Marsz Niepodległości. Pierwsze podsumowanie władz Warszawy. Mowa o kosztach

2021-11-11 16:48
Marsz Niepodległości 2021
Autor: ESKA.pl

Marsz Niepodległości 2021 przeszedł ulicami Warszawy. Przemarsz od tygodni wywołujący dużo emocji w czwartkowe popołudnie skomentował Rafał Trzaskowski. - Na szczęście jest spokojnie, nie doszło do żadnych incydentów - ocenił prezydent Warszawy. Wyraził również nadzieję, że taki stan rzeczy utrzyma się już do końca marszu.

"Na razie, na szczęście jest spokojnie. Bardzo się z tego cieszę, bo jest pirotechnika. Nie doszło do żadnych incydentów. Mam nadzieję, że tak będzie do samego końca i nie powtórzą się sceny jak sprzed roku" - mówił prezydent Warszawy w Centrum Zarządzania Kryzysowego. Jak dodał, ubolewa, że te legalne manifestacje, które były zarejestrowane nie odbyły się.

Rafał Trzaskowski mówił również o tym, że ubolewa również nad tym, że rządzący nie wzięli odpowiedzialności za tę manifestację dwa czy trzy miesiące temu, tak żeby to spokojnie przygotować. "Żeby nie oddawać tego (uroczystości z okazji 11 listopada-PAP) tylko narodowcom, aby wszyscy mogli w tego typu uroczystościach partycypować" - tłumaczył.

Prezydent Warszawy wspomniał również o szacunkowych kosztach uprzątnięcia z centrum miasta m.in. materiałów budowlanych z ronda Dmowskiego. Zapowiedział, że takie dane władze Warszawy podadzą w piątek lub sobotę.

Marsz Niepodległości, który wyruszył z ronda Dmowskiego, dotarł na błonia Stadionu PGE Narodowego. Demonstranci zgromadzili się przed sceną, na której ma odbyć się koncert i z której będą przemawiać organizatorzy wydarzenia. To największe zgromadzenie organizowane w 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Za organizację marszu odpowiadają środowiska narodowe, jednak w tym roku - aby umożliwić jego legalne przejście - nadano mu status formalnego zgromadzenia organizowanego przez władze publiczne. Powodem była tocząca się w sądach sprawa rejestracji marszu jako zgromadzenia cyklicznego, w której zapadły orzeczenia niekorzystne dla jego organizatorów. Tegoroczny marsz przechodzi pod hasłem "Niepodległość nie na sprzedaż".

Sonda
Czy 11 listopada to radosne święto w Polsce?
Narodowcy szykują się do Marszu. Tak o poranku wyglądało rondo Waszyngtona
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE