matura próbna 2023 język polski

i

Autor: Kasia Zaremba/Super Express matura próbna 2023 język polski

Matura próbna 2023

Matura próbna 2023: matematyka. Odpowiedzi do zadań z arkusza CKE od nauczyciela matematyki. Zobacz rozwiązania!

Matura próbna 2023: matematyka na poziomie podstawowym. W czwartek (29 września) uczniowie zmierzą się z egzaminem z matematyki na poziomie podstawowym. To będzie dla nich sprawdzian z matury 2023 w nowej formule, z nowymi zadaniami przygotowanymi przez CKE. O godz. 9 Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała w internecie arkusze CKE z matematyki, później udostępnione zostaną także odpowiedzi. W tym artykule znajdziecie wszystkie zadania z matury próbnej 2023 z matematyki. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo z matury próbnej 2023.

W galerii poniżej znajdziesz odpowiedzi i rozwiązania zadań z matury próbnej 2023 z matematyki

Zadania z matury próbnej 2023 rozwiązuje nasz ekspert - Dariusz Kulma. To znany matematyk, uhonorowany tytułem Nauczyciela Roku, który od lat pomaga uczniom w przygotowaniach do matury za pośrednictwem swojej strony internetowej jakzdacmaturezmatematyki.pl.

Matura próbna 2023: matematyka. Arkusze, zadania, pytania, odpowiedzi z matematyki [29.09.2022]

Matura próbna 2023 ruszyła w środę, 28 września. Pierwszego dnia egzaminów maturzyści sprawdzali swoją wiedzę na maturze próbnej 2023 z języka polskiego. Odpowiedzi z polskiego będą dostępne w czwartek, 29 września. Teraz czas na matematykę, która rozpocznie się 29 września o godz. 9. Centralna Komisja Egzaminacyjna przypomina, że matura próba 2023 ma przede wszystkim cel informacyjny i diagnostyczny. - CKE za nieuzasadnione uważa wystawianie ocen wyrażonych liczbą lub literą (w ramach oceniania bieżącego) na podstawie wyników testu diagnostycznego z poszczególnych przedmiotów, uzyskanych przez danego ucznia – podkreśla dyrektor CKE. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo! Będziemy w niej na bieżąco informować o tym, jak przebiega matura próbna 2023 z matematyki. 

Relacja NA ŻYWO z matury próbnej z matematyki 29.09.2022. Aby odświeżyć, KLIKNIJ F5!

Matura próbna 2023: matematyka. Arkusz CKE - KLIKNIJ W ZDJĘCIE PONIŻEJ

30.09.2022 Matura próbna 2023 z angielskiego

W piątek (30.09.2022) uczniowie zmierzą się z arkuszami zadań CKE. z języka angielskiego. To ostatni dzień próbnych matur 2023. Jak będzie przebiegał? Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w naszej relacji na żywo: Matura próbna 2023: angielski. Co będzie w arkuszu CKE? Czy są przecieki? [RELACJA NA ŻYWO]

Matura próbna 2023: matematyka odpowiedzi

godz. 12.35

Na górze strony opublikowaliśmy galerię zdjęć z rozwiązaniami zadań z arkusza CKE i odpowiedziami z matury 2023 z matematyki. Maturzyści mogą sprawdzić, jak im poszło!

godz. 11.40

Ile powinno wyjść w zadaniu z wiatrakami? - to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez maturzystów. Uczniowie, którzy już wyszli z egzaminu, dzielą się swoimi odpowiedziami z matury próbnej 2023 z matematyki w internecie. Najczęściej do zadania z wiatrakami padają odpowiedzi 110 i 116. Więcej odpowiedzi od maturzystów w materiale: Matura próbna 2023: odpowiedzi z matematyki. "110 wiatraków", a ile w zadaniu z basenem i ostrosłupem?

