Parkowanie w stolicy będzie droższe: Opłaty mogą wzrosnąć nawet trzykrotnie! [GALERIA]

2019-10-09 19:00 DS
Rozszerzenie strefy płatnego parkowania
Autor: Paweł Dąbrowski/SUPER EXPRESS Rozszerzenie strefy płatnego parkowania

Dziś godzina parkowania w centrum Warszawy kosztuje 3 zł, ale może kosztować nawet 10 zł! Nowe przepisy pozwalają na tak dużą podwyżkę. A w stołecznym ratuszu coraz częściej mówi się, że wraz z rozszerzeniem strefy parkowania, w górę pójdą także opłaty w parkometrach.

W 2020 r. urzędnicy planują rozszerzyć strefę płatnego parkowania niestrzeżonego na Woli i Pradze-Północ. W przyszłym tygodniu zaczynają się konsultacje w tej sprawie. Ale wraz z powiększeniem obszaru, w którym staną parkometry, w górę najprawdopodobniej pójdą także opłaty w tych parkometrach.

Obecnie za pierwszą godzinę parkowania w stołecznej strefie musimy zapłacić 3 zł. Zgodnie ze zmienioną ustawą o partnerstwie publiczno-prywatnym samorządy mogą podnosić stawki za parkowanie nawet do 9,99 zł za godzinę!

Stawki ustalane są przez Radę Warszawy i są określane po to, żeby wymusić rotację aut. Często zdarza się, że samochody stoją w w tym samym miejscu przez wiele godzin, a nawet dni – mówi Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.

Nie chce jednak powiedzieć o ile wzrosłyby opłaty w stolicy. Wiadomo, przed wyborami to bardzo delikatny temat.

W ogóle o tym na razie nie rozmawiamy. Prowadzimy analizy dotyczące rozszerzenia Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Dopiero po ich zakończeniu będziemy mogli mówić o ewentualnych zmianach. Najpierw rozszerzenie strefy, a potem decyzja o ewentualnym podniesieniu stawek – stwierdza rzecznik urzędu miasta Kamil Dąbrowa.

Stołeczni radni nieoficjalnie przyznają jednak, że podwyżki są nieuniknione. W przyszłorocznym budżecie miasta w związku z m.in. zmianami w podatkach zabraknie ponad miliard złotych. - Jakoś tę dziurę trzeba załatać. Pieniądze na inwestycje muszą być. Więc podwyżki opłat za parkowanie też będą. Przed nami tylko dyskusja o tym, jak wysokie – słyszymy od stołecznych samorządowców.

Sprawdź: Płatne parkowanie na Woli i Pradze-Północ. Gdzie pojawią się parkomaty?

KLIKNIJ I ZOBACZ WIDEO: Samochód spłonął na Trasie Toruńskiej!