Wielki Czwartek: znaczenie Wielkiego Czwartku. Czy trzeba iść do kościoła?

i

Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons Wielki Czwartek: znaczenie Wielkiego Czwartku. Czy trzeba iść do kościoła?

Wielki Czwartek: Znaczenie, tradycje, zwyczaje. Czy trzeba iść do kościoła?

2022-04-14 9:44

Wielki Czwartek - jakie ma znaczenie? Czy w Wielki Czwartek trzeba iść do kościoła? To część Wielkiego Tygodnia, który ma olbrzymie znaczenie dla praktykujących katolików, którzy przygotowują się do świąt wielkanocnych. W 2022 roku Wielki Czwartek wypada 14 kwietnia. Wszystko co powinniście wiedzieć o tym ruchomym święcie znajdziecie w tym artykule. Omówimy także tradycje związane z Wielkim Czwartkiem i Wielkanocą 2022.

Spis treści

  1. Wielki Czwartek: znaczenie Wielkiego Czwartku. Czy trzeba iść do kościoła?
  2. Wielki Czwartek - Msza Wieczerzy Pańskiej, co to jest?
  3. Wielki Czwartek 2022 - czy trzeba iść do kościoła? 
  4. Kiedy jest Wielkanoc 2022?

Wielki Czwartek: znaczenie Wielkiego Czwartku. Czy trzeba iść do kościoła?

Wielki czwartek - znaczenie, tradycje

Wielki czwartek to święto ruchome, obchodzone w kościele katolickim, w zależności od Wielkanocy. Przypada w Wielkim Tygodniu i stanowi ważny element przygotowań do Wielkanocy 2022. To właśnie w Wielki Czwartek rozpoczyna się Święte Triduum Paschalne. Wielki Czwartek obchodzony jest przez chrześcijan jako pamiątka ustanowienia przez Chrystusa sakramentów: kapłaństwa i Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy. W Polsce w katedrach odprawiana jest wówczas uroczysta msza sprawowana w godzinach porannych przez biskupa diecezjalnego wraz z prezbiterami. Nazywana jest ona Mszą Krzyżma, gdyż w trakcie poświęcane są nowe oleje przeznaczone do namaszczeń: podczas chrztu, bierzmowania, sakramentu kapłaństwa oraz przy namaszczeniu chorych. W niektórych kościołach odbywa się obrzęd obmycia nóg dwunastu osobom, czyli tzw. "Mandatum". Podczas tej mszy zostają odnowione przyrzeczenia kapłańskie.

Czytaj też: Wielkanoc 2022: Jak poświęcić koszyczek wielkanocny w domu? Treść modlitwy

Wielki Czwartek - Msza Wieczerzy Pańskiej, co to jest?

Masza Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek - tradycja

W kościołach parafialnych - w odróżnieniu od kościołów katedralnych - w Wielki Czwartek odprawiana jest tylko jedna uroczysta msza wieczorem - Msza Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna Triduum Paschalne i kończy okres Wielkiego Postu. W trakcie hymnu Chwała na wysokości biją wszystkie dzwony w świątyni. Po zakończeniu śpiewu dzwony i organy milkną (mogą być jednak nadal używane dla podtrzymania śpiewu). W czasie Przeistoczenia używane są kołatki bez gongu. Nierzadko wierni przekazują kapłanom kwiaty. 

Wielki Czwartek 2022 - czy trzeba iść do kościoła? 

Czy w Wielki Czwartek katolik musi iść do kościoła? Prawo rozwiewa wątpliwości

To pytanie bardzo często zdają katolicy. Od kilku lat, z powodu pandemii koronawirusa, Wielkanoc świętujemy inaczej. Wielu gorliwych chrześcijan obawia się o swoje zdrowie i dlatego wybiera transmisje w telewizji. A zatem - czy w Wielki Czwartek 2022 trzeba iść do kościoła?

- Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego oraz wytycznymi Episkopatu Polski wierni Kościoła katolickiego nie są zobowiązani do udziału we Mszy Św. w Wielki Czwartek. Rzecz ma się tak samo w przypadku pozostałych dni Triduum Paschalnego, czyli Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty. Świętem nakazanym jest dopiero Niedziela Wielkanocna - czytamy na stronie msze.info.

Kiedy jest Wielkanoc 2022?

Wielkanoc 2022 zbliża się wielkimi krokami. W tym roku przypada stosunkowo późno - w drugiej połowie kwietnia. Wielki Czwartek wypada 14 kwietnia 2022. Oznacza to, że niedzielę wielkanocną będziemy świętować 17 kwietnia.

Wielkanoc 2022 - wszystko co musisz wiedzieć o świętach

Koszyk wielkanocny. Co powinno się w nim znaleźć?