Kolejne zakażenia i aż 10 zgonów! Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia. Koronawirus w Polsce [ZAPIS RELACJI]

2020-06-05 22:40 RS, BM, Bartosz Wojsa, Sebastian Chrostowski, Michał Michalak, EIB, Michał Górecki, ToM, Konrad Marzec
Koronawirus: Bełchatów z kolejnymi przypadkami! POTĘŻNY WZROST zakażeń w Łódzkiem!
Autor: Pixabay/ DarkoStojanovic Koronawirus: Bełchatów z kolejnymi przypadkami! POTĘŻNY WZROST zakażeń w Łódzkiem!

Koronawirus w Polsce. Trwa walka z koronawirusem w Polsce. Najgorsza sytuacja wciąż w województwie śląskim. W całym kraju od początku epidemii potwierdzono dokładnie 25 410 przypadków zakażeń koronawirusem. Niestety, 1 137 pacjentów przegrało nierówną przegrało walkę z chorobą COVID-19 i zmarło. Ile jest nowych przypadków na terenie Polski? Gdzie jest najwięcej zakażeń? Sprawdź! Trwa RELACJA NA ŻYWO. Zobacz najnowsze informacje w sprawie epidemii koronawirusa w Polsce i na świecie na SE.pl!

Koronawirus w Polsce. Trwa relacja na żywo

Dotychczas w Polsce potwierdzono 25 410 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Zmarło 1 137 osób, a ponad 12 tys. chorych wyzdrowiało. Rośnie zarówno liczba chorych, jak i ozdrowieńców. Wszystkie najnowsze doniesienia na temat epidemii w naszej relacji na żywo.

Koronawirus na Śląsku. Województwo śląskie to centrum epidemii w Polsce

To właśnie w województwie śląskim jest najwięcej zakażeń koronawirusem w Polsce. Wedle najnowszych danych wykryto tam 8666 przypadków zakażenia, ponad 220 pacjentów zmarło. Najnowsze informacje na temat koronawirusa na Śląsku możecie znaleźć TUTAJ.

23:00 Dziękujemy za śledzenie relacji! Wracamy już jutro.

22:46 Pojadą ze słoikiem na Kaszuby. W środku zgromadzą... powietrze

Pojadą ze słoikiem na Kaszuby. W środku zgromadzą... powietrze. O co chodzi? Śląskie powietrze ma być symbolem akcji przeciwko hejtowi wobec mieszkańców regionu, który wytworzył się w trakcie epidemii koronawirusa. Przez Polskę przewiozą go uczestnicy rajdu rowerowego.

Czytaj więcej: Koronawirus na Śląsku: Pojadą ze słoikiem na Kaszuby. W środku zgromadzą... powietrze

22:30 #Hot16Challenge bardzo popularny! Tak radzą sobie łodzianie

Cała Polska rapuje w słusznej sprawie. W Hot16Challenge zebrano już na walkę z koronawirusem ponad 3,5 miliona złotych. Wyzwanie podjęli znani ze świata kultury, sztuki czy polityki, a także mniej znani: służby mundurowe, koła gospodyń, prawnicy. Zobaczcie, jak poradzili sobie łodzianie!

22:10 Pielęgniarka Izabela Szafrańska stawia czoła epidemii! To prawdziwa bohaterka

Jako jedyna w Świętochłowicach odwiedza domy osób, które mają objawy zakażenia, by pobrać od nich wymazy do testów. Mieszkańcy mówią wprost: "to nasza bohaterka!".

Czytaj więcej: Koronawirus na Śląsku: Jako jedyna pobiera wymazy do testów. To bohaterka! [WIDEO]

21:50 Koronawirus bardzo groźny w Azji Południowej. Jest komentarz WHO

Liczba przypadków Covid-19 w Indiach podwaja się co trzy tygodnie, jednak ani w tym kraju, ani w regionie Azji Południowej nie zaobserwowano bardzo gwałtownego rozwoju pandemii - poinformowała w piątek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

- Nie tylko w Indiach, ale także w Bangladeszu, Pakistanie i innych krajach Azji Południowej o dużej gęstości zaludnienia liczba zachorowań nie wybuchła, zawsze jednak istnieje ryzyko, że tak się stanie - powiedział na konferencji prasowej dr Mike Ryan, ekspert WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych.

(PAP)

21:30 Koronawirus w Europie. Najnowsze dane z Francji i Włoch

85 osób zakażonych koronawirusem zmarło minionej doby we Włoszech - poinformowała w piątek Obrona Cywilna. Łączny bilans zmarłych zwiększył się do 33 774. Zanotowano znaczny wzrost nowych zakażeń - o 518, w tym około 400 w Lombardii.

46 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby we Francji - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia tego kraju. Tym samym liczba zgonów od początku pandemii wynosi we Francji 29 111.

(PAP)

21:15 Koronawirus w Polsce - statystyki z piątku (6.05.2020)

Dotychczas w Polsce potwierdzono 25 tys. 410 przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Zmarło 1 137 osób, a 12 410 chorych wyzdrowiało. Resort zdrowia w piątek poinformował łącznie o 362 nowych zakażeniach i o śmierci 20 osób.

W ciągu doby wykonano ponad 18,3 tys. testów na koronawirusa.

20:55 Białoruś: prawie 900 nowych infekcji Sars-CoV-2 w ciągu doby i sześć zgonów

PAP: Prawie 900 nowych infekcji Sars-CoV-2 zarejestrowano na Białorusi w ciągu ostatniej doby, sześć kolejnych osób zmarło z powodu koronawirusa – wynika z piątkowego komunikatu ministerstwa zdrowia tego kraju. Liczba zakażonych od początku epidemii wzrosła na Białorusi do 46 868 – poinformował resort zdrowia. Oznacza to, że dobowy przyrost, który wyniósł 887 przypadków, utrzymuje się na podobnym poziomie od ponad tygodnia. Przez większą część maja codziennie przybywało ponad 900 nowych zarażonych osób. Trzeci dzień z rzędu przyrost infekcji jest natomiast mniejszy niż liczba osób uznawanych za wyleczone. Z czwartku na piątek były to 904 osoby. W sumie ozdrowieńców jest już w całym kraju 22 066.

20:30 Badanie: niemal co trzecia osoba w czasie pandemii ograniczyła spożycie alkoholu

PAP: W czasie pandemii koronawirusa niemal co trzecia osoba (30 proc.) pijąca alkohol ograniczyła jego spożycie, w tym całkowicie z niego zrezygnowała - wynika z badania przeprowadzonego w dziewięciu krajach dla organizacji zrzeszającej firmy produkujące piwa, wina i inne alkohole. O wynikach badania poinformowała w piątek agencja Reutera. Łącznie 84 proc. ankietowanych stwierdziło, że w czasie pandemii pije tyle samo lub mniej alkoholu niż przed jej wybuchem. 11 proc. badanych zadeklarowało, że zwiększyło ilość spożywanego alkoholu.

20:20 Wojewoda łódzki o ognisku koronawirusa w fabryce mrożonek: sytuacja jest pod kontrolą

PAP: Sytuacja jest pod kontrolą - ocenił wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński po posiedzeniu sztabu kryzysowego w związku z wykryciem ogniska koronawirusa w fabryce mrożonek w Działoszynie. Zapewniono, że mrożony asortyment spożywczy z zakładów nie stanowi zagrożenia dla klientów. W piątek w Pajęcznie wojewoda łódzki prowadził posiedzenie sztabu kryzysowego. Zwołano je ze względu na wykrycie ogniska koronawirusa w pobliskim Działoszynie. Wśród pracowników miejscowego zakładu Anita, produkującego mrożonki i lody, wykryto 56 zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Żadna z tych osób nie wymaga hospitalizacji, na kwarantannę skierowano 279 osób z otoczenia zarażonych. W fabryce pracuje ponad 500 osób. Wojewoda Bocheński wskazał, że to pierwszy w woj. łódzkim przypadek ogniska koronawirusa w przedsiębiorstwie produkcyjnym.

20:00 Białoruś: 41 ciężarówek z pomocą z Polski dotarło do Mińska

PAP: Pomoc humanitarna do walki z epidemią koronawirusa dotarła do białoruskiej stolicy. W 41 ciężarówkach przetransportowano do Mińska maski, środki do dezynfekcji, lekarstwa oraz respiratory. Część pomocy trafiła na Grodzieńszczyznę. „O pomocy i dobrosąsiedztwie można dużo mówić, ale lepiej ją demonstrować” – mówił, witając polski konwój wiceambasador RP w Mińsku Marcin Wojciechowski. Rozładunek odbył się w centrum logistycznym białoruskich służb celnych pod Mińskiem. Ambasador RP na Białorusi Artur Michalski podkreślił w rozmowie z PAP, że „to bardzo poważny konwój”, w sumie to 300 ton różnego rodzaju pomocy - sprzętu i środków ochrony. „Część, która trafiła do Mińska, zostanie rozprzestrzeniona po całej Białorusi, zaś część pomocy trafiła już do czterech miast w obwodzie grodzieńskim” - powiedział Michalski.

19:40 Zwolnienia grupowe w Częstochowie. Pracę straci MNÓSTWO osób! Koronawirus na Śląsku

Jeden z największych pracodawców w Częstochowie, ZF ASP, szykuje zwolnienia grupowe. Pracę straci mnóstwo osób! Wszystko, jak tłumaczy pracodawca, przez epidemię koronawirusa, która mocno uderzyła w branżę motoryzacyjną.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

19:20 Koronawirus na Śląsku: 96 nowych zakażeń i 2222 wyzdrowień. Sprawdź, kto i gdzie

Śląski Urząd Wojewódzki przygotował zestawienie dotyczące tego, kto i gdzie zaraził się koronawirusem. Chodzi o najnowsze przypadki przedstawione dzisiaj (5 czerwca) o godz. 17:30 przez Ministerstwo Zdrowia. Są też dobre wieści: mamy coraz więcej wyzdrowień. Sprawdź!

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

19:00 Koronawirus w sklepie w Białymstoku. Robiłeś tam zakupy?

W sklepie spożywczym "Chorten" na osiedlu Dojlidy Górne w Białymstoku wykryto koronawirusa. Jak podało Radio Białystok, zdiagnozowano go u jednego z pracowników sklepu. Osoby, które mogły mieć styczność z zarażonych pracownikiem, powinny się zgłosić do sanepidu.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

18:40 Koronawirus w Polsce: W Łódzkiem znów kilkadziesiąt nowych zakażeń 

Ministerstwo zdrowia poinformowało dziś (5.06) po godz. 17 o kolejnych 233 przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Najwięcej nowych przypadków dotyczy Śląska, ale w województwie łódzkim odnotowano również kilkadziesiąt nowych zachorowań.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

18:20 Dolny Śląsk: Koronawirus ZABIŁ PIĘĆ OSÓB. Kolejne zgony we Wrocławiu, Bolesławcu i Wałbrzychu

Ministerstwo Zdrowia podało nowe dane dotyczące koronawirusa w Polsce. COVID-19 zabił 10 kolejnych osób. Połowa z nich była leczona na Dolnym Śląsku. Trzy osoby zmarły we Wrocławiu, kolejne w Bolesławcu i Wałbrzychu. W całym kraju odnotowano ponad 200 nowych zakażeń.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

18:00 Koronawirus w Tuchowie. Są wyniki badań biskupa Leszka Leszkiewicza!

Są już znane wyniki badań biskupa pomocniczego tarnowskiego Leszka Leszkiewicza, który w minioną sobotę (30 maja) udzielał w Tuchowie święceń kapłańskich ojcu Pawłowi Orłowi. Podczas uroczystości doszło do zakażeń koronawirusem. W organizmie hierarchy nie wykryto SARS-CoV-2, lecz dla pewności testy muszą być powtórzone jeszcze raz.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

17:45 MZ: Ponad 200 kolejnych zakażeń i 10 ofiar śmiertelnych

Ministerstwo Zdrowia opublikowało dzisiaj (5 marca) o godz. 17:30 najnowszy raport dotyczący kolejnych zakażeń koronawirusem. Wynika z niego, że potwierdzono 233 nowych zakażeń.

Dotyczą one województw:

 • śląskiego (96),
 • mazowieckiego (58),
 • łódzkiego (47),
 • dolnośląskiego (13),
 • małopolskiego (12),
 • podlaskiego (2),
 • lubelskiego (1),
 • lubuskiego (1),
 • pomorskiego (1),
 • świętokrzyskiego (1),
 • zachodniopomorskiego (1).

- Z przykrością informujemy o śmierci 10 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 72-M Wałbrzych, 88-K, 90-K, 93-M Wrocław, 69-K Bolesławiec, 76-M Tychy, 76-M, 45-K, 70-M Gliwice, 70-M Cieszyn. Większość osób miała choroby współistniejące - podało Ministerstwo Zdrowia.

W Polsce potwierdzono już do 25 410 zakażeń koronawirusem. Odnotowano również 1 137 zgonów.

17:22 GIS zaktualizował wytyczne m.in. dla przedszkoli, możliwe większe grupy

Zgodnie z nowymi wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych i w innych formach wychowania przedszkolnego w grupie może przebywać do 16 dzieci. W uzasadnionych przypadkach za zgodą organu prowadzącego można zwiększyć liczbę dzieci – nie więcej niż o dwoje. Jedna grupa dzieci powinna przebywać w wyznaczonej i stałej sali, a do grupy przyporządkowani mają być ci sami opiekunowie. Minimalna powierzchnia do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali nie może być mniejsza niż 3 m kw. na jedno dziecko i każdego opiekuna.

W instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do 3 lat grupa wraz z opiekunem powinna przebywać w wyznaczonej i stałej sali. W jednej sali mogą przebywać trzy 8-osobowe grupy dzieci wraz z opiekunem. Do grupy dzieci przyporządkowani mają być ci sami opiekunowie. Minimalna powierzchnia do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali nie może być mniejsza niż 2,5 m kw. na jedno dziecko i każdego opiekuna.

17:12 94-latka z Gliwic pokonała koronawirusa

- U naszej 94-letniej pacjentki testy dały wyniki ujemne, a to oznacza, że seniorka pokonała koronawirusa i może zostać wypisana ze Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach przy Zygmunta Starego 20, który od 1 maja 2020 jest szpitalem zakaźnym jednoimiennym - poinformował szpital w Gliwicach.

17:00 ARP: spółki przekazały placówkom medycznym ponad 555 tys. zł

Spółki należące do Agencji przekazały placówkom medycznym ponad 555 tys. zł - poinformowała w piątek na Twitterze Agencja Rozwoju Przemysłu.

"Fundacja ARP zebrała wśród spółek naszej grupy kapitałowej ponad 555 tys. zł na wsparcie placówek medycznych. Dziękujemy spółkom, takim jak ARP Leasing, które prowadzą działania przeciw skutkom epidemii na wielu płaszczyznach - powiedziała Agnieszka Wasilewska, prezes Fundacji" - napisano na Twitterze.

16:45 Bułgaria: sprzeczne dane dotyczące Covid-19 po odwołaniu konferencji prasowych

Sprzeczne dane dotyczące Covid-19 pojawiły się na stronie internetowej ministerstwa zdrowia Bułgarii w piątek, nazajutrz po odwołaniu konferencji prasowych Krajowego Sztabu Operacyjnego. O odwołaniu informował dzień wcześniej premier Bojko Borisow.

Najpierw przekazano, że w ciągu ostatniej doby nie było nowych zgonów, czyli że ich łączna liczba od wybuchu epidemii koronawirusa wynosi 147. Następnie pojawiła się liczba 159; byłby to największy bilans ofiar śmiertelnych Covid-19 od początku epidemii w Bułgarii.

Dane dotyczące nowo zakażonych również były sprzeczne – najpierw poinformowano o 33 przypadkach, później o 34. W porównaniu z danymi Sztabu z poprzedniego dnia wynikało jednak, że są 42 nowe zakażenia.

Ministerstwo zdrowia zmuszone było zwołać nadzwyczajną konferencję prasową, na której wiceszefowa resortu Żeni Naczewa przyznała, że pojawiło się wiele błędów.

16:06 Odmrożenie lotów międzynarodowych możliwe od początku lipca

Kiedy wrócą międzynarodowe połączenia lotnicze? Wiceminister infrastruktury przyznaje, że, chociaż nie można obecnie przewidzieć dokładnej daty, to są szanse, że dojdzie do tego już na początku lipca. [SZCZEGÓŁY]

15:45 Warszawa: Pierwszy przypadek koronawirusa w straży miejskiej

W stołecznej straży miejskiej potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa. Zarażony pracownik przebywa w domu. Straż zapewnia, że wszystkie procedury zostały zachowane i nie ma zagrożenia. [SZCZEGÓŁY]

15:10 MR: Tarcza 4.0 wprowadza ułatwienia dla wykonawców przetargów i zamawiających

Ułatwienia związane z realizacją przetargów w warunkach epidemii, a także rozwiązania poprawiające sytuację wykonawców zamówień publicznych - to jedno z rozwiązań zawartych w Tarczy antykryzysowej 4.0., o czym informuje Ministerstwo Rozwoju.

"Ułatwiamy realizację przetargów w warunkach epidemii COVID-19, a także poprawiamy sytuację wykonawców zamówień publicznych. Dlatego wprowadzamy punktowe zmiany w obszarze zamówień publicznych, które pozwolą na obniżenie kosztów udziału wykonawców w procedurach przetargowych, a także poprawę ich płynności finansowej na etapie realizacji umowy o udzielenie zamówienia publicznego" - czytamy w komunikacie resortu rozwoju.

14:36 Sondaż: 69 proc. Francuzów potępia obniżanie pensji w związku z Covid-19

69 proc. Francuzów potępia obniżanie pensji w związku z kryzysem Covid-19, 41 proc. obawia się utraty pracy, a ponad 80 proc. jest gotowych więcej płacić za produkty wytworzone we Francji po przeniesieniu zakładów z zagranicy – wynika z sondażu firmy Odoxa.

14:07 Ministerstwo Zdrowia: w Polsce przebadano na koronawirusa ponad milion próbek

Na obecność koronawirusa przebadano dotąd 1 mln 14 tys. 937 próbek pobranych od 924 tys. 896 osób – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Ostatniej doby wykonano ponad 18,3 tys. testów – przekazał resort.

13:43 Rektor UW: część zajęć po wakacjach może być kontynuowana w formie zdalnej

Część zajęć na Uniwersytecie Warszawskim po wakacjach może być kontynuowana w trybie zdalnym z uwagi na konieczność zachowania bezpieczeństwa warunków studiowania, pracy i prowadzenia badań - powiedział w czwartek rektor uczelni prof. Marcin Pałys.

Stopniowo wracamy do bardziej normalnej pracy, kształcenia, badań naukowych. Przez cały czas naszym priorytetem jest ochrona zdrowia studentów, doktorantów i pracowników, dlatego wszystkie działania są podporządkowane konieczności utrzymania reżimów sanitarnych" – mówi prof. Pałys na nagraniu, opublikowanym w czwartek na stronie internetowej jego uczelni. W skierowanym do społeczności akademickiej materiale wyjaśnia on, jak będzie wyglądać uniwersytecka rzeczywistość w kolejnych miesiącach.

13:26 Rosja: liczba zakażeń koronawirusem zbliża się do 450 tys.

W Rosji wykryto w ciągu minionej doby 8 726 przypadków koronawirusa, łączna liczba zakażeń wykrytych od początku epidemii sięgnęła 449 834 - poinformował w piątek sztab rządowy. Liczba przypadków śmiertelnych wzrosła do 5 528, gdyż od czwartku zmarły 144 osoby.

Dobowy przyrost infekcji jest niższy niż poprzedniego dnia, gdy nowych zachorowań było 8 831. 37,1 proc. osób, u których zdiagnozowano koronawirusa, nie miało objawów choroby.

13:07 KORONAWIRUS. Prezydent Łodzi PISZE do Ministra Zdrowia w związku z OGROMNĄ liczbą chorych

Od kilku dni w zastraszającym tempie przybywa mieszkańców województwa łódzkiego zarażonych koronawirusem. Tylko w czwartek w Działoszynie potwierdzono 56 zachorowań u pracowników miejscowej wytwórni lodów i mrożonek, a w całym regionie było ich 112. Dlatego prezydent Łodzi zwróciła się do Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego z apelem o przedstawienie działań, które mają ograniczyć liczbę zakażeń wśród mieszkańców. [SZCZEGÓŁY]

12:51 Parafia w Braniewie: zakażony ksiądz nie miał kontaktu z wiernymi

Nabożeństwa w parafii św. Krzyża w Braniewie, gdzie pracuje ksiądz zakażony koronawirusem, odbywają się bez zmian. Proboszcz zorganizował zastępstwa. Zapewnia, że chory kapłan nie miał kontaktu z wiernymi.

W piątek służby sanitarne woj. warmińsko-mazurskiego poinformowały o pierwszym od wielu dni przypadku zakażenia koronawirusem. Z ustaleń PAP wynika, że osobą chorą jest kapłan redemptorysta, który w ostatnich dniach przebywał w Małopolsce, uczestniczył m.in. święceniach kapłańskich w Tuchowie.

Ks. Jan Kwiecień, proboszcz parafii św. Krzyża w Braniewie powiedział PAP, że zakażony kapłan nie miał kontaktu z wiernymi. "Wrócił z gorączką i od razu poszedł do swojego pokoju. Nie opuszcza go, nie ma z nikim kontaktu. Ja i dwie inne osoby, które mieszkamy w jednym budynku jesteśmy na kwarantannie, choć nie mieliśmy z chorym na dobrą sprawę kontaktu" - powiedział PAP ks. Kwiecień.

12:32 170 tys. zebrały Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce dla chorych na COVID-19

W odpowiedzi na apel papieża Franciszka z 23 kwietnia Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce uruchomiły zbiórkę na fundusz solidarnościowy z krajami misyjnymi dotkniętymi COVID-19. Zebrano 170 tys. złotych. Pieniądze za pośrednictwem papieża trafią do potrzebujących na całym świecie.

Ojciec Święty poprosił Papieskie Dzieła Misyjne o koordynowanie pomocy duchowej i materialnej dla dotkniętych koronawirusem na terytoriach misyjnych. Przeznaczona jest ona szczególnie dla najbiedniejszych terenów, gdzie zaawansowana medycyna jeszcze nie dotarła. Papież przeznaczył na ten cel 750 tys. dolarów

12:18 Warmińsko-mazurskie: pojawił się nowy przypadek zakażenia koronawirusem

Po ponad tygodniu bez odnotowanych nowych przypadków zakażenia koronawirusem w woj. warmińsko-mazurskim odnotowano w piątek jeden pozytywny wynik - poinformował PAP wojewódzki inspektor sanitarny Janusz Dzisko.

Dzisko poinformował PAP, że pozytywny wynik badania uzyskano z wymazu od mężczyzny z powiatu braniewskiego. "Już jest przeprowadzane w tej sprawie dochodzenie dotyczące kontaktów tej osoby z innymi i należy się liczyć z decyzjami o kwarantannie" - powiedział PAP Dzisko.

12:00 Koronawirus na Śląsku. Przerażające dane z JSW. SETKI nowych zakażeń!

Jastrzębska Spółka Węglowa opublikowała najnowsze informacje dotyczące sytuacji epidemiologicznej w należących do niej kopalniach. Mamy aż 381 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Coraz gorzej wygląda sytuacja w kopalnia Zofiówka. [SZCZEGÓŁY]

11:30 Przybyło górników z koronawirusem - znaczący wzrost zachorowań w kopalni Zofiówka

381 nowych przypadków koronawirusa potwierdzono w ostatnim czasie wśród pracowników należącej do JSW kopalni Zofiówka. Łącznie w kopalniach jastrzębskiej spółki jest ponad 2,5 tys. zakażonych górników, a w Polskiej Grupie Górniczej ponad 1,5 tys. Przybywa też osób, które wyzdrowiały z Covid-19 - informuje PAP.

11:12 170 tys. zebrały Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce dla chorych na COVID-19

W odpowiedzi na apel papieża Franciszka z 23 kwietnia Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce uruchomiły zbiórkę na fundusz solidarnościowy z krajami misyjnymi dotkniętymi COVID-19. Zebrano 170 tys. złotych. Pieniądze za pośrednictwem papieża trafią do potrzebujących na całym świecie.
Ojciec Święty poprosił Papieskie Dzieła Misyjne o koordynowanie pomocy duchowej i materialnej dla dotkniętych koronawirusem na terytoriach misyjnych. Przeznaczona jest ona szczególnie dla najbiedniejszych terenów, gdzie zaawansowana medycyna jeszcze nie dotarła. Papież przeznaczył na ten cel 750 tys. dolarów - informuje PAP.

10:55 Niemcy: polska gospodarka silna i odporna na kryzys dzięki wczesnej reakcji rządu

Według prognoz Komisji Europejskiej PKB Polski skurczy się w 2020 roku o zaledwie 4,3 proc., przy danych dla całej Unii wynoszących 7,4 procent. Fenomen polskiej gospodarki opisuje niemiecki portal Focus Online podkreślając, że Polska może łagodnie przejść przez kryzys spowodowany koronawirusem.
Na łamach portalu czytamy, że Polska stała się fenomenem dla europejskich ekonomistów. "Kraj wyczuwa swoją szansę na awans do czołowej ligi europejskich gospodarek" - pisze Focus Online - informuje PAP.

10:40 Dobre wieści z Wielkopolski!

Według najnowszego raportu resortu zdrowia w woj. wielkopolskim odnotowano coraz mniej zakażeń - tylko trzy. Jak wygląda aktualna sytuacja epidemiologiczna w Poznaniu, Kaliszu i okolicach?

Sprawdź TU!

10:30 Śmiertelny przypadek w Kozienicach! Kim był pacjent?

Jedną z ofiar epidemii COVID-19 jest pacjent z Kozienic. Co wiemy o ofierze? Sprawdź najnowsze informacje!

10:25 Kolejne OFIARY COVID-19 w woj. śląskim. Kim były?

 Dwa śmiertelne przypadki dotyczą województwa śląskiego. W szpitalu w Raciborzu zmarł 67-letni mężczyzna, a w szpitalu w Zawierciu 60-latek.

Więcej szczegółów znajdziesz TUTAJ.

10:15 Walkę z koronawriusem przegrało 10 osób. Skąd pochodziły?

W piątek rano potwierdzono kolejnych 10 zgonów z powodu koronawirusa. Zmarli pacjenci to:

 • 74-latek z Kozienic,
 • 83-latka z Warszawy,
 • 89-latka i 91-latka z Łodzi,
 • 94-latek z Gdańska,
 • 73-latek, 64-latek, 84-latka, 67-latek z Raciborza,
 • 60-latek z Zawiercia.

10:10 Nowy raport Ministerstwa Zdrowia!

Mamy 129 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw:

 • śląskiego (81),
 • małopolskiego (15),
 • opolskiego (8),
 • dolnośląskiego (7),
 • podlaskiego (6),
 • pomorskiego (3),
 • wielkopolskiego (3),
 • kujawsko-pomorskiego (2),
 • zachodniopomorskiego (1),
 • lubuskiego (1),
 • warmińsko-mazurskiego (1).

Nie żyje kolejnych 10 osób!

09:48 Koronawirus na Ukrainie: Ponad 500 przypadków w 24 godziny!

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem wykryto u 553 osób, 15 chorych na Covid-19 zmarło, a 330 wyzdrowiało - przekazał w piątek resort ochrony zdrowia. Bilans zainfekowanych wzrósł do 25 964, zgonów do 762, a wyzdrowień do 11 372. Dzień wcześniej informowano o 588 nowych zakażeniach - był to dotychczas najwyższy dobowy bilans wykrytych infekcji. Na Covid-19 zachorowało w kraju łącznie 1 859 dzieci i 4 963 pracowników medycznych. Hospitalizacji wymagało 7 840 chorych, a 298 pacjentów podłączono do respiratorów (PAP).

09:45 Austria, Czechy i Słowacja otwierają wspólne granice!

- Ustaliliśmy, że dzięki skutecznej obronie przed pandemią od czwartku, godz. 8:00 rano umożliwiamy nawzajem swoim obywatelom przebywanie na terytorium innego kraju. Wpuszczamy bez ograniczeń na terytorium Węgier obywateli Austrii, Czech i Słowacji i umożliwiamy Węgrom wyjazd bez ograniczeń do tych krajów - poinformował cytowany przez PAP szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto.

9:25 Ministerstwo Zdrowia: Coraz więcej ozdrowieńców w Polsce!

W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 2085 osób. Wyzdrowiało 12 tys. 410 chorych, u których potwierdzono zakażenie - wynika z danych Ministerstwa Zdrowia.
Pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 19 tys. 274 osoby, a kwarantanną objęto 81 tys. 244 osób.

9:15 Fatalnie w Meksyku! Rośnie 4400 nowych zakażeń w ciągu doby!

W Meksyku zdiagnozowano w czwartek kolejne 4442 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, 816 osób zainfekowanych SARS-CoV-2 zmarło. Dotychczas w Meksyku odnotowano 105680 zakażeń, a 12545 chorych zmarło. Prezydent Manuel Lopez Obrador wezwał do zachowania spokoju i "niepoddawania się psychozie" w sytuacji, gdy w Meksyku drugi dzień z rzędu odnotowano ponad dwukrotny wzrost liczby ofiar śmiertelnych z powodu Covid-19 w stosunku do dotychczasowych 200-400 zgonów w ciągu doby.

8:55 Coraz lepsza sytuacja w Wielkopolsce

Z każdym dniem rosną liczby związane z zarazą, ale już nie tak lawinowo. Na szczęście jest coraz więcej pozytywnych informacji. Kolejne osoby w województwie wielkopolskim wyzdrowiały i to są zdecydowanie bardzo dobre wiadomości! [CZYTAJ WIĘCEJ]

8:40 Koronawirus w kujawsko-pomorskim

Rośnie liczba osób zakażonych koronawirusem. Obecnie w Bydgoszczy i województwie kujawsko-pomorskim zdiagnozowano blisko 600 osób. Z urzędu wojewódzkiego płyną także dobre wiadomości. [CZYTAJ WIĘCEJ]

8:25 Dramatyczne liczby w Brazylii

Według brazylijskiego resortu zdrowia w ostatnich 24 godzinach na COVID-19 zmarły kolejne 1473 osoby. W tym czasie zarejestrowano blisko 31 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem.

Od początku wybuchu epidemii w Brazylii potwierdzono oficjalnie 614 941 przypadków koronawirusa. Niestety, 34 021 osób zmarło.

7:55 Wielka Brytania: maseczki ochronne obowiązkowe w publicznym transporcie od 15 czerwca. Brutalny komentarz mediów!

BBC transmitowało konferencję prasową, na której Grant Shapps (członek parlamentu brytyjskiego) zapowiedział obowiązkowe zakrywanie twarzy w komunikacji miejskiej od 15 czerwca.

Podobnie jak w wielu innych krajach (zaczynając od USA, gdzie rozwiązanie zainicjował burmistrz Nowego Jorku), Shapps na konferencji zaznaczył, że chodzi o zasłanianie twarzy - niekoniecznie profesjonalną maseczką ochronną.

BBC pisze: "staje się to, kiedy Wielka Brytania odnotowała śmierć kolejnych 176 osób, pozytywnie zdiagnozowanych na COVID-19, [...] co daje łączną liczbę 39,904. zgonów".

7:45 Stany Zjednoczone: Bezrobocie spada, ale wciąż ogromne. "Firmy dopasowały się do środowiska"

Według raportu agencji prasowej Reuters w USA po raz pierwszy od marca zaczęło spadać bezrobocie. W tym przypadku, przełomowy okazał się dobiegający końca tydzień. To właśnie w tym okresie po zasiłek dla bezrobotnych zgłosiło się mniej, niż 2 miliony Amerykanów. To najmniej od połowy marca.

Jak donosi Reuters, to odpowiedź rynku. "Firmy dopasowały się do nowego środowiska, zmienionego przez COVID-19".

7:20 Maurizio Cecconi: naczelny lekarz z Włoch ostrzega Europę! "Przygotujcie się"

Jak donosi The Guardian, Maurizio Cecconi - naczelny lekarz włoski przestrzega resztę Europy.

- Lockdown może powrócić, jeśli nastąpi druga fala [...] jak twierdzą czołowi specjaliści intensywnej opieki medycznej, może zajść potrzeba ponownego nałożenia ograniczeń blokujących, jeśli nastąpi odrodzenie w przypadkach koronawirusa - pisze brytyjski dziennik.

Maurizio Cecconi ma być przewodniczącym "European Society of Intensive Care Medicine", i teraz jasno wskazuje: "społeczeństwo musi się nauczyć żyć z koronawirusem dopóki nie będzie szczepionki".

- Jeśli nastąpi wzrost transmisji, musimy być przygotowani na ponowne spowolnienie i być może zastosować [środki] ograniczające, znowu - podaje słowa lekarza The Guardian.

7:06 Cały świat: ponad 10 tys. nowych przypadków w ciągu doby

Tylko w ciągu jednej doby na całym świecie (dokładniej: w 215 krajach) potwierdzono 10.013 przypadków zakażeń SARS-COV-2.

Polska znajduje się na 37. miejscu w rankingu krajów objętych epidemią.

6:56 Pogrom w USA: ponad tysiąc zgonów na dobę. "Epidemia zwolniła"

Najnowsze statystyki - zarówno Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore, na które powołuje się PAP, jak serwis worldometers - wskazują na 1021 zgonów w USA w przeciągu ostatniej doby.

- Na Stany Zjednoczone przypada więcej niż co czwarty odnotowany na świecie zgon z powodu koronawirusa - informuje PAP.

Według czwartkowych (4 czerwca) danych uniwersytetu najwięcej osób zmarło w Nowym Jorku (30 174) i New Jersey (11 970). Jednocześnie w całych Stanach Zjednoczonych wykonano najwięcej testów na świecie - 18 mln 680 tys.

Mimo tych danych, w porównaniu do kwietnia br. - epidemia na terenie USA zwolniła.

6:01 BIG InfoMonitor: ok. 20 mln zł długu przybyło branży rekreacyjno-kulturalnej w miesiąc pandemii

Firmy z branży rekreacji i kultury miały w kwietniu 188,4 mln zł długu; w miesiąc wzrósł on o blisko 20 mln zł - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Według ekspertów nadchodzący weekend okaże się przełomowy dla przedsiębiorstw, które będą mogły wznowić działalność.
Jak wskazał PAP prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak, dla wielu firm takich jak kina, teatry, siłownie, szczególnie mniejszych, możliwość wznowienia działalności od 6 czerwca może oznaczać powrót do względnej normalności i rozpoczęcie długotrwałego procesu odzyskiwania rentowności - informuje PAP.

23:01 Dziękujemy dziś za uwagę

Zapraszamy jutro.

22:54 Francja: 44 nowe zgony związane z koronawirusem

44 osoby zakażone koronawirusem zmarły w ciągu ostatniej doby we Francji - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia tego kraju. Tym samym liczba zgonów od początku pandemii wynosi we Francji 29 065.

Resort zaznaczył, że czwartkowy bilans dotyczy ofiar śmiertelnych w szpitalach. Nie obejmuje natomiast zgonów w domach opieki społecznej, których liczba zostanie zaktualizowana dopiero 9 czerwca.

Raport ministerstwa podaje, że stwierdzono 767 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i obecnie ich całkowita liczba wynosi 152 444. Na oddziałach intensywnej terapii pozostaje 1163 osób, to o 47 mniej niż w środę. W sumie pod opieką lekarką jest 13 101 osób, czyli o 413 mniej niż dzień wcześniej.

22:36 Ministerstwo Rozwoju: w salonach piercingu trzeba będzie zostawić dane kontaktowe

W salonach piercingu klienci będą zostawiali swoje dane kontaktowe, tak by w przypadku np. kontaktu z osobą zarażoną COVID-19 móc się z nimi skontaktować - wynika z opublikowanych w czwartek rekomendacji resortu rozwoju i GIS dla funkcjonowania salonów piercingu.

Ministerstwo poinformowało, że rekomendacje dot. funkcjonowania tej branży były konsultowane ze stowarzyszeniem Professional Piercers Poland.

22:15 Koronawirus w Zawierciu. Kolejne zakażenia w szpitalu! Nie panują nad sytuacją?

Kolejne zakażenia koronawirusem w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu. Jak informuje placówka u trzech pracowników oddziału wewnętrznego wykryto wirusa z Chin. Dyrekcja placówki w związku z zaistniałą sytuacją postanowiła przeprowadzić analizę, albowiem mimo wprowadzanych w placówce procedur bezpieczeństwa, lekarze cały czas są narażeni na zakażenie. [SZCZEGÓŁY]

21:55 Koronawirus w Kozienichach. Wykryto zakażenia wśród personelu medycznego pracowni radiologicznej oraz USG

Nadal w Szpitalu Powiatowym w Kozienicach panuje trudna sytuacja epidemiologiczna. Wykryto kolejne zakażenia koronawirusem wśród pracowników. Tym razem dotyczy to osób pracujących w Pracowni Radiologii i USG. Zostały wstrzymane przyjęcia pacjentów wymagających powyższych badań do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.[SZCZEGÓŁY]

21:41 Bilans SARS-CoV-2 w Polsce w czwartek: 361 nowych zakażeń i dwa zgony

Dotychczas w Polsce potwierdzono 25 tys. 48 przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Zmarło już 1 117 osób, a ponad 12 tys. chorych wyzdrowiało. Resort zdrowia w czwartek poinformował łącznie o 361 nowych zakażeniach i o śmierci dwóch osób.

21:27 W. Brytania: 176 zgonów na Covid-19 odnotowano w ciągu ostatniej doby

Władze Wielkiej Brytanii poinformowały w czwartek, że w ciągu ostatniej doby odnotowano zgony 176 osób zakażonych koronawirusem i 1805 nowych przypadków infekcji. W całym kraju zmarło dotąd 39 904 spośród ponad 281 tys. chorych na Covid-19.

21:05 UE: Jourova krytykuje sposób komunikacji w Unii w czasie kryzysu

Unia Europejska musi lepiej komunikować się w przyszłości w sytuacji kryzysu, w przeciwnym razie inne kraje, takie jak Chiny, wypełnią tę przestrzeń - ostrzegła w czwartek wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viera Jourova.

„Zbyt często nie potrafiliśmy przedstawić naszej wersji Europy i wsparcia Unii Europejskiej (podczas kryzysu pandemii koronawirusa - PAP)” - powiedziała Jourova podczas webinarium zorganizowanego przez jej grupę polityczną Odnowić Europę,. "Najwyższy czas, abyśmy podjęli takie działanie i nie pozwolili innym, na przykład Chinom, wypełnić tej przestrzeni" - podkreśliła. Jej słowa cytuje portal Politico.

20:48 Szwecja: od 13 czerwca możliwe swobodne podróżowanie po kraju

Od 13 czerwca możliwe będzie swobodne podróżowanie po kraju dla osób nie mających objawów infekcji koronawirusa - ogłosił w czwartek premier Szwecji Stefan Loefven. Sytuacja epidemiczna w Szwecji wciąż jest jednak poważna.

Jak tłumaczył szef rządu "sama podróż nie jest zagrożeniem, jeśli przestrzegane będą zalecenia o dystansowaniu społecznym oraz o unikaniu zgromadzeń powyżej 50 osób". Wcześniej od 19 marca odradzano wyjazdów w celach innych niż konieczne, a od 13 maja zezwolono na podróże w odległości do dwóch godzin jazdy samochodem, licząc od miejsca zamieszkania.

20:30 Włochy: zmarło 88 osób na Covid-19, jest 177 nowych zakażeń

We Włoszech minionej doby zmarło 88 osób zakażonych koronawirusem - podała w czwartek Obrona Cywilna, co oznacza wzrost w porównaniu ze środą, gdy było 71 zgonów. Łączny bilans zmarłych wzrósł do 33 689. Spada liczba nowych zakażeń; jest ich 177.

Obecnie według oficjalnych danych w całym kraju jest 38 tysięcy zakażonych. Ich liczba zmniejszyła się o następnych ponad 860.

20:01 W Hiszpanii w ciągu doby pięć zgonów na Covid-19; w Portugalii - osiem

Rząd Hiszpanii poinformował w czwartek, że w ciągu ostatniej doby w tym kraju zmarło pięć osób zakażonych koronawirusem. Z kolei w Portugalii krajowe władze medyczne zanotowały osiem nowych ofiar śmiertelnych epidemii Covid-19.

Jak podał resort zdrowia Hiszpanii, w ciągu ostatnich 24 godzin liczba zmarłych zakażonych koronawirusem zwiększyła się do 27 133, czyli o pięć nowych zgonów. Z kolei w ciągu ostatniej doby liczba zainfekowanych wzrosła tam do 240 660. Dzień wcześniej liczba zakażeń była niższa o 334 przypadki.

Tymczasem w Portugalii w ciągu ostatniej doby zmarło ośmiu pacjentów zakażonych koronawirusem. W sumie zanotowano już w tym kraju 1455 ofiar śmiertelnych Covid-19.

19:47 Wakacje 2020. Nie chcą przyjmować Ślązaków! Co robić? Rzecznik Praw Obywatelskich RADZI!

W ostatnim czasie przedstawiliśmy historie wielu osób ze Śląska, które próbowały zarezerwować nocleg na wakacje, ale im odmówiono ze względu na duży w ostatnim czasie przyrost zakażeń koronawirusem w regionie. Czy w ten sposób właściciel domku czy pensjonatu łamie prawo? Co można w takiej sytuacji zrobić? Zapytaliśmy Rzecznika Praw Obywatelskich. [SZCZEGÓŁY]

19:30 Iran: rekordowa liczba nowych zakażeń - 3 574, zmarło 59 chorych

W Iranie odnotowano w ciągu ostatniej doby rekordowa liczbę nowych zakażeń koronawirusem - 3 574. Zmarło 59 osób - podał resort zdrowia. Państwowa telewizja przypomina o konieczności zachowania środków bezpieczeństwa oraz zaniechaniu podróży, które nie są konieczne.

19:10 Białoruś: 865 nowych infekcji Sars-CoV-2 w ciągu doby, pięć zgonów

Pięć osób zmarło w ciągu ostatniej doby z powodu koronawirusa, a w całym kraju odnotowano 865 nowych przypadków infekcji – wynika z opublikowanego w czwartek komunikatu ministerstwa zdrowia.

Jak podał resort, ogółem od początku epidemii potwierdzono na Białorusi 45 981 przypadków infekcji Sars-CoV-2. Oznacza to, że dobowy przyrost wyniósł 865 przypadków i już szósty dzień z rzędu utrzymuje się poniżej 900.

18:40 Koszalin. Wykryto kolejne dwa przypadki zakażenia! To dwie kobiety w średnim wieku! 

W czwartek, 4 czerwca, wieczorem Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych przypadkach zachorowań na COVID-19 w Polsce. Niestety, znów przybyło chorych. Tym razem najwięcej w województwie łódzkim. Nowe przypadki zakażenia koronawirusem wykryto także w Koszalinie! [SZCZEGÓŁY]

18:31 Uniwersytet Hopkinsa: ponad 6,5 mln zakażeń koronawirusem na świecie

Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa z Baltimore liczba osób zakażonych koronawirusem na całym świecie przekroczyła w czwartek 6,5 mln. Najwięcej infekcji jest w Stanach Zjednoczonych - ponad 1,8 mln. Zmarło ponad 380 tys. osób.

Do tej pory w trzech krajach zanotowano ponad 400 tys. przypadków zakażenia. Najwięcej jest w USA - 1 851 520, a kolejne dwa kraje na tej liście to Brazylia (ponad 584 tys.) i Rosja (ponad 440 tys.).

18:20 Koronawirus w Polsce: OGROMNY WZROST zakażeń w województwie łódzkim! Kim są chorzy?

Ministerstwo zdrowia podało dziś (4 czerwca) popołudniu informacje o 222 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Połowa z nich dotyczy mieszkańców województwa łódzkiego. Szczegóły w materiale.

18:03 Koronawirus na Śląsku. GWAŁTOWNY spadek zachorowań! Czegoś takiego jeszcze nie było!

Spada liczba zakażeń koronawirusem na Śląsku. W popołudniowym raporcie odnotowano już tylko 16 nowych przypadków w woj. śląskim. Dużo zakażeń jest za to w woj. łódzkim - tam zanotowano aż 112 nowych przypadków. [SZCZEGÓŁY]

17:45 Ministerstwo Zdrowia podało nowe dane

W popołudniowych raportach WSSE nie mamy odnotowanego żadnego przypadku zgonu z powodu #COVID19.

Mamy 222 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirusem z województw:

 • łódzkiego (112),
 • mazowieckiego (50),
 • śląskiego (16),
 • podlaskiego (11),
 • dolnośląskiego (8),
 • małopolskiego (6),
 • opolskiego (4),
 • świętokrzyskiego (4),
 • wielkopolskiego (4),
 • kujawsko-pomorskiego (3),
 • zachodniopomorskiego (2),
 • lubelskiego (1),
 • pomorskiego (1).

17:35 Włochy: do końca roku niemal co trzecia osoba będzie miała zrobiony test na koronawirusa

Do końca roku prawie jedna trzecia Włochów będzie już przebadana na obecność koronawirusa - poinformował w czwartek rządowy komisarz do spraw epidemii Domenico Arcuri. Dodał, że we włoskich firmach zamówiono 2 miliardy maseczek, 5 milionów przygotowano dla szkół.

Podczas konferencji prasowej w siedzibie Obrony Cywilnej w Rzymie Arcuri powiedział, że na początku kryzysu epidemiologicznego w kraju wykonywano około 40 tysięcy testów dziennie. W maju średnia ta wynosiła 61 tys. badań dziennie. Obecnie liczba ta wynosi ponad 84 tysiące i ma wzrosnąć do 89 tys.

17:10 Koronawirus w Tuchowie. Redemptoryści ZAKAŻENI podczas święceń kapłanskich

Wyniki badań na obecność SARS-CoV-2 potwierdziły, że trzech redemptorystów jest zakażonych koronawirusem. Brali oni udział w święceniach kapłańskich, do jakich doszło w minioną sobotę (30 maja) w tuchowskim sanktuarium. Kwarantanną są objęci zakonnicy z czterech domów tego zakonu. Warszawska prowincja redemptorystów wydała oświadczenie na temat zaistniałej sytuacji. [SZCZEGÓŁY]

16:55 SARS-CoV-2 to BROŃ BIOLOGICZNA? TERRORYŚCI wykorzystają KORONAWIRUSA

Jak globalna pandemia może wpłynąć na model działania międzynarodowego terroryzmu? Czy może posunąć się do użycia w zamachach broni biologicznej? Jaką funkcję w jego taktyce pełni SARS-CoV-2? Czy bagatelizujemy zabezpieczenia kontrterroystyczne i stawiamy ponad nie bezpieczeństwo sanitarne? Wyjaśnia nam te zawiłości dr n. wojskowych KRZYSZTOF LIEDEL, dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas. Przeczytaj cały nasz artykuł. Kliknij TUTAJ.

16:42 Starsi mężczyźni boją się koronawirusa najmniej ze wszystkich grup

Starsi mężczyźni mogą być bardziej narażeni na COVID-19 z powodu tego, że najmniej ze wszystkich grup martwią się zakażeniem i śmiercią - wynika z badania psychologów z Georgia State University (USA). Jest to bardzo niepokojące, ponieważ to właśnie panowie w podeszłym wieku są najbardziej wrażliwi na ciężki lub zakończony zgonem przebieg infekcji - informuje PAP.

16:31 Koronawirus. Punkt drive-thru w Poznaniu. Kto będzie mógł się BEZPŁATNIE przebadać?

Od ponad trzech miesięcy zmagamy się z epidemią koronawirusa. W Poznaniu powstanie centrum pobrań prób COVID-19 drive-thru. To kolejne wielkopolskie miasto z takim punktem. Kto będzie mógł się bezpłatnie przebadać? Sprawdźcie szczegóły! Kliknij TUTAJ.

16:11 Morawiecki: Poczta bezpodstawnie powołała się na moją decyzję

Tak stwierdził premier RP w informacji skierowanej do burmistrza Mosiny w województwie wielkopolskim. Mężczyzna odmówił udostępnienia Poczcie Polskiej spisu wyborców "z uwagi na wątpliwości natury prawnej", dlatego zwrócił się do Prezesa Rady Ministrów z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy i wstrzymanie wykonania decyzji. W odpowiedzi Mateusz Morawiecki umorzył postępowanie, pisząc, "iż Poczta Polska, występując do Gminy Mosina z żądaniem o udostępnienie danych ze spisu wyborców, bezpodstawnie powołała się na jego decyzję z dnia 16 kwietnia br. i nie była do tego uprawniona".

15:58 Opole: Ratownicy medyczni takiej pomocy jeszcze nie mieli!

Jeżdżący w opolskich karetkach musieli nierzadko korzystać z pomocy strażaków, gdy przyszło im ratować życie i zdrowie osób otyłych, ale teraz to się zmieni - SZCZEGÓŁY.

15:50 Świebodzice: Uszyli i rozdali maseczki za darmo - teraz dostali karę!

Na taki gest zdobyli się pracownicy miejscowego Miejskiego Domu Kultury, którzy jeszcze w kwietniu sami uszyli maseczki i rozdali je mieszkańcom. To nie spodobało się radnemu gminnemu Sebastianowi Białemu, który twierdził, że w czasie przekazywania masek doszło do złamania przepisów ograniczających epidemię. Sanepid nałożył na dyrektor MDK-u karę 10 tys. złotych, a śledztwo w tej sprawie prowadzi także prokuratura.

15:40 Koronawirus: Polska otwiera kolejny punkt odpraw na granicy!

Zostanie uruchomiony w piątek 5 czerwca w Radomierzycach na granicy z Niemcami, gdzie było już kiedyś przejście. Teraz granicę będzie można tam przekraczać od godz. 8 do soboty 6 czerwca do godz. 22. O nowym punkcie odpraw poinformowała Straż Graniczna.

15:29 Koronawirus w Hiszpanii: Katalonia wykorzystuje pandemię?

Dziennik "El Mundo" twierdzi, że dla władz regionu to instrument, dzięki któremu mogą promować zyskanie większej autonomii. Według gazety Katalonia powiększa struktury przedstawicielstw zagranicznych, co robi, zatrudniając w nich 1-2 osoby więcej i podejmując współpracę z firmami PR-wymi, które mają pomóc szerzyć ideę separatyzmu. Te działania miały się nasilić w czasie pandemii koronawirusa. (PAP)

15:10 Szczepionka na koronawirusa pod koniec roku? "Będzie 100 milionów próbek"

Naukowcy w pocie czoła opracowują szczepionkę na SARS-CoV-2. Do końca roku Stany Zjednoczone powinny mieć 100 milionów dawek jednej szczepionki na koronawirusa. Takie informacje przekazał dr Anthony Fauci, dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych i członek grupy ds. koronawirusa w Białym Domu. - Na początku 2021 mamy nadzieję mieć kilkaset milionów dawek - powiedział Fauci podczas wywiadu dla "Journal of American Medical Association". Nadal nie jest jasne, czy i w jakim stopniu szczepionka będzie skuteczna przeciwko nowemu koronawirusowi [CZYTAJ WIĘCEJ].

15:05 Nowe zasady w autobusach i pociągach. Jak teraz podróżować? [SZCZEGÓŁY]

Zmiany w miejskich autobusach obowiązują już od 1 czerwca. Od dzisiaj w życie weszły natomiast kolejne. Sprawdź, jakie są aktualne standardy i jak jeździć autobusami miejskimi i pociągami, żeby nie złamać prawa. Ile osób może podróżować jednym autobusem, a ile pociągiem? Na te pytania odpowiadamy w artykule SE.PL/OPOLE.

14:55 Koronawirus w kolejnych kościołach diecezji tarnowskiej! FATALNE skutki luzowania obostrzeń

Po poluzowaniu obostrzeń dotyczących limitu osób mogących równocześnie przebywać w świątyni, nastąpił wysyp podejrzeń o zakażenie koronawirusem wśród księży. Wczoraj informowaliśmy o zamknięciu z tego powodu klasztoru redemptorystów w Tuchowie. Podobny przypadek dotyczy kapłanów z Królówki w powiecie bocheńskim i Kaniny w powiecie limanowskim [CZYTAJ WIĘCEJ].

14:40 Koronawirus na świecie: Już przeszło 6,6 mln wykrytych zakażeń!

Spośród pacjentów, u których zdiagnozowano COVID-19, zmarło już 388 tys. osób. Łączna liczba wyzdrowień we wszystkich krajach zbliża się do 3,2 mln.

14:20 Warszawa: Wyruszył transport z pomocą medyczną dla Białorusi

Aż 5 mln maseczek, 250 tys. litrów płynu dezynfekującego, 30 respiratorów i 21 tys. opakowań leków przekazała Białorusi Polska. Konwój z pomocą wyruszył w czwartek (4 czerwca) z Warszawy. - Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie - powiedział, dziękując za wsparcie, ambasador Białorusi w Polsce Władimir Czuszew. (PAP)

14:00 GUS: W czasie pandemii liczba cudzoziemców przebywających w Polsce spadła o 223 tysiące

W ciągu dwóch pierwszych miesięcy pandemii COVID-19, czyli marca i kwietnia, liczba cudzoziemców przebywających w Polsce zmniejszyła się o ponad 200 tysięcy. W porównaniu z końcem lutego jest to spadek o 10 procent. Tak wynika ze wstępnych szacunków GUS.

W opracowaniu Główny Urząd Statystyczny wskazuje, że według stanu na koniec 2019 roku (na podstawie rejestrów PESEL, UdSC, ZUS, KEP, MRPIPS, MNISW, MEN, KRUS i NFZ) w Polsce przebywało 2,1 miliona cudzoziemców, z czego ponad 64 procent stanowili Ukraińcy. (PAP)

13:45 Testy na koronawirusa

W ciągu doby wykonano ponad 29,4 tys. testów na obecność koronawirusa - przekazało Ministerstwo Zdrowia.

13:40 Polska i Komisja Europejska pomogą Białorusi

Wielka pomoc dla Białorusi w walce z COVID-19. Polska we współpracy z Komisją Europejską przekaże m.in. maseczki ochronne, przyłbice, płyny dezynfekujące, leki oraz kilkadziesiąt respiratorów. Wartość przekazanych środków przekroczy 11 mln euro.

13:20 Zaskakujące informacje z Włoch!

W pierwszym ognisku koronawirusa w regionie Wenecja Euganejska na północy Włoch szerzył się on już w pierwszej połowie stycznia, a więc na ponad miesiąc przed jego oficjalnym wykryciem w tym kraju - wynika z badań serologicznych przeprowadzonych wśród mieszkańców.

Badaniom poddano ludność miejscowości Vo, gdzie 21 lutego zmarł zakażony koronawirusem 78-letni mężczyzna. Był to pierwszy zgon na Covid-19 zanotowany we Włoszech.

W trakcie badań, w 3-tysięcznym miasteczku przeciwciała ma 5 procent mieszkańców. (PAP)

13:00 Chorzy na zawał boją się koronawirusa

Z badań Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego wynika, że na całym świecie ponad połowa pacjentów z zawałem unika zgłaszania się do szpitala z obawy przed koronawirusem. Chorzy zgłaszają się zbyt późno, by odnieść korzyści z terapii ratującej życie.

12:55 Koronawirus: rekordowy dzień na Ukrainie

Ukraińskie ministerstwo ochrony zdrowia poinformowało, że minionej doby wykryto 588 przypadków zakażenia koronawirusem. 12 chorych zmarło, a 602 wyzdrowiało. To najwyższy dotąd dobowy bilans potwierdzonych infekcji. Zarażonych na Ukrainie jest obecnie 25 411 osób. 747 pacjentów zmarło, a 11 042 osób wyzdrowiało.

12:50 Koronawirus szaleje w Rosji. Dramatyczne dane

Liczba zakażeń koronawirusem w Rosji wzrosła 441 108 przypadków. W ciągu minionej doby wykryto 8831 nowych zachorowań, o 295 więcej niż dzień wcześniej. Od środy (3 czerwca) zmarło 169 osób. Łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii COVID-19 wzrosła do 5384.

12:40 George Floyd miał koronawirusa

Opublikowano raport z sekcji zwłok w związku ze śmiercią George’a Floyda. Według stanowej sekcji zwłok 46-letni Afroamerykanin był zakażony koronawirusem SARS-CoV-2. Wirusem miał się zakazić na początku kwietnia. Koronawirus nie przyczynił się do śmierci Floyda, co wykazała sekcja zwłok.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ: George Floyd miał koronawirusa. Nowe wyniki sekcji zwłok

12:30 Uciekł z więzienia. Mógł mieć koronawirusa

Jeden z osadzonych z warszawskiego więzienia uciekł ze Szpitala Bródnowskiego! Miał tam być zbadany pod kątem obecności koronawirusa.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ: Więzień UCIEKŁ ze Szpitala Bródnowskiego! Czekał na wynik testu na koronawirusa

12:20 Polacy nie przestrzegają kwarantanny?

Rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka poinformował, że policjanci ostatniej doby sprawdzili 72 988 osób poddanych kwarantannie. W ok. 1000 przypadków funkcjonariusze stwierdzili uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych.

Rzecznik KGP przekazał również, że od początku epidemii 180 policjantów zostało zakażonych, a 156 wyzdrowiało. - Od początku działań ok. 3000 było na kwarantannie, obecnie jest na kwarantannie 135 funkcjonariuszy - poinformował insp. Ciarka.

12:12 Chińscy naukowcy: każdy dzień zwłoki to kolejne 2 dni epidemii

Z analizy danych z 58 chińskich miast wynika, że miasta, w których szybciej zarządzono społeczny dystans, szybciej opanowały epidemię - Według naukowców jeden dzień zwłoki z wdrożeniem izolacji "wydłużał" czas trwania epidemii o 2,4 dnia.

12:00 Wesele w dobie epidemii. Jak zorganizować? Szczegółowe wytyczne rządu. Zobacz, o czym musisz pamiętać

Obecnie trwa kolejny etap znoszenia obostrzeń związanych z epidemią. Jednym z ważniejszych elementów tego etapu jest odmrożenie branży weselnej. Organizowanie przyjęć weselnych jest już w Polsce dozwolone, ale pod pewnymi zasadami. Szczegółowe informacje w sprawie organizowania wesel w dobie epidemii podało Ministerstwo Rozwoju. Wytyczne powstały we współpracy ministerstwa z  Głównym Inspektorem Sanitarnym.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

11:45 Koronawirus. Łatwiejszy tranzyt przez Słowację, ale jest jeden warunek! Sąsiedzi poszli na rękę Polakom

Nasz południowy sąsiad złagodził obostrzenia dotyczące tranzytu przez własne terytorium. Były one wprowadzone ze względu na epidemię koronawirusa. Od wtorku 2, czerwca przez Słowację można przejeżdżać bez uzyskiwania wcześniejszej zgody władz tego kraju. Trzeba jednak mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem i spełnić jeden warunek.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

11:30 Toruń. Rower miejski bardzo popularny. Koronawirus mu nie przeszkadza

Dobra pogoda, poluzowanie obostrzeń sanitarnych sprawiają, że coraz chętniej korzystamy z toruńskiego roweru miejskiego Torvelo. - Tylko w maju odnotowaliśmy ponad 12 tysięcy wypożyczeń! - informuje nas Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik prasowy MZD w Toruniu.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

11:15 MZ: 139 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. Jeden w okolicach Torunia

W czwartek (4 czerwca) tuż po godzinie 10:00, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Jest jeden nowy chory w województwie kujawsko-pomorskim. Nadal niechlubnym "liderem" jest województwo śląskie. Zobaczcie kolejny raport z walki z COVID-19 w naszym kraju.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

10:55 Kolejne ofiary śmiertelne koronawirusa. W Zgierzu zmarła kobieta

Zgierz: Nie żyje 83-latka chora na COVID-19 – podało w czwartkowym komunikacie Ministerstwo Zdrowia. To jedna z dwóch kolejnych ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa w Polsce. Jak wynika z danych resortu, w całym kraju odnotowano też 139 nowych zakażeń. Większość na Śląsku. Oto najnowsze dane o koronawirusie w Polsce.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

10:45 Kalisz. Opiekunki chorych na COVID-19 wymieniały się zużytymi maseczkami jednorazowymi! To się musiało ŹLE skończyć

Po proteście pracowników Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu, którzy domagają się wyrzucenia dyrektorki placówki, bo ich zdaniem, lekceważąc epidemię, naraziła wszystkich na śmiertelne niebezpieczeństwo - Halina Szalska twierdzi, że… nie ma sobie nic do zarzucenia. - Jest to nagonka związków zawodowych - twierdzi jej adwokat Zbigniew Kruger. Tymczasem na jaw wychodzą nowe, przerażające fakty!

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

10:15 Koronawirus na Śląsku: 100 nowych zakażeń i zgon. MZ podało kolejne dane

Ministerstwo Zdrowia opublikowało dzisiaj (4 czerwca) o godz. 10:00 najnowszy raport dotyczący kolejnych zakażeń koronawirusem. Najwięcej, ponownie, odnotowano w województwie śląskim. Sprawdźcie szczegóły!

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

10:00 Kolejne przypadki zakażeń koronawirusem. Nowe dane Ministerstwa Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia opublikowało dzisiaj (4 czerwca) o godz. 10:00 raport dotyczący nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. Wynika z niego, że odnotowano 139 kolejnych zakażeń.

Dotyczą one województw:

 • śląskiego (104),
 • małopolskiego (15),
 • wielkopolskiego (6),
 • świętokrzyskiego (5),
 • opolskiego (4),
 • dolnośląskiego (3),
 • kujawsko-pomorskiego (1),
 • podlaskiego (1).

- Z przykrością informujemy o śmierci 2 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 83-K Zgierz, 67-M Racibórz. Osoby te miały choroby współistniejące - podało MZ.

W Polsce potwierdzono do tej pory 24 826 przypadki zakażeń koronawirusem. Doszło również do 1 117 zgonów.

09:35 Kolejne kraje europejskie otwierają swoje granice dla turystów

PAP: Od środy obywatele państw UE mogą podróżować do Włoch, w czwartek swoje granice otwiera Austria. Niemcy, Czechy, Francja i Grecja planują to uczynić 15 czerwca. A Hiszpania otworzy się 22 czerwca. Obecnie polskie MSZ nadal zaleca swoim obywatelom unikanie wszelkich podróży zagranicznych. Oprócz normalnie przeprowadzanych kontroli na granicach Polski będących zarazem zewnętrznymi granicami Unii Europejskiej, w portach morskich i na lotniskach, kontrolowani są również podróżni przekraczający granice z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą. Polacy wracający do kraju z zagranicy mają obowiązek przejścia 14-dniowej kwarantanny domowej. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński poinformował we wtorek, że nowe rekomendacje związane z wyjazdami zagranicznymi będą przedstawione mniej więcej w połowie miesiąca.

09:10 Koronawirus na Śląsku: Lotnisko Katowice-Pyrzowice uziemione jako jedyne w Polsce!

Lotnisko w Pyrzowicach jako jedyne w Polsce znalazło się na europejskiej liście lotnisk o "wysokim ryzyku epidemiologicznym". Chodzi oczywiście o koronawirusa. Oznacza to duże ograniczenia i utrudnienia dla pasażerów. Szczegóły poniżej!

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

08:50 Niemcy: wzrost zachorowań, 394 nowe przypadki koronawirusa

PAP: Liczba potwierdzonych przypadków zachorowań na koronawirusa zwiększyła się w Niemczech w ciągu ubiegłej doby o 394 - poinformował w czwartek Instytut Roberta Kocha (RKI). 30 osób zmarło. Instytut podał, że po uwzględnieniu najnowszych danych łączna liczba zgonów na Covid-19 wzrosła do 8581 a zachorowań do 182 764. Na przełomie marca i kwietnia - w szczycie epidemii - w ciągu doby umierało w Niemczech od ponad 100 do ponad 300 osób z rozpoznanym Covid-19. Wśród niemieckich krajów związkowych najwięcej zakażeń wykryto dotychczas w Bawarii, Nadrenii Północnej-Westfalii i Badenii-Wirtembergii a najmniej w sąsiadującej z Polską Meklemburgii-Pomorzu Przednim.

08:25 Koronawirus w Kaliszu. Zobacz, ile osób WYZDROWIAŁO! 

Sytuacja w naszym regionie nadal jest bardzo trudna. Wczoraj (3 czerwca) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych osobach, których wyniki testów potwierdziły obecność koronawirusa. Tym samym liczba zakażonych w Wielkopolsce wzrosła do 2206 osób. Są też dobre informacje - coraz więcej osób pokonuje wirusa!

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

08:05 Białystok. Pacjentka Białostockiego Centrum Onkologii zakażona koronawirusem

Koronawirus w Białostockim Centrum Onkolgii. Rośnie liczba osób u których zdiagnozowano COVID-19. Koronawirusa wykryto u pacjentki, która w poniedziałek została wypisana do domu. Personel oddziału, na którym przebywała pacjentka, nie zachorował. W sumie wykryto 8 przypadków koronawirusa u pracowników szpitala i 1 u pacjentki.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

07:40 W Zachodniopomorskiem wyzdrowiało już prawie 80 PROCENT zarażonych! Czy epidemia WYGASA?

Do chwili obecnej (3 czerwca 2020, godz. 18:00) w województwie zachodniopomorskim potwierdzono 548 przypadków zarażenia koronawirusem. Tempo zachorowań maleje z dnia na dzień. Coraz więcej osób wraca również do zdrowia. To już 438 osób, czyli już ponad 77 procent wszystkich potwierdzonych przypadków. Gdzie w naszym regionie jest najwięcej zarażonych koronawirusem, a gdzie jest ich najmniej? Pomimo, iż epidemia trwa już 3 miesiące, w naszym regionie są miejsca, w których do tej pory nie zanotowano ani jednego przypadku.

Czytaj więcej: [SZCZEGÓŁY]

07:15 Brazylia: coraz większe tragiczne żniwo koronawirusa

PAP: Statystyka zgonów i nowych zachorowań na koronawirusa w Brazylii pnie się nieustannie w górę. W środę zanotowano 1349 przypadków zgonów, więcej niż dzień wcześniej, który też był rekordowy. Liczba chorych zwiększyła się o 28 633 - poinformowało brazylijskie ministerstwo zdrowia. Obecnie łączna liczba potwierdzonych przypadków zgonów na Covid-19 w Brazylii wynosi 32 548 a zachorowań 584 016. Jest to największa liczba zakażonych na świecie, po Stanach Zjednoczonych.

07:00 Meksyk: ponad 1000 zgonów na koronawirusa jednego dnia

PAP: W środę w Meksyku zanotowano 1092 zgonów z powodu infekcji koronawirusem, czyli najwięcej od początku pandemii w tym kraju - poinformowały służby medyczne. Liczba osób zainfekowanych przekroczyła 100 tys. Dzienna liczba zgonów była w środę ponad dwa razy wyższa od poprzedniego smutnego rekordu. Również najwyższa była liczba potwierdzonych nowych zachorowań - 3912. Obecnie łączna liczba zgonów wzrosła - według oficjalnych danych - do 11 729 a przypadków zachorowań do 101 238.

06:30 Projekt NFZ: dodatkowe 39 mln zł dla stomatologii w związku z COVID-19

PAP: Planowane zmiany w niektórych stawkach stomatologicznych w czasie trwania epidemii to dodatkowe 39 mln zł. Gabinety będą mogły wykorzystać te środki na pokrycie dodatkowych działań oraz zakup niezbędnych środków, by utrzymać zaostrzone zasady sanitarne – wynika z projektu zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia dot. leczenia stomatologicznego. "Koszt zmian wprowadzonych w przypadku świadczeń endodoncji (leczenia kanałowego – PAP) wyniesie około 29 mln zł w okresie pół roku. W przypadku współczynników, wprowadzonych podczas trwania epidemii, dodatkowy skutek od lipca do września wyniesie ok. 10 mln. Razem skutek finansowy wprowadzonych zmian wyniesie ok. 39 mln" – ocenił Narodowy Fundusz Zdrowia.

6:00 Koronawirus w Polsce. Aż 23 zgony odnotowano w środę

Resort zdrowia w środę 3 czerwca poinformował łącznie o 292 nowych zakażeniach i o śmierci 23 osób. Jak będzie wyglądała sytuacja epidemiologiczna w czwartek? Najważniejsze informacje w naszej relacji na żywo!

Co działo się w poprzednich dniach? Sprawdź TUTAJ!

Super Raport 3 VI (goście: Kosiniak-Kamysz, Kwaśniewski)

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.