Wystarczy 1 szklanka, by tuje odbiły i zazieleniły się na końcach. Naturalny nawóz przyspieszający wzrost iglaków i chroniący przed chorobami. Jak nawozić tuje?

2025-05-18 8:37

Żywotniki, czyli popularne tuje często wybierane są na żywopłoty w Polsce. Choć są to rośliny zimozielone to potrzebują one regularnego nawożenia. Odżywki stosowane wiosną wspomagają procesy wzrostu oraz stymulują układ korzeniowy. Ten domowy nawóz nie tylko dostarczy potrzebnych substancji odżywczych. ale też będzie chronił tuje przed chorobami oraz szkodnikami. Z tego artykułu dowiesz się, jak nawozić tuje domowymi sposobami.

Nawóz do tui

i

Autor: Shutterstock

Piękny żywopłot w ogrodzie. Jak nawozić tuje?

Tuje to rodzaj iglaków, który często wybierany jest na żywopłot. Nic w tym dziwnego tuje stosunkowo szybko rosną, a roczne przyrosty przekraczają nawet kilkanaście centymetrów. Dodatkowo żywotniki nie maja wygórowanych wymagań pielęgnacyjnych. Jako rośliny zimozielone ozdabiają ogród nawet, gdy wokół wszytko pokryte jest śniegiem. Nie znaczy to jednak. że przy tujach nie należy nic robić. Podobnie, jak inne rośliny ogrodowe wymagają regularnego podlewania oraz nawożenia. W ich przypadku nawozy warto stosować przez cały rok skupiając przede wszystkim na wiosennych nawożeniu. W tym okresie stosuje się odżywki bogate w azot, fosfor oraz potas. Składniki te pobudzają do wzrostu oraz stymulują układ korzeniowy. Wiosną szczególnie ważny jest azot, który odpowiada na zagęszczenie się pędów. Jesienią warto skupić się na odżywkach zawierających dodatkowo magnez oraz żelazo. W tym okresie rezygnujemy z nawożenia odżywkami azotowymi. Wydłużają one sezon wegetacji sprawiając, że rośliny nie mogą odpowiednio przygotować się do zimy.

Wystarczy 1 szklanka tego do nawożenia tui. Będą rosły "jak na drożdżach" i to dosłownie

Jednym z najczęściej polecanych składników do domowych nawozów są drożdże piekarskie. Stymulują one procesy wzrostu oraz chronią przed chorobami oraz atakami szkodników. Dodatkowo drożdże ograniczają rozwój niepożądanych drobnoustrojów, które niekorzystnie wpływają na wygląd i zdrowie roślin. Dodatkowo zawierają one wiele cennych substancji odżywczych, taki jak potas, fosfor, żelazo, selen, magnez, wapń oraz aminokwasy. Drożdże piekarskie świetnie sprawdzą się do nawożenia tui. Najszybszym i najprostszym sposobem jest przygotowanie odżywki z niesfermentowanych drożdży. Wystarczy, że 1 kostkę drożdży zalejesz 10 litrami ciepłej wody. Całość należy odstawić na kilka godzin i gotowe. Po tym czasie nawóz na bazie drożdży piekarskich nadaje się do użycia. Podlewaj nim tuje raz na kilka tygodni. Iglaki szybko się zazielenią i zagęszczą.

Super Express Google News
Quiz o kwiatach. Test, który sprawdzi, czy Twoja wiedza rozkwitła, czy jednak te rośliny to wciąż tajemniczy ogród
Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się kwiat, który jest symbolem miłości i ma czerwone płatki?
Psychonawigacje
Matka, żona i kochanka - jak pogodzić te role? | PSYCHONAWIGACJE

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki