ciągu ostatniej doby z powodu koronawirusa zmarło 31 osób, wskutek czego bilans ofiar śmiertelnych wzrósł do 365, a liczba wykrytych zakażeń zwiększyła się o 527 - podało w poniedziałek wieczorem ministerstwo zdrowia tego kraju. W ten sposób aktualna liczba wykrytych zakażeń w Irlandii wzrosła do 10647.

07:55 Pracownicy uwięzieni w miejscu pracy. Nie wyjdą przez tydzień!

Władze powiatu radomszczańskiego zdecydowały się na wprowadzenie radykalnych kroków. Pracownicy trzech Domów Pomocy Społecznej w: Radziechowicach, Radomsku oraz Placówki Opiekuńczo Wychowawczej ,,Kamil” zostaną skoszarowani. Co to oznacza? Jest to równoznaczne z tym, że pracownicy pozostaną z podopiecznymi noc i dzień, nie będą mogli po pracy wrócić do swych domów. Czy na podobne kroki zdecydują też władze powiatu bełchatowskiego?

Czytaj więcej: Łódzkie: Trzy DPSy zostaną skoszarowane. Pracownicy przez tydzień nie wyjdą z placówek!

07:53 Koszmarne święta w Wielkopolsce. Zniszczył je koronawirus!

W ostatnich dniach drastycznie wzrosła liczba zakażonych w województwie wielkopolskim. Tylko w wielkanocny poniedziałek potwierdzono 86 przypadków zakażenia i pięć zgonów. Na szczęście są także dobre wiadomości. Czytajcie!

Czytaj więcej: Koronawirus w Wielkopolsce. To były KOSZMARNE święta. Są też dobre wiadomości

07:50 Powiaty wolne od koronawirusa. Tutaj nie ma zakażonych!

Dramatycznie wyglądają liczby związane z koronawirusem. W województwie wielkopolskim potwierdzono 650 przypadków zakażenia wirusem z Chin. W regionie śmierć w wyniku COVID-19 poniosło 40 osób. Są jednak w Wielkopolsce powiaty, w których nie ma zarazy! Gdzie konkretnie się znajdują? Przygotowaliśmy zestawienie, które znajdziecie w poniższym linku.

Czytaj więcej: W TYCH powiatach w Wielkopolsce NIE MA koronawirusa! [ZESTAWIENIE NA 14.04.2020]

07:49 W tym województwie nie odnotowano nowych przypadków zakażeń

Dobre wiadomości z Warmii i Mazur! Ani jednego potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem nie stwierdzono w woj. warmińsko-mazurskim w poniedziałek (13 kwietnia). To pierwsza taki dzień od 19 marca. Sprawdź sytuację dotyczącą epidemii COVID-19 w naszym regionie z aktualnymi informacjami:

Czytaj więcej: Koronawirus: Takiego dnia na Warmii i Mazurach nie było od dawna! [NAJNOWSZE DANE]

07:40 Nareszcie! 100 milionów masek dla Polaków

Koronawirus w Polsce sprawił, że uważniej przyjrzeliśmy się, jak podchodzimy do ochrony zdrowia. Maseczki, które dotychczas dla większości z nas kojarzyły się z lekarzami, teraz są powszechne, a od 16 kwietnia 2020 roku obowiązkowe. Nic dziwnego, że rząd postanowił wprowadzić narodowy program szycia maseczek. Będzie 100 milionów masek dla Polaków!

Czytaj więcej: 100 milionów maseczek dla Polaków. Rusza narodowy program szycia

07:30 W województwie kujawsko-pomorskim rośnie liczba zakażonych

W woj. kujawsko-pomorskim potwierdzono zakażenie koronawirusem już u 345 osób. Wśród nich są dzieci - informuje Adrian Mól, rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego. W tym województwie jest także 16 ozdrowieńców. O szczegółach przeczytacie w materiale w poniższym linku.

Czytaj więcej: Koronawirus w Bydgoszczy. Kolejne osoby umierają na SARS-CoV-2. Rośnie liczba chorych

07:18 Koronawirus w Chinach. Minionej doby nikt nie umarł!

Jak podaje PAP, komisja zdrowia w Chinach poinformowała, że podczas ostatniej doby w Chinach u 89 osób stwierdzono zakażenie koronawirusem, o 19 osób mniej w porównaniu z poprzednią dobą. 86 osób z zakażonych przyjechało do Chin z zagranicy. Dobre wieści są takie, że nikt nie umarł!

07:07 Prawie 7 tys. zakażonych osób w Polsce

Dzień dobry. 14 kwietnia wracamy z naszą relacją na żywo. Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia, w Polsce mamy aktualnie 6934 zakażonych, w tym 245 ofiar śmiertelnych. Ponad 143 tys. próbek podejrzanych o zakażenie zostało już przebadanych. 136 tys. to wyniki negatywne, 6934 pozytywne. W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 5,6 tys. testów na koronawirusa. 

22:35 Koronawirus w Polsce [RELACJA NA ŻYWO]

Dziękujemy, że byliście dzisiaj z nami! Gorąco zachęcamy do śledzenia naszej relacji również jutro. Od samego rana podawać będziemy najważniejsze informacje związane z trwającą pandemią koronawirusa.

RELACJA NA ŻYWO. Ostatnie aktualizacje:

22:15 Koronawirus w Polsce [PODSUMOWANIE DNIA]

W poniedziałek (13 kwietnia) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 260 nowych pacjentach z koronawirusem w naszym kraju oraz 13 ofiarach śmiertelnych COVID-19. Przez dwa dni Świąt Wielkanocnych dowiedzieliśmy się w sumie o 578 przypadkach zakażenia oraz 37 zgonach. Do tej pory na obecność SARS-CoV-2 przebadano w Polsce 143630 próbek, z czego 6934 dały wynik pozytywny. Od początku epidemii 487 pacjentów w Polsce wyzdrowiało, a 245 zmarło z powodu koronawirusa. Jak obecnie wygląda sytuacja w poszczególnych województwach? Dane dla regionów przedstawiamy na poniższej grafice.

Koronawirus w Polsce. Sytuacja w województwach 13.04.2020
Autor: Jerzy Frątczak

22:00 Koronawirus a turystyka. Włoskie wakacje już w tym roku?

- Pojedziemy latem nad morze. Pracujemy nad tym, aby tak mogło być - zapewniła w poniedziałek włoska wiceminister kultury Lorenza Bonaccorsi. W wywiadzie dla telewizji RAI wyjaśniła, że opracowywane są już wytyczne dotyczące pobytu na plażach. Bonaccorsi wyjaśniła, że rozważana jest możliwość promowania turystyki w małych miejscowościach, a nie w zatłoczonych kurortach. Miałoby to polegać przede wszystkim na prezentacji atrakcyjnej oferty turystycznej w małych miasteczkach bliżej miejsc zamieszkania turystów. (PAP)

21:50 Światowa Organizacja Zdrowia o badaniach nad koronawirusem. Wciąż więcej pytań niż odpowiedzi

- Jeśli chodzi o wyleczenie, a następnie ponowne zakażenie, uważam, że nie mamy na to odpowiedzi - powiedział ekspert ds. sytuacji nadzwyczajnych WHO, dr Mike Ryan, na konferencji prasowej w siedzibie głównej organizacji w Genewie. Ryan dodał, że naukowcy mogą dokonywać szacunków na podstawie odporności na inne koronawirusy, ale nawet te dane są dość ograniczone. - Wstępne badanie pacjentów w Szanghaju wykazało, że niektórzy nie mieli „wykrywalnych przeciwciał”, podczas gdy inni mieli ich bardzo wysoki poziom - podkreśliła epidemiolog WHO, dr Maria Van Kerkhove. Dodała, że to, czy pacjenci z wysokim poziomem przeciwciał są odporni na drugą infekcję, stanowi „osobne zagadnienie”. (PAP)

21:45 Francja ma plan powrotu do normalności

Restauracje, teatry czy kina prawdopodobnie pozostaną zamknięte nawet do połowy lipca, ale... Macron zapowiada inne zmiany! Już po 11 maja Francuzi mają stopniowo otwierać szkoły, przedszkola i żłobki. W ciągu 15 najbliższych dni obywatele poznają więcej szczegółów na ten temat. Prezydent kraju dał do zrozumienia, że koronawirusa nie uda się pozbyć w ciągu kilku miesięcy. Trzeba jednak będzie poluźnić wprowadzone restrykcje.

21:40 Lubuskie: Liczba zakażonych koronawirusem przestała rosnąć!

Epidemia koronawirusa wyhamowuje? Przed Świętami Wielkanocnymi liczba odnotowanych przypadków zarażenia w województwie lubuskim wynosiła 76. W niedzielę (12 kwietnia) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 2 nowych pacjentach z regionu z wykrytym wirusem SARS-CoV-2. Statystyka zakażeń zatrzymała się na 78, a dziś... ani drgnęła! Warto dodać, że w Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim i okolicach od początku epidemii nie ma żadnych ofiar śmiertelnych COVID-19. To ostatni bastion na całej mapie Polski [CZYTAJ WIĘCEJ].

21:30 Niepokojące informacje z WHO!

- Nie wszyscy wyleczeni z Covid-19 mają przeciwciała i są odporni na kolejne infekcje - poinformowali eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia!

21:15 Koronawirus w Warszawie: Strażacy uwięzieni w fatalnych warunkach! Tylko u nas zdjęcia z ich kwarantanny

Potężne ognisko choroby w Szkole Głównej Służby Pożarniczej na Żoliborzu. Wśród osób uczęszczających na zajęcia było kilku zakażonych. Z tego powodu należało przebadać blisko 400 podchorążych. Okazało się, że nosicielami koronawirusa są 44 osoby. Objęci kwarantanną strażacy koczują na korytarzach szkoły. Są załamani warunkami [ZOBACZ SZCZEGÓŁY I ZDJĘCIA].

21:00 Jelenia Góra: Przeżyła 97 lat. Zmarła w Wielkanoc przez koronawirusa

W czasie epidemii koronawirusa najbardziej narażeni są ludzi w podeszłym wieku. Niestety, dobitnie pokazały to dzisiejsze dane Ministerstwa Zdrowia. Zmarła m.in. 97-letnia kobieta. To już 24. ofiara COVID-19 w województwie dolnośląskim [CZYTAJ WIĘCEJ].

20:40 Polscy medycy skorzystają z doświadczenia Włochów

Polscy lekarze i ratownicy przez 10 dni uczestniczyli w naukowej misji medycznej we Włoszech. Jej celem była wymiana doświadczeń dotyczących form i sposobów organizacji krajowego systemu ochrony zdrowia pod kątem skuteczności zarządzania walką z epidemią SARS-CoV-2. Misja była realizowana przez Wojskowy Instytut Medyczny przy udziale Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Jeden z uczestników misji, dr Paweł Szczuciński, poinformował w Polsat News, że obecnie przygotowywany jest raport dla Wojskowego Instytutu Medycznego. Wnioski zaś z misji we Włoszech będą realizowane w Polsce. (PAP)

20:25 Kolejna ofiara koronawirusa w Małopolsce. Ministerstwo potwierdziło dziś śmierć pacjentki z Krakowa

W całym województwie małopolskim z powodu COVID-19 zmarło już 12 osób [CZYTAJ WIĘCEJ].

20:13 Francja przedłuża zamknięcie kraju!

Z powodu szerzącej się epidemii koronawirusa, Francuzi pozostaną w izolacji do 11 maja. Wydłużenie terminu potwierdził prezydent Macron.

20:00 Kolejne ofiary COVID-19 w Kanadzie

Liczba osób zakażonych koronawirusem w Kanadzie wynosiła w poniedziałek 24804. Do niedzielnego wieczora w całym kraju z powodu COVID-19 zmarło 717 osób. Liczba przeprowadzonych testów przekroczyła 422 tysiące.

19:45 Minister zdrowia Hiszpanii: minęliśmy już szczyt epidemii

- Liczba nowych przypadków zachorowań i zgonów powinna w najbliższych dniach systematycznie spadać - oznajmił w poniedziałek Salvador Illa. W czasie konferencji w Madrycie minister przypomniał, że podczas ostatniej doby w Hiszpanii na COVID-19 zmarło 517 osób, a łączna liczba zgonów z powodu zakażenia koronawirusem sięgnęła 17489. Podczas wcześniejszej doby nowych ofiar śmiertelnych było 619.

19:30 Koronawirus w Pomorskiem. Wielkanoc przyniosła dobre wiadomości

W niedzielę (12 kwietnia) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 8 potwierdzonych przypadkach koronawirusa na Pomorzu. Dzień później (13 kwietnia) w dobowych statystykach ujęto już tylko 4 kolejnych zakażonych z regionu. Oznacza to, że przez całe Święta Wielkanocne przybyło tu 12 pacjentów z wykrytym wirusem SARS-CoV-2. W ciągu minionych 48 godzin w całym kraju z powodu COVID-19 zmarło 37 osób, jednak w Pomorskiem nie ma nowych ofiar. W Trójmieście i okolicach od początku epidemii odnotowano jeden zgon. Ilu jest obecnie zakażonych w tym regionie, a ilu chorych wyzdrowiało? Zobacz szczegółowe dane!

19:18 Sprawdź, czy masz objawy koronawirusa

Na stronie rządowej uruchomiono specjalną platformę, za pomocą której każdy może bezpłatnie sprawdzić, czy ma objawy zakażenia koronawirusem. Dziennikarze Poradnika Zdrowie przyjrzeli się, jak wygląda specjalistyczna ankieta. Jej uzupełnienie ma być wskazówką, co robić dalej w przypadku podejrzewania u siebie objawów COVID-19 [CZYTAJ WIĘCEJ].

19:15 Aż 37 zmarłych w dwa dni. Wirus zebrał śmiertelne żniwo w Wielkanoc

Zobacz, jak prezentują się szczegółowe dane z ostatnich 48 godzin [CZYTAJ WIĘCEJ].

19:05 Koronawirus w Polsce i na świecie. Jak wygląda sytuacja? Zobacz wykres:

Liczba zarażonych w Polsce i na świecie
Autor: Materiały prasowe Liczba zarażonych w Polsce i na świecie

Więcej aktualnych statystyk, wykresów i map znajdziesz TUTAJ.

18:55 Koronawirus we Włoszech. Dobowe statystyki idą w dół

- We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarło 566 osób zakażonych koronawirusem - podała w poniedziałek Obrona Cywilna. Od początku epidemii w całym kraju z powodu COVID-19 życie straciło 20465 pacjentów. Obecnie chorują ponad 103 tysiące osób, czyli o około 1300 więcej niż dzień wcześniej. Dotąd potwierdzono tu 159,5 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. Wyleczonych już jest 35 tysięcy osób, o około 1200 więcej w ciągu minionej doby. W Lombardii, czyli regionie-epicentrum epidemii we Włoszech, zanotowano jednego dnia ponad 1200 nowych zakażeń i 280 zgonów. Już dziesiąty dzień z rzędu zmniejsza się liczba pacjentów na oddziałach intensywnej terapii. (PAP)

18:45 Nowy Jork walczy z koronawirusem. Przybywa ofiar, ale jest iskierka nadziei

Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo poinformował w poniedziałek, że w jego stanie w ciągu ostatnich 24 godzin z powodu COVID-19 zmarło 671 osób, czyli mniej niż dzień wcześniej. Dobowy bilans ofiar śmiertelnych podany w niedzielę wyniósł 758. Po raz pierwszy od tygodnia liczba zgonów na Covid-19 w stanie Nowy Jork spadła poniżej 700. (PAP)

18:42 Koronawirus w Polsce. Aktualna mapa zakażeń, zgonów i wyzdrowień z podziałem na województwa:

18:30 Koronawirus w Polsce. Ile próbek zbadano na obecność SARS-CoV-2?

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, do tej pory w Polsce wykonano 143 630 testów na obecność koronawirusa, a w ciągu ostatniej doby ponad 5600. Spośród zbadanych próbek 136 696 dało wynik negatywny.

18:25 Rośnie liczba ofiar koronawirusa na Podkarpaciu

W Łańcucie z powodu COVID-19 zmarły dwie kolejne osoby. To mężczyźni w wieku 78 i 76 lat. W całym regionie od początku epidemii odnotowano 13 zgonów [CZYTAJ WIĘCEJ].

18:10 Koronawirus w Polsce. Kolejne osoby wyzdrowiały!

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, w związku z koronawirusem hospitalizowanych było 2510 osób. Wyzdrowiało dotychczas już 487 pacjentów! Resort podał również, że ponad 150 tysięcy obywateli kraju przebywa na kwarantannie.

18:08 Holandia walczy z koronawirusem. Sytuacja jest bardzo trudna

Liczba zmarłych z powodu COVID-19 w Holandii wzrosła w ciągu ostatniej doby o 86, do 2823 osób. Bilans potwierdzonych zakażeń koronawirusem wzrósł w tym czasie o 964, do 26551 - podał w poniedziałek Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska. (PAP)

18:00 TYLKO U NAS! 80-latka zdradza, jak WYGRAŁA z koronawirusem. Nowatorska terapia

Wciąż rośnie liczba ofiar koronawirusa. Są jednak również pacjenci, którzy z nierównej walki z zarazą wychodzą cało. Wśród nich jest 80-latka z Żor (woj. śląskie), która nie dała się koronawirusowi i wygrała walkę z COVID-19. Pani Barbara Penderecka-Piotrowska, siostra zmarłego niedawno wybitnego kompozytora, leczona była w Szpitalu Wojewódzkim w Tychach. Dzielna seniorka w rozmowie z "Super Expressem" zdradza, jak pokonała wirusa SARS-CoV-2 [CZYTAJ WIĘCEJ].

17:45 Koronawirus w Polsce. Fatalne informacje z woj. śląskiego

Aż 33 z 260 potwierdzonych dziś przypadków zakażenia koronawirusem dotyczą pacjentów z województwa śląskiego. Niestety, w Raciborzu odnotowano 3 kolejne zgony. W całym regionie ich liczba od początku epidemii wzrosła do 47 [CZYTAJ WIĘCEJ].

17:30 Tragiczne wieści z Wielkopolski. Pięć ofiar i dziesiątki nowych zakażeń!

W poniedziałek (13 kwietnia) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 260 nowych przypadkach koronawirusa, potwierdzonych pozytywnymi wynikami badań laboratoryjnych. Dokładnie 83 z nich dotyczą pacjentów z województwa wielkopolskiego. W całej Polsce SARS-CoV-2 wykryto już u 6934 osób. Aż 245 z nich zmarło z powodu COVID-19. Niestety, w Poznaniu odnotowano 5 kolejnych zgonów. W Wielkopolsce ich liczba od początku epidemii wzrosła do 40 [CZYTAJ WIĘCEJ].

17:15 Koronawirus. Nowe przypadki w Zachodniopomorskiem. Liczba zarażonych w regionie przekroczyła 200

Do 203 wzrosła w wielkanocny poniedziałek liczba zarażonych koronawirusem w województwie zachodniopomorskim. Dziś w regionie potwierdzono zakażenie u 10 osób [CZYTAJ WIĘCEJ].

17:10 Koronawirus w Polsce. Nowi zakażeni i kolejne ofiary! Ministerstwo Zdrowia aktualizuje dane!

- Z przykrością informujemy o śmierci 13 osób zakażonych koronawirusem. Ofiary to 78-latek i 76-latek z Łańcuta, 89-latka, 79-latka, 76-latek, 72-latek i 98-latka z Poznania, 76-latek, 72-latka i 73-latek z Raciborza, 97-latka z Jeleniej Góry, 84-latka z Warszawy oraz 62-latka z Krakowa. Większość osób miała choroby współistniejące - podaje Ministerstwo Zdrowia.

W ciągu ostatniej doby odnotowano też 260 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw:

 • wielkopolskiego (86),
 • śląskiego (33),
 • mazowieckiego (24),
 • łódzkiego (22),
 • opolskiego (20),
 • podlaskiego (16),
 • małopolskiego (14),
 • dolnośląskiego (12),
 • zachodniopomorskiego (10),
 • kujawsko-pomorskiego (9),
 • lubelskiego (6),
 • podkarpackiego (4),
 • pomorskiego (4).

17:05 Program wsparcia dla polskiej gospodarki, który zatwierdziła Komisja Europejska, wyniesie 115 milionów Euro

16:58 Koronawirus w Polsce. Środki medyczne przylecą do Poznania samolotem

W nocy ze wtorku na środę do Poznania przyleci samolot ze środkami medycznymi dla wielkopolskich szpitali walczących z epidemią koronawirusa - podała rzeczniczka Wielkopolskiej Izby Lekarskiej Katarzyna Strzałkowska. Pomoc będzie możliwa dzięki Fundacji Lekarze Lekarzom.

16:55 Putin zabrał głos w sprawie epidemii koronawirusa w Rosji

Prezydent Rosji Władimir Putin przyznał w poniedziałek, że sytuacja z koronawirusem rozwija się w Rosji "w nie najlepszym kierunku" i że szczyt epidemii nie został jeszcze osiągnięty. - Widzimy, że sytuacja zmienia się praktycznie codziennie i, niestety, liczba chorych się zwiększa. Coraz więcej jest przypadków właśnie takiego ciężkiego przebiegu choroby - powiedział Putin na naradzie poświęconej sytuacji epidemicznej.

W Rosji zarejestrowano w ciągu ostatniej doby 2558 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łączna liczba infekcji sięgnęła 18328 - podał w poniedziałek sztab kryzysowy. Wzrost o ponad 2 tys. chorych nastąpił drugi dzień z rzędu - w niedzielę nowych przypadków było 2186. Zmarło w ciągu ostatniej doby 18 osób, a od początku pandemii - 148. (PAP)

16:50 Niemieccy naukowcy rekomendują poluzowanie części obostrzeń

Częściowe wznowienie nauki w szkołach, stosowanie maseczek ochronnych i aplikacja do monitorowania zakażonych - to niektóre z opublikowanych w poniedziałek rekomendacji niemieckiej Narodowej Akademii Nauk Leopoldina, dotyczących zniesienia części obostrzeń, wprowadzonych na czas pandemii. (PAP)

16:40 Koronawirus w Turcji. Szokująca decyzja wywołała panikę

Minionej nocy zakończył się 48-godzinny całkowity zakaz wychodzenia na ulicę w 31 tureckich prowincjach. Decyzję o jego wprowadzeniu ogłoszono zaledwie kilka godzin przed wejściem obostrzenia w życie. Miliony Turków szturmowały sklepy i piekarnie, chcąc w ostatniej chwili zaopatrzyć się w potrzebne produkty. W wielu miejscach doszło do rękoczynów, a nawet walk o chleb. Zaistniała sytuacja może mieć znaczący wpływ na turecką politykę.

16:30 Wielka Brytania: Już ponad 11 tysięcy zgonów z powodu COVID-19

W całej Wielkiej Brytanii zmarło z powodu koronawirusa kolejnych 717 pacjentów. Łączna liczba ofiar śmiertelnych od początku epidemii w tym kraju wzrosła już do 11329.

16:15 Koronwirus w Polsce. Wiceminister zdrowia o noszeniu maseczek

- Naszą intencją jest, żeby zakrywać nos i usta wtedy, kiedy wychodzimy z domu, choć zachęcam, by nadal robić to jak najrzadziej - powiedział dziś Janusz Cieszyński o wchodzącym w życie za trzy dni nakazie zasłaniania twarzy.

15:55 Wałęsa w kościele, mimo pandemii. Ochroniarze w maseczkach, a były prezydent...

Pierwszy raz od początku epidemii koronawirusa ochroniarze Lecha Wałęsy (77 l.) zdecydowali się na tak odpowiedzialne kroki. Funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa, którzy dbają o bezpieczeństwo byłego prezydenta, towarzyszyli mu podczas mszy w Niedzielę Wielkanocną. Mieli na twarzach maseczki, a na dłoniach gumowe rękawiczki. Sam Wałęsa nie zdecydował się jednak na takie środki ostrożności [ZOBACZ SZCZEGÓŁY I ZDJĘCIA].

15:35 Koronawirus. Nowe informacje z Polski

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński poinformował dziś, że do respiratorów podłączonych jest około 100 pacjentów w Polsce. Dodał również, że systematycznie rośnie liczba ozdrowieńców, która obecnie wynosi już ponad 400 osób. (PAP)

15:15 Koronawirus w kraju. Zróżnicowane statystyki z regionów

W przeliczeniu na 100 tysięcy osób w Polsce zakażenie koronawirusem wykryto do tej pory u 17,4 mieszkańców. Z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że najwyższy wskaźnik notuje się w województwie mazowieckim (30,7), a najniższy w pomorskim (7,3). Oznacza to, że zapadalność na COVID-19 jest na Mazowszu ponad czterokrotnie wyższa niż na Pomorzu.

15:05 Koronawirus w Polsce. Obowiązkowe zakrywanie twarzy od najbliższego czwartku

Już 16 kwietnia wejdą w życie nowe przepisy, dotyczące obowiązkowego zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Jak zapowiedział wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, przed wskazaną datą obostrzenia mają zostać doprecyzowane.

14:55 Dobre wieści z Hiszpanii. Epidemia wyhamowała?

Podczas ostatniej doby w Hiszpanii na Covid-19 zmarło 517 osób. Łączna liczba zgonów z powodu zakażenia koronawirusem wynosi już 17 489 – poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia tego kraju. Pomiędzy niedzielą a poniedziałkiem liczba osób zainfekowanych koronawirusem powiększyła się w Hiszpanii o 3477 do 169 496.Służby sanitarne Hiszpanii wskazały na "znaczący" spadek liczby nowych przypadków śmiertelnych wskutek infekcji koronawirusem. Podczas wcześniejszej doby było ich 619.

Hiszpański resort zdrowia przypomniał, że podobna jak w ostatnich 24 godzinach liczba nowych zgonów miała miejsce pomiędzy piątkiem a sobotą. Było ich wówczas 510. Podczas ostatniej doby wyhamowała również liczba nowych zakażeń koronawirusem. Resort zdrowia wskazał, że sukcesywnie maleje liczba nowych przypadków infekcji. W ciągu minionych 24 godzin było ich 3477, zaś podczas wcześniejszej doby 4437.

14:49 Belgia. Prawie 1000 zakażeń, ponad 300 zgonów!

942 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i 303 zgony odnotowano w ciągu minionej doby w Belgii - podało w poniedziałek centrum kryzysowe. W sumie w tym kraju wykryto obecność koronawirusa u 30 589 osób. Od początku epidemii z powodu Covid-19 zmarło ponad 3900 osób. (PAP)

14:42 Sprawdź, czy masz objawy koronawirusa. Tak wygląda specjalistyczna ankieta

Na stronie rządowej uruchomiono specjalną platformę, za pomocą której każdy może bezpłatnie sprawdzić, czy ma objawy zakażenia koronawirusem. Sprawdziliśmy, jak wygląda specjalistyczna ankieta, której uzupełnienie ma być dla nas wskazówką, co robić dalej w przypadku podejrzewania przez nas objawów COVID-19.

Czytaj więcej: Sprawdź, czy masz objawy koronawirusa. Tak wygląda specjalistyczna ankieta

14:35 Matura 2020. Odwołają część ustną? 

Wiemy już, że tegoroczne egzaminy dla uczniów klas ósmych oraz matury nie odbędą się w planowanym wcześniej terminie. Szef Ministerstwa Edukacji Narodowej wciąż nie jest w stanie powiedzieć, kiedy uczniowie będą mogli przystąpić do egzaminów. W najnowszej rozmowie z TVP Info Dariusz Piontkowski zdradził jednak zaskakująco, że ewentualna matura może w tym roku być wyjątkowa i składać się wyłącznie z części pisemnej.

Czytaj więcej: Matura 2020. Odwołają część ustną? Znamy stanowisko ministra edukacji narodowej

14:27 Ważne słowa diagnosty!

- Nasza praca chyba nigdy nie była tak zauważana jak teraz, w czasie epidemii koronawirusa – powiedziała PAP Milena Szymczak, diagnosta laboratoryjny Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej w poznańskim szpitalu miejskim im. J. Strusia, leczącym osoby z koronawirusem.
Praca w szpitalu nie zwalnia mimo świąt; Milena Szymczak, tak jak wielu innych diagnostów i techników analityki medycznej, świąteczny poniedziałek również spędza w laboratorium.

Jak przyznała, w czasie walki z koronawirusem wymagane tempo badań laboratoryjnych jest szczególnie duże, tymczasem w pracy diagnosty laboratoryjnego nie może być mowy o pomyłce.

- Praca diagnosty laboratoryjnego chyba nigdy nie była tak zauważana jak teraz. Jest bardzo odpowiedzialna, nie jest też łatwa - szczególnie teraz, w dobie epidemii. Pracujemy po kilkanaście godzin, w trudnych warunkach. Żeby zachować bezpieczeństwo musimy być zaopatrzeni w środki ochrony osobistej tj. kombinezony, maseczki, przyłbice, na rękach mamy kilka par rękawiczek – powiedziała.

14:19 Koronawirus w domu opieki w Dobroszycach

Koronawirus w Domu Opieki Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Dobroszycach. U 24 osób testy na obecność patogenów dały rezultat pozytywny. Osoby zakażone i zdrowe rozdzielono, obecnie przebywają w innych częściach budynku.

Szczegóły: Koronawirus w domu opieki w Dobroszycach. Ponad 20 zakażonych, w tym personel i pacjenci

13:58 Śląskie: Z powodu COVID-19 zamknięto ośrodek. Są tam ciężko chore osoby!

Koronawirus dotarł do ośrodka opieki długoterminowej w Czernichowie. U dwóch opiekunów wykryto koronawirusa. W miejscu zakażenia znajduje się 200 osób, które na co dzień zmagają się z ciężkimi chorobami.

Szczegóły: Koronawirus w ośrodku opieki na Śląsku! Sa tam ciężko chorzy pacjenci!

13:43 Iran: 111 nowych przypadków śmiertelnych zakażenia koronawirusem

Irańskie ministerstwo zdrowia poinformowało w poniedziałek o 111 nowych ofiarach śmiertelnych pandemii koronawirusa. Tym samym liczba zgonów z tym kraju wzrosła do 4585. Według resortu w ciągu ostatniej doby przybyło 1617 nowych przypadków zakażenia. W sumie w Iraku jest 73 303 osób zainfekowanych koronawirusem. Dane ministerstwa zaznaczają, że 3977 osób jest w stanie krytycznym. Resort podał, że 45 983 osoby wyzdrowiały. (PAP)

13:30 Rosja: ponad 2,5 tysiąca nowych przypadków koronawirusa w ciągu doby

W Rosji zarejestrowano w ciągu ostatniej doby 2558 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łączna liczba infekcji sięgnęła 18 328 - podał w poniedziałek sztab kryzysowy. Zmarło w ciągu ostatniej doby 18 osób, a od początku pandemii - 148. Wzrost o ponad 2 tysiące chorych nastąpił drugi dzień z rzędu - w niedzielę nowych przypadków było 2186.

Najwięcej nowych zakażeń ponownie wykryto w Moskwie (1355 w ciągu doby), gdzie liczba infekcji wzrosła do 11 513. Z 18 zgonów w całym kraju 10 nastąpiło w Moskwie. Wydział ochrony zdrowia we władzach stolicy poinformował, że 51 proc. spośród nowych pacjentów stanowią osoby w wieku poniżej 45 lat. (PAP)

13:17 Samolot-Gigant w Polsce! Przybędzie na zlecenie rządu [ZDJĘCIA]

Antonow An-225 Mrija, jedyny taki samolot na świecie, największy, jaki lata po naszym niebie, we wtorek wyląduje na warszawskim Lotnisku Chopina transportując maseczki, kombinezony i przyłbice do walki z koronawirusem. Samolot z ładunkiem środków ochrony osobistej i sprzętu medycznego przybywa na zlecenie rządu Mateusza Morawieckiego, a pomagały przy tym spółki KGHM i Grupa Lotos.

