Marsz Niepodległości w Warszawie 11.11.2021. Nie brakowało prowokacji [ZAPIS RELACJI]

Marsz Niepodległości w Warszawie 11.11.2021. W czwartek, 11 listopada ulicami stolicy po raz kolejny przeszedł Marsz Niepodległości. Nie przeszkodziły mu prawne zawirowania i zakaz wydany przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Uroczystość miała charakter państwowy. W czasie Marszu Niepodległości było spokojnie, choć służby przygotowały się na wszystkie ewentualności. Nie doszło do zamieszek, jak rok temu, ale nie brakowało też prowokacji. Zobacz poniżej ZAPIS RELACJI NA ŻYWO.

Marsz Niepodległości 11.11.2021: trasa, relacja na żywo

W czwartek, 11.11.2021 z ronda Dmowskiego ruszył Marsz Niepodległości 2021. Marsz wokół którego zebrało się sporo kontrowersji, i o który stoczono wojnę na najwyższych państwowych szczeblach. Odbył się on mimo pierwotnego zakazu prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Trasa Marszu Niepodległości 2021 była tradycyjna - od ronda Dmowskiego, przez most Poniatowskiego aż do błoń Stadionu Narodowego. Następnie złożone zostały kwiaty pod popiersiem Ignacego Jana Paderewskiego przed wejściem do Parku Skaryszewskiego. Marsz Niepodległości 2021 miał charakter państwowy, o czym poinformował Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. W Marszu nie wziął udział ani prezydent Polski Andrzej Duda, ani Warszawy Rafał Trzaskowski.

Zobacz, jak wyglądało centrum Warszawy przed Marszem Niepodległości:

Marsz Niepodległości 11.11.2021: RELACJA NA ŻYWO

Marsz Niepodległości 2021 ruszył o godz. 13 z ronda Dmowskiego i przeszedł w kierunku Stadionu Narodowego. Na bieżąco relacjonowaliśmy to, co działo się na ulicach Warszawy. Zobacz ZAPIS RELACJI NA ŻYWO z Marszu Niepodległości 2021 poniżej: 

DZIĘKUJEMY ZA ŚLEDZENIE NASZEJ RELACJI NA ŻYWO. PONIŻEJ ZAPIS RELACJI MINUTA PO MINUCIE:

18:33 Wiemy, ile osób zatrzymano. Konferencja policji

- Ten marsz zaliczał się do najbezpieczniejszych, które odbywały się na przestrzeni kilkunastu lat - tymi słowami nadkom. Sylwester Marczak podsumował odbywający się na ulicach Warszawy Marsz Niepodległości 2021. Rzecznik Komendanta Stołecznego Policji zaznaczył, że nie brakowało prowokacji. Dodał też, że kilka osób zostało zatrzymanych, głównie za posiadanie narkotyków.

Za kilkanaście minut przywrócony ma zostać ruch na całej trasie Marszu Niepodległości.

17:32 Policja: Na Marszu Niepodległości było spokojnie

- Dziękujemy za miłe słowa i wyrazy wsparcia jakie licznie otrzymywaliśmy dzisiaj podczas zabezpieczeń uroczystości w Warszawie? Nie odnotowaliśmy poważniejszych incydentów. Niedługo wielu z nas, którzy pełnili dzisiaj służbę wyrusza #nagranicę wesprzeć pełniących tam służbę - czytamy na Twitterze policji.

17:20 Aleje Jerozolimskie opustoszały 

Nie ma już śladów po Marszu Niepodległości w Al. Jerozolimskich i w okolicach ronda Dmowskiego. Tłum rozszedł się do domów. Tramwaje wróciły już w al. Waszyngtona i al. Zieleniecką. Została otwarta dla ruchu ul. Sokola. Autobusy linii 102, 125, 162 i 202 wróciły na trasy podstawowe.

17:10 Konferencja rzecznika KSP

Na godzinę 18 zapowiedziano briefing rzecznika Komendanta Stołecznego Policji, nadkom. Sylwestra Marczaka w sprawie Marszu Niepodległości.

16:56 Tłum na Saskiej Kępie

Jak relacjonuje poseł Michał Szczerba, uczestnicy Marszu Niepodległości "masowo szturmują alkohole 24. Strach wyjść po bułkę" - napisał na Twitterze, oznaczając swój wpis hashtagiem #MarszNienawiści

16:53 Marsz Niepodległości zakończył się

Zakończył się już Marsz Niepodległości, który przeszedł ulicami stolicy od ronda Dmowskiego, przez most Poniatowskiego aż na błonia PGE Narodowego. Oficjalne wydarzenia powoli dobiegają końca.

16:51 Pierwsze podsumowanie władz Warszawy

Marsz Niepodległości 2021 przeszedł ulicami Warszawy. Przemarsz od tygodni wywołujący dużo emocji w czwartkowe popołudnie skomentował Rafał Trzaskowski. - Na szczęście jest spokojnie, nie doszło do żadnych incydentów - ocenił prezydent Warszawy. Wyraził również nadzieję, że taki stan rzeczy utrzyma się już do końca marszu.

16:48 Nadal utrudnienia w kursowaniu komunikacji

- Autobusy nie kursują: Al. Jerozolimskimi i mostem Poniatowskiego na odc. E. Plater - rondo Waszyngtona; Krakowskim Przedmieściem na odc. Senatorska - Świętokrzyska; Sokolą; Wybrzeżem Szczecińskim pod mostem Poniatowskiego oraz przez pl. Trzech Krzyży - podał Warszawski Transport Publiczny.

16:38 Koncert patriotyczny 

Na błoniach PGE Narodowego trwa patriotyczny koncert. Pod sceną są tysiące ludzi - relacjonuje nasz reporter.

16:36 Wisłostrada już przejezdna

Autobusy linii 185 wracają na trasę podstawową.

16:33 Kolejne ulice otwarte dla ruchu

- Ruch jest przywracany na kolejnych ulicach: Kruczkowskiego, Pięknej, Al. Ujazdowskich od ul. Pięknej w kierunku Mokotowa, pl. Konstytucji i Waryńskiego - poinformował Warszawski Transport Publiczny. Przywrócono też ruch tramwajowy na ul. Puławskiej i Marszałkowskiej w okolicach pl. Unii Lubelskiej. Tramwaje linii 4, 10, 18 i 35 wracają na trasy podstawowe.

16:28 Rosyjskie media o spaleniu flagi Niemiec

- Uczestnicy Marszu Niepodległości w Warszawie spalili niemiecką flagę „za to, że zabili nas 6 milionów” - informuje rosyjska agencja RIA Novosti.

16:27 Trzaskowski o Marszu Niepodległości: jest spokojnie; nie doszło do żadnych incydentów

Na szczęście jest spokojnie, nie doszło do żadnych incydentów - ocenił w czwartek po południu przebieg Marszu Niepodległości prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Wyraził też nadzieję, że tak będzie już do końca marszu.

16:23 Marsz Niepodległości: Zaatakowali Trzaskowskiego

Nie obyło się bez kontrowersyjnych, a wręcz skandalicznych sytuacji podczas przemarszu. Wśród okrzyków uczestników słychać było m.in. „wypier*** z uchodźcami”. Podpalono również plakat z wizerunkiem Donalda Tuska oraz flagę Niemiec. Oberwało się również Rafałowi Trzaskowskiemu.

16:17 Zapalono pochodnie

Na błoniach PGE Narodowego grupa około 30 osób rozpaliła pochodnie. Słychać też okrzyki "Polak - Węgier, dwa bratanki".

16:08 Szokujące słowa Roberta Winnickiego

"Jeśli trzeba będzie strzelać, to wojsko polskie ma strzelać” - takie słowa padają z ust Roberta Winnickiego na Marszu Niepodległości w kontekście sytuacji na granicy. Winnicki sprzeciwia się też legalnej migracji. „Polska dla Polaków” - mówi poseł - relacjonuje Patryk Michalski, dziennikarz radia RMF FM.

16:04 Na Marszu Niepodległości jest też grupa modlitewna

Część uczestników idzie za figurą Maryi i wspólnie się modli.

15:56 Nowe informacje o utrudnieniach

Dla ruchu został otwarty pl. Konstytucji - poinformował Warszawski Transport Publiczny. Nadal pozostają zamknięte ulice: Krakowskie Przedmieście, Al. Jerozolimskie i most Poniatowskiego wraz z ulicami poprzecznymi, Sokola, Waryńskiego, Piękna.

15:49 Skandaliczne okrzyki

- Cała Polska śpiewa z nami: Wypie*****ć z uchodźcami - krzyczą bojówki ONR. Jak relacjonuje nasz reporter padają nie tylko wulgarne okrzyki. W ruch poszły petardy, które są rzucane pod nogi.

15:46 Szokujące wypowiedzi na Marszu Niepodległości

15:44 Bąkiewicz: Wygraliśmy z Trzaskowskim

- Zrobiliśmy to mimo wszystkich zakazów elit tego miasta. Wygraliśmy z Trzaskowskim - powiedział Robert Bąkiewicz na błoniach PGE Narodowego. 

15:40 Skandal na Marszu Niepodległości!

Marsz Niepodległości 2021 maszeruje ulicami stolicy. Nie obyło się jednak bez szokujących incydentów. Podczas przemarszu uczestnicy spalili zdjęcie Donalda Tuska, pojawiły się również race i skandaliczne okrzyki. Jednak to, co uczestnicy marszu zrobili na dworcu, budzi szczególną odrazę. Szok i niedowierzanie!

15:36 Duże utrudnienia w komunikacji

- Przywracamy kursowanie autobusów na ulicach: Królewska, pl. Piłsudskiego, Moliera, Wierzbowa i Senatorska. Nadal pozostają zamknięte ulice: Krakowskie Przedmieście, Al. Jerozolimskie i most Poniatowskiego wraz z ulicami poprzecznymi, Sokola, Waryńskiego, Piękna - poinformował Warszawski Transport Publiczny.

15:32 Agresywna grupa na końcu pochodu

Na końcu Marszu Niepodległości znajduje się spora grupa "narodowców", którzy zachowują się agresywnie i krzyczą antysemickie i wulgarne hasła.

15:27 Prezydent Andrzej Duda dziękuje za świętowanie 11 listopada

15:24 Spokojny Marsz Niepodległości 

Na razie nie odnotowano żadnych poważnych incydentów. Nie brakowało jednak prowokacji, o czym pisaliśmy m.in. TUTAJ.

15:22 W Marszu Niepodległości uczestniczy m.in. poseł Janusz Kowalski

15:16 Setki rac pod PGE Narodowym

Pod Stadionem Narodowym odpalanych jest mnóstwo rac. Ludzie z końca marszu powoli dochodzą na miejsce koncertu - mówi nasz reporter. 

15:13 Bąkiewicz o Marszu Niepodległości: 150 tys. uczestników

- 150.000 Polaków na #MarszNiepodległości. Przeszliśmy bezpiecznie i spokojnie pod biało-czerwoną. Tak się świętuje niepodległość. DZIĘKUJĘ! - napisał na Twitterze Robert Bąkiewicz.

15:12 Ostre komentarze w sprawie Marszu Niepodległości

15:10 Marsz Niepodległości dotarł na błonia PGE Narodowego

- Zaczyna się koncert pieśni patriotycznych - relacjonuje nasz reporter, który dotarł w okolice Stadionu Narodowego.

15:05 W Święto Niepodległości prezydent odznaczył 17 osób

Działaczka podziemnej Solidarności, współzałożycielka Wolnych Związków Zawodowych Joanna Duda-Gwiazda, działacz opozycji demokratycznej w PRL i kapelan Solidarności ks. Stanisław Małkowski, poeta Leszek Długosz oraz poeta i wydawca Jan Polkowski - zostali odznaczeni w czwartek Orderem Orła Białego.

W Pałacu Prezydenckim trwa w czwartek, w Święto Niepodległości, uroczystość, podczas której 17 osób zostało odznaczonych orderami i odznaczeniami państwowymi.

Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej nadawane za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla pożytku Rzeczypospolitej Polskiej, położone zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Nie dzieli się na klasy. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych. 

15:00 Bąkiewicz na Marszu Niepodległości: teraz decyduje się nasza przyszłość

Teraz decyduje się nasza przyszłość; czy będziemy wolni, czy będziemy pariasem dla innych - mówił prezes stowarzyszenia "Marsz Niepodległości" Robert Bąkiewicz, otwierając czwartkowy pochód na rondzie Dmowskiego w Warszawie.

Przemawiając na otwarciu Marszu Niepodległości, Bąkiewcz dziękował m.in. szefowi UdSKiOR Janowi Józefowi Kasprzykowi, za umożliwienie uczestnikom "przejście, jak na prawdziwych patriotów przystało, nie nękani przez policję, nie nękani przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego". Apelował też do uczestników, aby zachowali bezpieczeństwo i odpowiedzialność oraz aby wsłuchiwali się w komunikaty organizatorów.

14:52 Petardy na Marszu Niepodległości

Niektórzy uczestnicy Marszu Niepodległości nie stosują się do zakazu używania pirotechniki. - Słychać coraz więcej odgłosów petard, robi się coraz głośniej - relacjonuje nasz reporter. 

14:49 Okrzyki na Marszu Niepodległości

- Nie islamska, nie ateistyczna. Tylko polska katolicka - krzyczy tłum idący w kierunku Stadionu Narodowego.

14:47 Marsz Niepodległości zbliża się do Stadionu Narodowego

Jak relacjonują reporterzy TVN24, na miejscu można zaobserwować nacjonalistyczne i "niepokojące" flagi czy banery.

14:45 Odmienny przekaz medialny dot. Marszu Niepodległości

14:41 "Precz z Unią Europejską"

Niektórzy uczestnicy Marszu Niepodległości, który idzie ulicami Warszawy wykrzykują hasła "Precz z Unią Europejską". Niektórzy odpalają race, mimo wyraźnych próśb organizatorów.

14:38 Konrad Piasecki: Ogromny wstyd

- To, że apolityczni, z zasady, żołnierze Wojska Polskiego idą w marszu, którego lider opisał parlamentarzystów europejskich jako hołotę jest czymś, co nie mieści się w normach demokratycznego państwa. Wstyd. Ogromny wstyd - napisał na Twitterze dziennikarz Konrad Piasecki.

14:35 Andrzej Duda wręcza odznaczenia

W Pałacu Prezydenckim trwa uroczystość wręczenia przez Prezydenta Andrzeja Dudę odznaczeń państwowych z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

14:33 Ponad 100 tys. uczestników Marszu Niepodległości

W Marszu Niepodległości bierze udział ponad 100 tys. osób - wynika z informacji przekazanych PAP przez organizatorów. Czoło marszu, który kieruje się na błonia Stadionu Narodowego, jest już na moście Poniatowskiego. Na razie nie doszło do żadnych poważnych incydentów.

14:30 Zabezpieczyli kamienice w Al. 3 Maja

Straż Marszu Niepodległości zabezpieczyła kamienicę w Al. 3 Maja, gdzie w ubiegłym roku doszło do poważnych incydentów. Przy barierze mostu pojawiła się duża płachta.

14:21 Żandarmeria wojskowa na moście Poniatowskiego

W zabezpieczaniu Marszu Niepodległości bierze udział nie tylko policja, ale także wojsko. Szpaler żołnierzy stoi wzdłuż mostu Poniatowskiego. 

Żandarmeria wojskowa na moście Poniatowskiego

i

Autor: MIŻ Żandarmeria wojskowa na moście Poniatowskiego

14:12 Na razie jest spokojnie

Nie odnotowano poważnych incydentów w związku z Marszem Niepodległości. - Z pojedynczych balkonów zwisają tęczowe flagi - relacjonuje nasz reporter, który dotarł na most Poniatowskiego.

14:10 Donald Tusk skomentował podpalenie plakatu ze swoim wizerunkiem

- Palę się do jeszcze cięższej pracy na rzecz Niepodległej! - napisał na Twitterze Donald Tusk.

14:08 Czoło Marszu Niepodległości dotarło do mostu Poniatowskiego

Alejami Jerozolimskimi idą tysiące ludzi.

13:58 Marsz Niepodległości idzie w kierunku mostu Poniatowskiego

Po przemówieniu prezesa Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Roberta Bąkiewicza uczestnicy marszu kierują się w stronę mostu Poniatowskiego. Zgromadzeni mają ze sobą biało-czerwone flagi i śpiewają patriotyczne pieśni.

13:51 Tomasz Lis komentuje Marsz Niepodległości

13:49 Uczestnicy Marszu Niepodległości podpalili flagę Niemiec

13:45 "Kolejowe dworce przejęły funkcje publicznych szaletów"

Wpis zamieścił Roch Kowalski, dziennikarz polityczny radia RMF FM

13:43 Tysiące uczestników na Marszu Niepodległości

Zobacz niesamowite zdjęcia z lotu ptaka:

13:42 Policja siłą wyciągnęła babcię Kasię z ronda Dmowskiego

- Dziennikarka @TygodnikWPROST Klaudia Zawistowska informuje, że policja siłą wyciągnęła Babcię Kasię z przejścia podziemnego pod Rondem Dmowskiego - poinformował na Twitterze Dariusz Grzędziński z Tygodnika WPROST.

13:41 Ludzie z tęczowymi flagami WYPCHNIĘCI z ronda Dmowskiego

Marsz Niepodległości 2021 rozpoczął się w centrum stolicy. Na wstępie do uczestników przemówił Robert Bąkiewicz. Tymczasem chwilę przed rozpoczęciem państwowej manifestacji na rondo Dmowskiego od strony pl. Zbawiciela przedarła się grupa z tęczowymi flagami. Szybko została jednak otoczona przez policję i wypchnięta z ronda.

13:39 "Cześć i chwała bohaterom"

Uczestnicy Marszu wykrzykiwali hasło: "Cześć i chwała bohaterom" i "Bóg, Honor i Ojczyzna". Na rondzie jest morze biało-czerwonych flag. Z ciężarówek z nagłośnieniem słychać patriotyczne pieśni i piosenki.(PAP)

13:33 Na Marszu Niepodległości jest Antoni Macierewicz

- Na czele marszu narodowców, który w tym roku ma charakter państwowy, jest Antoni Macierewicz, chroniony przez żandarmerię wojskową - poinformował Piotr Drabik, dziennikarz Radia Zet. 

13:28 Bąkiewicz: Trwa wojna

Trwa wojna. I to nie tylko ta na granicy. Trwa wojna cywilizacji. Mimo to nam udało się zebrać i wspólnie świętować. Dzisiaj trwa zmiana układów sił. Jest bezwzględna, brutalna wojna, w tej chwili tworzy się nowy ład. To od nas będzie zależało, jak ta Polska będzie wyglądał - mówi na Marszu Niepodległości Robert Bąkiewicz. 

- Żeby uratować Polskę, musimy dawać innym przykład. Musimy być lepiej i bardziej przyjaźni dla siebie nawzajem. I dla Boga. Jedynym sposobem na osiągnięcie porządku, jest chrześcijaństwo. To wciąż da się uratować - powiedział. 

13:27 Podpalono plakat z Donaldem Tuskiem!

13:25 Wnuk Morawieckiego spędził noc w policyjnej izbie zatrzymanych

Franek Broda (18 l.) w nocy z 10 na 11 listopada brał udział w akcji rozwieszania antyfaszystowskich bannerów na dachu Galerii Kordegardy przy Krakowskim Przedmieściu. "Kaczyński rękoma Glińskiego finansuje faszystów Bąkiewicza", głosiły transparenty zawieszone vis a vis Pałacu Prezydenckiego. Czterech aktywistów odpaliło na dachu Koregardy race. Wśród nich mógł znajdować się wnuk opozycjonisty PRL Kornela Morawieckiego (78 l.). 

13:24 "Proszę reagować, gdy tylko zobaczycie transparenty, które mogą zagrażać polskości

Tymi słowami Robert Bąkiewicz zwrócił się do uczestników Marszu Niepodległości, który ruszył ulicami Warszawy.

13:22 "Wyjątkowy" Marsz Niepodległości 

- Ten marsz jest wyjątkowy, ponieważ obecnie trwa atak na polską granicę - mówi Robert Bąkiewicz.

13:19 Duże utrudnienia w ruchu w Warszawie

W związku ze zgromadzeniem w centrum miasta należy liczyć się z poważnymi utrudnieniami komunikacyjnymi. Od rana ruch kołowy wyłączony jest na Alejach Jerozolimskich na odcinku od ronda Czterdziestolatka do al. Poniatowskiego - w tym na moście Poniatowskiego. Utrudnienia dotyczą także ul. Marszałkowskiej na odcinku od pl. Konstytucji do ul. Świętokrzyskiej, Nowym Świecie na odcinku od ul. Książęcej do ul. Świętokrzyskiej wraz z rondem de Gaulle'a oraz skrzyżowania Alei Jerozolimskich z ulicą Kruczą. Na objazdy kierowany jest szereg linii tramwajowych oraz autobusowych, m.in. te łączące Pragę i Śródmieście oraz przejeżdżające przez Trakt Królewski.

Komunikacja miejska 11.11.2021. Zamkną metro! Jak kursują autobusy i tramwaje?

13:16 Rozbrzmiał hymn Polski 

Robert Bąkiewicz oficjalnie rozpoczął 11. Marsz Niepodległości. Rozpoczął się hymn Polski. Niebo wypełnił dym, bo uczestnicy odpalili liczne race.

13:15 Tysiące uczestników na Marszu Niepodległości

Na czele zgromadzenia ustawiły się grupy rekonstrukcji historycznej odtwarzające polską husarię oraz wojskowych z okresu II wojny światowej. Obok nich stoją tysiące uczestników z biało-czerwonymi flagami. Widoczne jest także kilkanaście zielonych flag Obozu Narodowo-Radykalnego.

13:14 Marsz Niepodległości ma charakter państwowy

Za organizację marszu odpowiadają środowiska narodowe, jednak w tym roku - aby umożliwić jego legalne przejście - nadano mu status formalny zgromadzenia organizowanego przez władze publiczne. Powodem była tocząca się w sądach sprawa rejestracji marszu jako zgromadzenia cyklicznego, w której zapadły orzeczenia niekorzystne dla jego organizatorów.

13:13 Hasło Marszu Niepodległości

Tegoroczny Marsz Niepodległości odbywa się pod hasłem "Niepodległość nie na sprzedaż".

13:11 Z centrum Warszawy zniknęły ławki, kosze i materiały budowlane

Jeszcze w środę z trasy Marszu Niepodległości usunięte zostały materiały budowlane. Z trasy marszu zabrane też zostały kosze i stojaki na rowery. Wszystko ze względów bezpieczeństwa.

13:09 Kilkanaście tysięcy osób w centrum Warszawy

Marsz Niepodległości ruszył w kierunku Mostu Poniatowskiego. Tłum osób dosłownie zalał rondo Dmowskiego i al. Jerozolimskie. Większość osób idzie z biało-czerwonymi flagami. 

13:06 Rozpoczyna się Marsz Niepodległości 

Na czele Marszu Niepodległości idą żołnierze z Żandarmerii Wojskowej. Ludzie wpuszczani są na rondo Dmowskiego. Widać ogrom biało-czerwonych flag.

13:02 Marsz Niepodległości nie zaczął jeszcze iść

Na razie trwa gromadzenie uczestników przy rondzie Dmowskiego. Rozbrzmiewają pieśni patriotyczne

12:55 Tłum gromadzi się przy rondzie Dmowskiego

Pod Pałacem Kultury i Nauki gromadzą się tłumy. Ludzie powoli zmierzają w kierunku ronda Dmowskiego. Tłum krzyczy "cała Polska zjednoczona", na rondzie Dmowskiego z głośnika lecą pieśni patriotyczne - relacjonuje nasz reporter. 

12:47 W Alejach Jerozolimskich zaczyna formować się Marsz Niepodległości

Tłumy ludzi zbierają się w centrum miasta, całość zabezpieczona jest przez policję, która krąży nawet do placu Unii Lubelskiej. Ludzie z flagami polski masowo idą w kierunku centrum miasta.

12:30 Uczestnicy Marszu Niepodległości 2021 zaczynają gromadzić się na rondzie Dmowskiego

Od około godz. 11 uczestnicy Marszu Niepodległości 2021 gromadzą się na rondzie Dmowskiego. Przy Rotundzie trwa też manifestacja zorganizowana pod hasłem "No pasarán: Polska otwarta, kolorowa, niepodległa, przeciw faszyzmowi".

12:00 Trwają uroczyste obchody Święta Niepodległości

Odbyło się uroczyste odśpiewanie hymnu i zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Władze państwowe składają wieńce. Kwiaty złożył również prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. 

11:50 Awanturnicy w pociągu z Gdyni do Warszawy

Z ponad godzinnym opóźnieniem dotarł do Warszawy pociąg TLK Małopolska. Powodem byli awanturujący się pasażerowie. Grupa agresywnie zachowujących się osób wybiła szybę. Kierownik pociągu zatrzymał skład i wezwał policję. Z Nowego Dworu Mazowieckiego pociąg konwojowała policja.

11:40 Ogromne siły policji w centrum Warszawy

Rondo Dmowskiego zostało zamknięte. Ani samochody, ani komunikacja miejska, ani nawet piesi nie przecisną się przez blokady. Centrum Warszawy pełne jest radiowozów i policjantów. Co chwila dojeżdżają kolejne grupy mundurowych. Nie ma przejazdu również od ronda Waszyngtona do ronda Czterdziestolatka. 

Policja całkowicie zamknęła rondo Dmowskiego w Warszawie

11:00 Politycy Platformy Obywatelskiej złożyli kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego

"Oddaliśmy cześć Bohaterom naszej wolności i niepodległości Flaga Polski Pamiętamy i dziękujemy! #ŚwiętoNiepodległości #11Listopada" - napisała w mediach społecznościowych Małgorzata Kidawa-Błońska. Wśród delegatów był również prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. 

10:00 Którędy przejdzie Marsz Niepodległości?

Po długich i burzliwych dyskusjach okazało się, że organizatorzy Marszu Niepodległości dopięli swego i marsz przejdzie tradycyjną trasą. W tej kwestii nie zmieniło się zupełnie nic. Uczestnicy marszu organizowanego przez Roberta Bąkiewicza zbiorą się na rondzie Dmowskiego, a następnie przemaszerują przez most Poniatowskiego aż do błoń Stadionu Narodowego. Warto przypomnieć, że oprócz marszu, który ma rozpocząć się o godz. 13, ulicami Warszawy przejdą też inne zgromadzenia. Trasy przedstawiliśmy na poniższej mapce. 

Święto Niepodległości 2021. Tak będzie świętować Warszawa [LISTA WYDARZEŃ]

i

Autor: SE Święto Niepodległości 2021. Tak będzie świętować Warszawa [LISTA WYDARZEŃ]

9:20 Rafał Trzaskowski w mediach społecznościowych skomentował obchody Święta Niepodległości

Tuż po godz. 9 prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości m.in. pod Grobem Nieznanego Żołnierza. "Większość ludzi, którzy uczestniczą w marszach i paradach chce po prostu godnie i w spokoju świętować rocznicę odzyskania niepodległości. My też mamy do tego prawo. I będziemy to robić pod Grobem Nieznanego Żołnierza, pod pomnikami Bohaterów, na rodzinnych grobach, na spacerach, przy rodzinnym stole. Niech to będzie dzień uroczysty i podniosły. Tego wszystkiego szczerze życzę nam wszystkim" - napisał. 

9:16 Policja i służby szykują się na Marsz Niepodległości

W środę na rondzie Dmowskiego uwijali się robotnicy, którzy sprzątali materiały budowlane. Na całej trasie Marszu Niepodległości 2021 nie ma już żadnych, potencjalnie niebezpiecznych rzeczy. W centrum miasta widać już mobilizację policjantów, którzy nad ranem przejęli kontrolę nad rondem Dmowskiego. 

Tak wyglądał poprzedni Marsz Niepodległości, w czasie którego doszło do krwawych zamieszek na rondzie de Gaulle'a:

Trzaskowski o Marszu Niepodległości i delegalizacji ONR
Sonda
Czy Marsz Niepodległości 2021 powinien się odbyć?