Koronawirus. Od soboty powiat kluczborski w STREFIE CZERWONEJ! Czy to ma SENS? "Statystyka, a prawda"

2020-09-18 19:53 Michał Górecki
Koronawirus opolskie. Powiat kluczborski w czerwonej strefie. Czy to ma sens?
Autor: wikipedia/pixabay Koronawirus opolskie. Powiat kluczborski w czerwonej strefie. Czy to ma sens?

Pierwsza czerwona strefa na Opolszczyźnie. Statystyki koronawirusa nieubłagane dla powiatu kluczborskiego, gdzie ogniskiem okazał się DPS w Gierałcicach. Od soboty mieszkańcy powiatu kluczborskiego wrócą do restrykcyjnych zasad epidemicznych. W kluczborskim Starostwie odbyło się już posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Kluczborskiego oraz Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Jak będzie wyglądało życie w czerwonej strefie i kiedy region wróci do normalności?

W czwartek, 17 września, Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało informacje dotyczące powiatów znajdujących się w strefie żółtej i czerwonej. Sytuacja wciąż jest dynamiczna, dlatego lista jest stale aktualizowana. Najnowsze dane MZ wskazały powiat kluczborski jako strefę czerwoną, pierwszą w województwie opolskim. Od soboty 19 września, region wraca do rygorystycznych obostrzeń epidemicznych.

Zobacz szczegóły: Koronawirus. Czerwona strefa w województwie opolskim. Do tego powiatu wrócą radykalne obostrzenia!

Powiat kluczborski wciągnięty do czerwonej strefy. Co dalej?

W związku z koniecznością powrotu obostrzeń w kluczborskim Starostwie odbyło się posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Kluczborskiego oraz Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Podczas spotkania omówiono szczegóły dot. strategii i panującej sytuacji epidemicznej. Jak długo region będzie w strefie czerwonej? Jak przyznał starosta, Mirosław Birecki w rozmowie z Radiem Opole, wszystko zależy od mieszkańców. I choć statystyka powiatu została zaburzona przez ognisko zakażeń w DPS w Gierałcicach, włodarz przyznaje, że tam sytuacja powoli się normuje.

Statystyka, a fakty? "To dwie różne rzeczy"

Zdaniem burmistrza Kluczborka Jarosława Kielara, powiat w strefie czerwonej to...nie do końca sensowne rozwiązanie. Problem dotyczy głównie DPS-u, a regiony takie jak - chociażby - Lasowice Wielkie - nie potwierdził ani jednego zakażenia od początku epidemii. Mieszkańcy i tak będą musieli chodzić po ulicach w maseczkach.

To jest przykład tak zwanej statystyki, bo prawda i statystyka to dwie różne rzeczy. W wielu przypadkach trudno jest wytłumaczyć ludziom ograniczenia na terenie, gdzie właściwie zakażeń nie ma. Tak jest na przykład u nas w gminie Lasowice Wielkie, gdzie nie ma zarażeń teraz i nie było w sumie od początku. Mamy jednak przepisy, przepisy są bezduszne, i trzeba podporządkować się do tego przez tydzień

Powiat kluczborski w strefie czerwonej. Policja wyjdzie na ulice

Od soboty na ulicach całego powiatu wzmożone patrole. Decyzja po stronie policjanta, więc to mundurowy zdecyduje, jaką formę represji przewidzianej prawem zastosuje wobec osoby nieprzestrzegającej nowych zasad. A jakie są te nowe zasady?

O szczegółach przypomina sam region, punktując konieczność noszenia maseczek w przestrzeni publicznej, odwołane wydarzenia (które region już anulował), czy limit na weselach i w komunikacji miejskiej.

Wielka awantura w Sejmie. Ustawa o ochronie praw zwierząt

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.