Śluza w Miłomłynie

i

Autor: Google Street View Śluza w Miłomłynie zamknięta do końca grudnia 2022 r. - zdj. ilustracyjne.

Wykryto awarię

Śluza Miłomłyn zamknięta do końca roku. Obiekt będzie remontowany

2022-09-19 10:31

Od poniedziałku (19 września) do końca roku zamknięta będzie śluza Miłomłyn na Kanale Elbląskim (woj. warmińsko-mazurskie). Informację przekazały Wody Polskie. Powodem jest konieczność wykonania awaryjnego remontu wrót śluzy.

Śluza w Miłomłynie zamknięta do końca grudnia

Zamknięcie do końca grudnia dla żeglugi śluzy w Miłomłynie wynika z potrzeby wymiany wrót dolnych i górnych. - Istniejące wrota zostaną zastąpione identycznymi, wykonanymi z nowego materiału - przekazał PAP Bogusław Pinkiewicz z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Awarię związaną z nieszczelnością górnych wrót wykryto pod koniec czerwca. Wtedy pracę śluzy wstrzymano jedynie na krótko, żeby wykonać doraźną naprawę i nie blokować żeglugi w sezonie letnim.

Sezon żeglugowy na Kanale Elbląskim trwa zwykle od początku maja do końca września, gdy kończą pracę pochylnie. Po tym czasie można jednak nadal korzystać ze śluz, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu. Przed zimą na kanale systematycznie zdejmowane jest oznakowanie, więc żegluga jest dopuszczona pod warunkiem dobrej znajomości szlaku. Droga wodna zostaje zamknięta wraz z wystąpieniem pierwszych zjawisk lodowych.

CZYTAJ TEŻ: Kobiecie i jej dziecku bardzo się spieszyło. Policjanci nie mieli serca wlepić mandatu

Postęp prac na przekopie Mierzei Wiślanej

Kanał Elbląski istnieje od ponad 150 lat

Zbudowany w 1862 roku Kanał Elbląski należy do najpopularniejszych wśród turystów dróg wodnych w regionie. Jest unikatowym zabytkiem hydrotechniki, dzięki czynnemu systemowi pięciu pochylni z tzw. suchym grzbietem - w Buczyńcu, Kątach, Oleśnicy, Jeleniach i Całunach. Statki turystyczne i inne jednostki pływające, żeby pokonać różnicę poziomów, są umieszczane na wózkach i przeciągane po torowisku za pomocą stalowych lin, które porusza koło wodne. Na kanale są też cztery śluzy: Miłomłyn, Zielona, Mała Ruś i Ostróda. Kanał Elbląski został w 2011 r. uznany za Pomnik Historii. Miejscowe samorządy starają się o wpisanie go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

ZOBACZ TEŻ: Otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. "Ataki są podszyte wielkim złem" [ZDJĘCIA]

Sonda
Czy przekop Mierzei Wiślanej to potrzebna inwestycja?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE