Egzamin ósmoklasisty 2022: polski. Co będzie na egzaminie z języka polskiego? [24.05.2022]

2022-05-23 4:30
Egzamin ósmoklasisty
Autor: East News Egzamin ósmoklasisty 2022: polski. Co będzie na egzaminie z języka polskiego? [24.05.2022]

Egzamin ósmoklasisty 2022. Co będzie na egzaminie? - To pytanie zadają sobie wszyscy uczniowie, którzy już we wtorek, 24.05.2022 zmierzą się z arkuszami z egzaminacyjnymi. Jakie zadania pojawią się na egzaminie ósmoklasisty? Co trzeba powtórzyć z języka polskiego? Jakie lektury mogą znaleźć się na egzaminie? Jaki zakres materiału będzie na teście i czy są jakieś przecieki? Szczegóły dotyczące egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego znajdziecie poniżej.

Egzamin ósmoklasisty 2022 z polskiego zgodnie z harmonogramem zaplanowany jest na wtorek, 24 maja 2022. Punktualnie o godzinie 9.00 uczniowie otworzą arkusze i dowiedzą się, z jakimi zadaniami przyjdzie im się zmierzyć. Na ich rozwiązanie ósmoklasiści będą mieli 120 minut. Co będzie na egzaminie z języka polskiego? - To pytanie nurtuje wszystkich uczniów, którzy tego dnia przystąpią do egzaminu. Co warto powtórzyć, jakie lektury należy sobie przypomnieć, jaki zakres materiału będzie na egzaminie?

Zobacz też: Egzamin ósmoklasisty 2022: przecieki. "Kamienie na szaniec", "Opowieść wigilijna", cierpienie i patriotyzm. Przecieki z tego źródła już raz się sprawdziły!

Egzamin ósmoklasisty 2022. Co będzie na egzaminie z polskiego?

Egzamin ósmoklasisty 2022 z języka polskiego będzie się składał z dwóch części. Pierwsza z nich będzie zawierać pytania wokół tekstów: tekstu literackiego (poezji, epiki albo dramatu) oraz tekstu nieliterackiego. W drugiej części uczniowie zmierzą się z wypracowaniem. Będą mieli za zadanie napisać tekst na minimum  200 słów. Do wyboru będzie realizowanie tematu o charakterze twórczym (opowiadanie) lub rozprawka. W każdym z wybranych tematów będzie trzeba pochwalić się znajomością lektury szkolnej.

Zobacz również: Egzamin ósmoklasisty 2022. Lektury obowiązkowe. Bez znajomości tych utworów nie ma szans na dobry wynik! [LISTA]

- W arkuszu egzaminacyjnym ‎z każdego przedmiotu znajdą się zarówno zadania ‎zamknięte (tj. takie, w których uczeń wybiera jedną odpowiedź z kilku podanych), jak i zadania otwarte (tj. takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź) -informuje CKE.

Jak przypomina Centralna Komisja Egzaminacyjne (CKE), na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis ‎z czarnym tuszem/atramentem.

Co będzie na egzaminie ósmoklasisty?

Przed egzaminem z polskiego warto sprawdzić, jakie zadania były do rozwiązania rok wcześniej. Poniżej znajdziecie arksz CKE z egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego.

Sonda
Którego przedmiotu na egzaminie ósmoklasisty obawiasz się najbardzie?
Juwenalia 2022 w Kielcach. Koncert hip-hopowy w Amfiteatrze Kadzielnia
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE