Spowiedź wielkanocna. Kiedy i jak spowiadać się bezpiecznie w pandemii? Spowiedź online się nie liczy!

2021-03-31 15:58
Konfesjonał, spowiedź
Autor: "Super Express"

Okres spowiedzi wielkanocnej 2021 po raz kolejny przypada podczas pandemii koronawirusa w Polsce. Kiedy i jak przystąpić do spowiedzi, żeby było jak najbezpieczniej i zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem? Niektórzy myślą, że spowiedź online lub przez telefon może być rozwiązaniem. Niestety, ta forma spowiedzi nie jest dopuszczalna. Poznajcie szczegóły dotyczące spowiedzi wielkanocnej 2021.

Dla katolików spowiedź wielkanocna jest bardzo ważną częścią Wielkanocy. Zgodnie z Katechizmem Kościoła Katolickiego, wierni są zobligowani przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty. Dla wielu osób taka spowiedź najczęściej odbywa się właśnie w okresie Wielkanocy. Święta 2021 przypadają jednak na czas pandemii koronawirusa, dlatego wielu wiernych zastanawia się, do kiedy można się spowiadać i jak to zrobić bezpiecznie.

Czytaj także: Co do koszyczka wielkanocnego? Uważaj, co wkładasz do święconki! Pokarmy mają swoje znaczenie

Spowiedź wielkanocna 2021: kiedy i jak się spowiadać w pandemii?

Spowiedź wielkanocna 2021 organizowana jest przez parafie w całej Polsce. W wielu kościołach, oprócz zwyczajowych terminów spowiedzi, wprowadzono dodatkowe terminy na spowiedzi wielkanocne. Szczegółowe informacje na temat godzin spowiedzi można uzyskać w poszczególnych parafiach.

Sprawdź także: Kartki na Wielkanoc 2021 z życzeniami! Najlepsze grafiki do pobrania na święta wielkanocne

Spowiedź wielkanocna online lub przez telefon

Niektórzy wierni obawiają się, że przystąpienie do sakramentu pokuty może być groźne w pandemii koronawirusa. Zastanawiają się, czy są jakieś sposoby na bezpieczniejszą spowiedź, na przykład online lub przez telefon. Sprawdziliśmy to dla was! Jak stanowi Kodeks Prawa Kanonicznego, miejscem właściwym sprawowania spowiedzi jest konfesjonał. Jednak z uwagi na potrzebę zachowania rygoru sanitarnego, można skorzystać z innych form sakramentu pokuty. Dopuszczalna jest spowiedź:

  • w kościele,
  • w kaplicy,
  • w zakrystii,
  • w sali katechetycznej,
  • w biurze parafialnym,
  • w innym godnym miejscu, pozwalającym na zachowanie prywatności i zasad bezpieczeństwa.

Czy sakrament pokuty w innej postaci, na przykład wirtualnie, jest ważny? Głos w tej sprawie już przed zeszłoroczną Wielkanocą zabrał ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. - Nie jest możliwa spowiedź przez telefon lub internet. Księża biskupi przypominają, że – zgodnie z dokumentem Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu – w przestrzeni wirtualnej „nie ma sakramentów” - powiedział. Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski przypomniał także, że spowiedź wielkanocna jest możliwa tylko poprzez indywidualny i bezpośredni kontakt ze spowiednikiem oraz że odbywa się przy zachowaniu wszystkich zaleceń służb sanitarnych.

Chcesz przystąpić do spowiedzi wielkanocnej 2021? Tutaj znajdziesz formułkę spowiedzi i listę grzechów, z których należy się wyspowiadać: Formułka spowiedzi wielkanocnej. Z tych GRZECHÓW trzeba się spowiadać

W naszej galerii poniżej znajdziesz listę też grzechów śmiertelnych:

Czytaj więcej wiadomości o Wielkanocy 2021

Grób Piotra Woźniaka-Staraka odmieniony. Tak wygląda przed Wielkanocą | Niezapomniani