13:10 Koronawirus w Szczecinie. SOR w szpitalu w Zdunowie zamknięty!

Szpitalny Oddział Ratunkowy szpitala w Szczecinie Zdunowie został zamknięty po tym, jak u dwójki pracowników potwierdzono dodatni wynik w kierunku COVID-19.

Szczegóły: Koronawirus w Szczecinie. SOR w szpitalu w Zdunowie zamknięty! Dwóch pracowników zarażonych COVID-19

13:00 Eksperci: koronawirus sprzyja chorobom skóry

Specjaliści ds. dermatologii z Hiszpanii, Włoch oraz Chin wskazują, że zakażenie koronawirusem może prowadzić do różnorodnych chorób skóry - informuje madrycki dziennik "El Mundo". - Eksperci wskazują, że z powodu zakażenia koronawirusem na skórze mogą pojawić się zmiany. U chorych na Covid-19 zaobserwowano już wykwity występujące przy pokrzywce, a także zmiany skórne podobne do rumienia wielopostaciowego czy odmrożeń - napisał w piątek "El Mundo".

Agresywny wpływ koronawirusa na skórę potwierdzają też naukowcy z Hiszpańskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii (AEDV), która zebrała dane z badań przeprowadzanych m.in. we Włoszech oraz w Chinach. Wynika z nich, że u ponad 20 proc. chorych na Covid-19 zanotowano pojawienie się schorzeń skóry.

12:46 Ile MKOl zapłaci za przełożenie igrzysk olimpijskich w Tokio? Padła kwota

Podjęta trzy tygodnie temu decyzja o przełożeniu o rok igrzysk letnich w Tokio nie była ani łatwa, ani... tania. Wszystkich, na czele z organizatorami z Japonii, będzie to drogo kosztować. Szacunki dotyczące koniecznych dodatkowych wydatków podał także Międzynarodowy Komitet Olimpijski. SZCZEGÓŁY!

12:35 Test na koronawirusa prywatnie. Gdzie zrobić Ile kosztuje? Czy warto?

Wielu z nas boi się koronawirusa i chciałoby się zbadać na jego obecność w organizmie. Do tej pory takie badania były możliwe tylko po uzyskaniu skierowania ze szpitala chorób zakaźnych lub od sanepidu. Teraz, kiedy testy są coraz powszechniejsze, można je zrobić już prywatnie. Jaki jest koszt badania i czy warto je robić? Czytaj TUTAJ!

12:22 Samolot An-225 z transportem sprzętu wyruszył z Chin do Polski

Transport ponad 1050 m sześc. sprzętu zabezpieczającego zamówionego w Chinach przez KGHM oraz Lotos jest już na pokładzie An-225 Mrija - największego samolotu transportowego na świecie - poinformował MSZ. Prezes KGHM Michał Chludziński dodał, że samolot wyruszył już z Chin do Polski.

12:07 Wrocław: Szpital wstrzymał przyjęcia, wykryto koronawirusa!

Jak podaje RMF FM u jednej z położnych pracujących w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiuwykryto koronawirusa. Placówka wstrzymała przyjęcia i wypisy na oddziale ginekologiczno-położniczym. Badania u osób, które miały kontakt z chorą, nie wykazały obecności wirusa. Na początku kwietnia w USK wykryto sześć zakażeń.

11:57 Rosja: w Moskwie kolejne obostrzenia w związku z koronawirusem

W Moskwie, na którą przypada ponad 60 proc. zakażeń koronawirusem w Rosji, wchodzą w poniedziałek w życie przepisy mające ograniczyć rozszerzanie się infekcji. Zawieszają pracę kolejne przedsiębiorstwa, do poruszania się po mieście będą potrzebne przepustki.

System przepustek już działa, ale obowiązkowy będzie od 15 kwietnia. Wówczas przy każdym wyjeździe na miasto własnym samochodem bądź transportem miejskim potrzebny będzie specjalny kod elektroniczny. Mieszkańcy dostaną go przez internet, telefonicznie bądź SMS-em, po podaniu swoich danych osobowych i zgłoszeniu celu wyjazdu. Przepustki na wyjazd do pracy będą ważne do 30 kwietnia

11:43 Opolskie: pomysł z chińskich szpitali w opolskich placówkach

Cztery opolskie szpitale otrzymały specjalne osłony chroniące medyków przed koronawirusem wydychanym przez pacjentów. Projekt osłon opracowanych dla chińskich szpitali uzyskała pochodząca z Tajwanu mieszkanka Opola, a wykonaniem zajął się jej mąż. Na filmy pokazujące osłony stosowane w chińskich szpitalach podczas epidemii koronawirusa natknęła się pochodząca z Tajwanu mieszkanka Opola Lola Chen. Zrobienia prototypu zajął się jej mąż - znany przedsiębiorca z Opola. (PAP)

11:27 Nowe zakażenia w Rudzie Śląskiej! Chodzi o dzieci!

- Kolejne 3 potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem w Rudzie Śląskiej. Niestety są to jednocześnie pierwsze przypadki wśród dzieci. W krakowskim szpitalu od soboty przebywa 17 i 11 letnie rodzeństwo. Obecnie nie wiemy jakie było źródło zakażenia. Czekamy na wyniki badania ich mamy - podaje Krzysztof Mejer, wiceprezydent miasta Ruda Śląska

11:18 Kiedy skończy się epidemia koronawirusa. Amerykańscy naukowcy podali konkrety

Każdy czeka już z utęsknieniem na powrót do normalnego życia. Marzą nam się spacery, wyjazdy, a niektórym po prostu codzienne wyjścia do pracy czy szkoły. Wiele rzeczy już z całą pewnością do normy nie wróci. Albo trzeba będzie na to bardzo długo poczekać. Jak długo? Czytaj TUTAJ!

11:00 Zabawa na balkonach w Wałbrzychu

Jak wiadomo w czasie epidemii koronawirusa nie wolno organizować imprez. Wobec tego na nietypowy pomysł wpadli mieszkańcy Wałbrzycha, którzy postanowili spotkać się na... balkonach. Były efektowne światła, radość i zabawa w rytmach disco-polo!

Więcej: Impreza w czasie epidemii na balkonach w Wałbrzychu! Puszczali disco polo! [WIDEO]

10:50 Policja wystawiła ponad 100 mandatów!

- Ostatniej doby sprawdziliśmy ponad 125 tys. osób na kwarantannie; w ok. 285 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wymierzenia grzywny – poinformował w poniedziałek PAP kom. Robert Opas z Komendy Głównej Policji. Jak dodał, w związku z naruszeniem obowiązujących ograniczeń wystawiono 1004 mandaty, a w 514 przypadkach skierowano wnioski do sądu.

Źródło: RMF FM/PAP

10:35 Białoruś: zbiórki i obiady dla lekarzy - wolontariusze w walce z Covid-19

- Jeszcze 10 dni temu byłem trenerem fitnessu – powiedział PAP Andrej Tkaczou, jeden z inicjatorów białoruskiej platformy pomocy medykom Bycovid-19. Na Białorusi coraz więcej osób pomaga w walce z koronawirusem – m.in. zbierając pieniądze na sprzęt i gotując posiłki. Zainicjowana przez Andreja Tkaczeua kampania zbiera pieniądze i środki ochrony osobistej, sprzęt medyczny i jedzenie dla lekarzy. W ciągu niecałych dwóch tygodni ogólna wartość pomocy wyniosła blisko 250 tys. rubli (ok. 400 tys. złotych).

10:14 Największy samolot świata na lotnisku Chopina

We wtorek na warszawskim Lotnisku Chopina ma wylądować największy transportowy samolot świata, który przywiezie do Polski 400 ton ładunku z niezbędnymi środkami do walki z koronawirusem. Na pokładzie samolotu ma się znaleźć m.in. 7 mln maseczek, kilkaset tysięcy kombinezonów ochronnych. Lotniczy kolos ma wylądować na lotnisku w Warszawie ok. godz. 9.30. Antonov An-225 Mriya to największy samolot na świecie. Maszyna ma ponad 84 metry długości, napędzany jest sześcioma silnikami odrzutowymi. Transport na zlecenie KPRM przygotowały spółki: KGHM Polska Miedź i Lotos. (PAP)

10:06 Szef MON: Ponad 8 tys. żołnierzy walczy z epidemią

W poniedziałek w walkę z koronawirusem zaangażowanych będzie 8650 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1269 jednostek sprzętu - poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak na Twitterze. Szef MON dodał, że żołnierze m.in. wspólnie z policją patrolują miejsca publiczne.

Wojsko pomaga osobom starszym i objętym kwarantanną. Utrzymuje w gotowości 14 wojskowych szpitali i pięć ośrodków medycyny prewencyjnej. Żołnierze wspierają służbę zdrowia oraz prowadzą infolinię z pomocą psychologiczną. Do zadań WOT należą także m.in. dezynfekcja budynków, transport żywności i środków ochrony osobistej oraz opieka nad kombatantami i rodzinami medyków.

9:57 Aż 44 przypadki zakażenia w SGSP

Jak podaje RMF FM, w Szkole Głównej Straży Pożarnej po przebadaniu 386 próbek potwierdzono obecność koronawirusa u 44 osób. Podchorążowie, u których wykryto koronawirusa, objęci są stałą opieką lekarską oraz nie kontaktują się z pozostałymi członkami społeczności akademickiej. Stan ich zdrowia jest dobry.

9:48 Koronawirus w Polsce. 80-latka ze Śląska WYGRAŁA walkę z chorobą!

80-letnia mieszkanka Żor (woj. śląskie) pokonała koronawirusa. Kobieta leczyła się w szpitalu w Tychach. Dwa testy wykonane pod rząd dały ujemny wynik, kobieta jest już zdrowa. To 35 przypadek ozdrowienia w Śląskiem. Szczegóły - TUTAJ!

9:33 NOWE godziny otwarcia po świętach. Sprawdź!

Godziny otwarcia Biedronki, Lidla czy sieci Aldi po świętach wielkanocnych znowu ulegną zmianie. Podobnie jak zmiany godzin otwarcia przed Wielkanocą, spowodowane są one m.in. obostrzeniami wprowadzonymi z powodu koronawirusa i sklepy chcą, by obywatele jak najmniej odczuwali dyskomfort z tą sytuacją związany. Zobacz, jak od 14 kwietnia otwarte będą sklepy Biedronka, Lidl i Aldi - TUTAJ!

9:21 Była gwiazda AC Milan o walce z koronawirusem

W gronie najsławniejszych postaci świata sportu, które musiały zmierzyć się z koronawirusem, bez wątpienia znajduje się Paolo Maldini. Legendarny kapitan AC Milan walczył chorobą w marcu. Obecnie jest już w pełni zdrowy, a w rozmowie ze "Sky Sport" zdradził, jakie są następstwa tego, że zaraza dopadła także i jego.

Więcej: Paolo Maldini DRAMATYCZNIE o koronawirusie. ZATYKA GO po 10 minutach!

9:10 Świat: Liczba chorych zbliża się do 2 milionów

Liczba zakażonych koronawirusem na świecie zbliża się do 2 milionów. Obecnie wynosi 1,85 miliona chorych. Liczba zgonów to blisko 115 tysięcy. Najwięcej chorych i zgonów odnotowano w Stanach Zjednoczonych - odpowiednio 560 tys. zakażonych i 22 115 zgonów.

8:54 Pomoc dla bezdomnych w czasie epidemii

Polityka przeniosła się do sieci, nie ma spotkań, tradycyjnego lobbingu, a na posiedzenia komisji, czy zebrania plenarne zjawia się w Brukseli garstka deputowanych. Parlament Europejski otwiera się za to dla bezdomnych i potrzebujących pomocy. - To konkretna solidarność z obywatelami. To jest przesłanie Parlamentu Europejskiego. W porozumieniu z regionem stołecznym Brukseli postanowiliśmy udostępnić część naszego budynku osobom bezdomnym i najbardziej potrzebującym na czas tego poważnego zagrożenia dla zdrowia - oświadczył przewodniczący PE David Sassoli.

W Brukseli w jednym z budynków PE mają zostać utworzone dwie przestrzenie. Jedna dla bezdomnych, a druga dla tych, którzy opuszczą szpital, ale nadal nie mogą wrócić do domu, bo powinny odbywać kwarantannę. Dodatkowo kuchnie PE, przygotują ponad 1000 posiłków dziennie dla tych w potrzebie oraz dla pracowników ochrony zdrowia. Normalnie odpowiadają one za zaopatrzenie stołówek i restauracji, gdzie na co dzień stołują się eurodeputowani, ich asystenci oraz goście PE.

