Rafał Trzaskowski planuje wielkie inwestycje

i

Autor: MAREK KUDELSKI/ SUPER EXPRESS Rafał Trzaskowski planuje wielkie inwestycje

Trzaskowski planuje wielkie inwestycje. Nowe wiadukty, tunel, kolektory. A co z metrem?

2022-05-25 5:08

Prezydent Warszawy postanowił podzielić się planami na inwestycje w infrastrukturę miasta w najbliższych latach. - Mimo kłopotów z pieniędzmi na wydatki bieżące nie rezygnujemy z dużych inwestycji. W ostatnich latach dużo przeznaczaliśmy w nową infrastrukturę, teraz czas też na remonty – zapowiedział Rafał Trzaskowski. Przebudowa wiaduktów Trasy Łazienkowskiej po praskiej stronie, remont wiaduktów przy Moście Poniatowskiego, budowa czterech kolektorów ściekowych, tramwaju na Wilanów i Annopol – to największe inwestycje planowane przez władze Warszawy na najbliższe lata. Władzom Warszawy udało się też wreszcie porozumieć z PKP w sprawie budowy tunelu pod Dworcem Wschodnim. A co z rozbudową metra?

Władze Warszawy podzieliły się dobrą wiadomością dla mieszkańców Pragi. Miasto porozumiało się z PKP w sprawie budowy tunelu pod Dworcem Wschodnim. Podziemny przejazd, wykonany przy okazji remontu dworca, połączy Pragę-Północ z Pragą-Południe. Będzie on częścią Trasy Tysiąclecia. W tunelu sfinansowanym przez miasto ma powstać dwujezdniowa droga, linia tramwajowa, chodnik i ścieżka rowerowa. Przetarg na wykonawcę ma zostać ogłoszony w przyszłym roku. - Samo wydrążenie tunelu pod Dworcem Wschodnim to koszt ok. 30-40 mln zł, a do tego dojdą koszty zorganizowania komunikacji w tym miejscu - zapowiada wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. To tylko jedna z dużych inwestycji, jakie ekipa prezydenta Rafała Trzaskowskiego planuje na najbliższe dwa-trzy lata czyli do 2024 roku.

Trzaskowski podzielił się planami dotyczącymi inwestycji w infrastrukturę miasta na szczycie nowego biurowca Widok Tower w którym miasto wynajęło kilka dolnych pięter. Ostatnie jest jeszcze niegotowe, za to Warszawa wygląda z niego przepięknie. Warto zobaczyć widok na miasto w naszej GALERII:

Wielki remont wiaduktów

W przyszłym roku również ratusz planuje inną wielką inwestycję na Pradze: przebudowę wiaduktów Trasy Łazienkowskiej nad ul. Paryską (już jest ogłoszony przetarg). W Śródmieściu za to szykuje się dwuletni remont wiaduktów przy moście Poniatowskiego (oferty już są złożone, ale wszystkie przewyższają pulę przewidzianą przez miasto). - Wszystko wskazuje na to, że będziemy musieli znaleźć dodatkowe pieniądze na te inwestycję, ale na razie nie potrafię powiedzieć ile, analizujemy oferty - mówi wiceprezydent Michał Olszewski.

Co z rozbudową metra?

Największą inwestycją w Warszawie nadal jest metro. W tym roku zostanie otwartych 5 stacji – na Bemowie i Targówku, ale dokończenie metra na Bemowie (o stacje Lazurowa, Chrzanów, Karolin) to kwestia renegocjacji kontraktu.

- Wykonawca chce więcej pieniędzy, ale na razie konkretnych kosztorysów nie otrzymaliśmy. Wszystko musi się odbyć zgodnie z procedurami, więc niewykluczone, że pójdziemy do sądu  – mówi wiceprezydent Michał Olszewski.

Dalsza rozbudowa metra, a więc także przyszłość III linii metra na Gocław uzależniona jest od decyzji w sprawie pieniędzy unijnych i rządowych. - Mamy nadzieję, że wkrótce poznamy nową wersję Krajowego Planu Odbudowy. I czekamy na decyzję Komisji Europejskiej, która na razie nie chce zakwalifikować metra jako inwestycji kolejowej, co jest dla Warszawy niekorzystne – tłumaczy prezydent Rafał Trzaskowski. Liczy, że w tym roku te kwestie zostaną rozstrzygnięte.

- Warszawa ma zarezerwowany miliard złotych na trzecią linię metra, ale to wystarczy najwyżej na dwie czy trzy stacje. Bez wsparcia rządu i Unii Europejskiej Warszawa sama metra nie rozbuduje - stwierdza kategorycznie Rafał Trzaskowski.

Metro na Bemowo i Bródno. Montują nowe oznaczenia

Wielkie inwestycje w infrastrukturę Warszawy

Plan inwestycyjny Warszawy liczy 1400 pozycji. Wśród tych najważniejszych, już rozpoczętych i tych planowanych inwestycji Rafał Trzaskowski wymienił 22 pozycje:

ROZPOCZĘTE INWESTYCJE W INFRASTRUKTURĘ W WARSZAWIE

* Budowa kolektora wzdłuż Wisłostrady  - zakończenie w 2023 r.

* Budowa kolektora Lindego Bis, wzdłuż ulic Conrada, Wólczyńskiej do Marymonckiej - zakończenie w 2023 r.

* Budowa kolektora mokotowskiego od Czerniakowskiej do Sułkowickiej - zakończenie w 2023 r.

* Renowacja kolektora nadbrzeżnego wzdłuż Czerniakowskiej do Wybrzeża Kościuszkowskiego - zakończenie w 2024 r.

Tramwaj na Kasprzaka - zakończenie w 2023 r.

* Tramwaj do Wilanowa - zakończenie w 2024 r.

* Budowa zajezdni tramwajowej na Annopolu - zakończenie w 2024 r.

* Zakończenie budowy stacji metra Ulrychów i Bemowo - otwarcie lipiec 2022 r.

* Zakończenie budowy stacji Zacisze, Kondratowicza i Bródno - finał w sierpniu 2022 r.

* Przebudowa ul. Kondratowicza z posadzeniem 700 drzew - zakończenie w 2023 r.

* Przebudowa ul. Chodeckiej od Kondratowicza do Wyszogrodzkiej - finał w 2022 r.

* Most pieszo-rowerowy przez Wisłę  - finał w 2023 r.

* Przebudowa Placu Pięciu Rogów - finał w 2022 r.

* Budowa estakady na skrzyżowaniu Marsa-Żołnierska - finał w 2022 r.

* Budowa parkingu przesiadkowego P&R przy przystanku Warszawa-Jeziorki - finał we wrześniu 2022 r.

* Budowa pętli autobusowej przy ul. Ostroroga - ma być gotowa w 2022r.

PLANOWANE INWESTYCJE INFRASTRUKTURALNE:

* Przebudowa wiaduktów Trasy Łazienkowskiej nad ul. Paryską - ogłoszono przetarg

* Przebudowa ulic gen. Rudnickiego, Perzyńskiego i i Podczaszyńskiego  - finał w 2023 r.

* Budowa stacji metra Lazurowa, Chrzanów i Karolin  (czeka na pozwolenie na budowę )

* Budowa odcinka ul. Światowida do skrzyżowania z Modlińską  - ma być gotowa w 2023 r

* Remont wiaduktu na moście Poniatowskiego - do 2024 r.

Sonda
Czy Rafał Trzaskowski wystarczająco inwestuje w infrastrukturę w Warszawie?