Królowa Elżbieta II w Polsce

i

Autor: Adam Jagielak/Super Express Królowa Elżbieta II w Polsce.

Jedyna wizyta królowej

Elżbieta II tylko raz odwiedziła Polskę. Towarzyszył jej orszak. Treść przemówienia królowej w Sejmie wzbudziła kontrowersje

2022-09-16 20:45

Brytyjska królowa Elżbieta II zasiadała na tronie ponad 70 lat, ale Polskę odwiedziła tylko raz - w marcu 1996 roku. Zwiedziła wówczas Warszawę i Kraków. Elżbietę II powitał ówczesny prezydent RP Aleksander Kwaśniewski. Królowa miała przemówienie przed połączonymi izbami polskiego parlamentu. Jeden szczegół z wystąpienia Elżbiety II w Sejmie wzbudził ogromne kontrowersje.

Królowa Elżbieta II w Polsce była tylko raz

Królowa Elżbieta II tylko raz w czasie swojego 70-letniego panowania odwiedziła Polskę. Stało się to w marcu 1996 roku. Nic w tym dziwnego, ponieważ Polska nie wchodzi w skład Commonwealthu, czyli państw uznających brytyjskiego monarchę za własnego władcę. To właśnie tam, czyli do takich krajów jak Kanada, Australia czy Jamajka, Elżbieta II podróżowała częściej.

Kiedy Elżbieta II odwiedziła Polskę, czyli 26 lat temu, kinowym hitem było "Nic śmiesznego" z Cezarym Pazurą, szefem rządu był Włodzimierz Cimoszewicz, na rynek wchodziła sieć komórkowa Era, a Adam Małysz był świeżo po swoim pierwszym zwycięstwie w Pucharze Świata w skokach narciarskich w Oslo.

ZOBACZ TEŻ: Śmierć Elżbiety II. Ile będzie kosztował pogrzeb królowej?

96-letnia Elżbieta II była najdłużej panującą monarchinią w historii

Królowa Elżbieta II przyjechała do Polski z orszakiem

Królowa brytyjska przyjechała do Polski 25 marca 1996 roku. Nasz kraj Elżbieta II opuściła 27 marca. Królowa została powitana na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego z żoną. W powitaniu uczestniczyli też członkowie rządu z premierem Włodzimierzem Cimoszewiczem na czele. Królowej towarzyszyło 40 osób, w tym minister spraw zagranicznych Malcolm Rifkind. Ścisły orszak liczył 12 osób. Stanowił go m.in.:

  • osobisty sekretarz królowej,
  • damy dworu,
  • koniuszy,
  • osobisty lekarz,
  • garderobiane
  • i fryzjer.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył królową Elżbietę Orderem Orła Białego

Elżbieta II udekorowała Aleksandra Kwaśniewskiego Wielkim Krzyżem Rycerskim Orderu Łaźni. Prezydent RP wręczył królowej najwyższe polskie odznaczenie - Order Orła Białego. Tego samego dnia Elżbieta II i książę Edynburga złożyli wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza. Królowa posadziła w pobliżu Grobu symboliczne drzewko (dąb szypułkowy) dla upamiętnienia 400-lecia stołeczności Warszawy.

Będąc w Warszawie, Elżbieta II odwiedziła Stare Miasto i Zamek Królewski. Królową podziwiały tłumy warszawiaków i turyści, którzy przejechali całą Polskę, aby zobaczyć jedną z najsłynniejszych kobiet świata. Królowa Elżbieta II i książę Filip oddali także hołd ofiarom holocaustu, składając wieniec przy pomniku Mur Umschlagplatz.

Oprócz Orderu Orła Białego, prezydent Aleksander Kwaśniewski wręczył Elżbiecie II coś jeszcze. Co to było? Szczegółów dowiesz się w artykule Królowa Elżbieta II dostała od Aleksandra Kwaśniewskiego niebywały prezent

Elżbieta II w Sejmie. Kontrowersje po przemówieniu królowej. "Ludzka pomyłka"

26 marca 1996 r. Elżbieta II wystąpiła przed połączonymi izbami polskiego parlamentu. - Zdaję sobie doskonale sprawę z tego, że stojąc tutaj, stoję w samym sercu polskiej demokracji - tak królowa rozpoczęła przemówienie wygłoszone z sejmowej trybuny.

W 1996 r. Polska nie była ani w NATO, ani w Unii Europejskiej. Królowa wyraziła radość z faktu, że Polska ubiega się o członkostwo w UE i NATO. - Mocno popieramy poszerzenie Unii Europejskiej i NATO, solidaryzujemy się z waszym dążeniem do przystąpienia do tych organizacji i zdecydowanie twierdzimy, że dążenie to nie może być przedmiotem weta ze strony jakiegokolwiek kraju - mówiła Elżbieta II i dodała, że - "Polska potrzebuje Europy. Ale także Europa potrzebuje Polski". Owacją powitali posłowie i senatorowie wypowiedziane przez królową po polsku słowa: "żeby Polska była Polską".

Wystąpienie królowej Elżbiety II w polskim parlamencie wzbudziło kontrowersję. Charles Anson, rzecznik Buckingham Palace, poinformował, że królowa pominęła w tekście przemówienia akapit następującej treści: "Nigdy nie będziemy też mogli zapomnieć cierpień narodu polskiego w czasach okupacji hitlerowskiej, ani strasznego losu Żydów polskich". Anson zapewniał, że przyczyną pominięcia tego akapitu była "ludzka pomyłka". Dodał, że królowa - jak wcześniej to już powiedziała - ma pełną świadomość cierpień narodu polskiego i społeczności żydowskiej.

Spotkanie z królową Elżbietą II wspomina też Aleksandra Kwaśniewska. Szczegóły znajdziecie w artykule Ola Kwaśniewska ujawniła kulisy spotkania z królową. Nagle dostała telefon

Królowa Elżbieta II spotkała się z Lechem Wałęsą

Podczas pobytu w Warszawie królowa Elżbieta II mieszkała w Belwederze. Tam też przyjęła drugiego dnia wizyty byłego już wtedy prezydenta Lecha Wałęsę, na zaproszenie którego przyjechała do Polski. Wałęsa po spotkaniu podtrzymał swoją opinię wyrażoną podczas jego wizyty w Wielkiej Brytanii w 1991 roku, kiedy to określił brytyjską królową, jako "matkę narodu podtrzymującą go w trudnych sytuacjach". 26 marca po południu, królowa złożyła wieniec pod pomnikiem poległych w sierpniu 1944 r. lotników RAF niosących pomoc walczącej Warszawie.

Krzysztof Litwiński, tłumacz przysięgły, wspomina w rozmowie z "Super Expressem" spotkanie królowej Elżbiety II z Lechem Wałęsą. Szczegóły w materiale Wizyta prezydenta Lecha Wałęsy u królowej Elżbiety II. "Autentyczny majestat"

Królowa Elżbieta II w Krakowie. Co zwiedziła?

Trzeciego dnia wizyty w Polsce, 27 marca 1996 roku, Elżbieta II wraz z towarzyszącym jej księciem Filipem przenieśli się z Warszawy do Krakowa. Zwiedzili Zamek Królewski na Wawelu, katedrę, gdzie królowa spotkała się z metropolitą krakowskim ks. kardynałem Franciszkiem Macharskim, podziemia Katedry, gdzie złożyła kwiaty na grobowcu gen. Władysława Sikorskiego i Kryptę Srebrnych Dzwonów, gdzie oddała hołd marszałkowi Polski Józefowi Piłsudskiemu.

Pogoda w Krakowie niespecjalnie dopisała podczas wizyty Elżbiety II. Po Rynku Głównym królowa spacerowała przy padającym śniegu. Tam również czekały na nią tłumy ludzi. W programie wizyty nie zabrakło Sukiennic i wysłuchania hejnału, a także Bazyliki Mariackiej i XV-wiecznego Ołtarza Wita Stwosza. Książę Filip zwiedził dawną żydowską dzielnicę Kazimierz, Centrum Kultury żydowskiej oraz synagogę Remuh. Z Krakowa para królewska odleciała do Wielkiej Brytanii.

Prezydenci Polski mieli zaszczyt poznać królową Elżbietę II. Zdjęcia z tych spotkań znajdziecie w poniższej galerii

Sonda
Będziesz oglądał pogrzeb Elżbiety II?