8:38 Niemcy: 126 nowych zgonów z powodu koronawirusa

126 osób zmarło w ciągu ostatniej doby w Niemczech z powodu Covid-19 - poinformował w poniedziałek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. To dzienny spadek o trzy przypadki śmiertelne. Dobowa liczba zgonów maleje trzeci dzień z rzędu. Jeszcze w piątek 10 kwietnia wynosiła 266 przypadków. W sumie w Niemczech na Covid-19 zmarło do tej pory 2 799 osób.

Nowych przypadków infekcji stwierdzono 2 537, to o 284 mniej niż dzień wcześniej. Również ta liczba zmniejsza się na terenie RFN trzeci dzień z rzędu. Ogólnie w Niemczech odnotowano dotychczas 123 016 zakażeń Covid-19.

8:29 Chiny kontrolują publikacje dot. koronawirusa

Jak pisze "Rzeczpospolita" Chiny nałożyły ograniczenia na publikację badań naukowych dotyczących pochodzenia koronawirusa. Wszystkie prace dotyczące COVID-19 będą dodatkowo sprawdzane przez urzędników rządu centralnego przed publikacją.

8:23 Włochy: 10 mln kontroli w związku z przestrzeganiem zakazów

10 milionów kontroli przeprowadzono we Włoszech w pierwszym miesiącu obowiązywania restrykcji w ramach walki z epidemią koronawirusa - podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w Rzymie. Podczas Świąt kontrole te zostały nasilone, by nie dopuścić do wyjazdów. W świąteczny weekend policjanci, karabinierzy, funkcjonariusze straży miejskiej wzmocnili patrole na ulicach i drogach wyjazdowych z miast oraz na stacjach kolejowych w całym kraju, gdzie od 11 marca obowiązuje zakaz opuszczania domu i podróży bez uzasadnionego powodu.

Kara za naruszenie tych przepisów wynosi od 400 do 3 tysięcy euro. W sobotę i niedzielę, jak ogłosiło MSW, skontrolowano ponad 580 tysięcy osób i 183 tysiące placówek handlowych. Kary wymierzono 23 tysiącom osób i 400 właścicielom sklepów. 53 osoby otrzymały kary za złamanie nakazu kwarantanny. Ministerstwo poinformowało, że w ciągu miesiąca siły porządkowe skontrolowały prawie 6,8 miliona osób i około 3 milionów placówek handlowych i usługowych. Przez ponad cztery tygodnie surowych ograniczeń spisano i ukarano ponad 200 tysięcy ludzi.

8:06 Dramatyczna sytuacja w DPS w Drzewicy! Liczba chorych drastycznie wzrosła

Aż 23 nowe przypadki zakażenia odnotowano w Domu Opieki Społecznej w Drzewicy (woj. łódzkie). To oznacza, że łączna liczba zakażonych wynosi 78. O dramatycznym położeniu ośrodka poinformował w niedzielę burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski.

Więcej: Dramatyczna sytuacja w DPS w Drzewicy! Liczba chorych drastycznie wzrosła

7:51 Koronawirus. Kiedy skończy się epidemia?

Kiedy zakończy się epidemia koronawirusa? Czy to, co najgorsze już za nami, czy misumy dopiero przygotować się na wzrost zachorowań? Sprawdź, jakie jest zdaniem ekspertów!

Więcej: Koronawirus. Kiedy skończy się epidemia? Zobacz przewidywania ekspertów!

7:35 Białoruś: pacjenci z lekką formą infekcji koronawirusem będą leczyć się w domu

Białoruskie ministerstwo zdrowia zamierza przyjąć przepis, który umożliwi osobom z lekką formą infekcji koronawirusem przebywać w domu, a nie – jak obecnie – w szpitalu – poinformowało ministerstwo zdrowia w niedzielę. Obecnie wszystkie osoby, u których potwierdzono infekcję, trafiają do szpitali. Do niedawna to samo dotyczyło ustalonych kontaktów pierwszego stopnia, czyli tych, którzy mieli bezpośredni kontakt z zarażoną osobą. Na kwarantannę domową byli wysyłani tylko ci, którzy przyjechali na Białoruś (jej granice wciąż są otwarte, także dla obcokrajowców) z krajów, gdzie wykryto przypadki Covid-19.

Zmieniło się to 8 kwietnia, kiedy białoruski rząd uchwalił przepis, dotyczący samoizolacji kontaktów pierwszego stopnia. Osoby takie nie tylko mają obowiązek pozostania w domu i zaprzestania wszelkich kontaktów oraz wyjść poza niezbędnymi (najbliższy sklep, apteka, wyrzucenie śmieci), ale są też sprawdzane przez milicję i zagrożone karami, jeśli nie zastosują zasad samoizolacji. Dokument reguluje także kwestię urlopu zdrowotnego dla takich osób (pod warunkiem, że są oficjalnie zatrudnione).

7:22 Polska. Ponad 6,6 zakażonych, rośnie liczba zgonów

W Polsce jest obecnie 6674 zakażonych koronawirusem. Z tego 232 osoby zmarły. Wczoraj (12 kwietnia) nastąpił wzrost ilości zakażeń koronawirusa w Polsce o kolejnych 318 przypadków, odnotowano również 24 zgony. To najmniej o sześciu dni.

7:11 Dramatyczny wzrost liczby ofiar w USA

Aż o 1514 wzrosła liczba ofiar koronawirusa w Stanach Zjednoczonych. Tak wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Dane obejmują 24 godziny od godz. 2:30 czasu polskiego w nocy z soboty na niedzielę. Poprzedni bilans mówił o 1920 zgonach. Rekordowo w piątek zmarło aż 2108 osób. USA to państwo z największą liczbą gonów z powodu koronawirusa. Zmarło tam ponad 22 tys. pacjentów.

7:05 Chiny. Zaskakujący wzrost zachorowań

Narodowa Komisja Chin poinformowała w sobotę o 108 przypadkach zakażenia koronawirusem w ciągu ostatniej doby. To najwięcej od 25 marca. W tej liczbie 98 przypadków dotyczy osób, które powróciły do Chin z zagranicy. Odnotowano też dwa przypadki śmiertelne. Od początku epidemii w Chinach zmarło już 3341 osób. Całkowita liczba wszystkich zakażonych od początku epidemii wynosi 82 160.

Źródło: RMF FM/PAP

Koronawirus w Polsce - bądź na bieżąco

Gdzie jest koronawirus w Polsce? Mapa online 13.04.2020

Orędzie Prezydenta Andrzeja Dudy

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express - KLIKNIJ TUTAJ

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE