Królowa Elżbieta II

i

Autor: AP Królowa Elżbieta II

Wspominamy Elżbietę II

Elżbieta II panowała przez ponad 70 lat, dłużej od Ludwika XIV, Króla Słońce. Małżeństwo królowej z księciem Filipem trwało 73 lata

Królowa Elżbieta II zmarła 8 września 2022 r., po ponad 70 latach panowania. Miała 96 lat. W poniedziałek (19 września) odbędzie się pogrzeb królowej, którą na tronie brytyjskim zastąpił jej najstarszy syn - Karol. Przypominamy sylwetkę i najważniejsze wydarzenia z życia królowej Elżbiety II, którą opłakuje cały świat.

Królowa Elżbieta II - rok urodzenia

Królowa Elżbieta II urodziła się w 1926 roku, dokładnie 21 kwietnia. Przyszła na świat jako Elizabeth Alexandra Mary. Była pierwszym dzieckiem księcia i księżnej Yorku (późniejszego króla Jerzego VI i królowej Elżbiety). Jej ojciec wstąpił na tron w 1936 r. po abdykacji swojego brata, króla Edwarda VIII. W ten sposób Elżbieta stała się pretendentką do tronu.

Królowa Elżbieta II - małżeństwo i dzieci

W listopadzie 1947 roku Elżbieta poślubiła Filipa Mountbattena, byłego księcia Grecji i Danii. Ich małżeństwo trwało 73 lata, aż do śmierci księcia Filipa w kwietniu 2021 roku i było najdłuższym związkiem w historii brytyjskiej rodziny królewskiej. Monarchini, po śmierci męża w ubiegłym roku, nazwała go swoją "siłą i opoką". Choć różnie się między nimi układało, bo książę Filip nie stronił od życia rozrywkowego, miał też swoje dziwactwa i nie było tajemnicą, że miał romanse, to jednak przetrwali razem 73 lata! Podobno królowa Elżbieta II oczekiwała od męża przede wszystkim lojalności i wsparcia. A to książę Filip jej zapewniał. Ceniła też jego zdanie i głos doradczy. To on doradzał jej w chwilach największych kryzysów w czasie jej panowania, kiedy Elżbietę II paraliżował stres i czuła się zagubiona, jak np. po śmierci księżnej Diany.

Królowa Elżbieta II i książę Filip mieli czworo dzieci:

  • Karola (następca tronu król Karol III),
  • księżniczkę Annę,
  • księcia Andrzeja
  • i hrabiego Edwarda.

Elżbieta II panowała nad Zjednoczonym Królestwem, ale w domu dominował ponoć książę Filip. To on miał decydujący głos np. w kwestii wychowania dzieci, wykształcenia itd. Był surowy, zwłaszcza dla wrażliwego małego Karola, który tęsknił za matką. Ulubienicą Filipa była zawsze księżniczka Anna, jedyna córka.

Królowa Elżbieta II - lata panowania

6 lutego 1952 roku zmarł ojciec Elżbiety  - król Jerzy VI. Dzień później Elżbieta została królową. Na tronie zasiadała ponad 70 lat. Od 9 września 2015 królowa Elżbieta II była najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii. Pobiła rekord królowej Wiktorii (63 lata, 7 miesięcy i 2 dni), swojej praprababci. W roku swojej koronacji, czyli 1952 r. zdobyła tytuł Człowieka Roku magazynu "Time".

Od 13 października 2016 była najdłużej panującą żyjącą głową państwa na świecie. Wcześniej tytuł ten przysługiwał Ramie IX – królowi Tajlandii, który rządził od 1946 do swojej śmierci w 2016. Od 12 czerwca 2022 była drugim po Ludwiku XIV najdłużej panującym monarchą na świecie, wyprzedzając króla Tajlandii, który urząd sprawował 70 lat i 126 dni. Co ciekawe, Elżbieta II panowała dłużej np. od króla Francji Ludwika XIV Wielkiego, zwanego Królem Słońce. Ludwik XIV zasiadał na tronie 68 lat.

CZYTAJ TEŻ: Milionerka Elżbieta II. Lubiła dobre ciuchy, błyskotki, konie i okazałe pałace

96-letnia Elżbieta II była najdłużej panującą monarchinią w historii

Królowa Elżbieta II - wykształcenie

Królowa Elżbieta II zasiadała na brytyjskim tronie ponad 70 lat, ale nigdy nie uzyskała formalnego wykształcenia. Uczyła się w domu. W dzieciństwie Elżbieta uczyła się w zasadzie czytać, pisać, grać na pianinie i tańczyć. Pobierała też lekcję języka francuskiego. Jej guwernantką była Marion Crawford.

Wszystko zmieniło się, kiedy królem został Jerzy VI, ojciec Elżbiety. Wtedy uczyła się więcej, aby uzupełnić wykształcenie na wypadek przyszłej koronacji. W 1938 r. zaczęła studiować historię konstytucji i prawo u Henry’ego Martena, wicerektora Eton College. Pobierała też lekcje religii u arcybiskupa Canterbury.

W czasie trwania II wojny światowej Elżbieta II wstąpiła do Pomocniczej Służby Terytorialnej. Tam uczestniczyła w kursie obsługi pojazdów (kierowca i mechanik). Co ciekawe, nigdy nie uzyskała prawa jazdy, choć potrafiła i lubiła prowadzić.

Chociaż królowa Elżbieta II nigdy nie zdobyła formalnego wykształcenia, zadbała o to, aby jej dzieci miały wyższe wykształcenie. Najstarszy syn Elżbiety, Karol, studiował historię, archeologię i antropologię. W ten oto sposób Elżbieta II była ostatnim brytyjskim monarchą bez wyższego wykształcenia.

ZOBACZ KONIECZNIE: Wysłanniczka Super Expressu w Szkocji. Tak reagują na śmierć królowej Elżbiety II

Królowa Elżbieta II - covid

Królowa Elżbieta II chorowała na covid. Zakażenie koronawirusem przeszła w lutym 2022. Według nieoficjalnych informacji, infekcja była łagodna, choć mocno osłabiła królową. Wiadomo też, że Elżbieta II przeszła wszystkie szczepienia na covid, a także przyjęła dawkę przypominającą.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Wizyta prezydenta Lecha Wałęsy u królowej Elżbiety II. "Autentyczny majestat"

Stylizacje Elżbiety II zachwycały cały świat. Najbardziej pamiętne kreacje królowej zobaczysz w naszej galerii poniżej

Sonda
Interesujesz się życiem brytyjskiej rodziny królewskiej?
Nasi Partnerzy polecają