Wielkanoc

i

Autor: cottonbro / Pexels Potrawy wielkanocne - sprawdź, co powinno się znaleźć na wielkanocnym stole.

Wielkanocne potrawy. Na śniadanie wielkanocne podaj coś więcej niż jajka. Lista tradycyjnych potraw na Wielkanoc 2022

2022-04-14 13:23

Potrawy wielkanocne: sałatka jarzynowa, biała kiełbasa, żurek - zobacz, co jeszcze, oprócz jajek, powinno się pojawić podczas śniadania na wielkanocnym stole. Tradycyjne potrawy mogą się różnić w zależności od regionu Polski, ale niektóre dania pozostają niezmienne. W tym artykule znajdziesz listę najpopularniejszych potraw wielkanocnych do przygotowania na Wielkanoc 2022.

Podczas Wielkanocy zasiadamy wspólnie z rodziną i najbliższymi do wielkanocnego śniadania. Śniadanie wielkanocne to element tradycji, którego na pewno nie zabraknie w wielu domach. Co pojawi się na wielkanocnym stole? Lista wielkanocnych potraw jest długa i różni się w zależności od regionu Polski. Są jednak takie tradycyjne dania, które zawsze przygotowuje się na Wielkanoc. Sprawdziliśmy, jakich potraw wielkanocnych nie może zabraknąć podczas świąt 2022.

Przeczytaj także: Życzenia wielkanocne 2022. Królują ŚMIESZNE WIERSZYKI i rymowanki. Oto przykładowe życzenia na Wielkanoc [Messenger, Whatsapp, SMS]

Co zrobić na Wielkanoc? Lista potraw wielkanocnych 2022

Te najbardziej tradycyjne potrawy wielkanocne to:

  • sałatka jarzynowa - królowa wielkanocnego stołu
  • jajka w różnej postaci - faszerowane, gotowane na miękko, na twardo, a nawet sadzone, czy jajecznica
  • biała kiełbasa
  • żurek / barszcz biały
  • babka wielkanocna
  • mazurek

Sałatka jarzynowa na Wielkanoc

Na wielkanocnym stole króluje sałatka jarzynowa. Przygotowywana z gotowanych jarzyn jest przygotowywana chyba w każdym polskim domu. Niektórzy dodają do niej kiszonego ogórka, jabłko, kiełbasę, a nawet śledzia. Baza sałatki pozostaje jednak niezmienna: wybrane jarzyny z włoszczyzny od rosołu (marchew, pietruszka, seler), ziemniaki oraz oczywiście majonez.

Czytaj także: Wielki Czwartek: Znaczenie, tradycje, zwyczaje. Czy trzeba iść do kościoła?

Jajka na Wielkanoc: faszerowane i gotowane

Jajka to symbol nowego życia, a zarazem symbol Wielkanocy. Nic więc dziwnego, że zawsze pojawiają się na wielkanocnym stole. Niektóre wprost ze święconki - to jajka gotowane na twardo. W wielu domach na śniadanie wielkanocne podawane są również jajka faszerowane. Farsze bywają przeróżne: od pasty z żółtka, szczypiorku i majonezu, po jajka faszerowane pieczarkami lub grzybami leśnymi.

Biała kiełbasa na Wielkanoc

Gotowana, pieczona lub smażona - w takiej postaci najczęściej przygotowuje się białą kiełbasę na Wielkanoc. Najlepiej smakuje oczywiście z ostrym, ale jednocześnie aksamitnym chrzanem. Klasycznie podawana jest biała kiełbasa z wody, ale w niektórych domach tradycyjnie serwuje się ją w towarzystwie pieczonej papryki i cebuli. Oprócz kiełbasy, na wielkanocnym stole znajduje się wiele wędlin - podczas Wielkanocy nie obowiązuje post, katolicy mogą więc spożywać pokarmy mięsne. Kiełbasa trafia także do koszyczka ze święconką, który zostaje poświęcony w Wielką Sobotę.

Wielkanocny żurek lub barszcz biały

Niektórzy uważają, że to jedna i ta sama zupa, jednak żurek i barszcz biały to dwie różne potrawy. Obie kojarzą się z Wielkanocą i goszczą na świątecznym stole. Przygotowywane są na zakwasie, podawane z jajkiem i kiełbasą. W zależności od regionu Polski, w niektórych domach częściej można spotkać żurek, a w innych - barszcz biały. Jakie są różnice między tymi zupami? Powszechnie uważa się, że:

  • żurek - przygotowywany na zakwasie żytnim
  • barszcz biały - przygotowywany na zakwasie pszennym lub kwaśnym mleku

Sprawa jest jednak bardziej skomplikowana. Wyjaśniamy to dokładnie w artykule: "Pomylić żurek i barszcz biały to świętokractwo!" Czym się różnią te potrawy wielkanocne? Porównujemy przepisy Gessler i Wachowicz. Choć żurek lub barszcz biały rzadko podaje się na śniadanie wielkanocne, to potrawa mocno kojarzona z Wielkanocą. W wielu domach jest serwowana na świąteczny obiad.

Babka i mazurek - ciasta wielkanocne

Najpopularniejsze ciasta wielkanocne to babka i mazurek. Babka wielkanocna to delikatne i proste w przygotowaniu ciasto, które smakuje wielu gościom. Najlepsza jest wilgotna w środku, posypana cukrem pudrem lub oblana cytrynowym lukrem albo polewą czekoladową. Idealna do świątecznej kawy. Wielbiciele słodkości nie wyobrażają sobie z kolei Wielkanocy bez mazurka. Kruche ciasto przykryte grubą warstwą bardzo słodkiej masy (najczęściej kajmakowej lub czekoladowej) potrafi przyprawić o zawrót głowy od nadmiaru cukru, ale smakuje wyśmienicie, szczególnie w okresie Wielkanocy.

Czytaj więcej o potrawach wielkanocnych

Śniadanie Wielkanocne: Co podać na stół?