Rozkopią ulice wokół ronda Dmowskiego. Armagedon w centrum

2021-08-05 11:45
Rozkopią ulice wokół ronda Dmowskiego. Armagedon w centrum
Autor: Zarząd Dróg Miejskich Rozkopią ulice wokół ronda Dmowskiego. Armagedon w centrum

O ten moment wielokrotnie pytaliśmy prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Kiedy rozpocznie się przebudowa ronda Dmowskiego? - jednej z obietnic wyborczych włodarza stolicy. Najważniejsze skrzyżowanie w centrum Warszawy miało zyskać naziemne przejścia dla pieszych. Piesi w ten sposób wyszliby z podziemi i nie pokonywali uciążliwych schodów. Urzędnicy w końcu poinformowali o rozpoczęciu przebudowy.

Już w najbliższy poniedziałek, po kilku latach zwłoki, mają rozpocząć się prace na rondzie Dmowskiego. Już w środę pojawiły się tam oznaczenia informujące o przebudowie. Zadanie ma realizować firma Balzola, która w zeszłym roku zwęziła centralny odcinek al. Jana Pawła II wraz z rondem Czterdziestolatka, na którym powstały naziemne przejścia dla pieszych. Takie same zebry mają pojawić się wokół ronda przy "Rotundzie". Drogowcy wprowadzą mnóstwo zmian w organizacji ruchu na czas przebudowy.

Na dojazdach do ronda Dmowskiego, zarówno od strony pl. Bankowego jak i pl. Zbawiciela, kierowcy będą mieli do dyspozycji trzy pasy. Możliwość skrętu w prawo z ul. Marszałkowskiej w Al. Jerozolimskie zostanie utrzymana - poinformował rzecznik Zarządu Dróg Miejskich Jakub Dybalski. Wspomniany manewr będzie odbywał się z prawego pasa, który dziś służy wyłącznie do jazdy na wprost. Na ulicy Marszałkowskiej w rejonie ulicy Widok (pod Domami Towarowymi) i pomiędzy ul. Nowogrodzką a Żurawią oraz na ul. Nowogrodzkiej będzie obowiązywał zakaz parkowania, dotyczący także miejsc parkingowych.

Drogowcy na czas remontu zwężą ul. Nowogrodzką po obu stronach ul. Marszałkowskiej. Wytną tam miejsca parkingowe i ustawią zakaz wjazdu dla rowerzystów. Zmiany odczują także pasażerowie korzystający z przystanku autobusowego Centrum 01. Zostanie on przesunięty w stronę ul. Żurawiej, za ul. Nowogrodzką. Autobusy w tym miejscu będą zatrzymywać się na jezdni, a nawierzchnia zatok postojowych zostanie podniesiona do poziomu chodnika. W związku z tym nieznacznie ma się zmienić w tym miejscu przebieg drogi dla rowerów.

Utrudnienia dotkną również pieszych. Przed hotelem Novotel (wraz z zatoką parkingową) zostaną zwężone chodniki. Pod dawnym budynkiem Cepelii przejście zmniejszy się do 3 metrów. Częściowo wygrodzone zostaną także wyjścia z przejść podziemnych.

Taka organizacja ruchu ma obowiązywać do niedzieli, 26 września. Do tego czasu wykonawca będzie regulował i częściowo wymieniał krawężniki do miejsc, w których zostaną utworzone naziemne przejścia dla pieszych – dodał rzecznik ZDM. Od końca sierpnia przez ok. 1,5 miesiąca  analogiczne prace, związane z przebudową przystanków tramwajowych, prowadzone będą po drugiej stronie jezdni ul. Marszałkowskiej. Kierowcy nie będą wtedy mogli korzystać ze skrajnych lewych pasów, a skręcanie w lewo w Al. Jerozolimskie będzie się odbywać z pasów lewych, z których dziś można jechać tylko na wprost.

Zwieńczeniem prac na ul. Marszałkowskiej będzie wymiana nawierzchni na dojazdach do ronda Dmowskiego na ok. 150-metrowym odcinku. - Balzola asfaltowanie planuje na połowę października – zostanie przeprowadzone w jeden weekend, w trakcie którego wloty do ronda zostaną zamknięte – stwierdził Jakub Dybalski.

Następnie roboty przeniosą się na Al. Jerozolimskie. Tam wykonawca również planuje najpierw wyłączyć z ruchu skrajne prawe pasy, a potem – skrajne lewe. Także tutaj jako ostatnia zostanie wymieniona nawierzchnia. – Balzola chce to zrobić w jeden z weekendów na przełomie listopada i grudnia, choć ze względu na jesienną porę prace uzależnione będą od warunków atmosferycznych – dodał rzecznik ZDM.

Finalizacja przebudowy ronda u zbiegu ul. Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich planowana jest na przełomie 2021 i 2022 r. Koszt inwestycji wyniesie 11 mln 42 tys. zł brutto.

Zrywają asfalt na moście Południowym. Fuszerka na Południowej Obwodnicy Warszawy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE