Były kosmonauta z zarzutem za jazdę po alkoholu. Obrońca Mirosława H. złożył sprzeciw

2022-05-20 12:45
Były kosmonauta z zarzutem za jazdę po alkoholu. Obrońca Mirosława H. złożył sprzeciw
Autor: Paweł Dąbrowski/Super Express Były kosmonauta z zarzutem za jazdę po alkoholu. Obrońca Mirosława H. złożył sprzeciw

Na posiedzeniu nakazowym Sąd Rejonowy w Gostyninie (Mazowieckie) wydał wyrok wobec 80-letniego gen. Mirosława H. za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości. Sprzeciw od wyroku złożył obrońca. Oznacza to, że wyrok nakazowy traci moc, a sprawa będzie ponownie rozpoznana, tym razem na rozprawie.

Mirosław H. z zarzutem

Sąd Rejonowy w Gostyninie uznał Mirosława H. za winnego zarzucanego mu czynu i w wyroku nakazowym, który wydał 9 maja, wymierzył mu karę grzywny w wymiarze 80 stawek dziennych, ustalając wysokość jednej stawki dziennej na 100 zł oraz orzekł zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres trzech lat.

Jak wynika z treści wyroku, gostyniński Sąd Rejonowy zasądził jednocześnie od Mirosława H. na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej świadczenie pieniężne 5 tys. zł oraz zwrot kosztów sądowych 950 zł.

Przeczytaj też: Nowe fakty w sprawie makabry pod Tarczynem. To Jakub O. rozjechał rowerzystów?

Wyrok nie jest prawomocny i możliwe, że jeszcze się zmieni. - Do sądu wpłynął sprzeciw obrońcy oskarżonego od tego wyroku - poinformowała PAP sędzia Iwona Wiśniewska-Bartoszewska, rzeczniczka Sądu Okręgowego w Płocku, któremu podlega gostyniński Sąd Rejonowy.

Jak wyjaśniła, sprzeciw od wyroku nakazowego powoduje, że wyrok traci moc i sprawa podlega rozpoznaniu na zasadach ogólnych, przy czym sąd rozpoznający sprawę po wniesieniu sprzeciwu nie jest związany treścią wyroku nakazowego.

"Sprzeciw wpłynął w terminie i został przyjęty zarządzeniem przewodniczącej wydziału karnego z 19 maja. Sprawa została skierowana już do naszego systemu losowego przydziału spraw, co oznacza, że będzie miała nowego sędziego referenta i będzie rozpoznawana na zasadach ogólnych" - powiedziała PAP prezes gostynińskiego Sądu Rejonowego sędzia Aneta Kraśkiewicz-Bryła.

Były kosmonauta prowadził auto po alkoholu

Sprawa dotyczy zdarzenia, do którego doszło w jednej z miejscowości pod Gostyninem niedaleko Płocka 25 października 2021 r. Jak informowały wówczas media, w tym portal RMF24, zatrzymanym tam przez policję kierowcą volvo był 80-letni gen. Mirosław H., były lotnik i kosmonauta, który miał kierować samochodem w stanie nietrzeźwości.

W trakcie postępowania prowadzonego w sprawie Mirosława H. Komenda Powiatowa Policji w Gostyninie zwróciła się o pomoc prawną do Komendy Powiatowej Policji w Otwocku, gdzie 80-latek został przesłuchany i usłyszał zarzut kierowania samochodem w stanie nietrzeźwości. Nie przyznał się wówczas do popełnienia tego czynu.

Tuż po zdarzeniu Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu podawała, że "jadące zygzakiem volvo" zauważyli podróżujący tą samą trasą funkcjonariusze z gostynińskiego pionu kryminalnego. Wezwany na miejsce patrol ruchu drogowego ustalił podczas kontroli, że kierujący autem 80-letni mężczyzna miał 0,56 promila alkoholu w organizmie.

Jak informowała wówczas policja, po wykonaniu czynności na miejscu zdarzenia Mirosław H. został zwolniony do domu, a jego samochód przekazano wskazanej przez niego osobie.

Przeczytaj też: Sztorm i Dolar zaprowadzą porządek na Ursynowie. Nietypowy pomysł w Warszawie

W trakcie postępowania policja nie ujawniła personaliów kierowcy volvo. Pytany o sprawę przez PAP w listopadzie 2021 r. gen. Mirosław H. odmówił wypowiedzi. "Nie komentuję tych spraw" - oświadczył wówczas gen. Mirosław H. podczas rozmowy telefonicznej.

Zgodnie z art. 178a Kodeksu karnego, za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

W sprawach, w których prowadzono dochodzenie i na podstawie zebranego materiału uznano, że przeprowadzenie rozprawy nie jest konieczne. Sąd w przypadku orzeczenia kary ograniczenia wolności lub grzywny może wydać wyrok nakazowy. Sąd wydaje taki wyrok na posiedzeniu bez udziału stron.

Według przepisów, oskarżonemu i oskarżycielowi przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu do sądu, który wydał wyrok nakazowy - sprzeciw taki można wnieść w terminie 7 dni od doręczenia tego wyroku. Sprzeciw może być cofnięty do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na pierwszej rozprawie głównej.

To najgorsza droga wjazdowa do Warszawy. W końcu wyremontują Trakt Brzeski i ul. Czecha
Sonda
Czy kary dla pijanych kierowców powinny być wyższe?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE