Co włożyć do święconki? Sprawdź, jakie pokarmy należy poświęcić w Wielką Sobotę 2021

2021-04-03 6:29

Tradycyjnie w Wielką Sobotę odbywa się tzw. święconka, czyli święcenie pokarmów w koszyczkach wielkanocnych. Jakie pokarmy powinny trafić do koszyczka ze święconką? Przygotowaliśmy dla was specjalną listę wszystkich produktów. Każdy z nich symbolizuje coś innego, więc ważne jest, by o niczym nie zapomnieć. Sprawdźcie, co należy włożyć do koszyczka wielkanocnego na święconkę 2021.

Co włożyć do koszyczka ze święconką?

Święconka, czyli koszyczek pokarmów, który przynosimy poświęcić do kościoła w Wielką Sobotę, to ważny element Wielkanocy. Produkty, które znajdują się w koszyczku wielkanocnym, trafią później na świąteczny stół. To, co wkładamy do wielkanocnego koszyczka również jest bardzo ważne, ponieważ pokarmy mają znaczenie symboliczne.

Co dokładnie powinno znaleźć się w koszyczku ze święconką? Zobaczcie listę w naszej galerii poniżej:

Lista pokarmów do święconki

Do koszyczka ze święconką trafiają pokarmy, które chcemy poświęcić w Wielką Sobotę. Nie są to jednak przypadkowe produkty - każdy z nich ma przypisane symboliczne znaczenie. Na przykład:

  • jajka - symbolizują nowe życie
  • chleb - symbol ciała Chrystusa
  • baranek - symbol zwycięstwa dobra nad złem

Z tych poświęconych pokarmów przygotowuje się później potrawy wielkanocne serwowane podczas śniadania wielkanocnego.

Święconka 2021 w dobie pandemii

Święconka 2021 będzie wyglądała inaczej niż zazwyczaj. To już kolejna Wielkanoc i Wielka Sobota obchodzona w pandemii koronawirusa w Polsce. W związku z obostrzeniami sanitarnymi wiele parafii zrezygnowało z organizowania tradycyjnej święconki. Wierni, zamiast przychodzić do kościoła z koszyczkiem ze święconką, mogą poświęcić pokarmy w domach. Służy do tego specjalna modlitwa, znajdziecie ją w tym artykule: Jak poświęcić koszyczek wielkanocny w domu? Oto treść modlitwy

Święconka 2021 z samochodu

Niektóre parafie wymyślają jeszcze inne sposoby na bezpieczną święconkę, np. wystawianie koszyczków wielkanocnych z okien samochodów. Każdy sposób, który pozwala na przestrzeganie obostrzeń jest dobry. A przypomnijmy, że ograniczenia spowodowane koronawirusem w Polsce wpływają także na dopuszczalną liczbę wiernych w kościołach.

Czytaj także: Życzenia na Wielkanoc 2021. Wyjątkowe rymowanki i wierszyki na święta wielkanocne

Czytaj więcej o święconce

Śniadanie Wielkanocne: Co podać na stół?