godz. 11.04

W internecie pojawiają się już pierwsze odpowiedzi z matury próbnej 2023 z matematyki. Uczniowie dzielą się w mediach społecznościowych swoimi rozwiązaniami i wynikami. Na razie nie wiadomo, czy są to poprawne odpowiedzi, ale maturzyści mogą je porównywać między sobą, by przekonać się, jak im poszło. - Czy tylko ja miałam w większości odpowiedzi B? - pyta jedna z maturzystek. - Ja też - odpowiadają jej inni uczniowie.

godz. 10.12

W szkołach trwa matura próbna 2023 z matematyki. Jeszcze przed rozpoczęciem egzaminu uczniowie rozładowywali stres publikując zabawne memy w mediach społecznościowych. Zobaczcie! Matura próbna 2023 z matematyki. "Otwierasz arkusz, a tam...". Najlepsze MEMY. Śmiech przez łzy

godz. 9.26

Z relacji maturzystów wynika, że w niektórych szkołach uczniowie mieli zacząć maturę próbną 2023 z matematyki wcześniej. Na Twitterze pojawiają się już pierwsze komentarze uczniów, którzy skończyli rozwiązywać zadania z arkusza i wyszli już z sali. Jakie emocje im towarzyszą? Delikatnie mówiąc: średnie (pisownia oryginalna): - wyszłam po godiznie i 7 minutach - pisze jedna z maturzystek. - wyszlam z matmy po niecalej godzinie - dodaje inna uczennica.

Matura próbna 2023: matematyka. Uczniowie są przerażeni

godz. 8.55

Ostatnie minuty przed maturą próbną 2023 z matematyki są pełne emocji. - o bogu matematyki prosze pomoz mi bo ja nie zdam - apeluje jeden z maturzystów na Twitterze (pisownia oryginalna). Zdającym przypominamy, że matura próbna to tylko forma testu diagnostycznego przed właściwą maturą - sposób na sprawdzenie swoich umiejętności. Nie można jej nie zdać!

godz. 8.30

Do rozpoczęcia matury próbnej 2023 z matematyki zostało ostatnie 30 minut. Wielu uczniom już udziela się stres, z kolei inni podchodzą do egzaminu na luzie. Nie jest tajemnicą, że to właśnie matematyki maturzyści boją się najbardziej. Nic dziwnego. Ekspert nie zostawia złudzeń: matura 2023 z matematyki będzie trudniejsza niż do tej pory, a zdający podstawę muszą być przygotowani na zadania, które do tej pory pojawiały się na rozszerzeniu. Co znajdzie się w arkuszu CKE z matury próbnej 2023? Dowiemy się w czwartek, 29 września 2022, gdy CKE opublikuje arkusze na swojej stronie.

A jak przebiegała matura próbna 2023 z języka polskiego? Czytaj w dalszej części relacji poniżej!

Matura próbna 2023: język polski. Arkusz CKE:

29.09.2022 Matura próbna 2023 matematyka

Matura próbna 2023 matematyka. Uczniowie odchodzą od zmysłów. "Złożę podpis moimi łzami i wychodzę" [Relacja na żywo] - tutaj znajdziesz najważniejsze informacje związane z maturą próbną 2023 oraz arkusze zadań CKE. Dowiesz się także jakie opinie o zadaniach na próbnej maturze 2023 z matematyki na poziomie podstawowym mieli tegoroczni maturzyści.

Godz. 16.01 Uwaga na przecieki z matury próbnej

Informacje o przeciekach zalewają internet przed każdym egzaminem, także przed maturą próbną 2023 z matematyki. Wszystkim, którzy szukają takich informacji, przypominamy, że matury próbnej nie można nie zdać, a zgodnie z wytycznymi CKE nie powinna być ona także oceniania. Szukanie przecieków w mediach społecznościowych jest więc bezcelowe. Uważajcie, by nie dać nabrać się oszustom.

Godz. 15 22 Matura próbna z matematyki

Za nami pierwszy dzień próbnych egzaminów maturalnych. Jutro uczniowie zmierzą się z matematyką. Matura próbna z matematyki na poziomie podstawowym rozpocznie się w czwartek (29 września) o godz. 9.00. Na rozwiązanie zadań uczniowie będę mieli 180 minut.

Godz. 14.54: Matura 2023 z języka polskiego

Prawdziwa matura ruszy w przyszłym roku w maju. Wtedy, aby zdać maturę trzeba będzie uzyskać z przedmiotów obowiązkowych co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia (dotyczy to egzaminów pisemnych i ustnych). W przypadku przedmiotu do wyboru nie będzie progu zaliczeniowego – obowiązywać on będzie na maturze w 2025 roku.

Godz. 14.33: Matura próbna z języka polskiego. Kto sprawdzi arkusze CKE?

CKE przypomina, że arkusze rozwiązane przez uczniów sprawdzać będą nauczyciele w ich macierzystych szkołach. Zasady oceniania będą zamieszczane na stronach internetowych CKE i OKE oraz przekazywane dyrektorom szkół następnego dnia po przeprowadzonym egzaminie.

Godz. 14.12: Matura próbna z polskiego. Komentarze internautów

Godz. 13.55: Matura próbna z j. polskiego. Maturzyści odwoływali się do "Zmierzchu", "Krainy Lodu" i....

Do jakich dzieł kultury odwoływali się maturzyści? Na Twitterze padają tytuły takie jak: "Zmierzch" czy "Kraina Lodu". Więcej w artykule: Rozprawka na maturze próbnej z j. polskiego.

Godz. 13.38: Matura próbna z języka polskiego. Kiedy będą odpowiedzi?

Odpowiedzi z egzaminu z języka polskiego pojawią się na SE.pl w czwartek (29.09) około godz. 10.

Godz. 13.17: Matura próbna 2023. W czwartek matematyka

Czwartkowy egzamin z matematyki zostanie przeprowadzany w formule 2023 na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających, jak podaje CKE, ograniczony zakres wymagań podstawy programowej (np. ograniczenie liczby zadań na dowodzenie w arkuszu (do jednego), brak zadania na dowód geometryczny, usunięcie wzorów skróconego mnożenia dla potęg trzecich, ograniczenie wymagań dotyczących wielomianów, ograniczenie wymagań ze stereometrii, m.in. całkowite usunięcie zagadnień dotyczących brył obrotowych).

Godz. 13.07: Matura próbna 2023. Kim był Edek?

Na Twitterze pojawia się sporo komentarzy autorstwa osób, które pisały dziś egzamin z j. polskiego. Uczniowie pytają się nawzajem o odpowiedzi z poszczególnych pytań. Wyjątkowo popularne staje się pytanie o... Edka. "Kto to Edek?", "Moja odpowiedź w zadaniu z Edkiem to mają takie same imię" - komentują internauci. Chodzi o zadanie numer 15 z arkusza CKE: Wyjaśnij, na czym polega podobieństwo między „Edkiem” z opowiadania MarkaNowakowskiego a Edkiem z Tanga Sławomira Mrożka?

Godz. 13: Matura próbna 2023 z języka polskiego

Zgodnie z harmonogramem, o godz. 13 wszyscy uczniowie powinni zakończyć pisanie egzaminu z polskiego. Pamiętajcie, matury próbnej nie można nie zdać!

Godz. 12.50: Matura próbna 2023. W czwartek matematyka

W czwartek (29 września) o godz. 9 odbędzie się kolejny egzamin: matematyka na poziomie podstawowym. Uczniowie będą mieli 180 minut na jego napisanie.

Godz. 12.20: Autor tekstu z matury próbnej 2023 szczery do bólu! Nie zna odpowiedzi na pytania z arkusza CKE

Jedno z zadań wywołało spore zamieszanie, maturzyści wysyłają autorowi tekstu, do którego trzeba było się odwołać pytania, jak należało odpowiedzieć. Marcin Napiórkowski odpowiada: "Nie mam pojęcia"! Szczegóły w artykule: "Nie mam pojęcia". Autor tekstu z matury próbnej 2023 szczery do bólu! Nie zna odpowiedzi na pytania z arkusza CKE

Godz. 12: Matura próbna 2023 z polskiego. Autor artykułu: "Nie mam pojęcia jak odpowiedzieć na te pytania"

Autor jednego z tekstów, które pojawił się na maturze próbnej 2023 z j. polskiego napisał na Twitterze: "Z całego życzę Wam dziś powodzenia na próbnej #matura2023 z polskiego! Ale przestańcie mi wysyłać DMy. Nie mam pojęcia, jak odpowiedzieć na te pytania. Serio."

Godz. 11.45: Matura próbna 2023 - język polski. Kiedy będą odpowiedzi?

Odpowiedzi z dzisiejszego egzaminu z j. polskiego Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikuje w środę przed południem.

Godz. 11.30: Trwa matura próbna 2023

Coraz więcej osób kończy pisać dzisiejszy egzamin z języka polskiego. - W pół godziny 1. i 2. cześć napisałam a półtorej kolejną, szybko poszło strasznie - napisała jedna z internautek.

Godz. 11.06: "Antygona" na maturze próbnej 2022 z polskiego i odwołanie do antycznego filozofa

Uczniowie, którzy przystąpili do próbnego egzaminu mierzyli się z zadaniami w nowej formule. Jednym z zadań było pytanie o przeżycie katharsis. Należało odwołać się do "Antygony" Sofoklesa oraz "Poetyki" Arystotelesa. Więcej w artykule: "To wszystko za 1 pkt".

Godz. 10.50: Matura próbna 2023 - komentarze internautów

W sieci pojawiają się kolejne komentarze autorstwa osób, które napisały dzisiejszy egzamin z j. polskiego.

Godz. 10.35: Trwa matura próbna z j. polskiego

Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 60 punktów, w tym:

1) Język polski w użyciu (czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną, notatka syntetyzująca) – 10 pkt (ok. 5–7 zadań – głównie otwartych – opartych na dwóch tekstach)

2) Test historycznoliteracki (znajomość problematyki lektur obowiązkowych) – 15 pkt (ok. 6–15 zadań – głównie otwartych, w większości opartych na zawartych w arkuszu krótkich tekstach)

3) Wypracowanie – 35 pkt.

Godz. 10.15: Matura próbna 2023. Harmonogram egzaminów

Zgodnie z harmonogramem CKE we wrześniu zainteresowane szkoły będą mogły przeprowadzić próbne egzaminy z przedmiotów obowiązkowych:

  • 28 września z języka polskiego na poziomie podstawowym
  • 29 września – próbny egzamin z matematyki na poziomie podstawowym
  • 30 września – próbne egzaminy z języków obcych nowożytnych na poziomie podstawowym, tj. z języka angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i z języka włoskiego.

Godz. 10.00: Notatka syntetyzująca o sequelach na maturze próbnej 2023 z polskiego

Maturzyści mierzą się z nową formułą zadań. Do napisania mieli m.in. napisać notatkę syntetyzującą o sequelach. Czym jest taka notka? Jak należało ją napisać? Więcej w artykule: Nowość na maturze!

Godz. 9.50: Matura próbna z języka polskiego. Internautka załamana

- Zobaczyłam właśnie arkusz i pożegnałam się ze zdaniem mojej matury za rok... - napisała na Twitterze Kasia.

Godz. 9:42: Matura próbna 2023. Wyniki egzaminu z j. polskiego

- Wyniki badania diagnostycznego mogą również służyć nauczycielom do zidentyfikowania zakresu wiadomości i umiejętności, które wymagają szczególnej uwagi. Należy również mieć świadomość, że zadania w arkuszach egzaminacyjnych będą obejmowały całość wymagań egzaminacyjnych, zatem przed przeprowadzeniem diagnozy wskazane jest poinformowanie uczniów, że niektórych zadań mogą nie być w stanie rozwiązać poprawnie, ponieważ dany zakres materiału nie był jeszcze omawiany podczas lekcji – przypomina Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Godz. 9.33: "Pan Tadeusz" i "Wesele" na maturze próbnej 2023

W arkuszu znalazły się zadania dotyczące fragmentów m.in. "Pana Tadeusza" i "Wesela". Maturzyści muszą się także zmierzyć z wypracowaniem na jeden z wybranych tematów, które dotyczą młodości, a także fundamentu zaufania. Poznajcie szczegóły tutaj: "Pan Tadeusz" i "Wesele" na maturze próbnej 2023. Tematy maturalne o młodości i fundamencie zaufania. To było w arkuszu CKE z polskiego

Godz. 9.25: Awaria na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej

W środę, 28 września 2022, rozpoczęła się matura próbna 2023 z języka polskiego. CKE miała opublikować na swojej stronie internetowej arkusze z nowej matury. Na stronie cke.gov.pl pojawił się błąd.

Godz. 9.20: Matura próbna 2023. Cenna rada tegorocznego maturzysty

- Jako osoba, która zdawała maturę w tym roku dam wam radę, próbne są trudniejsze (o wiele) i zazwyczaj wasz wynik z nich nic nie będzie znaczyć, osobiście na próbnej matmie miałam 20% a prawdziwą maturę napisałam na 33% - napisała jedna z internautek.

Godz. 9.12: Matura próbna 2023 z języka polskiego. Arkusze CKE już są!

Jakie zadania i pytania znajdą się w arkuszu? Odpowiedzi i arkusze CKE z matury próbnej 2023 znajdziesz w tym artykule: Matura próbna 2023: polski. Odpowiedzi i arkusze CKE [28.09.2022]

Godz. 9.06: Matura próbna 2023. Tematy wypracowań

Zgodnie z zapowiedzią CKE, w internecie pojawiły się arkusze z dzisiejszego egzaminu z j. polskiego. Były do wyboru dwa tematy wypracowań:

Temat 1.Młodość jako czas pierwszych nadziei i rozczarowań.

W pracy odwołaj się do:• wybranej lektury obowiązkowej – utworu epickiego albo dramatycznego• innego utworu literackiego – może to być również utwór poetycki• wybranych kontekstów.

Temat 2.Słowa – czyny. Co stanowi fundamenty zaufania?

W pracy odwołaj się do:• wybranej lektury obowiązkowej – utworu epickiego albo dramatycznego• innego utworu literackiego – może to być również utwór poetycki• wybranych kontekstów

Godz. 9.00: Matura próbna 2023. Rozpoczął się egzamin z języka polskiego

Trzymamy kciuki!

godz. 8.48: Egzamin z języka polskiego już niedługo!

Uczniowie będą mieli aż 4 godziny na napisanie matury próbnej z języka polskiego.

godz. 8.32: Matura próbna 2023 z j. polskiego. Komentarze internautów

Egzamin rozpocznie się już za pół godziny.

godz. 8.20: Arkusze CKE z j. polskiego

Arkusze z dzisiejszego egzaminu z j. polskiego pojawią się także na naszej stronie. 

godz. 8.13: Matura próbna 2023 z polskiego - jak będzie wyglądał arkusz CKE?

Egzamin będzie się składał z trzech części:

  • Język polski w użyciu
  • Test historycznoliteracki
  • Wypracowanie

godz. 8: Matura próbna 2023 z języka polskiego

Już za godzinę rozpocznie się egzamin z j. polskiego.

Godz. 7.53 Matura próbna 2023: polski. Odpowiedzi i arkusze CKE [28.09.2022]

Matura próbna z języka polskiego rozpocznie się w środę (28.09.2022) punktualnie o godzinie 9.00. Na maturzystów czeka sporo zmian na egzaminie. Jakie zadania i pytania znajdą się w arkuszu?

Godz. 7.47: W środę, 28.09.2022 próbna matura 2023 z języka polskiego na poziomie podstawowym

Szkoły, które przeprowadzą maturę próbną 2023, według zaleceń CKE, powinny ją przeprowadzić w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu (np. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów, zaznaczanie odpowiedzi na karcie odpowiedzi).

Godz. 7.24: Matura próbna 2023 w nowej formule

Matura próbna odbędzie się w nowej formule - 2023. O co chodzi? Zgodnie z zapowiedzią Ministra Edukacji i Nauki w roku 2023 i 2024 egzamin maturalny będzie przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie – jak miało to miejsce do roku 2020 włącznie – na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

Godz. 7.18: Matura próbna 2023. Internautka na Twitterze: "Nie stresuję się aż tak bardzo, bo to jednak próbny"

W sieci od rana pojawiają się komentarze osób, które będą dziś pisali egzamin z j. polskiego. - Nie stresuję się aż tak bardzo, bo to jednak próbny i mam świadomość tego, że to nic nie wniesie do mojego życia, ale lekki stresik jednak jest bo to już przedsmak tego co czeka nas za 7 miesięcy i taki dłuuugi egzamin sooo będzie niezły cyrk - napisała internautka "julcia".

godz. 7.13: Jak długo będzie trwał egzamin z j. polskiego?

Przypominamy, że egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym będzie trwał 240 minut, czyli 4 godziny.

Środa, godz. 7 Centralna Komisja Egzaminacyjna wydała komunikat. O tym trzeba pamiętać

O godz. 9 rozpocznie się próbna matura z j. polskiego. CKE wydała komunikat, w którym przypomina o celowości egzaminu: "Przypominamy, ze próba ma przede wszystkim cel informacyjny i diagnostyczny; pogłębiona informacja zwrotna przyda się bardziej niż ocena!"

godz. 21.20: Maturzyści rozszyfrowali "CKE"

Według samego CKE, jutrzejsza matura z j. polskiego ma być "nieco bardziej wymagająca". Tymczasem maturzyści na Twitterze rozszyfrowują akronim samego "CKE". Zobaczcie poniżej.

Tymczasem największą zagadką nowej matury jest test historycznoliteracki. Na czym polega? To druga część egzaminu dojrzałości z języka polskiego i można z niej otrzymać aż 15 punktów. Znajdziecie tam teksty (lub fragmenty tekstów) z poszczególnych epok literackich. 

godz. 20.00: uczniowie szukają przecieków. Dyrektor CKE odpowiada

Na Twitterze standardowo królują gorączkowe poszukiwania maturalnych przecieków. Dla zmobilizowanych uczniów dyrektor CKE wystosował krótką odpowiedź. Podsumował dotychczasową historię słynnych przecieków. Więcej: Przecieki z matury za nagie zdjęcie z durszlakiem. Dyrektor CKE przestrzega przed oszustwami

godz. 19.30: Nowa matura, najwięcej zmian na egzaminie z języka polskiego

Nową maturę w formule 2023 będą zdawać pierwsi absolwenci ośmioletnich szkół podstawowych i pięcio/cztero-letnich szkół ponadpodstawowych. Najwięcej zmian dotyczy właśnie języka polskiego na poziomie podstawowym. Przypomnijmy, że na środowym egzaminie uczniowie:

  • będą mieli 240 minut (dotychczas było to 170 minut),
  • dostaną dwa arkusze (dotychczas był tylko jeden): arkusz nr 1 to część testowa podzielona na zagadnienia o nazwie "Język polski w użyciu. Test" oraz "Test historycznoliteracki", w arkuszu nr 2 uczniowie będą musieli napisać wypracowanie.

godz. 19:00

Matura próbna z języka polskiego coraz bliżej. Uczniowie mają już naprawdę niewiele czasu na przypomnienie sobie obowiązkowych lektur oraz tego, jak napisać rozprawkę. Nie dziwi zatem to, że maturzyści zaczęli intensywne poszukiwania... przecieków.

Sonda
Matura 2023 - którego przedmiotu obawiasz się najbardziej?
Matura dla uchodźców z Ukrainy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają