Królowa Elżbieta II z wizytą w Ghanie, 1961r.

i

Autor: EAST NEWS Królowa Elżbieta II z wizytą w Ghanie, 1961r.

Niebezpieczna podróż królowej

Cały naród drżał ze strachu o Elżbietę II. Kilka dni przed jej wizytą spadły tam bomby!

2022-09-16 20:50

O wizycie królowej Elżbiety II w Ghanie z 1961 roku mówi się niewiele. Tymczasem Brytyjczycy drżeli wówczas ze strachu o swoją królową. Kilka dni przed jej przyjazdem, w stolicy afrykańskiego kraju wybuchły bomby. W Ghanie wrzało, ponieważ jej prezydent Kwame Nkrumah dążył do dyktatorskiej władzy i skłaniał się ku współpracy ze Związkiem Radzieckim. Wizyta Elżbiety II okazała się sukcesem, choć wielu odradzało jej tę podróż.

Bomby w Ghanie nie wystraszyły Elżbiety II

Królowa Elżbieta II w 1961 roku planowała udać się do Ghany. Ten afrykański kraj cztery lata wcześniej uzyskał niepodległość, choć wcześniej był brytyjską kolonią. Elżbieta II miała przebywać w Ghanie w dniach 9-20 listopada. Wyjazdowi królowej do Afryki sprzeciwiała się opinia publiczna oraz brytyjski parlament. Brytyjczycy nie chcieli wizyty swojej władczyni w Ghanie z powodu rosnących napięć w tym kraju oraz osoby Kwame Nkrumaha. Prezydent Ghany dążył w owym czasie do władzy dyktatorskiej.

Niedługo przed wyjazdem Elżbiety II do Ghany, Winston Churchill napisał do premiera Harolda Macmillana, mówiąc między innymi: „Mam wrażenie, że panuje powszechny niepokój o fizyczne bezpieczeństwo królowej". Churchill bał się, że wizyta Elżbiety II w Ghanie będzie odebrana jako wyraz poparcia królowej dla reżimy Nkrumaha.  Co więcej, pięć dni przed początkiem wizyty Elżbiety II w Ghanie, w stolicy kraju, Akrze, wybuchły bomby. Trafiony został m.in. pomnik Nkrumaha. Obaw o to, że życie Elżbiety II jest zagrożone, było coraz więcej.

ZOBACZ TEŻ: Księżniczka Charlotte szokująco podobna do królowej Elżbiety II! Skóra zdjęta z prababci

96-letnia Elżbieta II była najdłużej panującą monarchinią w historii

Rząd Macmillana nie chciał podróży Elżbiety II do Ghany. Ostra reakcja królowej

Nic jednak nie stłumiło jej determinacji przed podróżą do Afryki. Elżbieta II nie chciała kolejny raz odwoływać wizyty w Ghanie. Stało się tak już w 1959 r., kiedy to królowa, niechętna publicznym wystąpieniom w ciąży, spodziewała się przyjścia na świat swojego trzeciego dziecka - księcia Andrzeja.

Elżbieta II nie chciała też, aby rozgniewany Nkrumah nie doprowadził do wystąpienia Ghany ze Wspólnoty Narodów. Tym bardziej, że swoje wpływy w Afryce chciał rozszerzać Związek Radziecki, a Ghana była jednym z państw na liście Kremla. Niedługo przed przyjazdem Elżbiety II do Ghany, Kwame Nkrumah był w Moskwie u Nikity Chruszczowa.

Elżbieta II ostro reagowała na sugestie współpracowników, aby została w Wielkiej Brytanii. - Nie jestem gwiazdą filmową. Jestem głową Wspólnoty Narodów – i płacą mi za podejmowanie wszelkich ryzyk, które mogą się z tym wiązać. Nie przychodzi mi to lekko. Nie zapominajcie, że mam troje dzieci - mówiła do premiera Macmillana.

Królowa Elżbieta II podróżowała po całym świecie. W 1996 r. odwiedziła Polskę. O wizycie monarchini przeczytasz w artykule Królowa Elżbieta II tylko raz odwiedziła Polskę. Towarzyszył jej orszak. Treść przemówienia królowej w Sejmie wzbudziła kontrowersje

Wizyta w Ghanie sukcesem Elżbiety II

Przyjazd królowej Elżbiety II do Ghany wzbudził ogromne zainteresowanie w tym kraju. Najbardziej pamiętnym momentem był wspólny taniec królowej z prezydentem Nkrumahem. Nie wszystko szło jednak po myśli przywódcy z Ghany. Kwame Nkrumah wściekł się, że Elżbieta II spotkała się z synem uwięzionego przywódcy opozycji. Pobyt Elżbiety II w Ghanie został jednogłośnie uznany za sukces królowej. Podkreślono starania monarchini, aby utrzymać jedność Wspólnoty Narodów.

Źródło: biography.com

CZYTAJ TEŻ: Jak powinna ubrać się Agata Duda na pogrzeb królowej Elżbiety II? Ekspert wyjaśnia

Elżbieta II spotykała się z przywódcami z całego świata. Wśród nich byli też prezydenci RP. Zdjęcia z tych spotkań w poniższej galerii

Sonda
Będziesz oglądać pogrzeb królowej Elżbiety II?
Nasi Partnerzy polecają